Kapsalon Temsamani krijgt nieuwe eigenaar Bedrijven beurs Contacta blijft groeien Stomerij Modern Expres sponsort Kloetinge 5 MKB-vacaturebus bezoekt werkgevers Vlissingen Slagerij Verboom in Vlissingen bestaat 25 jaar Woensdag 2 oktober 2002 De naam Temsamani is in Zeeland onlosma kelijk verbonden met de gelijknamige kap salon in Vlissingen. Met veel zorg, liefde voor het vak en een luisterend oor werkte Ramzi Temsamani zich op tot één van de toonaange vende kappers in Zeeland. Vrijdag 27 september zette hij een punt achter zijn indrukwekkende carrière. N E N N A P S T N O A N P T R A A V L E M E H E L T S L O O K E I O O V A S D E V A O L L I N R N I N N O T O A E E E E K M K A E R P N W P L G E O A S R R S A N E I S N E R E E K E N O A E R K N T R S M E F A S W L O U E E P K D R A P D M O E L S D R O O K R M R R L E D A S H G O E G A T O N E D D T E IJ R I O S T I P S H E O S L B T N S E C X E M C O R A B S E R E S S A R K S R B P A T S T P I R C S U N A M M S Oplaadbare fietsverlichting Contacta, de beurs voor het Zeeuwse bedrijfs leven, lijkt uit de voegen van de Zeeland hallen. in Goes te zijn gegroeid. Bij de zestiende editie die wordt gehouden van maandag 7 tot en met woensdag 9 oktober heeft de organisatie een aantal potentiële deelnemers op de wacht lijst moeten zetten. „Helaas", antwoordt Inter Expo - Zeelandhallen Goes de organisator van dit jaarlijkse treffen van ondernemers in Zeeland. Parijs Het echtpaar Johan en Adri Verboom werkt in oktober samen met zoon Rob 25 jaar in hun slagerij aan de Scheldestraat te Vlissingen. Naast de liefde voor het ambacht zorgt het leuke con tact met klanten en personeel ervoor dat de drie het werk nog altijd met plezier doen. In de loop der tijd is de zaak qua uiterlijk wel wat veran derd, het motto van de slagerij is echter altijd hetzelfde gebleven: kwaliteit boven kwantiteit! Formule 1 Open Dag Hypotheken op Postkantoor Middelburg Nieuwe richtlijn bedrijfsverbanddozen De MKB-vacaturelijnbus bezoekt op volgende week woensdag mkb-werkgevers op bedrijventerrein Baskensburg in Vlissingen. Zij kunnen ter plaatse hun vacatures aan de informatieconsulent doorgeven. door Jerry Esajas Het is niet geheel vrijwillig, dat Temsamani ermee stopt. Zijn gezondheid is hiervoor de be langrijkste reden. Als het aan hem lag zou hij nog heel lang doorgaan, want de liefde - of liever passie - voor het kappers vak is nog net zo hevig als toen hij 36 jaar geleden begon. Temsamani ziet eruit zoals je van een 'ouderwetse' kapper verwacht; verzorgd en met een grote dosis charme. Toch is hij zeker geen ouderwetse kapper, sterker nog tot vandaag de dag hield hij zich op de hoogte van de nieuwste trends en voerde die ook door binnen zijn kapsa lon. „Je moet je kunnen ver plaatsen in een klant, weten wat hij of zij wil en daar een eerlijk advies in geven. Het moet na melijk ook binnen de mogelijk heden van iemands haar blij ven. Ook psychologie speelt een belangrijke rol bij het uit oefenen van dit vak, en natuur lijk niet bang zijn om te vernieu wen en met je tijd mee te gaan. Daarnaast was de rol van mijn vrouw ook heel belangrijk. Ik stak veel van mijn tijd in de zaak, en alles wat daarbij komt kijken zoals het bezoeken van beurzen of wedstrijden. Zij heeft mij daarin altijd gesteund. Daardoor heb ik dit alles be reikt", vertelt Temsamani trots. Menig kapper met een kapsa lon