3P. IM1 Modijefsky verslaafd aan de bergen Dode zeehonden spoelen aan op Zeeuwse stranden Automobilisten opgelet het is weer sliktijd 13,50 breed Borduren voor Blof Het juiste adres voor al uw woonwensen. Het Station AFVALLE Miele 3^ WOENSDAG 2 OKTOBER 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 40 ■F WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN springkussens zeskampen rodeostier disco- karaokeshows www.vitaevent.nl KLIMMER OP WEG NAAR HOOGSTE TOP ZUID-AMERIKA Het geeft toch wel een kick. Ik voel me zo klein", gebaart hij met wat ruimte tussen duim en wijsvinger, „met allemaal van die reu zen om je heen. Je staat er toch als mens tussen en dat is niet echt een gevoel wat je kunt om schrijven. Dat moet je meemaken, absoluut." Aldus bergbeklimmer Charon Modijefsky, die wellicht één van de jongste alpinisten van Ne derland is. Het Deense Kattegat had afgelopen mei de twijfelachtige eer de eerste plaats te zijn waar een zeehond met het Phocine Distemper Virus (PDV) werd gevonden. Sinds die dag in mei zijn er verspreid over heel Noordwest-Europa al meer dan tienduizend dieren gestorven. Ook zee honden in de Zeeuwse wateren ontsnappen niet aan de dodelijke ziekte. Tot nu toe zijn er dertig dode zeehonden op de stranden in onze provin cie aangespoeld. M§ Risico's KEUKENS DEBEL Kom op zaterdag 5 oktober naar de Fortis Bank 'Woondag Walcheren'. De bank van vandaag. ZEEVANGST voor (slibtong zalm) "A ii r\;i p.'i n#\ri tpti 11 13 2.&[mcp|gf 23 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: www.algoxyll5QO.nl c_ faam vl EVENT, FUN ENTERTAINMENT TEL. 0118-635443/06-11355948 -r-4^ door Peter Godrie Was hij maar gewoon blijven tennissen (,,lk was het een beetje beu") bij LTC de Stoof in Koudekerke. Dan kon hij op <^e fiets naar de baan om eens uur tje te spelen. Een drankje erna en klaar. Wat kost dat nou? Een schijntje met wat Modijefsky nu kwijt is voor een wat minder alledaagse sport: berg beklimmen. Even met de fiets naar de voet van een bergtop. Ver geet het maar! En een uurtje spelen? Niet bepaald! Je een dag lang naar boven zien te werken. De nu zeventienjarige Modijefsky bladerde zo'n vijf jaar geleden door een boekje over klimmen. Al lezende leek het hem best wel leuk en span nend om zelf langs de (steile) wanden van bergen naar boven te klimmen. De tiener begon klein met een klimwand in Roosendaal. Op deze Brabantse klimwand verkeek hij zich lelijk. ,,Het was zwaar", herinnert Modijefsky zich de eerste keer. ...het schijnt dat je op grote hoogte van één glas champagne al ladderzat bent... „Mijn armen waren helemaal verzuurd." Ondanks de eerste tegenvallende keer besloot de Zeeuw vaker naar Roosendaal af te reizen om zich in zijn nieuwe hobby te bekwamen. Om het nog beter onder de knie te krijgen ging hij met zijn va der in de zomer van 1997 een week op klimcursus in Oosten rijk. Al klim mende kreeg Modijefsky in de gaten dat het hem wel lag. ,,lk be schouw het als topsport. Het is zwaar en het niet iets wat iedereen kan. En hoe vaker ik klom, hoe vaker ik dacht: 'het kan moeilij ker en zwaarder'." Zijn eerste echte beproeving was in 1999 toen hij de 3400 meter hoge Pizbuin in Oosten rijk bedwong. In juni was Modijefsky tien dagen in Italië en Zwitserland om zes bergen tussen de 4.000 en 4.600 meter te lijf te gaan. Vijf dagen is de klimmer niet onder de 3.300 meter geweest. Slapen deden hij en de ande ren in berghutten. Overdag waren ze toch al gauw zo'n ne gen uur in touw. „Tussendoor drink je een bakje thee, rook je een sigaret, maak je foto's en moetje goed rusten." In