19,50 faam/vlissmger Gedicht van Bellamy volop in belangstelling Kunstgeschiedenis in Middelburg Duo 2 x Bakboord speelt in Vlissingen Oekraïense klanken in Sint Jacobskerk Middelburgse danst musical Aida Het Station Meer Geld Nodig? 32Sg c hypotheekrente vanaf 4,4% Vlissingen staat volgende week in het teken van het vierde Film by the Sea festival. In zes dagen worden zeventig films vertoond waar naar schatting zo'n 20.000 bezoekers op af zullen ko men. Het festival gaat van start met een openingsavond vol glitter en glamour. Soapsterren, voetballers en andere bekende Ne derlanders maken hun opwachting. Ook de grote namen uit de wereld van film en literatuur ont breken niet. Dat in het verleden gerenommeerde filmmakers als Morgan Freeman, Paul Schrader, Franco Zefferelli en Peter Greenaway een bezoek brachten, is volgens festivaldirecteur Leo Hannewijk een van de redenen waarom Film by the Sea in haar relatief jonge bestaan zoveel be kendheid verwierf. „Heel Nederland weet van dit festival. Als donderdag de verkoop start staat de telefoon hier niet meer stil", voorspelt hij. Onbeperkt Mosselen ^©MQIIfiaaG^ÏÏB(KI®5\(S). WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2002 BlBLIOr/tó- EX BEW yiD DE JAARGANG 103 - NUMMER 36 financiering nodig? bel voor gratis advies Duitse film Rode loper Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Een boek, een film, lezingen, een expositie en er wordt een nieuwe bewerking gemaakt; dat alles over het indrukwekkende gedicht Roosje van Jacobus Bellamy uit 1784. Deze romance kreeg al tijdens het korte leven van de Vlissingse dichter veel belangstelling en kreeg internatio naal allure na zijn dood. Nu dus volop en breed voerig in de actualiteit. Conchita Zandbergen is toegevoegd aan de chorusline van de musical Aida. Deze opsteker kreeg de negentienjarige Middelburgse toegeworpen, nadat ze voor Joop van den Ende Theaterproductie een bijna zenuwslopende au ditie deed. Eerder was ze al gevraagd voor de musical Saturday Nightfiver. In totaal deden zo'n vijfhonderd dansers auditie voor Aida. Vijftig, onder wie het lid van de Zeeuwse The Ultimate Dance Company, zijn geselecteerd voor de mu sical. 'üï-ïtid 'Jufs JlsuiUUi'Uijf Het echte rode loper gevoel (advertentie) Visrestaurant en Cateringbedrijf Stationsplein 5, 4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09 o et Middelburgsestraat 43 Oost Souburg tel. 462997. fax 464822 Wat Hannewijk betreft mag Vlissingen in één adem ge noemd worden met festival steden als Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. „Nederland heeft momenteel vier grote film festivals, waarvan drie gespecia liseerd zijn in Nederlandstalige films, documentaires of kinder films. Dan is er natuurlijk nog het internationale festival van Rotter dam, dat al meer dan dertig jaar bestaat en vooral gericht is op het experiment. Vlissingen sluit daar goed bij aan met grotere maar kwalitatief goede (Hollywood) producties. Film by the Sea is de opening van het Ne derlands filmseizoen. Er worden films vertoond die pas later dit jaar in de bioscoop komen. Dat is voor het publiek natuurlijk al tijd leuk." Maar wie denkt dat Vlissingen grossiert in platte commerciële producties heeft het goed mis, benadrukt Hannewijk, die voor het samenstellen van zijn pro gramma de festivals van Cannes, Berlijn en Venetië heeft afge reisd. „Het is juist de combinatie van grote producties met kleine art-films die ons programma zo aantrekkelijk maken. Als enige festival hebben we bijvoorbeeld een competitieprogramma voor verfilmde literatuur. Dat ver baasd me eigenlijk want een groot