Huurders zeer tevreden over de vrijheid om te klussen Nieuwe cursus over monumentaal groen Veldzicht van start Monumenten(kist) in de basisvorming KORT KORT KORT KORT KORT KORT Woensdag 28 augustus 2002 Het wordt steeds moeilijker om snel aan een huurwoning te komen in Nederland. Waar dat voorheen in bijvoorbeeld de noordelijke provin cies en in Zeeland nog redelijk snel lukte, is het ook daar bijna onmogelijk geworden om een huurhuis te vinden. Dit blijkt uit de nieuwste bedrijfstakcijfers van Aedes vereniging van woningcorporaties. Aedes spreekt van een 'kwa litatieve woningnood' en pleit voor meer ruimte om duurdere huurwoningen te bouwen om zo de doorstroming weer op gang te krijgen. Feiten en cijfers De huurders van Woningcorporatie Woonbron- Maasoevers uit Rotterdam zijn zeer tevreden over hun vrijheid om veranderingen in de wo ning aan te brengen. De afgelopen jaren zijn er veel parken, buiten plaatsen, voormalige klooster- en museum- tuinen en begraafplaatsen aan de rijks monumentenlijst toegevoegd. Het cultuurhis torisch belang van deze groene monumenten is gelegen in de historische aanleg en beaaanpassingen die er plaatsvinden en het onderhoud. Soms gebeurt dit door een gebrek aan kennis, soms ook door de angst dat men in een keurslijf wordt gedwongen. De kennis en ervaring die hierover de afgelopen jaren zijn opgedaan, hebben echter juist geleerd dat het onderkennen van het cultuurhistorisch belang van een groen monument andere belangen daarvan dikwijls versterkt. Wethouder P.M. Bruinooge van de gemeente Middelburg en algemeen directeur H. de Pagter van Kanters Projectontwikkeling gaven afgelo pen vrijdag het officiële startsein voor de werk zaamheden in kantorenpark Veldzicht. paal d Fusies corporaties aan regels gebonden Instandhouding probleem voor eigenaren rijksmonumenten Minister Kamp (VROM) geeft voorschotten huursubsidie Krapte op de huurmarkt De belangrijkste oorzaak van de krapte op de huurmarkt is het stagneren van de doorstro ming. Enerzijds verhuizen er vanwege het geringe aanbod van duurdere huurwoningen te weinig mensen uit een goedko pere huurwoning. Mensen zoe ken kwaliteit en zijn bereid daar voor te betalen, zo blijkt uit een toenemend aantal reacties van huurders op leeggekomen huurwoningen. Maar die ge wenste kwaliteit is onvol doende voorhanden. Anderzijds is door de hoge prij zen op de huizenmarkt een koopwoning voor een groot deel van de klanten van corpo raties onbereikbaar geworden. Gevolg: mensen blijven zitten en er komen daardoor maar weinig huurwoningen vrij voor een toenemend aantal wachtenden. Met name starters komen hierdoor in de knel. Wachttijden zijn inmiddels ge stegen tot gemiddeld 2,5 jaar, met uitschieters naar 8 jaar in de grote steden. De oplossing is volgens Aedes het bouwen van de in de markt gevraagde kwaliteit. Dat zijn duurdere huurwoningen en be taalbare koopwoningen. Aedes waarschuwt dat de oplossing niet gezocht moet worden in het massaal bijbouwen van goedkope huurwoningen. 'Daar zijn er voldoende van maar door het gebrek aan door stroming komen die niet vrij,' aldus Aedes-directeur Peter Boerenfijn. Door de stagnerende woningbouwproductie wordt er onvoldoende aanbod ge creëerd. De komende jaren zal daarom alle energie moeten worden ingezet op het vlot- trekken van de woningbouw. Er zijn veel barrières bij de nieuw bouw zoals uitgebreide regel geving, stijging van bouw- en grondkosten en bezwaar procedures die sterk vertra gend werken. Van de geplande 100.000 nieuwe woningen zijn er het afgelopen jaar maar 60.000 gerealiseerd. Ook de komende jaren zal de geplande productie niet worden gehaald. Volgens Aedes zal het nog ja ren duren voordat de achter stand is ingehaald. Ook in de stedelijke vernieu wing is de krapte