■i IQ 1 in nationale top 10 breed Ariël Vloerbaar Color en Normaal C1000 Hermesweg springkussens zeskampen rodeostier disco- karaokeshows www.vitaevent.nl WOENSDAG 14 AUGUSTUS 2002 32^C JAARGANG 103 - NUMMER 33 Op het terrein van het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle wordt elke dinsdag een roofvogelshow gegeven. Valken, buizerds, uilen maar ook een gier en een arend zijn er in levende lijve te bewonderen. Tijdens de vaak spectaculaire demonstraties mogen kinderen een handje meehelpen als hulpvalkenier. Eendagskuiken Harry Potter Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: www.smallsail.com Scheveningen is voor Nederlanders gedurende het hele jaar de meest populaire Noordzee badplaats. Maar de Zeeuwse publiekstrekkers Domburg en Renesse volgen op de voet. Vooral qua dag- en verblijfsbezoek in de zomerperiode scoren de Zeeuwse badplaatsen uitstekend. Domburg wordt geroemd om zijn gezellige ter rassen. 3 liter flacon De titel van de productie 2002 is kenmerkend voor de werkwijze van Circus Bongo. In de afgelopen 23 jaar heeft dit gezelschap bewe zen een circus te zijn waarin klasse en kwali teit de boventoon voeren. Circus Bongo pre senteert dit jaar een geheel nieuw thema-pro gramma. Show Prinsessen Dieren Hermesweg 25, Vlissingen WOONBOULEVARD GOES MARCONISTRAAT 28 - 0113 - 213 132 EVENT, FUN a ENTERTAINMENT TEL. 0118-635443/06-11355948 faam Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118)484 316 (0118) 484 276 (0113) 274 000 zie pagina 2 Luchtacrobaten tonen kunsten De imposante uitstalling van de valkeniers bestaat uit tien tallen roofvogels, die geduldig wachten op sprenkels en hou ten blokken. De kerkuil, slecht valk en de torenvalk zijn de enige inheemse soorten, de rest vormt een bont gezel schap van wereldburgers. Van de steppenarend, die oor spronkelijk in Spanje leeft tot de kalkoengier, die uit India af komstig is. De kleie kerkuilen kunnen op de meeste publieke belang stelling rekenen maar dat komt vooral omdat ze zo aan hankelijk zijn. De valkeniers moeten verte derde bezoekers regelmatig vragen een stapje terug te doen. ,,Het is niet goed als ze vaak over hun rug worden ge aaid. Dan verdwijnt de be schermende laag op de veren en worden ze bij de eerste de beste regenbui drijfnat", legt valkenier Ruben van Maaren uit. Ruben en zijn vrouw Eva uit Wolphaartsdijk reizen in de zo mermaanden de regio door met hun vogels. Wekelijks ge ven ze zes demonstraties. Hun achtertuin is omgebouwd tot een roofvogelparkje met ruim dertig bewoners. Al hun vrije tijd steken ze in het fokken en trainen van hun 'huisdieren'. Ruben: „Het is geen hobby die je er even bij doet. Na mijn werk ben ik de hele avond met de vogels bezig. Op vakantie gaat ook niet want waar vindt je een logeeradres voor dertig roofvogels. Gelukkig heeft mijn vrouw Eva dezelfde inte resse want anders zou het niet gaan. Valkenier is eigenlijk een stijl van leven". Het jagen met roofvogels is vierduizend jaar oud en oor spronkelijk ontstaan in Azie, weet Ruben. „Tijdens de kruis tochten is de valkenier in Eu ropa geïntroduceerd met Oost Brabant als bakermat. Daar werden de slechtvalken ge vangen en getraind waarna ze werden verkocht aan de vor stenhuizen. Nu mag iedereen vogels houden maar om er mee te jagen heb je een ver gunning nodig". Nemen parkieten en kanaries genoegen met een handje zangzaad per dag, de roofvo gels verorberen alleen