GEMEENTE MIDDELBURG llltlMIlJl Open Monumentendag Start DELTA profronde op Markt Werk aan Plein 1940 Zoektocht in het Stationsgebied College wilt Dokbrug restaureren Nieuw gebouw Magistraat wijk heet Palet Woensdag 4 september 2002 FAAM/VLISSINGER 3 Week 36 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 mm Rectificatie Werk aan straten en riolen Rooiaanvragen Tafeltje Dekje uw Gemeente en euro Mijnenjager in Middelburg Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internetsite: www.middelburg.nl info middelburg.nl Wijktafcl Dauwendaele vergadert op donderdag 19 september in ont- moetingscentrurn Dauwendaele en niet in de schouwburg zoals vorige week op deze pagina stond. De ver gadering begint om 20.00 uur. Vanaf maandag 16 september worden verschillende straten en riolen in Middelburg aangepakt. De 1 lavendijkstraat. 't Bijltje en de Karelsgang krijgen een nieuwe riole ring en bestrating. Door het werk wor den de straten gedeeltelijk afgesloten. Naar verwachting is het werk op 25 januari 2003 afgerond. Voor meer in formatie kunt u contact opnemen met de heer .1. Gabrielse. Hij is opzichter en bereikbaar op nummer 67 53 33. Op Klein Vlaanderen wordt geluids arm asfalt aangebracht. Het gaat om het stuk tussen de Volderijlaagte en het Noordpoortplcin. Verkeer naar de stad wordt omgeleid via de Volderijlaagte en de Herengracht. Uitgaand verkeer rijdt via liet Noordpoortplcin. Noord- poorlbrug en de Seissingel. Het werkt is. afhankelijk van hel weer. in week 38 klaar. De heer C. van Elsackcr houdt toezicht op het werk. Voor meer informatie kunt u hem bellen op num mer 67 53 32. Ook De Molstraat en de Koepoort- straat krijgen een nieuwe bestrating. •Het werk is midden november 2002 klaar. Toezichthouder is de heer C. Moulhaan. telefoon: 67 53 91 In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren langs wegen, vruchtbo men, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen. Een vergunning is ook niet nodig voor het rooien van een boom met een stamdiametcr van maximaal 25 cm, gemeten op 1.30m boven hel maaiveld.Maximaal drie bomen per locatie. Rooiaanvfaag is ontvangen voor: Een spar aan de Duunmede Een ceder aan de Branderijmolen- gang Vier prunussen en vijf iepen (ver vanging) aan het Prinsenhove Een lep aan de Poelendalesingcl Voor nadere informatie kunt u terecht bij de lieer H. ten Klooster van de afdeling Groenbeheer, 0118-675312 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voorouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld voor de hele week. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-63 85 70. Menu vanaf maandag 9 september tot en met zondag 15 september 2002. Maandag Sehaslik met groenterijst Dinsdag Rundersaucijs met bloemkool en gestampte aardappelen Woensdag Gehaktbal met uitjes, rode kool en aardappelen Donderdag Kip in championsaus met schorseneren en aardappelen Vrijdag Visfilet in kruidensaus, erwtjes, wortelen en aardappelen Zaterdag Nasi goreng met kipsatch Zondag Wat de pot schaft De Nederlands Hervormde Kerk van Sint-I.aureus is te bezichtigen op Open Monumentendag. foto: Frank Viergever Middelburg heeft vele honderden monumenten. Normaal is het merendeel nauwelijks toegankelijk. Behalve op de Open Monumenten dag. Op zaterdag 14 september wordt die weer gehouden. Ook op de rest van Walcheren zijn dan veel monumenten geopend. Komt u ook een kijk je nemen? De Open Monumentendag wil ieder een de gelegenheid geven kennis te maken met het culturele erfgoed van de Nederlandse steden. Tussen I en 17.00 uur openen veel monumen ten hun deuren. Toegang