Wot mkeuze SIP Natuurvereniging Akkerleven wint Toekomstprijs KORT KORT KORT Woonbond tegen bezuiniging huursubsidie Gemeente betrekt bewoners bij toekomstplannen KORT KORT KORT Woensdag 25 september 2002 HUREfSf in Midden Zeeland Bepaal dan uw \v|s http://zeeland.woonkeuze.nl KORTGENE - Stichting Akkerleven heeft donder dag 19 september de Noord-Bevelandse Toekomstprijs gewonnen voor het project 'Noord-Bevelandse Adoptie Randen' (NAR). Voor zitter Kees van der Maas van Akkerleven nam de hoofdprijs van 1000,- in ontvangst. Tips voor het eigen huis Oktober Behangmaand Oranje Fonds steunt Zorgcentra Vlissingen De Nederlandse Woonbond is tegen de voorge nomen bezuinigingen op de huursubsidie. Mi nister Kamp (VROM) wil bij nieuwe aanvragen de hoogte van de huursubsidie laten aansluiten bij een huur die past bij het inkomen (de genormeerde huur) in plaats van de feitelijke huur van de woning De gemeente Noord-Beveland peilt vanaf dit na jaar de meningen van alle inwoners over de leef baarheid in de kernen. Vrijwilligers zullen alle be woners persoonlijk enquêteren. Dit maakten Hans Doddema, hoofd van de afde ling samenlevingszaken van de gemeente, en Aly Wisse van de Sociëteit Noord-Beveland donder dag 19 september tijdens een sociëteit bijeenkomst in Kortgene bekend. Opvoeding Sloop Berghuijskazerne kan doorgaan Nieuwe Bouwwet op stapel (advertentie x De bedoeling van een NAR is dat personen, organisaties en bedrijven stukken landbouw grond van driehonderd vier kante meter huren. De perceel tjes worden ingezaaid met krui den en bloemen. De geldschie ter mag meebeslissen over de locatie van het stukje grond. Zo ontstaan er verspreid over heel Noord-Beveland bloemen randen langs sloten. Het project is een enorm suc ces op Noord-Beveland. Er be staat inmiddels al een wacht lijst van belangstellenden om een rand te huren. De jury prees het project vanwege zijn economische, ecologische, in spirerende en de sociaal-cultu rele waarde voor het eiland. ,,De economische haalbaarheid staat buiten kijf, gezien de enorme belangstel ling. Vooral in de zomer is de ecologische functie waarneem baar als de bloemen er weel derig groeien," aldus waarne mend juryvoorzitster Engelien Muys. Van der Maas benadrukte dat het niet zo zeer het project niet het idee van de vereniging Akkerleven is geweest, als wel van haar secretaris Fré Buijze: „Ik neem de prijs in ontvangst, maar onze secretaris had hier eigenlijk moeten staan." Het gewonnen geldbedrag wil de stichting gebruiken voor het neerzetten van informatie borden in de bloemenranden. Elf inzendingen voldeden vol gens de jury aan de criteria van de Toekomstprijs. De personen en instanties achter de ideeën zijn beloond met een Toekomstboot van keramiek en koper. De Wissenkerkse kunste nares Marion Kamper heeft deze 'vloot' in opdracht van de Sociëteit Noord Beveland, ini tiatiefnemer van de Toekomst prijs, gemaakt. In totaal gaan tien Noord-Bevelandse ideeën door op 17 oktober in de Floriade meestrijden om de Na tionale Toekomstprijs. Voor meer informatie www.toekomstprijs.nl. De vereniging Eigen Huis heeft het adviesboek 'Eigen Huis en onderhoud' samengesteld. De uitgave telt 120 pagina's over de binnen- en buitenkant van de woning. Wat zijn de kwetsbare punten, hoe zijn pro blemen op te lossen? Hoe wordt een onderhoudsplanning gemaakt? Welke financiering of subsidie is eventueel mogelijjk? Naast veel toegankelijke basisinformatie, staan er in het boek handige tips, rekenvoorbeelden en een over zichtelijke checklist van een expert. Het naslagwerk 'Eigen Huis en onderhoud' is te bestellen voor€ 15,70 bij de Vereniging Eigen Huis via (033->4507750 of op www.eigenhuis.nl. Leden ontvangen de qids voor 12,50 De behangbranche heeft de maand oktober voor de derde keer op rij uitgeroepen tot Behangmaand. Iedere formule