aantal films zijn gebaseerd op een boek." Naast de 'kaskrakers' en boek- verfilmingen is aandacht voor films die niet in Nederland wor den uitgebracht in het programmaonderdeel 'Unreleased' en komt de Duitse Cinema aan bod in Eurofocus. Hannewijk: „De Duitse film was van oudsher toonaangevend. We hebben de laatste twintig jaar weinig gehoord maar nu zijn een paar jonge filmmakers weer heel actief. Daarom vonden we het aardig dit jaar Duitsland centraal te stellen." Nieuw is het onderdeel 'Van een andere zijde', dat wordt om schreven als een cinematische reis in de voetsporen van de Het complete programma van Film by the Sea en een lezersactie met korting op kaartjes voor Donderscheet en aansluitend het optreden van K-Otic. Leo Hannewijk: „We bekijken de viering van 400 jaar VOC kritisch door te laten zien hoe de kolonisatie beleefd wordt in de ogen van Indonesische filmmakers", (foto Jaap Wolterbeek) Vlissingse globetrotter Samuel van de Putte. Er worden films vertoond uit Ti bet, Nepal, India, Pakistan, China, Sri Lanka en Indonesië. „Vooral Indonesië krijgt aandacht. We willen de viering van 400 jaar VOC kritisch bekijken door te to nen hoe de kolonisatie wordt beleefd door de ogen van Indonesische filmmakers." Door de toenemende bezoekers aantallen kan het festival niet al leen meer in Cinecity worden ondergebracht. Voor het eerst worden dit jaar twee paviljoens opgebouwd voor neven activiteiten. Volgens Hannewijk trekt het festival belangstellen den uit het hele land. „Ruim een derde van de bezoekers komt van buiten de provincie. Hotels en campings zijn al lange tijd volgeboekt. Voor veel mensen is het een goede aanleiding om een aantal dagen in Zeeland door te brengen. Lekker eten en een strand wandeling maken. Hier over heerst nog het rode loper gevoel en de kans dat je een beroemd heid tegen het lijf loopt is vrij groot." Film by The Sea, van maandag 9 september tot en met zondag 15 september in Cinecity. Overigens is er op de pagina Breeduit een bon te vinden waar mee lezers met korting een film kunnen bezoeken. Hier is ook het complete programma na te le zen. Een overzicht van de Midden-Zeeuwse activiteiten op 14 september. Nieuw gebouw Magistraatwijk is 'Palet' College wil Do kb rug restaureren 7 September: start DELTA-Profronde op Markt Leerlingen van de Stedelijke Scholengemeenschap Schelde- mond verzorgen in november een toneelbewerking voor de eindgroepen van alle basis scholen uit Vlissingen. De onderbouw van Schelde- mond en de bovenbouw van de basisscholen bestuderen Vlis singen in Bellamy's tijd. Schrij ver Wim Hofman maakt de les brieven voor het project. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Om te beginnen staat Roosje titel 'Roosje en haar nazaten', centraal in de allernieuwste uit- Deze honderdste uitgave van gave van de Slibreeks onder de de populaire Zeeuwse reeks (uitgever Stichting Kunstuitleen Zeeland) bevat het oorspronke lijke gedicht, een essay van pro fessor dr. P.J. Buijnsters, de in tegrale uitgave van de be roemde Franse vertaling naar het muziekdrama Rosette en een Nederlandse vertaling, een essay over het ontstaan van Roosje door drs. A. de Bruyne en het kroeglied van Ed Leef- lang met muziek van Robert Va Iter. Het eerste exemplaar wordt za terdag 14 september gepresen teerd tijdens het festival Film by the Sea. Tijdens dat festival gaat ook de film naar dit gedicht in pre mière en wordt het kroeglied Roosje of waarom ik geen vis eet gezongen. Op die dag speelt De Zeeuwse Komedie het ver taalde toneelstuk Rosette in de Bellamytent bij CineCity, aan vang 19.30 uur. Overigens