Strandcross Vlissingen voor 17e keer Duiken in de kraamkamer van de Noordzee TRENDHOPPER GOES breed DANSEN Gratis filmvoorstelling op Bellamypark 0118-638370 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 37 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Op het Vlissingse badstrand aan de Boulevard Evertsen wordt zondag 15 september de 17e DGA Motor Strandcross verreden. Op dit zware circuit, dat voor het publiek perfect te overzien is, strijden ongeveer 200 rijders om de eer. Ze zijn verdeeld over drie wedstrijdklassen. Sport, spanning en spektakel worden ook dit jaar weer in ruime mate geboden. Spectaculair Kanshebber De Antillen, Rode Zee en Middelandse Zee staan bekend om hun prachtige onderwater flora en fauna. Dichter bij huis is de Oosterschelde een minstens zo geliefde duikplek. In de week einden togen honderden sportduikers naar de Zeeuwse zeearm. De Oosterschelde is het mooi ste water van Europa, is de stellige overtuiging van beroepsduiker Tonnie de Groot. DISCOUNT ZEELANDHALLEN-GOES VOOR IEDEREEN spri rodeostier mpen karaokeshows www.vitaevent.nl tel. 0118-635443/06-11355948 13 f AfcJH 29 Op vrijdag 13 september wordt het Bellamypark in Vlissingen omgetoverd tot een openlucht bioscoop. Op een immens scherm van 20 x 10 meter zal om 21.30 uur de Franse succesfilm' Amélie' worden vertoond. 'Amélie' werd met veel succes vertoond tijdens Film by the Sea 2001 en is nu te zien op een groot doek. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: tiran 'ja ré faam/vlissinger Met de 16 voorgaande edities heeft de Motor Strandcross Vlissingen reeds een rijke his torie. De combinatie van de prachtige Vlissingse boulevard en het spektakel van de motorcrossers op het strand blijkt ieder jaar weer aan te slaan bij rijders en publiek. Start- of prijzengeld was er nooit te verdienen. Toch prijken op de erelijst namen van (meer voudig) Nederlands kampioe nen als Ton van Grinsven, Leon Giesbers, Marco Stallman, Edwin Evertsen en oscar Vromans. Ook toppers als Mark Vorschtenbosch, Peter Herlings en Kees Advocaat waren één of meerdere keren prominent aan wezig. Hét kenmerk van de Vlissingse Strandcross is natuurlijk de fan tastische ambiance. Hiervoor is met name het Zeeuwse publiek verantwoordelijk. Elke DGA Motor Strandcross wordt mas- saal bezocht, waarbij het publiekletterlijk rijen dik langs de railing staat. Er is dan ook veel te zien bij de Strandcross, waarbij men letterlijk 'gratis en voor niets' op de eerste rang staat. Meer dan 100 medewer kers alsmede groot materiaal is nodig om het circuit bij afgaand water tijdig in orde te krijgen. Het circuit, twee kilometer lang, wordt dit jaar in zijn geheel uit gezet op het badstrand aan de Boulevard Evertsen. Alles wat een strandcross circuit aantrek kelijk maakt is aanwezig, zoals zware passages over het mulle zand, een stadioncross-achtig deel oftewel de 'Motodrome' en natuurlijk het lange, rechte stuk langs de waterlijn. Hier lo pen de snelheden op tot 100 kilometer per uur, wat op de autosnelweg niet hard lijkt, maar op het zandstrand erg spectaculair is. Aan spektakel ontbreekt het dit jaar dus ook zeker niet. Aan de start komen de 4-takt of the road klasse, de 125 cc en de 250 500 cc klasse. In de 4- takt Enduro the road klasse zal het veld als vanouds be staan uit een mix van de lich tere 2-takt of the road en de zwaardere 4-takt motoren. Piek Cruson uit Breskens, reeds tweevoudig winnaar, staat ook dit jaar weer op de startlijst en behoort wederom tot de favo rieten. Ook Corné van Oorschot is ie mand om rekening mee te hou den, een bekende naam in de motorcross, doch met name een gevestigde naam in de Enduro, waarin hij reeds meer dere nationale titels heeft ge haald. Het hoofdprogramma Een beeld van de strandcross 2001. wordt dit jaar weer gevormd door de altijd maximaal bezette (100 rijders) 250/500 cc klasse. Ook dit jaar komt er een aan zienlijke delegatie van het ver maarde Sigmans v.d. Laar Yamaha team aan de start, met grote namen als die van Erwin Robins, Ralph Sigmans, Christiaan Mandigersen Patrick van Hoof. Zij kunnen serieuze concurrentie