gebonden speciaalzaak zijn promotionele acties te vinden. Bijvoorbeeld een prijsvraag waarbij gratis behang te win nen is. Ook zijn er inspirerende sfeerpresentaties te bewon deren en kunnen klanten gebruik maken van aantrekke lijke aanbiedingen. Behang speelt een belangrijke rol in het interieur. Het Oranje Fonds heeft aan stichting Zorgcentra Vlissingen een bedrag van 7500 euro toegekend. De bijdrage is be stemd voor de inrichting van de gemeenschappelijke huis kamer en recreatieruimte van woonzorgcomplex 'Nieuw Bachten Poorte' in Oost-Souburg. Het fonds vindt het vol gens haar directeur Wineke Verwoerd belangrijk dat men sen volwaardig lid van de samenleving kunnen zijn en er bij blijven horen. „Wij zijn blij dat wij door deze toeken ning in staat zijn dit doel dichter bij te brengen." Volgens betreft de Woonbond leidt deze bezuiniging ertoe dat huishoudens met een la ger inkomen zich alleen nog maar een goedkope huur woning kunnen veroorloven en die zijn er onvoldoende. Woonbonddirecteur Mariö van Veen: „Er ontstaat een willekeurige tweedeling tus sen subsidieontvangers. De nieuwe aanvragers betalen dezelfde huur, maar krijgen veel minder huursubsidie. Zo houden huurders met een laag inkomen geen enkele keuzevrijheid over." De Woon bond vindt het daarbij onbe grijpelijk dat het kabinet tornt aan de huursubsidies, zonder er tegelijkertijd wordt gewerkt aan het maximeren van de hypotheekrenteaftrek. Dat minister Kamp de keuze vrijheid van huurders met een laag inkomen inperkt, staat volgens de bond haaks op de visie van voormalige staatsse cretaris Remkes. Verontrus tend vindt de Woonbond dat Kamp ook niets meldt over de op stapel staande nieuwe Woonwet en dat hij in de tekst over de prestatieafspraken over nieuwbouw en verkoop van woningen alleen gemeen ten en woningcorporaties noemt als partijen, en niet huurders. Kamp beweert de onder Paars 2 gemaakte af spraken na te komen. Dit be tekent dat hij handen en voe ten moet geven aan de zeg genschap en keuzevrijheid van huurders en eigenaars bewoners en dat laat hij vol gens Van Veen na. Minister Kamp zegt het woon- milieu in de steden aantrekke lijker te willen maken voor de midden- en hogere inkomens groepen. Hij wil daarvoor een meer gevarieerd aanbod van woningen realiseren met meer dure huur- en koop woningen. Het eenzijdige ac cent op de bouw van dure woningen is volgens de Woonbond onterecht. Zij zijn van mening dat het juist ont breekt aan goedkope en be taalbare huizen en zien de verdubbeling van de wacht lijsten voor woningzoekenden in twee jaartijd als bewijs. Het beleid om de doorstroom te bevorderen ziet Van Veen als mislukt: „De voorraad goed kope huurwoningen neemt in ras tempo af. Het is dan ook absoluut noodzakelijk meer betaalbare huurhuizen te bou wen." De overheid wil met zoge naamde 'Aanjaagteams wo ningbouw' de productie ver snellen. De Woonbond vindt dat deze teams zich niet alleen bezig moeten houden met nieuwbouw, maar ook met het stimuleren van wijk vernieuwing. Studenten en jongeren krijgen vanwege de woningnood onder deze groep de mogelijkheid langer in leegstaande kantoor panden te wonen. De bond blijft bij het standpunt dat dit de nood niet structureel op lost. Daar is een huursubsidie regeling voor onzelfstandige woonruimte noodzakelijk voor. Dan wordt het voor ver huurders aantrekkelijk om nieuwe studentenhuisvesting te realiseren. De resultaten worden april vol gend jaar aan de bewoners ge presenteerd. In de tussentijd zal de gemeente onderzoeken welke voorzieningen financieel te realiseren zijn. „We kunnen natuurlijk geen ondernemer vinden die in Kats een grote supermarkt wil gaan runnen," verduidelijkte Doddema. Voor de zomer is er een werkgroep in het leven geroepen waar alle dienstverleners van het eiland in vertegenwoordigd zijn, zoals de bibliotheek, woning