tegenstelling tot vele ande ren heeft Modijefsky weinig problemen met gebrek aan zuurstof op grotere hoogten omdat de lucht dan ijler wordt. Overigens werkt hij wel regel matig aan zijn conditie door hardlopen en krachttraining. De tocht in Zwitserland en Ita lië gold als voorbereiding op de beklimming van de Aconcagua in Argentinië, met 6962 meter de hoogste berg van Zuid-Ame- rika. Deze beproeving, die hij samen met zijn vader tot een goed einde wil brengen, gaat plaats vinden tussen medio december en half januari. Dat betekent dus dat Modijefsky Kerstmis en de jaarwisseling in Nederland moet missen. „Jammer genoeg wel, ja. Mijn vriendin was er niet blij mee." Toch wordt Oud en Nieuw wel in de bergen ge vierd. Modijefsky: „Het schijnt dat je op die hoogte na één glaasje champagne al ladderzat bent." Desalniettemin moet de klimmer in Argentinië constant bij de les blijven. „Persoonlijk ben ik niet bang, maarklimmen is natuurlijk niet helemaal on gevaarlijk." Zonder voorbij te gaan aan de risico's is klimmen vooral mooi. „Ik ben verslaafd aan de bergen. Wanneer je 's avonds in je hutje zit en je ziet de ondergaande zon, dat is ge weldig. Super. Dan denk je: 'dit Bijna. Modijefsky: „Ik mis alleen mijn vriendin." Charon Modijefsky. FOTO PR in de zee te zwemmen waar besmette beesten zijn gevon den. Voorbijgangers die een zee hond aantreffen kunnen het beste uit de buurt van het dier blijven en de politie of ge meente waarschuwen. Nadat bekend is waar de zee hond ligt, is de gemeente ver plicht een EHBZ-er op de hoogte te brengen van locatie. De EHBZ-er, in het geval van Zeeland is dat Jaap van der Hiele, neemt polshoogte op de vindplaats en bekijkt of het dier nog in leven is. Dode dieren die pas gestorven zijn, worden naar de diepvries van Rijkswaterstaat op Neeltje Jans gebracht om vandaar uit gekoeld naar Pieterburen te worden vervoerd. De nog levende dieren worden onderzocht door de reeds inge schakelde dierenarts. Hij is de persoon die de afweging maakt of het dier een reële overlevingskans heeft. Is dit het geval dan wordt het beestje overgebracht naar het opvangcentrum Pieterburen of naar de zeehondencrèche in het Belgische Blankenberge. De kans dat het dier het virus ech ter overleefd is minimaal. De epidemie duurt volgens EHBZ-er Jaap van der Hiele zeker nog tot december. Het morbillivirus, zoals het vi rus ook wordt genoemd, tast het afweersysteem van de die ren aan. De weerstand van de zeehond neemt af, waardoor het beestje vatbaar wordt voor allerlei infecties. PDV is familie van de virussen die mazelen, runderpest en de hondenziekte veroorzaken. Net als een griep virus wordt ook dit virus ver spreidt via de lucht. Aangezien zeehonden op zandbanken dicht op elkaar liggen, besmet ten ze elkaar snel. Dat de gevol gen ernstig kunnen zijn, bleek wel na de uitbraak van het zelfde virus nu veertien jaar geleden. Deze golf zorgde voor een slachting onder de zeehon den. Ruim de helft van de zee honden, zo'n achttienduizend, is toen doodgegaan. De verwachting is dat ook nu ongeveer de helft van de totale populatie de ziekte niet zal over leven. In de Zeeuwse wateren leven naar schatting 170 zee honden. Op dit moment zijn er dertig dode zeehonden op de stranden in Zeeland aange spoeld. Jaap van der Hiele, vrij williger bij Eerste Hulp bij Zee zoogdieren (EHBZ), denkt dat er zeker nog vijftig zullen volgen. Hij vreest niet dat dit het einde betekent voor zeehonden in deze provincie, terwijl weten schappers van het opvangcen trum Ecomare op Texel dat aan tal beschouwd als 'niet levens vatbaar'. „Ze