Burger en boer samen veilig de weg op MTV brengt hard en zacht samen op cd Weerman John Bernard kijkt nu vooruit, in plaats van naar boven Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Het weer Puzzelland 8 9 10 11 Muziek en meer Zweefvliegen Onderwijs Fluitend In de sterren Het weer heeft deze zomer de nodige kuren. De ene dag dertig graden en de volgende .stortregens levert volgens velen met de ideale basis voor een prachtige vakantie. En dus wordt er weer vo lop: gezucht,-gesteund en gesproken over het weer. Een onderwerp dat nog steeds bovenaan de lijst van 'kletsonderwerpen' staat moet dus wel volop te vinden zijn op het internet. En dat klopt inder daad. Tot de bekendere sites behoort www.wecr.nl van Meieo- consult, een groot Nederlands bedrijf dat zich bezighoudt met het doen van voorspellingen voor specifieke doelgroepen, Op de site is - behalve de vooruitzichten van de komende dagen - ook veel extra informatie te vinden. Zo kan de liefhebber radarbeelden be kijken en meer te weten konten over de huidige luchtdruk, de temperatuur en wind in zowel Nederland als de rest van Europa. Aardiger - al was het maar vanwege het enthousiasme waarmee dit soort sites vaak gemaakt worden - zijn de verrichtingen van lo kale weeramateurs. Zo hebben plaatsen als Etten-Leur, Doetin- chem en Apeldoorn eigen sites waarop informatie kan worden ge vonden over de verrichtingen van de plaatselijke weergoden. Weerman Bert Wijtman van Etten-Leur en omgeving richt zich op dc regio West Brabant en is te bereiken via http://home-l.tis- cali.nl/~-bert283/weer/. Het is een eenvoudige website met allerlei weersinformatie. Geen voorspellingen, geen uitleg, iemand die niet volledig weergek is, is hier snel.uitgekeken. De site uit Doe- tinchem is wat dat betreft een stuk leuker. Wie 'www.weerstation- doctinchem.nl' intypt komt op weerstation de Vijverberg terecht. De Vijverberg is een wijk in Duetinchem en tevens de naam van het stadion van De Graafschap. Op de site is lokale informatie te lezen over zaken als temperatuur, luchtvochtigheid, luchtdruk, wind, neerslag en gevoelstemperatuur. Aardig zijn ook de voor uitzichten die opgevrolijkt worden dopt' een ouderwets rapportcij fer. Ook de liefhebber van statistische gegevens komt aan zijn trekken door maandoverzichten waarin te lezen valt wat de metin gen van het weerstation Doetincbem waren in de afgelopen maan den/jaren. En voor wie eens wil zien met wal voor apparatuur de ze metingen worden verricht is er de rubriek 'weerstation'. Weerstation Doetinchem maakt deel uit van een zogenoemde webring, waarin sites met hetzelfde onderwerp aan elkaar getinkt zijn. Deze webring is via de site te bereiken door op de link on deraan dc homepage te klikken. Via de webring zijn bijvoorbeeld weeramateurs te bereiken in Lemmer,d.eeuwarden. Heemskerk, Grootebrock, Huizen, Purmercnd en Amsterdam. En zo kan bijna iedereen vlak voor een saaie verjaardag even naar een lokale weerman. Het levert een ieder geval genoeg praatstof op. Trou wens. misschien een gat in de markt: www.hetweer.nl bestaat nog niet en is ook nog niet geclaimd. Een tip voor de echte fan mis schien... Binnenkort start dc campagne begint, is de kans op een ongeval Landbouwverkeer Opvallend Beter!'. Juist nu het oogstseizoen met landbouwverkeer groot. Wie overkomt het niet: je bent te Iaat opgestaan, wilt snel naar je werk rijden, maar halverwe ge zit er ineens een trekker met een snelheid van 30 km per uur voor je. De verleiding om het voertuig in te halen is groot, maar risicovol. Vandaar nu de actie: 'Landbouwverkeer Op vallend Beter!'