Eerste café voor Zeeuwse dementerenden Zeeuws kampioenschap trekpaard ploegen Goese Doel Festival op zoek naar Zeeuws talent HeBuspart breed Win een vrijkaart voor The Dubliners Nieuw: ADSL Lite Snel en onbeperkt internetten van C-Mf5" voor 27,95 per maand M uuanadoo Het Station HeBu sport 9^ WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 38 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De stichting Alzheimer Nederland houdt sinds jaar en dag in het hele land zogenaamde Alzheimer Cafés. Deze bijeenkomsten zijn be doeld voor patiënten, familieleden en verzorgers om met elkaar in contact te komen en ervarin gen uit te wisselen. Jenny Mott (45) en Aafke Riddersma (49) zijn verantwoordelijk voor het eerste Zeeuwse Alzheimer Café. Deze informatie middag wordt op Wereld Alzheimerdag, zater dag 21 september, in verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg gehouden. Café Kaasboerderij Schellach aan de Prooyenseweg in Middelburg is zaterdag 28 september het decor van het provinciale kampioenschap ploe gen met trekpaarden. Naast deelnemers uit de eigen regio zullen ook enkele paarden uit Noord- Brabant, Noord-Holland en België mee doen aan de wedstrijden. Bel 0800-8048 www.wanadoo.nl positive generation I N I RKiCfW E Timberland® De nieuwe wintercollectie schoenen kleding zijn weer binnen Walstraat 50 - Vlissingen - Tel. 0118-418 449 13 r4Tiitw%nM Z2AK3!PJ Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: nrltWflSliiiftfflBR /vlissinger Als laatste krijgt onze provincie ontmoetingsplek voor Alzheimerpatiënten door Jacco van Maldegem Mott en Riddersma zijn van mening dat ook Zeeuwse pa tiënten behoefte hebben aan een ontmoetingsplek. „De bij eenkomsten zijn vaak een op luchting voor veel patiënten, want ze realiseren zich dan pas echt dat ze niet de enige zijn", aldus Riddersma. Praten over de ziekte geeft zowel de zieken als hun verzorgers een steuntje in de rug, denkt Mott. „Vaak scha men mensen zich voor hun ziekte en durven er niet over te praten. Wij wil len dat taboe door breken, juist door te praten." Suus Aarnoutse (62) heeft als mantelzorgster, zij helpt mensen met bijvoorbeeld Alzheimer, veel ervaring met demente rende patiënten. Zo kent zij een al wat oudere man die na veel aarzelen de stap heeft genomen om een Alzheimer Café te be zoeken. „Hij vertelde mij na af loop dat hij zich na die middag een stuk rijker voelde. Enkel omdat hij met lotgenoten had kunnen praten. Het leuke was trouwens dat hij ook De Rijke heette", zegt ze nog nagenietend. Bezoekers van het Alzheimer Café zijn niet verplicht om met anderen te praten. Zij kunnen ook samen met hun partner of verzorger rustig naar muziek luisteren of een spelletje spelen. „Ze moeten zich thuis voelen en niet het gevoel hebben vreemd te worden aangekeken omdat ze een ziekte onder de leden heb ben", zegt Riddersma. „Daar naast kan er infor matie worden in gewonnen bij des kundigen die aan wezig zijn, zoals het hoofd van de dagbehandeling in 't Gasthuis, een maatschappelijk werker en mantelzorgers." De reden dat een dergelijk ini tiatief niet eerder in Zeeland is opgezet wijt Mott aan het woord 'café'. „Oudere Zeeuwen asso ciëren 'café' aan het verbrassen van geld of anders wel aan drank. Dat weerhoudt ze er van om te komen." Mott denkt dat de naam Alzheimer Café op den duur wel wordt geaccepteerd. Suus Aarnoutse, Jenny Mott en Aafke Riddersma (vJ.n.r.) willen met het Alzheimer Café een taboe doorbreken. Riddersma: „Het zou toch mooi zijn als we drie mensen konden helpen?" „Kijk maar naar de benaming van een internetcafé. De bezoe kers gaan niet voor de drank daar naar toe, maar om te inter netten. Onze mensen bezoeken het 'café' om over Alzheimer te praten." Niet alleen mensen die iets met Alzheimerte maken hebben, zijp zaterdag welkom. Riddersmè: „De bijeenkomst is ook bedoeld als voorlichting voor mensen die niet direct bij de ziekte be trokken zijn." Mott benadrukt dat een groot deel van de bevol king hersenziekten zien als een ver-van-mijn-bed-show, maar iedereen kan het krijgen. „Kijk naar prinses Juliana. Zij heeft fantastische toespraken gehou den, maar is nu bijna niet meer in staat een normale zin te for muleren!" Het Alzheimer Café is zaterdag 21 september geopend van 14 uur tot 16.30 uur. De initiatief nemers zullen die dag enquêtes uitdelen