Slapen in de riolen van Boekarest Film over provincie maakt het onzichtbare zichtbaar Brandweer Veere reikt prijzen uit Activiteiten Nationale Brandpreventieweek Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Met ANGO komt u tot uw recht! Woensdag 2 oktober 2002 13 Overal op de wereld komen ze voor: straat kinderen. Adri (51) en Tannie (44) Gideonse uit Oost-Souburg helpen vanuit de stichting Roe menië Hulp Midden-Zeeland de jongeren die in de straten van het Roemeense Boekarest hun leven slijten. door Jacco van Maldegem DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG NOENSDAG De provincie Zeeland heeft een nieuw wapen in de strijd om de kiezer naar de stembus te lokken. Een serie van zeven korte filmpjes van ieder tien minuten, gepresenteerd door Zeeuwse tv-kok Eric Rotte, moet de burger voorlichten over de taken en het werk van de provincie. Resultaat Ter afsluiting van de nationale brandpreventie week wordt op 12 oktober a.s. een open dag georganiseerd op het Trainingscentrum van de Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middel- burg aan de Oosterhavenweg te Vlissingen. Open dag Oostkapelle De Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie (ANGO), is de grootste algemene belangenbeharti ger van, voor en door mensen met een handicap, chronisch zieken en arbeidsongeschikten. O Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Telefoon (033) 465 43 43 Internet: www.handicap.nl E-mail: ango@handicap.nl FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Abdij toren Middelburg, beiaardcon cert door Henk G. van Putten, 12 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, cursus: Crea Doe, 9.30 u., Kleding maken, 9.30 en 13.30 u., Schilderen, 13.30 u., Kookcafé, 17.30 u., Kleding makën voor Turkse vrouwen, 19.30 u. Sportzaal Van Duyvenvoorde Oost-Souburg, peutergym, 9.30 u. Speeltuin- vereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym, 9.30 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, cursus: Handwer ken, 9.30 u., Kleding maken, 9.30 u., Computerles, 13.30 u., Internet, 15 u., Kinderinstuif 10- 15 jaar, 15.15 u., Streetdance meisjes 10-14 jaar, 15.15 u., Sranan Tongo, Surinaamse taal, 19 u., Kaseko, Surinaams dansen, 20 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlissingen, kinderclub, 13.30 u., Keet, ontmoetingsplek voor jongeren van 11 t/m 17 jaar, 19 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, cursus 'Zoeken, vinden, beoordelen en vastleg gen van informatie op internet', 10.15 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, open vrijgezellen- party, 20 u. Café De Goede Verwachting Lewedorp, avond ruilbeurs, 19.15 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., Keet, ontmoetingsplek voor jongeren van 11 t/m 17 jaar, 19 u. Sport hal De Zandkuil Middelburg, herfstwandeltocht, start vanaf 8.30 u. Boomgaarde De Zoete Kers Serooskerke, pompoenen festijn, 10 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, Marhaban, Arabi sche vrouwenmiddag, 13 u. De Drukkery Middelburg, Kunst- en Cultuurroute met het thema 'Kind en kunst', 14 u. Vismarkt Middelburg, kinder kunstmarkt Unicef, 13 u. Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Markt Middel burg, boeken- en curiosamarkt, 11 u. Theo van Doesburgcen trum Vlissingen, country line dansen voor gevorderden, 9.30 u., voor beginners, 11 u. Wijk centrum Het Palet Vlissingen, cursus: Crea Doen, 9.30 u., Creatief met klei, 10 u., Tekenen en schilderen, 13 u. Computer les spelenderwijs, 13.15 u., Koersbal, 13.30 u., Surinaams koken, 17.30 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlissingen, damesgym, 13.30 u., darten, biljarten en klaver jassen, 20 u. Stadhuis Middel burg, tv-opnames programma Tussen Kunst en Kitsch. -NV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcen- :rum Het Palet Vlissingen, cur sus: Kaarten maken, 9.30 u., <leiclub, 13.30 u., Computerles spelenderwijs, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal 13.30 u. Ontmoetingscentrum Palet Middelburg, open club Magistraatwijk, de club voor 50- slussers, 13.30 u. >portfondsenbad Vlissingen, iangepast zwemmen voor nensen met astma en COPD, 2.30 u. Wijkcentrum Het Pa- et Vlissingen, cursus: Compu- er, 8.30 u., Kinderinstuif 6-8 aar, 13.30 u., Kinderinstuif 8-10 aar, 14.45 u., Engels voor ieginners, 13.30 u., Engels voor evorderden, 14.45 u. peeltuinvereniging De Oude Itad Vlissingen, Keet, ntmoetingsplek voor jongeren an 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. De >rukkery Middelburg, voorle- en voor kinderen van 8 tot 10 aar, 14.30 en 15.30 u. De >rukkery Middelburg, tekenen iet (strip)tekenaar Markus, 15 De stichting Roemenië Hulp Midden-Zeeland probeert sa men met de stichting De Onder grondse Kerken de jongeren te verzorgen. „Zij krijgen van ons elke dag brood, een warme maaltijd en de gelegenheid om te douchen en wij geven ze een aai over de bol", zegt Adri Gideonse. „Aandacht geven aan die kinderen is erg belang rijk, want daarmee bouw je aan een vertrouwenrelatie met die kinderen." Ondanks de inzet van vrijwilligers als Gideonse slapen de straatkinderen ech ter nog steeds in portieken, in het stadsriool of in containers. „Je kan ze niet vangen met een schepnet en in een huis plaat sen", is Gideonse van mening. „Die kinderen zouden de vol gende dag gevlucht zijn." Het huis wat ruim anderhalf jaar geleden in Boekarest is gekocht dient dan ook niet als opvanghuis, maar als aanloop- plek. De kinderen lopen in en uit en krijgen een menselijke behandeling. „Ze kunnen zich in het aanloophuis weer even kind voelen. Een praatje maken, muziek luisteren of gewoon spelen met leeftijdsgenoten", aldus Gideonse. Dat kind-voe len kunnen ze in het harde straatleven niet. Buiten worden ze telkenmale geconfronteerd met problemen. Een deel is ver slaafd aan het snuiven van autolak met lijm wat de bij ons bekende schildersziekte veroor zaakt, maar ook HlV-besmetting komt onder die kinderen voor. „Doordat ze weinig weerstand hebben kunnen zij ook enorm ziek worden van een eenvoudig griepje", legt Tannie uit. Afge lopen zomer is er een lapje grond net buiten Boekarest aangekocht. Het is de bedoeling dat er een tuinbouwproject wordt opgestart, zodat de kin deren zich weer iets voelen. „Ze kunnen hun teelt verkopen en mogen een deel van de op brengst zelf houden", zegt Adri. „Met dat geld krijgen ze weer wat toekomstperspectief." Naast het aanloophuis heeft de organisatie ook een klein huisje waar tegenwoordig een jongen van 18 leeft. „Hij is van de straat naar ons toegekomen en is van daaruit naar dit huisje gegaan. We hebben voor een baantje gezorgd en hij kan nu zelfstan dig wonen." Dergelijke plannen heeft de stichting ook met het tuinbouwproject. „Op wat lan gere termijn willen we naast het lapje grond ook recreatie en woningen aan kunnen bieden, zodat ze zelfstandig verder kun nen gaan." De jongeren zijn vaak afkomstig uit gebroken gezinnen. „Ge scheiden ouders, ouders met drank- en drugsproblemen, maar er zijn ook wezen bij", zegt Adri. „En ook het bewind van Ceaucescu is een oorzaak van de vele straatkinderen", al dus Tannie. „Onder zijn bewind moest elk echtpaar veel kinde ren krijgen en gebeurde dat niet, dan werden ze ernstig be straft. Maar ook het streven van de huidige regering om zo snel mogelijk toe te kunnen treden tot de Europese Unie verslech- In het