is gratis. De opengestelde monumenten zijn herkenbaar aan de gele Open Monumcntendagvlag. Iedereen kan op de Open Monumentendag een kijkje nemen in deze gebouwen. Soms wordt er iets extra's georgani seerd, zoals een tentoonstelling of een rondleiding. Wandeling Op de Open Monumentendag wor den gratis VOC-rondleidingen door het Middelburgse centrum gegeven. Een echte VOC-gids neemt u mee door de mooie Middelburgse binnen stad. De rondleidingen vangen aan om 10.00, 11.45 en 13.30 uur en star ten voor het VVV/ANWB-kantoor aan de Nieuwe Burg 40. De rondlei ding is een absolute aanvulling op uw dag! De monumenten Gedurende de dag kunnen belang stellenden een bezoek brengen aan de volgende Middelburgse monumen ten: Het Abdijcomplcx en de Lange Jan: 207 treden de hoogte in! Engelse Kerk. Bodenplaals: een overblijfsel van hel Cellebroedersklooster dat daar tussen 1471 en 1484 gevestigd was; Kloveniersdoelen, Achter de Hout tuinen 30: de jongste van de drie Middelburgse schutterijen; Van de Perrehuis, Hofplein 16: een unieke combinatie van oud en nieuw; Den Vliegende Herdt, Dam 61een voudige en harmonische architectuur van oudheidkundige waarde; Oostkerk, Oostkerkplein: een gaaf voorbeeld van classicistische barok uit de 17c eeuw; Stadhuis, Markt: een van de mooiste stadhuizen van hel land staat in Middelburg. De trouwzaal is tussen 15.30 en 16.30 uur gesloten. Baron Chassee, Gortstraat 30: fraaie schoorstenen, betimmeringen en schilderingen in dit mooie patriciërshuis; Molen Builen Verwachting, Nieuw en Sint Joosland: een uit 1874 date rende korenmolen; Lutherse Kerk, Zuidsingel 60: een eenvoudige bakstenen zaalkerk met een mooi orgel; Pakhuis de Kemel, Kinderdijk 88, terug naar de 17-ecuw in dit VOC- pakhuis; Gasthuiskerk, Lange Delft 94: met authentiek 16c eeuws Madonna beeldje; Petrus -en Pauluskerk. Lombardstraal Ibezoek de special kapel in het kerkgebouw, gewijd aan Onze Lieve Vrouw van den Polder, waarin zich een 16de-eeuws paneel tje met een afbeelding van Maria be vindt; Doopsgezinde kerk. Lange Noord straat 62: hel interieur wordt bepaald door een hoge kerkruimte die een classicistische afwerking kent; Nederlands Hervormde Kerk van Sint-Laurens, Van Cittcrsstraat 69: in het sfeervolle interieur vallen de preekstoel, het doophek en enkele wapenborden op: Glazenkast. Vcrwerijstraat 28: In de 19e eeuw in gebruik als graanpakhuis en tegenwoordig is het woonhuis, atelier en tentoonstellingsruimte; Croonenburg. Singelstraat 41: alleen de hal van dit mooie pand is op Monumentendag te bezichtigen en vandaar kunt u tevens een blik in de woonkamer werpen; Om meer te welen te komen over de geopende monumenten kunt u een gratis exemplaar van de Walcherse monumenten folder ophalen bij de afdeling Communicatie, Stadhuis- straat 2 in Middelburg. Pendelbus Tussen de Nieuwe Haven in Middel burg en het Bcllamypark in Vlissingen rijdt op deze dag een an tieke museumbus die monumenten bezoekers gratis tussen de twee ste den vervoert. De 42e DELTA Profronde gaat op zaterdag 7 september om halfeen van start. Dit grootste eendaagse sportevenement van Zeeland is een voortzetting van de ronde die eerst bekend stond onder de naam de Ronde van Midden Zeeland. De heer De Kraa, algemeen directeur Delta schiet de renners om halfeen weg. Achttien professionele ploegen met toppers uit de Tour de France banen zich dan een weg door onze mooie provincie. Na drie plaatselijke doorkomsten in Goes is rond vijf uur de winnaar bekend. Start op de Markt De Middelburgse Markt is een ide aal decor voor de start. De renners tekenen rond half