voelbaar. Woningen kunnen niet worden gesloopt omdat er onvol doendewoningen beschikbaar zijn om bewoners uit die wijken te herhuisvesten. Het tempo van het stedelijke vernieuwingsprogramma zal dus moeten worden aangepast. In het afgelopen jaar reageer den gemiddeld 66 mensen op een vrijgekomen huurwoning, in 2000 was dat landelijk nog gemiddeld 47 keer. In vijf jaar tijd is het aantal reacties op vrij gekomen huurwoningen in Ne derland verdriedubbeld. Regio naal lopen de verschillen sterk uiteen: in Noord-Holland wordt gemiddeld 123 keer op een huurwoning gereageerd, in Friesland wordt er 17 keer ge reageerd op een vrijgekomen woning. De gemiddelde wachttijd voor een huurwoning in Nederland is het afgelopen jaar gestegen naar gemiddeld 2,6 jaar, terwijl dat in 2000 nog 1,9 jaar was. De vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht' ë"n"Dèn Haag spannen de kroon met een wachttijd van gemiddeld 8 jaar. In de provincie Friesland kom je het snelst aan een wo ning, maar ook daar is de wachttijd inmiddels opgelopen tot 1,5 jaar. In 2001 kwamen per 1.000 wo ningen gemiddeld 94 woningen Vrij voor nieuwe verhuur (2000: 99 keer). Het aantal vrijgeko men huurwoningen is in Flevoland het hoogst: 124 wo ningen per jaar per 1000 wonin gen. In Noord-Holland daarentegen zijn dat er maar 77. Van leegstaande woningen is in Nederland nauwelijks meer sprake. Waar voorheen in pro vincies als Groningen, Fries land en Zeeland nog woningen direct beschikbaar waren, is dat nu niet meer het geval. (bron:Aedes) Het beleid van Woonbron- Maasoevers levert deze ver huurder de prijs op voor 'het beste ZAV-beleid'. De verkie zing werd gehouden onder de lidorganisaties van de Neder landse Woonbond in de Rand stad. Men was met name te spreken over de vrijheid om te klussen bij de Rotterdamse woningcorporatie. Huurders krijgen binnenkort het wettelijke recht om te klus sen. Formeel heet het dat zij het recht krijgen om veranderingen in de woning aan te brengen, tenzij de verhuurbaarheid of de waarde van een woning daar onder te lijden hebben. Wel blijft de huurder volgens de wettelijke regeling verplicht om schriftelijke toestemming te vragen aan de verhuurder. Als die verhuurder weigert kan de huur-der naar de rechter om zich te laten machtigen. Bij me ningsverschillen over de ge maakte afspraken kan de huur der die verhuist zich weer tot de rechter wenden. Meerdere verhuurders hebben al afspraken gemaakt met hun huurdersorganisatie over het klussen in huis, over een vergoedingsregeling voor de gedane investeringen bij ver huizing en over de manier waarop er met geschillen wordt omgegaan. Woonbron-Maasovers heeft dat volgens de huurders organisaties in de Randstad tot op heden het beste gedaan. Wat Woonbron-Maasoevers heeft gedaan, past goed in de model-overeenkomst die is ont wikkeld door de Woonbond en Aedes, de landelijke vereniging van woningcorporaties. De Woonbond hoopt dat meer ver- huurders het voorbeeld van Woonbron Maasoevers zullen volgen. (bron: Woonbond) Geïnteresseerden kunnen deelnemen aan een twee daagse cursus. De cursus data zijn 26 september (Zwolle) en 8 oktober (Deventer). De cursusdagen kunnen ook afzonderlijk worden gevolgd. Tijdens twee cursus dagen wordt deze materie uit gediept. Op de eerste dag ligt het accent op de cultuurhis torische betekenis van open bare tuinen en parken en de herkenning hiervan. Aan de hand van Het Engelse Werk in Zwolle komen de oor spronkelijke (stedelijke) si tuering van het park aan de orde en de vorm en het ver loop van waterpartijen en la nen, en vragen als: Wat zijn de knelpunten in beheer en onderhoud en wat betekent dit voor het herstelplan? Tij dens de tweede cursusdag staan beleids- en uitvoeringsaspecten van de overheden centraal, met