aanloophuis kunnen de straatkinderen van Boekarest een warme hap krijgen en even kind zijn. tert de positie van de bevolking. Dat kost zoveel geld dat er niets over blijft om het volk te helpen. Wat te denken van het paleis van Ceaucescu wat ook handen vol geld kost en nog lang niet af is." Afgelopen april heeft Adri het huis bezocht vanwege de offi ciële opening, een jaar nadat de eerste kinderen werden opge vangen. „Ik ben in de riolen van Boekarest afgedaald om met eigen ogen te zien waar de kin deren slapen. Ze liggen niet in de drek en het is er in de winter behaaglijk doordat de warm watervoorziening van de stad door het riool loopt en warmte afgeeft." Afgelopen zomerva kantie is hij met de rest van zijn familie afgereisd naar het voor malige Oostblokland. Ook bij zijn vrouw zijn de schrijnende beelden op het netvlies ge brand. „Kinderen die op blote voeten lopen met oude en ver sleten kleding die in prullenbak ken graaien op zoek naar iets eetbaars. Dat vergeet je niet snel." Desondanks geeft het werk Adri en Tannie toch veel voldoening. „Tijdens zo'n be zoek zie je dat je je vrije tijd goed besteedt." Tannie krijgt hier in Nederland wel eens de vraag voorgeschoteld waarom ze de kinderen daar helpt, ter wijl er in Nederland ook straat kinderen zijn. „De problemen, en dan vooral de armoede, zijn daar veel groter dan hier" weet Tannie, „Het is natuurlijk ook erg dat het hier voorkomt, maar alles is daar een graadje erger." Recentelijk zijn veel bedrijven op Walcheren en de Bevelanden aangeschreven met het verzoek banketletters via de stichting Roemenië Hulp Midden-Zeeland te bestellen. Een deel van de opbrengst komt dan ten goede aan de zorg voor straatkinderen in Boeka rest. Daarnaast houdt de stich ting ieder jaar de bijna traditio neel geworden Voedselactie in Oost-Souburg en staat Tannie met een stand op bijvoorbeeld de Souburgse Karolingenmarkt. De serie 'Het Eilandenrijk' moet elke kiezer aanspreken en daarom heeft Gedeputeerde Staten gekozen voor de 'Klok huis-formule'. Dit houdt in dat ingewikkelde onderwerpen op een simpele wijze worden uit gelegd. De afleveringen 'Be stuur' en 'Milieu' die tijdens de première vrijdag 27 september in de Abdij in Middelburg wer den vertoond, zijn in deze op zet geslaagd. Ze geven op over zichtelijke wijze een duidelijke uitleg over het provincie bestuur en de controle op de naleving van milieuwetten. De productie van de serie was handen van Gisèla Mallant. Zij is één van de personen die als programmamaker nauw be trokken is bij het kinder programma 'Het Klokhuis' op Nederland 3. Mallant zag in de opdracht een enorme uitda ging: „We hadden een heuse missie te volbrengen. Het on zichtbare zichtbaar maken." De makers van 'Het Eilandenrijk' constateerden na verschillende straatinterviews dat de gemid delde Zeeuw weinig van de werkzaamheden van de provin cie af weet. „Het was echte noodzaak bij het begin te begin nen", aldus Mallant. Gedeputeerde Toine Poppel- aars benadrukte dat de film objectief is en zeker geen on derdeel vormt van een reclame campagne. „De burger moet meer interesse gaan tonen voor het werk van de provincie." Hij wist ook precies te vertellen waarin zich dat moet uiten. „Het resultaat van de film moet te zien zijn in de opkomst bij de verkiezingen in maart 2003.' Omroep Zeeland gaat de serie verspreid over zeven vrijdagen uitzenden. Vrijdag 11 oktober begint de Zeeuwse omroep met de afle vering 'Bestuur'. „Scholen kun nen de serie daarna gebruiken voor bijvoorbeeld de lessen Maatschappijleer", meent Pop- pelaars. Ter gelegenheid van de ope ning nieuwe brandweerkazerne en de ingebruikname van een nieuwe brandweerauto op 7 september jongsleden