kan de Zeeuwse jeugd ook kennis maken met dit Zeeuwse product dat wereld wijd bekend werd. De Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs begint weer met een cursus kunstgeschiedenis. Belang stellenden kunnen nog inschrij ven, de cursus begint eind sep tember in de Zeeuwse Biblio theek. Het programma is hele maal vernieuwd. Steeds meer mensen willen zich verdiepen in kunst, cultuur en hun ach tergronden, ervaart de Vrije Academie. Naast de door ge dreven mensen begeleide cur sus wordt aandacht besteed aan exposities. De brochure over de cursus is verkrijgbaar bij de bibliotheek. Roosje. Het wereldberoemde Nationale koor van de Oekraïne Dumka, treedt vrijdag voor het voetlicht in de Vlissingse Sint Jacobskerk Tijdens dit optreden worden de Vespers van Rachmaninoff uit gevoerd. Het gezaghebbende blad The Gramaphone schreef over deze uitvoering van de Vespers: „Onbetwistbaar on geëvenaarde rijkdom en een ongelooflijk gevoel voor tempo." Na de pauze brengt het koor een programma met Russische en Oekraïense volksliederen. Voor deze gelegenheid is het koor uiteraard in de nationale dracht van de Oekraïne gesto ken. Het optreden begint om 20.15 uur. De toegangskaarten kosten 12, 50 euro, voor pashouders 11 euro, en zijn te verkrijgen bij Uit in Vlissingen, bij de kassa van de ANWBA/VV in Vlissingen, bij De Drvkkery in Middelburg en telefonisch via 0118-416662. m Het Zeeuwse duo '2 x bak boord' speelt zondag 8 septem ber in café Michieltje op de Nieuwendijk in Vlissingen. Het duo, bestaande uit de zeelieden Rik Lingier en Swen Barg, zingt Nederlandstalige muziek. De heren putten hierbij uit een groot aantal bekende nummers die door iedereen meegezon gen kunnen worden. Ze vullen dit alles nog aan met een groot aantal eigen nummers, welke ze schrijven aan boord van de loodskotter 'De Mirfak'. Met hun muziek waren zij al meer- m dere keren te zien op Delta tv. '2 x bakboord' kreeg landelijke bekendheid door deelname aan de soundmixshow van Henny Huisman. Hierin haalde het de voorlaatste ronde, met een (bijna perfecte) imitatie van Acda en de Munnick Het repetoire van de zingende zeelieden bevat veel meezingers van vroeger tot nu. Voor een gezellig nederlands avondje is iedereen vanaf 20.00 uur welkom in café Michieltje in Vlissingen. Sterk rennersveld voor Delta Profronde. Opening van villa Valentijn. (advertentie) Half augustus kreeg Conchita Zandbergen een telefoontje van Joop van den Ende. Of ze nog eens auditie wilde doen, nu voor de musical Aida. Geen si necure, oordeelde ze. Bij Van den Ende komen immers alleen de allerbesten aan de bak. Maar tegelijkertijd verdiende ze het ook, meenden de mensen in haaromgeving. InThe Ultimate Dance Company danst ze im mers al jaren de sterren van de hemel. Bovendien heeft ze op hoog niveau geturnd en diverse medailles gewonnen bij grote wedstrijden en behaalde ze het niveau 'goud' voor stijldansen. En haar ambitie om aan de top te komen met zingen en dan sen staat met gouden letters genoteerd in haar doelstellin- (advertentie) gen boekje. Nu treedt ze dus op in het VSB-Circustheater in Scheveningen. Schaduwzijde is echter dat The Ultimate Dance Company wel eens in de problemen kan ko men qua bezetting. Ze treden steeds vaker op in grote Neder landse discotheken en de vrije dagen van Conchita lopen uiter aard niet parallel met de optre dens van de Zeeuwse dans groep. Die is nu genoodzaakte vervanger(s) te zoeken. Resenteren: 0118-418019 onder de hoogste toren van Vlissingen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur ïcdlbJiird itiuh'.bn 735 Salade

de Faam | 2002 | | pagina 1