in Zeeland is ooit begonnen als leerling in zijn kapsalon. Als hij over zijn 'leerlingen' spreekt lijkt het eerder of hij het over zijn kinderen heeft. „Je pro beert ze de belangrijke zaken bij te brengen, ze voor te bereiden op het vak en dan moet je ze loslaten", merkt hij op met een mengeling van trots en verte dering. Zelf begon hij ooit in de In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omge keerd of schuin. Enkele letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. Re resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden gelezen de oplossing van deze puzzel. Blessure Krasser Proper Broddelaar Kregel Rente Broodmes Manuscript Roede Dweilen Mastiek Roest Erven Methode Sampan Exces Neomist Savooiekool Grenspaal Ontspannen Schelms Hemelvaart Onwel Spits Kartelen Pasta Spook Koord Plankenkoorts Stenograferen Krans Nu de dagen weer korter worden is goede verlichting op de fiets noodzakelijk. Nog niet zo lang geleden had iedere fiets een dy namo die zowel het voor- als achterlicht van stroom moest voor zien. Nu werkt steeds meer verlichting met een batterij. De kwets bare stroomdraadjes zijn daardoor overbodig en de fietsverlichting gaat langer mee. Cordo heeft een andere variant in het assorti ment: de oplaadbare verlichting. Zo heeft Cordo een oplaadbare koplamp. Hij werkt niet op batterijen of via een dynamo. Deze lamp moet voor gebruik ev3en in het stopcontact worden gestopt en kan dan 120 minuten licht geven. De koplamp is makkelijk te bevestigen en kan ook makkelijk van de fiets worden gehaald. De koplamp is ook te koop in combinatie met een LED-achterlicht. Het achterlicht heeft een ingebouwde parabolische reflector, waar door het licht verspreid wordt en kan worden ingesteld op knip perend of constant licht. De batterijen in de LED-lamp gaan tot 100 uur mee. Nieuw op Contacta is het thema bouwen. Onder de vleugels van BouwNed (voorheen NVOB) presenteert een groot aantal bouwbedrijven zich op zo'n duizend vierkante meter. Ook de Nederlandse Bond van Ar chitecten en toeleverings bedrijven zijn aanwezig. In de loop der jaren is - zo stelt de organisatie vast - Contacta gegroeid en gegroeid. Ruim tweehonderd standhouders zijn nu aanwezig om in de business tot businesssfeer kennis en kunnen te tonen. Ook de over heid staat haar mannetje op de beurs. De gemeente Middel burg bijvoorbeeld heeft dit jaar een grotere stand en Vlissingen heeft zich inmiddels ook verze kerd van een plek, naast Middelburg. Ook de Bevelandse gemeenten zijn ver tegenwoordigd met Tholen en Zeeuws-Vlaamse vertegen woordigers als vaste buren voor drie dagen. Stuur uw oplossing vóór don derdag 10 oktober naar de re dactie van de FaamA/lissinger, Postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijs winnaar wordt in de Faam/ Vlissinger van woensdag 16 oktober bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissingervan woens dag 18 september luidt: aardo lie. De twee vrijkaarten voor Cine City in Vlissingen gaan naar de familie Kieboom uit West-Souburg. i' Kloetinge 5 is volgens de spe lers een echt vriendenteam en komt uit in de reserve 5e klasse. Naast een eigen website www.vvkloetinge5.nl heeft het team nu ook een eigen hoofd sponsor gevonden, namelijk Stomerij Modern Expres uit Vlissingen. Naast wedstrijdtenue (shirts, broeken en kousen) zorgde de nieuwe sponsor ook voor trai ningspakken. Op