. Vorig jaar vielen er dertien dode lijke slachtoffers bij ongevallen met landbouwverkeer en het aan- Ossobuco a la Milanese, oftewel Milanese kalfsschenkel De Italianen hebben de Fransen koken geleerd. Dat moet je in de Franse keuken niet hardop zeggen, maar algemeen wordt aange nomen dal het waar is. Dal maakt eigenlijk niks uit, want béide keukens genieten een grote faam. Deze keer dus de eer aan Italië en meer specifiek aan Milaan, waai deze ossobuco vaak op tafel komt. ingrediënten: vier dikke schijven kalfsschenkel, zout, grove zwarte peper, vier eetlepels bloem, vijf eetlepels olijfolie, veertig gr. boter, twee uien, twee teentjes knoflook, twee wortels, tijm. een stengel bleekselderij, laurierblad, stukje citroenschil, kwart li ter droge witte wijn, twee deciliter bouillon, drie tomaten en een eetlepel tomatenpuree. Voorde gremolata: vier teentjes knoflook, geraspte schil van een citroen en twee eetlepel gehakte peterselie. Bereidingswijze: Kalfsschenkel inwrijven met zout en peper en door de bloem halen. Olie en boter verhitten, de schenkels eraan beide zijden in aanbraden, uit de pan halen en warm houden. Ui en. knoflookwortelen, bleekselderij fijnhakken en al roerend smoren. De ontvelde tomaten klein snijden, bij het. groentemeng sel voegen, tijm, laurier en citroenschil toevoegen en het geheel afblussen met wijn en bouillon. Leg hét vlees in de saus en. laat het geheel met het deksel op de pan negentig minuten op zacht vuur stoven. De grêmolata-ingredienten hakken en met elkaar mengen. Vervolgens het vlees op een schaal leggen, de gremolata er over heen strooien en daarover de saus. Drink er de rest van de witte wijn bij. Een tweede flesje mag ook! Anneke Kaiser Een voorwaarde om iets altijd boeiend te blijven vinden, is dat je je met enige regelmaat blijft verwonderen. Deze knotsgekke zomer van 2002 vallen we van de ene verbazing in dc andere. Het is boeiend, verbazingwek kend, maar ook een tikkie bedr eigend, als je alles tot je door laat dringen. De voortdurende strijd tussen hete continentale lucht en koelere oceaanlucht le vert deze zomer tal van uitzon derlijke neerslagfeiten op en dat komt vooral omdat de schei dingslijn tussen de twee lucht soorten zich vaak dagenlang op houdt boven hetzelfde gebied. Rijssen, Enter, maar ook Dalf- sen, Genemuiden en Staphorst hebben het er behoorlijk van langs gekregen. De link naar het thema 'klimaatverandering' is natuurlijk snel gemaakt, toch moeten we voorzichtig blijven. Feit is wel dat tot nu toe grotere en extremere neerslagsommcn samen met een grootschalige stijging van de temperatuur hand in hand gaan. De praktijk houdt zich tot nu toe angstig goed aan wat de mens in theorie had uit gerekend. Ton ten Hove HORIZONTAAL: 1. Militair hoofddeksel, leer soort; 2. atmosfeeroverdruk, klankgelijkheid, dwaas; 3. ge bergte in Hongarije, beeld in de publieke opinie; 4. cijferindica- tie met vloeibare kristallen; 5. Tibetaans leeuwhondje, veen- bagger; 6. roofvogel; 7. zuivel product, Amerikaanse staat; 8. zoon van (voor Schotse na men); 9. tropische vrucht, olie (in de farmacie); 10. roem, olie (Eng.), een zekere; I 1. muziek stuk voor acht partijen, grond. VERTICAAL: 1. Amerikaanse staat, geliefde van Julia; 2. atmosfeer absoluut, Palestijnse Bcvrijdings-organi- satie, triomfboog (Fr.); 3. Egyp tische waterlelie, onbehoorlijk; 4. eenheid van elektrische weer stand; 5. meer in Kazachstan, schijf; 6. Guinees biggetje; 7. beroep, frisdrank; 8. winter sportartikel; 9. tandglazuur, schande; 10. deel van de week, als het ware, Duits voegvoord; 11bijna-bisschop, leger. Muziekzender MTV stouwt zijn programma's vol met video clips. Vaak veel van hetzelfde. Gelukkig heeft MTV in ieder geval één programma dat het hart van de ware muziek liefheb ber wat harder doet kloppen: de serie Unplugged'. Universal Records zocht de ,Very best' uit de reeks bij elkaar en zette er en passant wat niet eerder uitge bracht repertoire bij op. Spelen met de stekkers eruit;met over wegend akoestische instrumen ten. Normaal, Golden Earring en menig andere doorgaans