hield de Brandweer Veere een kleur- wedstrijd. Alle schoolkinderen van Zoute- lande, Meliskerke en Biggekerke konden die dag hun plaat inleveren. Woensdag 18 september werden de winnaars bekend gemaakt. En niet zo maar, de kinderen werden op gehaald met de brandweerauto waarna de prijzen werden uit gereikt door adj. directeur Maljaars van M.A.N. De win naars zijn: groep 1 2 Adrie maljaars;groep3 4Ellen Dom misse groep 5 6 Mike Davidse. De prijsuitreiking was een spannende happening voor de kinde ren. Naast de gelegenheid tot het bezichtigen van het trainings centrum worden er die dag ver schillende demonstraties gege ven op het gebied van brand bestrijding en hulpverlening. Zo wordt getoond hoe een in drukwekkende brand op een olieraffinaderij wordt bestre den, hoe rook na een brand uit de woning wordt verdreven en welk effect een blussing met water heeft op een "vlam in de pan". Brandweerduikers laten zien hoe een zoekactie in het water plaatsvindt.Bezoekers kunnen ook zelf actief deelne men door bijvoorbeeld te erva ren welke druk wordt opge bouwd aan de straalpijp van een hoge- en een lagedruk blus- slang. Of hoe het is om door de adembeschermings-oefenbaan te kruipen. Er kunnen diverse brandweer-voertuigen worden bekeken waarbij de bezoeker in de gelegenheid wordt gesteld om de krachten van een hydraulische schaar bij het openknippen van een autowrak te ervaren. En natuurlijk kan men zelf kleinschalige brandjes blussen m.b.v. draagbare blus toestellen. Net zo belangrijk als brand bestrijding is de brand- preventieve afdeling van de Stads-gewestelijke brandweer Vlissingen-Middelburg. Er zal die dag volop informatie wor den gegeven over de maatre gelen ter voorkoming van brand en ongevallen bij u thuis. Ook zal de Brandwonden stichting voor de nodige infor matie zorgen. Het Trainings centrum aan de Oosterhaven weg te Vlissingen is op 12 ok tober geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer informa tie en een dagprogramma zie www.brandweerstadsgewest.nl Het 50-jarig bestaan van het brandweerkorps Oostkapelle valt samen met de Nationale Brandpreventieweek. Zaterdag 5 oktober vinden er diverse brandweeractiviteiten plaats in het dorp. De vernieuwde kazerne van Oostkapelle staat van 13 tot 16.30 uur open voor het publiek. Zo kan het materieel eens van dichtbij bekeken worden, maar ook zijn er diverse demonstra ties en bezoekers kunnen zelf een virtuele brand blussen. Ver der zijn er informatiestands van onder andere de afdeling Pre ventie en het netwerk voor brandweervrouwen. Kinderen die dromen van een baan als brandweerman kunnen een voorproefje nemen. Zij mogen zelf de blusslang ter hand ne men. Tevens is er een behendig heidswedstrijd georganiseerd door het jubilerende korps voor de overige Veerse korpsen. Alle festivitieten vinden plaats in en om de brandweergarage van Oostkapelle aan de Domburgseweg. Boeddhisme - Ruud de Blij geeft, in opdracht van de Zeeuwse Volksuniversiteit, dinsdag 8 oktober in het ZVU- bureau in de Middelburgse Spanjaardstraat een lezing over Boeddhisme. Centraal staat de vraag of het Boeddhisme een religie of een filosofie is, om dat het op steeds meer wes terse mensen een exotische aantrekkingskracht heeft. De lezing begint om 19.30 uur. De entree van 5,- dient aan de zaal te worden betaald. Dierenambulance De dierenambulance, onder deel van de Nederlandse Die renbescherming heeft een nieuw telefoonnummer. Vanaf heden is de instantie te berei ken via telefoonnummer 0900- 7673437. Het oude nummer is reeds vervallen. Filatelie - De filatelistenvere niging 'de Zeeuwse Delta' houdt zaterdag 5 oktober haar halfjaarlijkse beurs in het win kelcentrum Dauwendaele in