de foto v.l.n.r. achterste rijCasper Weekhout, Roely Ruissen, Wilfred v.d. Sande, Wim Traas, Peter Hage, Tonny van Boven, Jacobus Meulenberg, HenkJan Min- naard, Daniel Witsel en Van Wezel (hoofdsponsor). Op de voorste rij Jeffrey v.d.Velde, ArtJan v. Kooten, Andreas Meulenberg, Gerrit v.d.Berg, Steven Samson, Arno Lukasse, Jelle Meijer, Sander Almekinders en Merien Geluk. kapsalon van de vader van een vriendje. „Vanaf die tijd wist ik wat ik wilde worden. Ik ben toen op een gegeven ogenblik naar Pa rijs gegaan en heb daar mijn opleiding gehad. In Nederland ben ik in Den Haag begonnen en vandaar uit naar Zeeland ge komen. Door hard te werken, met de tijd mee te gaan en te zorgen dat mensen met een te vreden gevoel naar huis gin gen, heb ik een vaste klanten kring opgebouwd van mensen die mij steunden. Ik heb aan hen dan ook veel te danken. Nu is het tijd voor Leanne om de schaar over te nemen, en ik weet zeker dat zij dat goed zal doen." Er klinkt iets van melan cholie en vastberadenheid door in zijn stem. Het is duidelijk dat het toch een beetje moeite kost om zijn geliefde vak los te la ten. De kapsalon wordt overge nomen door Leanne Shelton, een oud-leerlinge, die al vanaf jongs af aan met haar ouders- die vaste klanten waren bij Temsamani -in de kapsalon kwam. Ook zij wist vanaf die tijd dat haartoekomst in het kappers vak lag, net als haar baas zoveel jaren daarvoor. Leanne: „Ik heb dan ook de opleiding gedaan en ben toen bij Temsamani komen Leanne Shelton knipt haar 'oude' baas Ramzi Temsamani. werken. Ik wist toen al dat ik ooit mijn eigen zaak wilde beginnen." Op advies van haar mentor ging ze eerst bij andere kapsalons werken, om zodoende bredere ervaring en kennis op te doen. Nu is ze terug waar ze ooit be gonnen is, en zet ze de zaak voort. Wel onder een andere naam. De kapsalon heet vanaf nu New Look. „Zo wordt het toch iets meer mijn zaak, al ben ik wel van plan om veel hetzelfde te la ten. Ik breng natuurlijk een eigen stijl mee, maar de kwaliteit en zorg blijft als vanouds. Boven- Foto: Jerry Esajas dien heb ik bijna alles wat ik weet van Temsamani geleerd. Ik kan hem dan ook altijd bellen, en hij zal hier ook nog regelmatig ko men", legt ze uit. Trots kijkt Temsamani toe. Als een vader naar zijn dochter. Je ziet hem denken; 'het zit goed.' „De slagerij zelf bestaat al 75 jaar, ik heb hem in 1977 over genomen van slager Markusse", vertelt Johan Ver boom. „Daarvoor heb ik 15 jaar samen met m'n vrouw in Rot terdam een slagerij gehad". Het was in het begin wel wennen voor de rasechte Rotterdam mers. De Zeeuw is toch min der open en direct. Grapjes die Johan tegen klanten maakte waren in Rotterdam een succes maar werden hier niet altijd begrepen. Maar na een tijdje hadden zij hun draai wel gevon den. „Als Zeeuwen je eenmaal leren kennen en waarderen blij ven ze je trouw, dat doet je als ondernemer én als mens goed", aldus Adri. De laatste tien jaar staan Johan en Adri niet meer dagelijks in de win kel. Zoon Rob, die in 1982 de slagersvakschool afrondde, maakt nu de meeste uren in de zaak. Het zijn werkdagen van half acht in de ochtend tot elf uur 's avonds, op maandag be gint hij zelfs al om half vier. Dit laatste is nodig omdat bijna alle vleeswaren zelf worden ge maakt. J Rob is een echt vakman, dat blijkt wel uit de vele bekers die in de zaak staan. Die trofeeën zijn op Europese en