als praktijkcasus het restauratie plan en de beheers- problematiek van het Rijster- borgherpark in Deventer. Voor meer informatie:Alie van Veenendaal, 030 69 83 295. Aanmelden bij: www.restauratiefonds.nl of 033-253 94 39. De openingshandeling bestond Veldzicht, in de nabijheid van de uit het onthullen van de twee grote uitvalsweg van Middel- bouwborden. Op het terrein burg en naast het nieuw ont wikkelde stationsgebied, ko men tien gebouwen, die plaats bieden aan 16.000 vierkante meter kantooroppervlakte. De bouw van het eerste kantoor start nog dit jaar. Het bouwrijp maken van het kantorenpark was al enige tijd geleden be gonnen en verloopt volgens plan. De Rijksdienst voor Monu mentenzorg ontwikkelt in samenwerking met het NCM, het Bureau Monu menten Archeologie Am sterdam en Erfgoed Actueel een 'monumentenkist' voor gebruik in de basisvorming. De monumentenkist heeft als centraal thema 'behou den of ontwikkelen'. Hierbij wordt gekeken naar het mo nument zelf maar ook naar de omgeving ervan. Het thema wordt uitgewerkt aan de hand van vijf dilemma's die de leerlingen voorge schoteld krijgen in de vorm van vragen: 'Is dit volgens jou een monument?', 'Hoe kun je de geschiedenis van het monument levend hou den?', 'Past het monument nog in de omgeving?', 'Hoe kun je het monument veran deren?' en 'Hoe houd je het beschermde stadsgezicht leuk voor iedereen?'. De leerlingen maken gebruik van opdrachtkaarten en ver schillende instrumenten zo als een decibelmeter, een verkeersteller, een foto camera, et cetera. Daarnaast verschaft een leerling magazine hen verdere ach tergrondinformatie over monumentenzorg. (bron:RDMZ) (advertentie) Het ministerie van VROM heeft regels en criteria opge steld waaraan voorgenomen fusies van woning corporaties worden getoetst. Hierdoor wordt het duide lijk wanneer fusies 'in het belang van de volkshuisves ting' zijn en dus door de staatssecretaris kunnen worden geaccepteerd. In de Nota Mensen Wensen Wonen staat dat fusies van corporaties nooit een doel op zich kunnen zijn. Corpora ties moeten aantonen dat een fusie in het belang is van het wonen, dat de lokale binding behouden blijft en dat de fusie efficiency-voordelen oplevert die de (toekom stige) huurders ten goede komen. Ook de betrokkenheid van huurders en hun organisaties is van groot belang bij fusieprocessen. Vooraf moeten met de huurders afspra ken worden gemaakt over de eventuele gevolgen. In het akkoord tussen de bij het wonen betrokken par tijen, het Nationaal Akkoord Wonen (2001), was al opge nomen dat de regelgeving voor fusies zou worden aan gescherpt. AEDES vereniging van woningcorporaties, de VNG en de Woonbond zouden op grond van datzelfde akkoord snel een gedragslijn voor de lokale inbedding van dergelijke fusies ontwikkelen. Omdat deze gedragslijn nog steeds niet gereed is en nieuwe regelgeving voor corporaties via de invoering van een nieuwe Woonwet nog wel enige tijd zal vergen, besloot Remkes vooruitlopend daarop zelf regels en criteria voor fusies in een circulaire vast te leg gen. De staatssecretaris adviseert corporaties om bij fusies om tijd te besparen eerst de mening te vragen van de betrok ken huurders(organisaties). Daarnaast is het verstandig dat ook de corporaties zélf de zienswijze vragen van de betrokken gemeenten. Als er sprake is van negatieve ad viezen, kunnen de corporaties daarop een onderbouwde reactie geven, voordat zij de plannen om te fuseren ter goedkeuring aan de staatssecretaris voorleggen. Als de betrokken corporaties geen advies aan gemeente(n) en huurders(organisaties) hebben gevraagd, dan zal de staatssecretaris dit zelf doen. Eventuele negatieve advie zen zal de bewindsman aan de corporaties voorleggen met het verzoek daar binnen tien dagen op te