vlees en in volwassen hoeveelhe den. Elke valkenier heeft een lederen tas om de schouder met daarin stukjes eendags kuiken om de vogels na ver toonde kunsten te belonen. „Daarnaast staan ook duiven en muskusratten op het menu en de jonge uilen lusten graag een paar muizen", vertelt Ruben. Tijdens de show worden ver schillende jachtstijlen gede monstreerd. Van de luchtacrobatiek van de slecht valken die snelheden kunnen Ruben van Maren heeft shows in Oostkapelle en Kamperland, (foto Jaap Wolter Beek) halen van 200 tot 300 km per uur tot de doelgerichte duik vlucht van de roodstaart buizerd op een konijnen bontje. De caracara toont zich de clown van het gezelschap. Deze Zuidamerikaan is eigen lijk gen roofvogel maar een alleseter die vooral heel hard kan rennen en vliegensvlug de conservenblikjes omdraait waaronder zich een lekker hapje bevindt. En passantsteelt hij een boterhamweg bij een van de jonge toeschouwers. Ook de Amerikaanse haviken vermaken zich met het publiek en tonen zich zeer bedreven in het wegkapen van hoofddek sels. Bezoekers die na de show aan kloppen met de vraag hoe ze valkenier kunnen worden, krij gen steevast het advies eerst een tijdje mee te lopen. Zeker na de romans over de tovenaars leerling Harry Potter, die zijn post per Sneeuwuil laat bezor gen, krijgt Ruben regelmatig vraag naar uilen „Daar begin ik echter niet aan. Zeker zo'n sneeuwuil is geen makkelijke. Het is zeer agressieve vogel die gewend is te overleven in barre omstandigheden. Als hij een prooi ziet moet 'ie die hebben want een volgende prooi kan lang op zich laten wachten. Van daar die felheid. Voor hem trek ik altijd een paar extra dikke handschoenen aan". Roofvogelshow in het Zeeuws Biologisch Museum, Duinvliet- weg 6 in Oostkapelle. Elke dins dag in de maand augustus. Aan vang 16.30 uuren 19 uur. Ruben van Maaren heeft op woensdag een eigen show in de Banjaard te Kamperland, aanvang 19.30 uur. Standwerkersconcours 2002 Folkloristische dag Aanvragen Koninklijke Onderscheidingen advertentie Zeeuwse badplaatsen Circusjuwelen van Bongo Een en ander blijkt uit het on derzoek 'Toeristisch bezoek aan badplaatsen 2001dat het Con tinu Vakantie Onderzoek heeft verricht in opdracht van Toe risme Recreatie Nederland (TRN). Het panel van het CVO is viermaal (in maart, juni, sep tember en december) gevraagd naar het bezoek aan de drukst- bezochte Noordzee badplaatsen. Buiten het onder zoek valt het dag- en verblijfs bezoek van buitenlanders; ook toeristische bezoeken van ei gen inwoners zijn niet meege teld. Na Scheveningen (met 1,676 miljoen bezoekers) volgt Zand- voort (954.000 bezoekers) op de tweede plaats. Derde is Noord- wijk met 720.000 gasten en nummer vier en vijf zijn respec tievelijk Egmond (425.000) en Domburg (401.000). De toptien van drukstbezochte badplaatsen wordt verder volgemaakt met Katwijk, Ber gen, Renesse, Hoek van Hol land en IJmuiden. De gemid delde bezoekersfrequentie ligt op zo'n 2,6 a 2,7 bezoeken. Uitschieter met drie bezoeken is Bergen; Scheveningen scoort slechts 1,8 bezoeken gemid deld, maar dat komt omdat de inwoners van Den Haag buiten beschouwing blijven. In Scheveningen zijn ook de gemiddelde bestedingen per persoon per dag het hoogst: 29,30 euro, op de tweede plaats gevolgd door Zandvoort (25,30 euro). Hoek van Holland (15 euro) en IJmuiden (13,70 euro) scoren bij de bestedingen het laagst. Alle onderzochte badplaatsen