Middelburg. Naast postzegels worden er ook munten, telefoonkaarten, miniatuur au to's, ansichtkaarten en model treinen aangeboden. De beurs duurt van 10 uur tot 16 uur en is gratis toegankelijk. Kinderkledingbeurzen - Peuterspeelzaal 'De Vrolijke Keet' in Serooskerke houdt vrij dag 4 oktobervan 15.15 uur tot 16.30 uur een kinderkleding- beurs. Naast kleding, worden er ook speelgoed, boekjes, kinder wagens en boxen aangeboden. De spullen kunnen donderdag 3 en vrijdag 4 oktober tussen 10 uur en 11 uur worden ingele verd. Het Oost-Souburgse 'De Paddestoel' houdt dinsdag 8 oktober eenzelfde beurs. De in name van de kleding vindt plaats op maandag 7 oktober van 19 uur tot 19.30 uur en dins dag 15.30 uur tot 16.15 uur. Vrouwenavond - Artemis Middelburg start woensdag 9 oktober met de vrouwen avonden. De bedoeling is dat de aanwezigen sketches opvoe ren, iets uitbeelden of een ge beurtenis naspelen. Ideeen van bezoekers zijn ook welkom. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en duurt ongeveer twee uur. Artemis Middelburg is te vinden in de Koudekerkseweg. Walchers Kerstkoor - De re petities van het Walchers Kerst koor gaan maandag 7 oktober weer van start. Die avond be gint het gelegenheidskoor met het instuderen van verschil lende kerstliederen. Het koor staat o.l.v. dirigent Johan Ruijsink en zal in drie maanden het kerstrepertoire instuderen. Op zaterdag 21 december geeft het koor een een optreden tij dens de kerstzangavond in de Kanaalstraatkerk te Souburg. Ook zal in verschillende verzorgingshuizen een optre den verzorgd worden. Het "Walchers Kerstkoor", zoals het koor zich noemt, zoekt nog en thousiaste mannen en vrouwen die graag zingen in een prettige sfeer voor een korte periode. U kunt zich opgeven door te bel len naar0118-461945, of kom naar de eerste repetitie op maandag 7 oktober om 19:30 uur in gebouw "Irene" achter de Kanaalstraatkerk in Souburg. Stoffenverkoop - In Aagtekerke is er zaterdag 5 ok tober een grote stoffen- verkoping ten bate van Stich ting Woord en Daad en Stich ting Hulp aan Roemenie. De nieuwste collectie winterstoffen en een grote sortering kleinvak- artikelen. Verkoopadres: Dorps plein 43, Aagtekerke van 10 tot 15 uur. Lustrumconcert Sretsenije - Het Zeeuws Byzantijns Koor "Sretsenije" o.l.v. Emilia Tabachnik-Li geeft zaterdag 5 oktober een optreden in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. Dit concert staat nog in het te ken van de viering van het eer ste lustrum. Het Zeeuws Byzantijns Koor bestond September 2001 vijf jaar en gedurende het seizoen september 2001-2002 heeft Sretsenije inmiddels met twee bijzondere concerten dit heuglijke feit "gevierd". Aan het derde en lustumconcert werkt ook Nelly Li, de zus van de dirigente Emilia Tabatchnik- Li, mee. Zij is een vooraan staande Russische sopraan en heeft in concertzalen over de hele wereld reeds recitels gege ven en aan concerten meege werkt. Begeleid door haar vaste pianist Sergej Maltsev, zal Nelly Li werken van westerse en oos terse componisten ten gehore brengen. Én uiteraard zal zij enkele solo's vertolken bij lie deren die op het repertoire staan van Sretsenije. Zondag 6 oktober wordt dit concert her haald in de Sacramentskerk te Breda en zondagmiddag geeft Nelly Li met haar pianist een recitel in de Duingalerie te Domburg, aanvang 14.30 uur. Tijdens het lustrumjaar is de eerste CD van Sretsenije ver schenen. Deze is in de pauze te koop voor 15. Voor meer info: Truus Moens-Baurdoux, tel.0118-627343 of http:// members.lycos.nl/ ZeeuwsByzantijnsKoor. Dirigente Emilia Ta batch nik-Li. Brandweermaterieel en voertuigen kunnen van dichtbij bewon derd worden. f t

de Faam | 2002 | | pagina 13