reageren, (bron: VROM) Veel eigenaren en beheerders van rijksmonumenten on dervinden problemen met het maken van een structu reel restauratie- en onderhoudsplan en het aanvragen van subsidies bij de overheid. Zij zouden meer eigen ver antwoordelijkheid willen bij het aanwenden van restau ratie- en onderhoudssubsidies. Deze bevindingen staan in het onderzoeksrapport over de instandhouding van rijksmonumenten. Doel van het onderzoek was een beter inzicht te krijgen in de problemen die eigenaren en beheerders ontmoe ten bij de instandhouding van monumenten. In het rapport wordt bijvoorbeeld de ingewikkelde wet en regelgeving genoemd voor subsidiëring van restau ratie en onderhoud. Daarnaast signaleren de geënquêteerden de inadequate afstemming van het instandhoudingsbeleid tussen de verschillende overheidsniveaus en vaak lange procedures. De eigenaren en beheerders pleiten voor een heldere wet- en regelgeving, eenduidige procedures, één cen traal aanspreekpunt en langjarige afspraken met de over heid voor vaste restauratie- en onderhoudsbijdragen. Dit beleid zou volgens hen kunnen leiden tot een structu rele totaalbenadering, waarbij restauratie, onderhoud en exploitatie van het monument zijn geïntegreerd en waarin ruimte is voor een preventieve onderhouds- aanpak. Voor het onderzoek zijn acht experts en vijftig eigena ren en beheerders van verschillende categorieën van rijksmonumenten geïnterviewd. (bron: RDMZ) Minister Kamp van VROM gaat mensen een voorschot voor de huursubsidie geven, zodat zij binnen de wettelijke ter mijnen geld krijgen. Uit een inventarisatie die het minis terie recent heeft laten uitvoeren blijken dit jaar drieën eenhalf keer zoveel zogenoemde eerste aanvragen te zijn binnengekomen als normaal voor deze periode van het jaar. De minister zal daarom een standaard bedrag - ge baseerd op een gemiddelde en variërend naar huishoudensgrootte en leeftijd - aan huursubsidie aan deze mensen overmaken. Als het definitieve subsidiebedrag bekend is, zal het voorschot worden verrekend en indien nodig teruggevorderd. Tot eind juli leek er bij de afhandeling van de aanvragen voor huursubsidie geen probleem. De 867.700 lopende aanvragen waren op ongeveer 3000 na allemaal afgehan deld en aan deze mensen is huursubsidie betaald, als ze tijdig hadden aangevraagd en recht op subsidie hadden. De laatste 3000 zijn gevallen waarbij nog essentiële gege vens van de aanvragers ontbreken, zodat onduidelijk is of zij recht hebben op huursubsidie. Deze worden in de maand augustus zoveel mogelijk afgehandeld. Naast de lopende aanvragen zijn er ook ruim 140.000 nieuwe aanvragen binnengekomen. Het ministerie had gerekend op ongeveer 40.000 nieuwe aanvragen voor deze periode; hetzelfde aantal als de afgelopen jaren. Vanwege deze toename zullen alle nieuwe aanvragers deze maand of in september een voorschot ontvangen voor de maanden juli, augustus en september, afhankelijk van het tijdstip van aanvraag, in plaats van een definitief subsidie bedrag. Het ministerie heeft de uitvoering van de huursubsidie ge wijzigd. Huurders hoeven als gevolg van de nieuwe werkwijze niet meer elk jaar opnieuw huursubsidie aan te vragen, maar de subsidie loopt automatisch door als de gegevens het zelfde zijn gebleven. Ook kunnen huurders kiezen of ze de subsidie door de verhuurder met de huur willen laten ver rekenen of rechtstreeks van het ministerie krijgen. Boven dien kunnen huurders nu het hele jaar door subsidie aan vragen. Het ministerie verwacht dat de aanloopproblemen volgend jaar zijn opgelost. De subsidie kan dan het hele jaar worden aangevraagd. Meer informatie over huursubsidie en de nieuwe uitvoe ring van de regeling is te vinden op www.vrom.nl/huur- subsidie. (bron: VROM)

de Faam | 2002 | | pagina 23