soms inter nationale slagerswedstrijden gewonnen. Hoewel Rob van zijn vak houdt wou hij niet al tijd slager worden. Als jongen droomde hij van een carrière in de Formule 1. Hij moet het nu doen met een zondags ritje in z'n cabrio en een vitrine vol miniaturen. Nuchter stelt hij dat brood op de plank belangrijker is dan dromen. Er is in 25 jaar wel veel veranderd. Toen de familie zich in Vlissingen vestigde waren er 18 slagerijen in de stad, daar zijn er nu nog maar drie van over. Dat het consumentengedrag, onder druk van haast en tijdge brek, is veranderd blijkt wel uit de groeiende populariteit van kant en klaar producten. De vaste klanten zie je ook veran deren, het is leuk om ze te vol gen in hun levenswandel. Adri geeft hiervan een leuk voor beeld: "Paskal van Blpf kwam hier vroeger als klein jongetje vaak met zijn moeder in de zaak, hij kreeg dan van mij al tijd een plakje worst. Adri zegt daar nog altijd even aan terug te denken als ze hem op TV voor een uitzinnig publiek ziet optreden. 'Kwaliteit gaat boven kwantiteit' is het motto van Slagerij Verboom. Foto: Jaap Wolbeek In het Postkantoor te Middelburg wordt zaterdag 5 oktober een open dag gehouden met betrekking tot hypotheken. Op deze dag staan de hypotheekadviseurs van de Postbank van 9 tot 12.30 uur klaar om alles te vertellen over wat er komt kijken bij de aankoop van een huis, hypotheekvormen of bijvoorbeeld het financieren van een verbouwing. Tijdens de open dag zijn er diverse actie kortingen zoals 50 procent korting op de afsluitprovisie bij een Postbank Starters-, Maatwerk- of Meerwaardehypotheek. Volgens de Arbowet dienen werkgevers te zorgen voor voldoende doelmatige hulpmiddelen voor verlening van eerste hulp. Maar al jaren bestaat daarover grote verwarring. Sinds '94 is er bijvoorbeeld geen indeling meer in verbanddoos A en B. Het Oranje Kruis, als toezichthouder op de EHBO-hulpverlening, ook in bedrijven, heeft daarom begin september richtlijnen uitgevaardigd waaraan bedrijfs verbanddozen minimaal moeten voldoen. Volgens deze richtlijnen moet een verbanddoos altijd binnen handbereik zijn (binnen een halve minuut beschikbaar), eenvoudig te vinden, met ruimte voor noodzakelijke aanvullingen en dient de inhoud regelmatig te wor den gecontroleerd. Hoe vaak, is afhankelijk van de risicofactoren in het bedrijf. De verbanddoos dient in ieder geval na gebruik steeds te worden gecontroleerd. Ook bekend moet zijn wie hiervoor verant woordelijk is. Werkgevers moeten een risico-inventarisatie en -eva luatie uitvoeren, alsook een plan van aanpak formuleren, toegesne den op de risicofactoren in de zogeheten 'werkunits' zoals bijvoor beeld het kantoor of de productieruimte. De op basis van deze richtlijnen ontwikkelde bedrijfsverbanddoos van Koninklijke Utermöhlen is onlangs officieel goedgekeurd op normen zoals inhoud, kwaliteit, doelmatigheid, gebruiks vriendelijkheid, veiligheid en houdbaarheid. Deze doos bevat be halve de voorgeschreven inhoud allerlei extra's zoals een notitie boekje met pen voor ongevallen registratie, een signaleringsbordje Eerste Hulp, bestelformulieren voor tussentijdse aanvullingen, een garantiecertificaat en een gra tis controleservice waarbij men halfjaarlijks per e-mail wordt geattendeerd op controle van de inhoud van de doos. Dezelfde richt lijnen zijn ook gevolgd bij de ont wikkeling van een Kinderverband