verwachten van Champ KTM rijder Ton van de Venne, MON topper Ben Scheres en uiteraard van de, zeker dit jaar, ongekend sterk vertegenwoordigde Zeeuwse Rijders. Deze maken wellicht de belofte van vorig jaar waar, toen zij helaas net naast prijzen pakten. De DGA Motor Strandcross Vlissingen begint om 13.30 uur met de 1e manche van de Viertakt/OTR. Een half uur later is de beurt aan de 1e manche van de 125 cc-klasse, die opgevolgd wordt door de 1e manche van de 250/ 500cc klasse. Zij gaan door tot de pauze die doorloopt tot 15.30 uur. Dan gaan de tweede manches van start, die duren tot onge veer 17 uur. De prijsuitreiking is om 17.15 uur. De onderwaterwereld blijft boeien en verrassen. (advertentie) advertentie www.pcdiscount.nl DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS zaterdag 14 SEPT. 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE De strandliefhebber die met zijn voeten in het troebele wa ter staat zal wellicht niet zo snel denken aan de pracht en praal die op tien tot vijftien meter diepte te bewonderen is. Wuivende zeeanemonen, soms zo talrijk dat het vol gens Tonnie de Groot wel ver dronken tulpenvelden lijken. En natuurlijk een keur aan vis sen want de Oosterschelde staat bekend als 'de kraamka mer van de Noordzee'. Kabel jauw, zeebaars, geep en schol, om er maar eens een paar te noemen. Tonnie: "Vooral de geep is heel nieuwsgierig, komt altijd op duikers af. De vorskwab en snotolf doen met hun kleu renpracht niet onder voor tro pische vissen en ook de 'pa relmoeren schilden' van de zepia's (soort inktvis-red. die in het voorjaar komen pa ren, zijn schitterend om te zien." Het rijke onderwaterleven van de Oosterschelde wordt be vestigd door Steve Halford, een van de internationale in structeurs die Tonnie regel matig over de vloer heeft. „De Oosterschelde is 'koraalrif- quality", vat hij zijn ervarin gen samen. Het Zeeuwse water dankt zijn charme aan de grote ver scheidenheid. Door de eb en vloed werking, ofwel de ken tering, die iedere zes uur plaats vindt is het water con tinue in beweging. „Iedere duik is weer anders", weet Wim Bosma, die anderhalf jaar geleden de duiksport ont dekte en inmiddels zij rescue brevet op zak heeft. „De nachtduiken vind ik het mooist. Dat is weer een hele andere wereld dan overdag. Joekels van kreeften met scharen zo groot als je hand. Daar moet je wel voor oppas sen". Aangezien de Oosterschelde beschermd natuurgebied is, blijft het voor de duikers al leen bij kijken. Wie in de kreeft een smakelijke maaltijd ziet, komt bedrogen uit. Wim: „De controle is streng. Zodra ze een duiker met een kreeft zien, nemen ze de uitrusting in beslag en krijg je een flinke bekeuring." Geliefde duikstekken zijn Het Sas (alleen bij laag water), Wissenkerke, Katshaven en de Zeelandbrug. Ook Wemeldinge is in trek vanwege het scheepswrak voor de kust, in duikkringen bekend als 'Het Galjoen zon der Poen'. Door het troebele water blijft het zicht beperkt maar voor een ervaren duiker is dat geen onoverkomelijke hindernis. Iwan de Geus, die regelmatig in de Oosterschelde duikt: „De laatste weken is het zicht vier tot vijf meter. Dat is heel redelijk voor dit water. Hartje zomer als het water warmer is en meer algen groeien, kan je hooguit twee meter ver kij ken. Dan moet je als duiker meer op een plek blijven en goed om je heen kijken. Ik heb twee keer meegemaakt dat het zicht meer dan tien meter was. Fantastisch maar helaas heel zeldzaam. Dan zie je hele scholen kabeljauw voorbij trekken". Duiken in de Oosterschelde is niet weggelegd voor beginne lingen. Daarvoor zijn de stro mingen te verraderlijk. Twee NOB sterren of het advand- ced padi brevet zijn de mini male vereisten. Iwan: ,,De stroming moet je niet onder schatten. Ik ben eens met een paar vrienden bij de Stelle gaan duiken en te laat het water uitgekomen. De stro ming was zo sterk dat we ons zelfs niet aan de stenen voort kon trekken. Uiteindelijk kwa men honderdvijftig meter uit de kust naar boven en hebben behoorlijk gas moeten geven om terug te komen. Het was gelijk straf, dat doe ik nooit meer". Duikers moeten wachten tot hoog of