luidruchtige band gaan de Ne derlandse schouwburgen ermee langs. MTV bedacht de formu le. Huiskamerconcerten door vakbekwame artiesten die ook zonder alle studiomanipulaties goed uit de verf komen. Het re sultaat is mooie tv-beelden en verrassende interpretaties. Eric Clapton opent de cd met 'Tears in heaven'. Vervolgens stapt een bont gezelschap op het podium. Van senior Rod Stewart ('To night's the night') tot de rock- kids van Live ('Lightning cras hing'). Bryan Adams vertelt van de zomer van '69, Sting loopt op de maan. Lenny Kravitz gaat op de bluestoer. Paul Simon bracht 'Mrs. Robinson' mee, uit de filmmuziek van 'The Graduate'. Annie Lennox doet mee, Sheryl Crow, kd lang, Alanis Morisset- te, The Corrs en The Cranber ries, REM, Seal, Noel Gallag her. Achttien stukken, allemaal eigen werk van bekend tot zel den gehoord. Live zoals het hoort en waar je graag bij had willen zijn. Heel wat heftiger gaat het toe in de muziek van 'Road rules', ook al een MTV- serie die onlangs in Amerika zijn elfde jaargang inging en binnenkort ook hier te zien zal zijn. 'Don't make me pull this thing over' is de ondertitel van een eerste deel met songs van de soundtrack. Metal, punk en al lerhande ander heftigs, van meestal bandjes die zo nieuw zijn dat zelfs de doorgewinterde Lowlandsbezoeker zijn wenk brauwen optrekt. tal (ernstig) gewonden was een veelvoud daarvan. Een aantal or ganisaties heeft nu de handen in eengeslagen en actie genomen. Onder de naam 'Landbouwver keer Opvallend Beter!' gaat in september een campagne van start. Juist nu het oogstseizoen begint en de activiteit op veel ag rarische bedrijven toeneemt, is de kans op een ongeval met land bouwverkeer het grootst. Daar om vragen een aantal organisa ties via folders, posters en bijeen komsten aandacht voor verbete ring van de veiligheid. Volgens de organisatie van de campagne kunnen enkele eenvoudige tips veel ellende voorkomen. 'Haal niet in', wordt onder meer geadvi seerd. De wegen in het buitengebied zijn vaak smal en de bermen zacht. Trekkers met werktuigen en aan hangwagens zijn bovendien bre der en langer dan automobilisten denken. Daarom is het raadzaam op een gepaste afstand achter het landbouwvoertuig te blijven 'han gen'. De chauffeur geeft meestal vanzelf aan wanneer je veilig kunt passeren. Voorts is het belangrijk dat overige verkeersdeelnemers zorgen dat landbouwverkeer hen ziet. Bestuurders van landbouw voertuigen hebben door de breed te van de werktuigen en de lading op de landbouwwagens vaak een minder goed zicht. Zij moeten bo vendien vaak op - voor overige deelnemers - onverwachte plaat sen een inrit in. Rijd er daarom nooit kort achter en wees er zeker van dat de chauffeur je ziet. Dat geldt zeker als je fietser, bromfiet ser of voetganger bent. Vorige week bracht weerman John Bernard voor het laatst het weer. Negentien jaar lang was de sympathieke meteoro loog het gezicht van 's lands meest besproken onderwerp en bracht hij de weersvoor spelling op de Nederlandse te levisie. De Weekkrant Extra sprak de bevlogen weerman. „Ik ben het weer", lacht John Bernard. „Overal waar ik kom,komt het weer ter sprake. Het is typisch Nederlands. Het dagelijkse weer is niet voor niets het meest besproken onderwerp ter wereld." Als kind stond de keuze voor John al vast. „Op de middelbare school, begin jaren vijftig, ont dekte ik het zweefvliegen. Eerst aan zo'n lang koord, later zelf standig. Zestien jaar was ik toen ik mijn eerste solovlucht maak te. Zwevend hoog boven Neder land, een geweldige ervaring. Wat me vooral fascineerde wa ren de voorspellingen en de weerkaarten, die tijdens de voor bereidingen bij het vliegen kwa men kijken. De stromingen van warme en koude lucht die het vliegtuigje doen zweven. Ik kon aan de slag bij dc vliegba sis in Soesterberg, een militaire basis, waar ik ten