doos BHV voor onder meer scho len. Dat is belangrijk sinds onlangs bekend werd dat er dagelijks 85 ongelukken op basisscholen plaats vinden en dat dit aantal, volgens de Stichting Consument Veilig heid, jaarlijks met 10% stijgt. Met het oog daarop is in samenwer king met Opleidingsinstituut Rescue Nederland de Utermöhlen Kinderverbanddoos ontwikkeld. Rescue Nederland geeft voorlich ting en cursussen over EHBO bij kinderen tot 12 jaar. De doos bevat aanvullende producten zoals kinderpleisters, vingerverbanden, net- verbanden voor knie en elleboog, zwaluwstaartjes, diverse kleinere maten zwachtels, gazen en wondsnelverbanden en een flesje jodium. Ze is daardoor geschikt voor onder meer basisscholen, peuter speelzalen, kinderdagverblijven en consultatiebureaus. Volgens de Arbowet zijn ook sportverenigingen verplicht te zorgen voor veilige omstandigheden voor medewerkers en sporters. Dit is vastgelegd in de officiële 'Arbocheck Sportorganisaties', ontwikkeld door het ministerie van SVW, het NOC*NSF en de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk. Samen met Sport Blessure Vrij (initiatief van NOC*NSF en Consument&Veiligheid) ontwikkelde de fabrikant twee sportverbanddozen BHV ten behoeve van een Eerste Hulp bij Sport Ongevallen: een Verenigingskit voor sportverenigingen en een uit gebreidere Toernooikit voor sportverenigingen, sportcentra en ge meenten. De inhoud van beide dozen kwam tot stand in overleg met Het Oranje Kruis en de sportgezondheidszorg (Vereniging Sport geneeskunde, Nederlandse Vereniging voor Fysiotherapeuten in de Sportgezondheidszorg en het Nederlands Genootschap voor Sport massage). Meer info: www.verbanddoos.nl of 0561-693365. vacatures die op deze wijzen worden doorgegeven, worden met voorrang behandeld. Meteen na de vacaturemelding nemen de adviseurs contact op om wensen omtrent het func tie-profiel door te nemen. Bin nen een week geven ze door of er geschikte -allochtone- solli citanten zijn. Als dat niet zo is, gaan zij op zoek naar alternatieven. Wordt iemand aangenomen, dan houdt de adviseur nog twee maanden contact met de werk gever en nieuwe werknemer om te kijken of alles naar wens verloopt. De teller staat inmid dels op ruim 72.000 gemelde vacatures. Ruim 62.000 mensen zijn aan een baan gekomen, van wie 54.000 allochtonen. In het MKB-minderheden- project werken MKB-Neder- land, de CWI's (voorheen ar beidsbureaus) en de overheid samen om het personeelstekort in het mkb aan te pakken. Het CWI zoekt in eerste instantie onder allochtone kandidaten. Het project startte medio 2000 en loopt tot 2003. De vacature lijnbus bezoekt mkb-werkge- vers op bedrijventerrein Baskensburg op woensdag 9 oktober van 10.00 uur tot 16.00 uur. De bus is niet bedoeld voor werkzoekenden. Zij kunnen voor een baan contact opne men met CWI. Het MKB-minderhedenproject, waarvan de bus een onderdeel is, loopt als een trein. De teller staat inmiddels op ruim 72.000 gemelde vacatures. Het is inmiddels duidelijk ge worden dat de persoonlijke aanpak, de 1 op 1 benadering, het geheim van het succes is. Werkgevers kunnen hun vaca tures niet alleen aan de informatieconsulent doorge ven, maar ook aan adviseurs van speciaal ingestelde mkb- projectteams van het CWI. Of ze kunnen bellen naar de (gratis) mkb-vacaturelijn 0800-8001. De Ruim 72.000 vacatures werden al aangemeld.

de Faam | 2002 | | pagina 23