om te inventariseren of er ook in de toekomst behoefte is aan dergelijke bijeenkomsten is. Voor meer informatie www.alzheimer-ned.nl. -%£*t 2- Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa tegen betaling van euro 3,-. De zaal gaat open om 19.30 uur. Naar verwachting strijden 15 spannen paarden om de titel Zeeuws kampioen trekpaard- ploegen. De twee-, drie- en vier spannen 'boerenknollen' moeten in totaal zeshonderd vierkante meter ploegen. Een deskundige jury beoordeelt het ploegwerk op zeven on derdelen. Zij kijken bijvoorbeeld naar de diepte en de breedte van de voren, maar ook of deze ten opzichte van elkaar in een rechte lijn liggen. Bij de beoordeling van de omwoeling wordt gekeken naar de aanwezigheid van gras of tarwestoppels na het ploegwerk. Ook het publiek mag zijn oor deel over de geleverde arbeid geven. Hiervoor is een publieksprijs beschikbaar ge steld. Na het kampioenschap zullen alle spannen in parade een stukje akker ploegen, wat een uniek moment is voor fo tografen en filmers. Vervolgens komen de trek paarden nogmaals in actie bij de trekwedstrijd. Hierbij moe ten de paarden een met men sen belaste landslede voort trekken. De slede wordt elke vijf me ter met meer mensen gevuld, waardoor het trekken steeds zwaarder wordt. Het paard die de slede over de langste afstand trekt is de winnaar van het afsluitende onder deel. De wedstrijden beginnen om 12 uur en de middag duurt tot ongeveer 17 uur. Toegang en parkeren is gratis. Bij extreme weersomstandig heden, zoals hevige regenval of onweer, gaat het evene ment niet door. advertentie Het Goese Doel Festival zal op 2 november voor de vijfde keer plaatsvinden. De acts Gerald Troost en K'boem zijn inmid dels geboekt. De overige twee plaatsen zijn bestemd voor Zeeuwse bands. Met een voor ronde bepaalt de organisatie welke regionale artiesten in het programma worden opgeno men. Buurthuis De Pit in de Appel straat in Goes is zaterdag 21 september vanaf 20 uur decor voor deze voorronde. Belang stellenden kunnen zich na in- (advertentie) schrijving en krijgen twintig minuten de kans zich te profi leren. Uiteindelijk kiest het publiek en de jury ieder een winnaar. Zij zullen op het Goese Doel Festival spelen. Dit festival is in 1998 voor de eerste keer gehouden. De ini tiatiefnemers vonden dat er te weinig gebeurde op het ge bied van christelijke pop- en rockmuziek in het Zeeuwse. Het festival biedt christelijke bands met de voorronde dan ook een podium en een plaats om contacten uit te bouwen. Daarnaast wil het Goese Doel een ontmoetingsplaats zijn voor christenen van alle ge zindten. De deelnemende bands aan de voorronde zijn tot nu toe onder andere DV-us, Melt Down, Revolted, en Deo Volente. ledereen is welkom. Visrestaurant en Cateringbedrijf met gebakken ui en tc|n^t^j«rattrTOTTHttef f^e Stationsplein 5, 4382 NN Vlissing^têïïT)n8 46 59 09 (advertentie) pag. Deze week verloten wij 10 vrijkaarten voor het concert van The Dubliners. Bij Cine City deze week K-19, the widowmaker en Reign of fire De stichting Kerk en Media gaat het christendom op Walcheren onder de aandacht brengen. Het boek 'Een uniek park' beschrijft de geschiedenis van het zomerwoningterrein Breezand en de ontwikkeling van Vrouwenpolder als badplaats. pag. 25 Aan de Langeviele, op nummer 18 zit sinds 1 augustus damesmodezaak Penthouse. Holiday on ice heeft in de Doe Een Wens Stichting Neder land een partner gevonden. Don Risicobeheer viert het 50-jarig jubileum. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 4 De legendarische Ierse folkgroep The Dubliners be staat veertig jaar en dat ju bileum zal op een bijzon dere manier gevierd wor den. Onder de naam The Dubliners Celebrating 40 Years houdt de groep de ko mende tijd een reünie tournee. Lezers van de Faam/Vlissinger en De Bevelander maken kans op een vrijkaart voor het con cert van 5 oktober in de Stenge te Heinkenszand. Kijk snel op de Breeduit- pagina hoe de kaarten te winnen zijn. advertentie) Start invoering dertig kilometer per uur in Middelburg Parkeergarages niet meer open vrijdag- en zaterdagnacht Controle hondenbelasting Na 16 jaar neemt juf Tilly afscheid van het onderwijs. serveren: Of f8 -418019 onder de hoogste toren van Vlissingen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur Baofecfó 733

de Faam | 2002 | | pagina 1