corporaties, huisartsen en fy siotherapeuten. Samen met de dorpsraad zijn zij verantwoor delijk voor de enquete. Niet elke kern heeft echter zo'n raad. De gemeente zal volgens Doddema daarom ook oranje- en buurtverenigingen betrek ken bij het opstellen van de vra genlijst. „We willen zoveel mo gelijk mensen betrekken bij de plannen voor de toekomst."De meningen van de inwoners van Noord-Beveland liepen donder dag uiteen. Zo wilden veel men sen een sportveld voor elke kern, maar ook medische voor zieningen stonden hoog op menig verlanglijstje. Vanzelf sprekend was niet iedereen het daar mee eens. Wethouder Cees Schippers uit Kats denkt bij het woord leefbaarheid vooral aan rust en ruimte: „Een oplossing zou dan kunnen zijn dat elke kern over een dorps huis beschikt van waaruit de bewoners digitaal hun bood schappen kunnen bestellen." Ook veiligheid wordt als een van de pijlers voor leefbaarheid gezien. Zo denkt Irma Bolijn uit Colijnsplaat dat de leefbaarheid van een dorp of stad begint bij de opvoeding thuis. „Als er overal sportvelden liggen en overal een huisarts te vinden is, maar je voelt je thuis niet vei lig, dan is er geen sprake van een leefbare situatie," zegt de onderneemster die 's nachts haar rust en veiligheid op een camping buiten haar dorp vindt. „Ik kan in het dorp niet slapen door verkeershinder en jonge ren die tot 's avonds laat op straat rondhangen." Ze is dan ook van mening dat een goede opvoeding de belangrijkste voorwaarde is voor een leef bare maatschappij. „Jongeren moeten van huis uit weer nor men en waarden meekrijgen", zegt ze verwijzend naar een populair onderwerp in de Haagse politiek. De Middelburgse rechtbank heeft bepaald dat de gemeente Middelburg mag starten met de sloop van de Berghuijskazerne aan de Zuidsingel. Begin september is Vermeulen Sloop- en Milieutechniek begonnen met de voorbereidingen voor het slopen van de kazerne. Op het moment dat het gemeentebestuur kennis had van het beroepschrift, heeft zij in afwachting van de uitspraak de voorbereidende werkzaamheden stil laten leggen. In afwachting van de uitspraak heeft de sloop drie weken vertraging opgelopen. De gevolgen voor de planning en de begroting voor dit project worden nog nader onder zocht. Om de bouwregelgeving eenvoudiger te maken en het accent meer te leggen op handhaving vindt er de komende jaren een ingrijpende verandering van de bouw voorschriften plaats. Bij de aanpak van de bouwregelgeving ligt de komende jaren vooral het accent op de verbetering van de kwaliteit van het toezicht, de controle en de handhaving van de re gels. Daarbij wordt de aandacht meer gericht op de be staande voorraad gebouwen (nieuwbouw maakt slechts 1% deel uit van de bestaande bouw). Op de langere ter mijn wordt gestreefd naar een goed evenwicht tussen minder én eenvoudigere regels, voldoende waarborg voor veiligheid en gezondheid, betere afstemming tussen di verse regels, en handhaving. Een horecaondernemer kan bijvoorbeeld bij het toezicht op de plaats van een brandblusapparaat te maken krijgen met allemaal verschillende instellingen zoals bouw- en woningtoezicht, brandweer, arbeidsinspectie, Keurings dienst van Waren, milieudienst of de politie. Dat een be tere afstemming tussen de verschillende voorschriften zoals het Bouwbesluit en de regels voor milieu, arbo of de brandweer nodig blijkt, is duidelijk. Daarom worden in de toekomst de publiekrechtelijke voor schriften en procedures voor de bouw beter geïntegreerd, gecoördineerd en landelijk geüniformeerd. Het is de be doeling dat ook de Woningwetparagraaf over het bouwen wordt opgenomen in een Bouwwet die op 1 januari 2006 in werking moet treden. Over deze ontwikkelingen is meer informatie te vinden om de site van het ministerie van VROM. (bron: Nationaal Dubocentrum)

de Faam | 2002 | | pagina 23