twaalf op het po dium het wedstrijd formulier. Wiclcrspcaker Cees Maas stelt de renners één voor één voor aan het publick. De opstelling van de ploegleiderswagens met de reserve- fietsen op het dak is altijd een spec taculair gezicht. Hier en daar geeft een verzorger een renner nog een snelle massage zodat de benen de 200 kilometer lange tocht gemakkelijker kunnen verteren. Dit decor geeft een goede kijk op wat er allemaal komt kijken bij een pro fessionele koers. Een ideale situatie voor handteken ingenjagers! Interessant rennersveld Om halfeen gaan 160 renners ver deeld over twintig ploegen van start. De Nederlandse inbreng bestaat uit de Rabobankploeg die zijn coryfeeën Erik Dekker, Karsten Kroon en sprin ter Steven de Jongh inbrengt. Ook de in Zuid-Beveland wonende Australiër Matthew Hayman is van de partij. Eveneens de vcldrij- kampioenen Richard Grocncndaal en Svcn Nijs. Die laatste rijdt in Zeeland altijd erg sterk. Ook de BankGiroLotcrij met renners als Bart Voskamp. Rudi Kemna en Rik Reimerink is niet kansloos. De Lotto Adeccoploeg komt op volle sterkte met nationaal kampioen Stefan van Dijk en sprintkanon Rob bic McEwcn. Ze worden geassisteerd door onder meer Aart Vierhouten en Hans de Clercq. Zij verstaan de kunst hun sprinters in goede stelling te brengen. In dit sprinlgcwckl zal Jeroen Blijlevens van Domo-Farm Frites willen tonen dal hij op de weg terug is na zijn virusinfectie. Ploeggenoot Max van Heeswijk is zeker ook niet kansloos als hel op een sprint aankomt. Domo Farm Frites herbergt nog twee oud-winnaars van de DELTA-profrondeLeon van Bon en Scrvais Knaven. In 1998 ging Eric Zabcl in de DELTA Profrondc met de eer strijken. Nu verschijnt Telekom aan de start met talent Robert Barlko, die onlangs bij de Rabo-ploeg een contract onderte kende. Hij kan op steun rekenen van routiniers als Jenns Hcppneren Udo Bolts. Van de recente Tour de France kennen wc de Franse ploegen Cofidis met de immer strijdende Nico Mattan. La Francaise des Jeux ver schijnt met een sterke ploeg rond Jacky Durand, die in zijn laatste prof jaar in Zeeland wil vlammen. Ook de Australische touretappewinnaar Bradley McGee komt voor het sterke Franse team aan de start. Een mo gelijke comeback is er voor Frank Vandenbrouckc. De Zeeuwse lucht werkt zuiverend en hopelijk voor de renner die zijn ploegleider Patrick Lefrevc met een goede uitslag wil belonen. Temporijder Ludo Diercksens zal ook aan de start verschijnen met een aantal renners die rijden voor Italiaanse ploegen. Opvallend is ook de inschrijving van de Australische ploeg Team Nova. De werkzaamheden aan Plein 1940 zijn begonnen. Het plein ondergaat een metamorfose deels in het kader van de herinrichting Binnenstad. Er komen honderd fietsbeugels. Het plein wordt herbestraat en voorzien van een taxistandplaats met schuilhokje. De toegang voor de parkeerplaat sen komt aan de andere zijde van hel plein bij de Zusterstraat. Op de plek van de oude toegang komt een ondergrondse inzameling van glas en afval. Een afsluitingspaal als onderdeel van het plan 'afsluiting binnen stad' wordt aangebracht op de hoek Korte Geere-Gortslraat. Voor de fietsbeugels en taxistand plaatsen moeten drie parkeerplaat sen wijken. Een deel van het hui dige fietsparkeerprobleem in de binnenstad wordt door de voorzie ning echter opgelost. Derde Fase In oktober start fase drie van de herinrichting van de binnenstad. Tol mei 2003 worden de Koorkerkstraat, Onder den Toren. Korte Delft. Segeerstraal, Heren straat en een klein stukje van de Nieuwstraat onder handen genomen. Overal in het nieuws duiken