vinden hier blijk baar een gunstig leefklimaat, dus de populatie zal weer wel aanwassen", aldus Van der Hiele. Hij vindt het nog te vroeg om te spreken over desastreuze (advertentie) Reserveren: 0118-418019 onder de hoogste toren van Vlissingen www.stefanos.nl Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur •jüiilhJüfó SaüfeT: 'I-ju gevolgen voor de diersoort. „De epidemie duurt zeker nog tot december. Je kan nu nog niet goed inschatten hoe groot de omvang van het probleem is. Daar krijg je pas een beeld van zodra de zeehonden in het voorjaar weer op de zandban ken liggen." Daarnaast kan de situatie rond de zeehonden niet goed worden ingeschat, omdat niet duidelijk is waar de dode zeehonden precies vandaan komen. ,,De dieren hebben geen label of chip bij zich. De zeehond kan dus niet duidelijk maken dat hij Zeeuws is of dat hij bijvoorbeeld vanuit België is komen drijven", legt Van der Hiele uit. Directe gevaren voor de volks gezondheid zijn niet aange toond. Honden zijn echter wel vatbaar voor PDV. Niet gevaccineerde honden kunnen besmet worden met het virus. Het afweersysteem van de dode zeehond is ernstig aange tast, zodat andere ziektekiemen de kans krijgen zich in het lichaam van het kadaverte nes telen. Deze bacteriën kunnen wel ge vaarlijk zijn voor de mens. Zeehondencrèche Pieterburen raadt mensen verder aan niet (advertentie) (advertentie) KEUKENS BADKAMERS Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl Open op: dinsdag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, donderdag koopavond 1900-21.00 uur Op zaterdag 5 oktober a.s. organiseert Fortis Bank i.s.m. Intratuin, Makelaardij Westeinde en Sauer Oonk Notarissen.de 'Woondag Walcheren'. Tijdens deze dag krijgt u antwoord op alle vragen rondom het thema Wonen. Kom langs bij Intratuin, Galgeweg 5 in Koudekerke of bel voor meer informatie Fortis Bank, telefoon (0118) 62 89 60. FORTIS BANK BEW. Visrestaurant en Cateringbedrijf Stationsplein 5, 4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09 pag. Bij Cine City deze week de films: The Guru, Ja Zuster, Nee Zuster en Snow Dogs. pag. Het echtpaar Gideonse zet zich al jaren met man en macht in voor de straatkinderen in Boekarest. Deze zomer brachten zij een bezoek aan het onlangs gerealiseerde inloophuis voor straatkinderen. In het kader van de Nationale Brandpreventieweek vinden er op Walcheren diverse activiteiten plaats. pag. Kapsalon Temsamani heeft een nieuwe eigenaar. Slagerij Verboom viert 25-jarig jubileum. De MKB-vacaturebus bezoekt volgende week woensdag werkgevers in Vlissingen. Advertentieverkoop (0118)484 310 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Blpf-fan Karin Spanhaak uit Breskens is handig met naald en draad. Voor de laatste Blpf-fanclubdag in Middelburg heeft de Bressiaanse een spankdoek van twee bij drie meter gemaakt met daarop het nieuwe fanclublogo. Karin borduurde ook de t-shirts voor het bestuur en de vrijwilligers van de fan club. Als klap op de vuurpijl mocht ze ook een stel handdoe ken borduren, die de fanclub cadeau deed aan de leden van Zeelands populairste pop formatie. Karin met een zelfgeborduurd t-shirt met daarop de handteke ningen van de vier Blpf-leden. (advertentie) Brandpreventieweek: 4 t/m 12 oktober Gronddepots in Middelburg Parkmanager beheert straks bedrijvenpark Mortiere (advertentie) (Olga Martin verklaart...) Hoe ik 19 kilo ben afgevallen, terwijl ik bleef eten wat ik lekker vind... in net 6 weken, na een verbazingwekkende televisie-uitzending. Haar volledig verhaal vindt u op...

de Faam | 2002 | | pagina 1