krijgen zomers de meeste toe risten, maar Hoek van Holland is ook in trek in het najaar (23%), terwijl meer dan een kwart van de bezoekers van Egmond daar in de winter komt. Dé voorjaarbadplaats is Scheveningen (28%). Qua leef tijd scoort Domburg vooral bij de jeugdigen tot en met 14 jaar, Hoek van Holland bij de leeftijdscategorie 15-24 jaar en Katwijk bij de volwassenen tus sen 25 en 49 jaar. Bergen ten slotte is favoriet bij de vijftigplussers. (advertentie) van €9,99 Aanbieding alleen geldig tegen inlevering van deze coupon bij CI000 Hermesweg op zondag 18 augustus 2002. Twee 'prinsessen'zijn uitzonderlijk lenig. De sfeervolle circustent is dit jaar omgetoverd tot een 'Ko ninklijk paleis", compleet met kroonluchters, roodpluche, glanzend koper en goud. De circusvoorstelling is verpakt in een verhaal waarin paniek ontstaat wanneer de konin gin van Circus Bongo vertelt dat de koning in aantocht is. De hofhouding/circus artiesten zorgen voor hilarische taferelen, gecom bineerd met spectaculaire circusacts. In het paleis blijken alle me dewerkers van de hofhou ding anders te zijn dan dat zij zich op het eerste gezicht voordoen. De schoonheid van deze acts zit in de moeite loosheid waarmee hij de aller moeilijkste oefeningen brengt. In de keuken is het ook feest met de kok en de kokkin Simpele huishoude lijke voorwerpen zoals kop jes, borden en schaaltjes vor men de belangrijkste rekwisieten. Een act die juist door de eenvoud boven alles uitstijgt. Wanneer het duo uit de keu ken naar de kelder afdaalt om extra draaiende borden te halen, treffen zij de hofnar. Deze Nar zet vervolgens de wijnkelder op stelten met een zeer gewaagd rola-rola num mer. Naast de hofhouding wonen er ook twee prinsessen in het paleis. Zij zijn niet alleen su per deftig, maar ook nog eens uitzonderlijk lenig. Wanneer zij de piste betreden vouwen ze zich in de meest onwaarschijnlijke bochten. Steeds als het publiek denkt 'moeilijker kan niet', wordt er nog een schepje bovenop ge daan. En dan zijn er nog de ridders. Hun 'materiaal' bestaat uit een stang van glasvezel, zo als men die in de atletiek- wereld bij het hoogspringen gebruikt. Deze act is een com binatie van krachtinspanning en precisie. De dieren welke leven rondom het paleis, zijn net zo bijzonder als de menselijke bewoners. Zo zijn er gedres seerde eenden, pony's en ka melen. Deze dieren uit de ko ninklijke stallen laten de har ten van het publiek smelten. Zeker wanneer zij samen met de clowns Flop en Dropje in de piste verschijnen. Het on uitputtelijke komische reper toire van dit duo bezorgt het publiek ook dit jaar weer veel plezier. Als zij de piste betre den weten zij jong en oud te vermaken. Circus Bongo staat zaterdag 17 augustus bij Manege De Eendracht te Vrouwenpolder. De voorstelling begint om 19 uur. (advertentie) opleidingsinstituut voor de metaal. Folkloristische dag in Middelburg. Biggekerke in de ban van de Solex. Bewaarnummer, met daarin een compleet overzicht van het activiteitenprogramma van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg voor het seizoen 2002-2003. Zeeland verwelkomt de mossel. Popfestival op het strand. Nieuwe films in CineCity. Een zomerse pagina vol society-nieuws, wetens waardigheden over het internet en horoscoop. Reserveren: 0118 -418019 onder de hoogste toren van Vlissingen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur

de Faam | 2002 | | pagina 1