de meldingen op. Prijsverhoging hier, omrekeningstoeslag daar. De euro plaatst ons voor hogere kosten, zo ondervindt de consu ment. Reden om de gemeente- prijzen eens onder de loep te nemen. Betaalt u meer voor paspoort of rijbewijs? Wal blijkt? De gemeente Middel burg houdt zich netjes aan de af spraken. Voor paspoorten, rijbewij zen en andere diensten van de ge meente betaalt de burger niet meer dan voorheen. Henk Lensen, finan cieel beleidsmedewerker van de ge meente legt uit dat alleen parkeren in Middelburg duurder is gewor den. 'Alle prijzen worden jaarlijks aangepast aan de inflatie, zo stelt hij. 'Met parkeren gebeurt dat eens in de vier of vijf jaar. Het is wel jammer dat de prijsverhoging voor parkeren nu samenviel met de in troductie van de euro. Sommige mensen kregen daardoor het idee dat de verhoging te wijten was aan de invoering van de nieuwe munt maar dat is dus gewoon niet zo.' De mijnenjager Hr.Ms. Middel burg komt naar Middelburg toe. Van 13 tot 15 september ligt het marineschip aan de Loskadc. Op zaterdag 14 september kunnen geïnteresseerden een kijkje nemen aan boord en kennismaken met de bemanning. Dat kan van 14.00 lot 17.00 uur. De mijnendienst van de Konink lijke Marine heeft als hoofdtaak het 'mijn-vrij' houden van de zee, kustwateren, havens en maritieme toegangswegen. Daarnaast heeft de dienst een laak bij het opsporen van gezonken scheeps- en vliegtuigwrakken en overboord geslagen milieu-on vriendelijke lading van koopvaardijschepen. 'Palet': dat is de naam van de nieuwe multifunctionele accommo datie in de Magistraatwijk. Bedenker van de naam en winnaar van de prijsvraag is Cor Kuijvenhoven. Kuijvenhoven nam de prijs, een dagje naar een pretpark in Nederland naar keuze, vorige week woensdag van jury voorzitter Adrie van 't Westeindc in ontvangst. Cor Kuijvenhoven (links) neemt de prijs in ontvangst van juryvooi~itter en wethouder Adrie van 'l Westeinde. foto: Frank Viergever 'Palet' beantwoordt volgens de jury het beste aan het doel en het gebruik van hel gebouw. De naam straalt creativiteit uit, is herken baar, kort en ligt goed in het ge hoor. Daarnaast vindt de jury dat onder wijs, welzijn en wijk in de naam samenkomen en een nieuw geheel vormen. De architect van de accommoda tie heeft een ontwerp gemaakt voor de nieuwe naam. De naam komt boven de hoofdentree aan de J. van Reigersbergstraat te hangen. Bij de officiële opening op donderdag 17 oktober is het ontwerp te zien. Prijsvraag De gemeente Middelburg heeft voor de naam van de nieuwe mul tifunctionele accommodatie in de Magistraatwijk begin dit jaar een prijsvraag uitgeschreven. Als reac tie hierop ontving de gemeente veertig verschillende namen, inge zonden door 32 personen. Een jury bestaande uit Adrie van 'l Weste inde (wethouder), Marleen de Goeij (onderwijs VCO), Nico Oskam (onderwijs Ar chipel), Karin van der Stap (wijk- vereniging Zuid) en Wim Caljouw (projectleider) heeft de inzendin gen beoordeeld. Alle inzenders waren voor de prijsuitreiking uit genodigd. Hel werk in het Stationsgebied gaat door. De afgelopen tijd is er veel gebeurd in het Stationsgebied van Middelburg. Er zijn verschillende onderzoe ken uitgevoerd en de uitkomsten daarvan zijn inmiddels bekend. Toch laat het college van burge meester en wethouders nog een onderzoek uitvoeren. In dit artikel meer over het wel en wee in het Stationsgebied. Op 19 juni jl. is in een grondopslag aan de Laan der Verenigde Naties een granaat gevonden. Het vermoe den beslaat dat deze afkomstig is van de werkzaamheden in het Stationsgebied. Daar wordt momenteel