laag water. Dan kun nen ze drie kwartier hun hart ophalen. Tonnie: „Dit is waar schijnlijk de enige plaats ter wereld waar zoveel duikers gelijktijdig het water in gaan. ledereen wacht op de kente ring. Dan lijkt het wel of een start schot wordt gegeven. Tijdens topweekeinden zoals Pinkste ren zie je soms wel vijfhon derd duikers gelijktijdig het water ingaan". Tonnie de Groot is vijftien ge leden met zijn Duikcentrum Goes begonnen en heeft in middels zo'n tweeduizend duikers opgeleid. De cursus sen die ze geeft gaan volgens het padi systeem. Een van oorsprong Ameri kaans modulesysteem, dat wereldwijd navolging heeft gekregen. In tegenstelling tot het NOB systeem vindt een paddy opleiding niet in verenigingsverband plaats. „Een voordeel omdat mensen steeds minder tijd hebben en vaak meerdere hobby's uitoe fenen", meent Tonnie. Door het vaste modulesysteem kunnen duikers makkelijk van school wisselen. „Het komt regelmatig voor dat mensen hier de theorie en zwembad oefeningen halen en op va kantie de praktijk in het open water oefenen", merkt ze op. De basisopleiding vindt plaats in het Veerse meer. Pas bij Advanced padi kan in de Oosterschelde worden gedo ken. Tonnie: „De Nederlandse duikopleidingen staan inter nationaal goed aangeschre ven. Dat komt omdat we hier te maken hebben met donker, diep en stromend water. Wie hier kan duiken kan overal duiken". Voor meer informatie over duiken in de Oosterschelde: Duikcentrum Goes aan de Nieuwstraat 72 in Goes, tel. 0113 25 19 51. (advertentie) m EVENT, FUN ENTERTAINMENT (advertentie) pag. 11 Film by the Sea steunt gezondheidszorg op Ambon. Zeeland is een nieuw dance-festival rijker. Op zaterdag 14 september wordt in recreatiegebied De Piet aan het Veerse Meer Dance Intelligence gehouden. pag. Het Zijdemuseum krijgt een nieuw onderkomen. Tijdens Open Monumentendag zijn er ook monumentale Hoogaarzen te bezichtigen. Vlissingen gaat de bres op voor kindsoldaten. pag. 17 De Hondenvereniging Walcheren (HOWA) houdt op zaterdag 14 september voor de tweede keer een schoonheidskeuring voor honden. Studenten van de Hogechool Zeeland hebben deze week hun miniondernemingen opgestart Gamen, chatten en even bijkletsen over de nieuwste games en ontwikkelingen. Het kan allemaal in The Nettemple, het game- en internetcafé dat onlangs is geopend aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Barend Midavaine, eigenaar van het Middelburgse eetcafé De Mug, is door Koninklijke Horeca Nederland uitgeroe pen tot Meest Markante Zeeuwse Horecaondernemer van 2002. BH pag. Een pagina vol met society-nieuws, internetnieuws en horoscoop Vanwege het grote succes van het buurtpreventieproject in Klarenbeek start deze maand een nieuw inbraakpreventieproject. De bewoners van Nieuw Middelburg en Sint Laurens kunnen een dezer dagen een uitnodiging verwachten om het huis op inbraakveiligheid te laten contoleren. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Op 13 augustus 1997 bedenkt de enigszins naïeve en onschul dige Amélie Poulain op 22-ja- rige leeftijd opeens wat ze wil: de levens van de mensen om haar heen op het goede spoor krijgen. Vaak zorgt ze enkel voor een klein opstapje zodat de rest vanzelf goed verloopt. Om brood op de plank te krijgen werkt ze als serveerster in een bar in Montmartre, Parijs, waar ze voldoende gelegenheid heeft anderen te observeren en te beoordelen. Onder haar 'slachtoffers' bevindt zich Georgette, die treurt om haar verdwenen echtgenoot. Door haar hulp aan anderen en na haar ontmoeting met Nino ont dekt ze gaandeweg zelf wat liefde is. De gratis voorstelling is moge lijk gemaakt door Drukkerij De Vey Mestdagh, Café Soif, Grolsch en Film by the Sea. De voorstelling gaat alleen door bij goed weer. (advertentie) Open Monumentendag Afsluiting kruispunt voor Stationsbrug Het gevaar van asbest Salade v^ji gerookte vissoorterirget stokbrood en kruidenboter 4 verschiljëridt gegrildèvisfii gepastjgar. fruit-Mix Salade Reserveren: 0118 -418019 onder de hoogste toren van Vlissingen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur iouJiViJril V v

de Faam | 2002 | | pagina 1