tijde van het begin van de koude oorlog als meteoroloog aan de slag kon. Een spannende tijd. Vliegtuigen konden in die tijd hooguit een paar uur in de lucht zijn. Goede voorspellingen waren dus van cruciaal belang. Kort na de wa tersnoodramp in 1953 ben ik er begonnen." John's kennis en bevlogenheid legde hem allesbehalve windei eren. „Het was de Hogeschool in Wageningen die mij uiteindelijk wist over te halen de luchtvaart vaarwel te zeggen en voor het „Dit was het weer". Het afscheid van RTL-weerman John Bernard. (Foto: Kippa). onderwijs te kiezen. Ik had een eigen wijze van les geven. Vaak leidde het tot pittige discussies met studenten. Een heerlijke tijd en minder hectisch dan op Soes terberg. 19 Jaar geleden kreeg ikeen baan bij het KNMI aange boden. Korte tijd later werd ik het gezicht van Meteoconsult. De tak die de voorspellingen aanreikt. Eerst bij de NOS, later bij de Holland Media Groep. Tot op de dag van vandaag ben ik fluitend naar mijn werk ge gaan. Iedere dag weer. Nu, ik ben bijna 65, is het de hoogste tijd een stapje terug te doen en samen met mijn vrouw die din gen te gaan doen waar ik altijd naar verlangd heb. Reizen en veel van de wereld zien. Dit was het weer. Al zal het me altijd blijven boeien." Willem Gunneman RAM Thuis: je boekt vooruitgang, je weet een van je kennissen slim af te troeven. Liefde: nu is het tijd om je ver stand te laten spreken. Geld: je maakt een mooie winst. Gezondheid: normaal. STIER Thuis: je bent alleen tevreden als je een probleem helemaal in je eentje hebt opgelost. Liefde: je kunt niet goed tegen kritische opmerkingen. Geld: geen problemen. Gezondheid: wisselvallig. TWEELINGEN Thuis: bemoei je niet met de conflicten die anderen met el kaar hebben. Liefde: je partner wacht op een duidelijk antwoord van jou. Geld: voorzichtig blijven. Gezondheid: goed. KREEFT Thuis: je weet precies waar je op moet letten. Doe dat dan ook. Liefde: gevoelig voor op- en aanmerkingen. Niets van aan trekken. Geld: alles onder controle. Gezondheid: uitstekend. LEEUW Thuis: houd goed in het oog wat je doel is, ook al lokken er zijsprongen. Liefde: je bent 'in' voor een avontuurtje, maar pas op! Geld: een interessant plan even laten rusten. Gezondheid: verkouden. MAAGD Thuis: laat je overtuigen dooi de argumenten van degene die met het plan komt. Liefde: je trouw wordt op de proef gesteld. Geld: niet ingaan op verleide lijk aanbod. Gezondheid: last van slaapge- brek. WEEGSCHAAL Thuis: je kunt een mooie slag slaan, maar bedenk wel vooraf goed wat de consequenties zul len zijn. Liefde: laatje niet verleiden. Geld: het brandt in je zak! Gezondheid: goed voor een topprestatie. SCHORPIOEN Thuis: gewoon doorgaan, niet nadenken en een weekje net doen of je gek bent. Liefde: dat is goed, zoals je je partner aanmoedigt. Geld: iemand probeert je een oor aan te naaien. Gezondheid: goed. BOOGSCHUTTER Thuis: je bent een beetje afhan kelijk van de inspanningen die anderen doen. Liefde: wellustig, opgewonden en helemaal in voor spannende experimenten. Geld: controleer watje uitgeeft. Gezondheid: normaal. STEENBOK Thuis: je stijgt boven jezelf uit als je die onenigheid met je fa milieleden weet bij te leggen. Liefde: je ontkomt haast niet aan de betoverende kracht die van 'die ander' uitgaat. Geld: geen risico's nemen. Gezondheid: energiek. WATERMAN Thuis: een spannende week voor de boeg, maar je houdt het hoofd koel. Liefde: je maakt het jezelf ge woon te moeilijk. Geld: een onduidelijk voorstel afkappen. Gezondheid: let op je mg. VISSEN Thuis: je kunt veel meer dan je denkt, maar je hebt iemand no dig die dat tegen je zegt. Liefde: je moet proberen over bepaalde problemen te gaan praten, anders blijf je in een kringetje ronddraaien. Geld: minder uitgeven. Gezondheid: je luchtwegen krijgen het zwaar te verduren.

de Faam | 2002 | | pagina 21