gegraven in verband met de bouw van een par keergarage en de kantoren van het waterschap Zeeuwse Eilanden en de Gemeente Middelburg. Om te weten te komen of er nog meer gra naten en bommen zouden liggen, heeft het college twee onderzoeken laten uitvoeren. De onderzoeken AVG Geoconsult uit Heijen heeft ten eerste een historisch onderzoek uitgevoerd. Dit onderzoek bestond uit het be studeren van luchtfoto's van bom bardementen in de Tweede Wereld oorlog, gesprekken met ooggetui gen en hel bestuderen van literatuur over de oorlog. Op basis van dit onderzoek kan ge concludeerd worden dat er moge lijk munitie of bommen in het bouwterrein te vinden zijn. Het tweede onderzoek bestond uit hel detecteren van de bouwlocatie en liet opgraven van 'verdachte' plaat sen. Door middel van een magnetometer kon 40% van de bouwlocatie worden gedetecteerd. Daarbij kwamen 96 'verdachte' plaatsen naar voren. Deze zijn al lemaal opgegraven. Daarbij is geen munitie of bom naar boven geko men. De uitslag AVG heeft over de onderzoeken een rapport uitgebracht. Daarin concluderen zij dat het verstandig is om het gehele bouwterrein laag voor laag af te graven. Zo ben je er 100% zeker van dal er niets kan gebeuren. Hel college van burgemeester en wethouders heeft besloten dit niet zonder meer te doen. Wat gaat er dan wel gebeuren? Met de magnetometer kon dus niet het gehele bouwterrein onderzocht worden. De magnetometer is namelijk ge voelig voorde metalen damwanden die al in de directe omgeving aan wezig zijn. Om er toch zeker van te zijn dat er tijdens de bouw niets kan gebeuren, heelt hel college besloten om de J'oto: Frank Viergever rest van de bouwlocatie ook nog te laten onderzoeken. Dit wordt ge daan door middel van grondradar. Deze wordt niet verstoord door de aanwezige damwanden. Zo welen we zeker dal er tijdens dc verdere werkzaamheden geen mu nitie ofexplosieven meer gevonden worden. Het college neemt dus het zekere voor het onzekere en bespaart veel geld door niet gelijk laag voor laag af te graven. Hoe nu verder? Afgelopen maandag en dinsdag is hel grondradarondcrzock uitge voerd. Bij hel ter perse gaan van deze krant weien we nog niet wal de uitkomst is. Wanneer bij het grondradar- onderzoek iets gevonden wordt dat munitie of een explosief zou kun nen zijn, wordt dit voorzichtig op gegraven. En komen de werkzaamheden voor kortere of langere lijd stil te liggen. Wanneer er niets wordt ge vonden, wordt verder gegaan met het afgraven van het bouwterrein zoals dat oorspronkelijk bedoeld is. In dc tussentijd is de aannemer wel verdergegaan met de werkzaamhe den. maar dan alleen in hel gebied dal al na.de detectie vrij is gege ven. Dc uitkomsten van het grond- radaronderzoek zullen wij binnen kort melden op deze pagina. Het college van Burgemeester en Wethouders van Middelburg wil de Dokbrug graag restaureren. Om die reden wordt gezocht naar fondsen voor financiering daarvan. Dc Dokbrug is sinds enige tijd afge sloten voor autoverkeer omdat onder zoek uitwees dat dc veiligheid niet meer gegarandeerd kan worden. Dc brug vertoont zoveel gebreken dat restauratie of vervanging noodzaak is geworden. Helaas liep Middelburg dit voorjaar een subsidie van de Rijksdienst voor Monumentenzorg mis. De gemeente heeft nu besloten naar andere fondsen te zoeken. Als de brug door dc hoge kosten niet kan worden gerenoveerd gaat het mo nument misschien verloren omdat een nieuwe brug mogelijk goedko per is. De Dokbrug is afgesloten voor autoverkeer omdat de veiligheid niet meer kan worden gegarandeerd foto: Frank Viergever

de Faam | 2002 | | pagina 3