Campagne voor veilig verkeer nog hard nodig Pophelden van toen en nu op één cd Guus Meeuwis maakt overstap van band naar het theater Lekker, lekker... Puzzelland Webwetensw@@rdigheden Chili Sin Carne Het weer Woensdag 7 augustus 2002 FAAM/VLISSINGER 15 Anneke Kaiser Muziek en meer 3 4 6 7 8 9 10 11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 HORIZONTAAL: VERTICAAL: In de sterren Wat zijn de twee meest populaire onderwerpen op het internet? In de loop der jaren is die vraag regelmatig gesteld en hoewel het antwoord tegenwoordig minder stellig te geven is, blijft het ant woord meestal hetzelfde: porno en star trek. Star Trek? Ja, Star Trek. De serie, die zijn wortels heeft in de jaren zestig en na een korte stilte vooral in de jaren tachtig en negentig populair is ge worden, blijkt op het internet een waar fenomeen. Sterker nog, Star Trek is een soort internet an sich. Een testje op Google en AltaVista ter illustratie. Bij de beide sites was het intypen van het woord "Star Trek" als begrip goed voor respectievelijk 1,25 miljoen en 875.000 zoekresultaten. Om in die chaos enige ordening te brengen is ondoenlijk, laat staan om al het beschikbare materiaal te bekijken. Daarom maar een korte, geheel willekeurige, greep uit het aanbod. Een eerste site, die wel bedoeld is om enige logica in de grote stroom te brengen is www.startreksites.de, een site waarmee the matisch kan worden gezocht naar onderwerpen als acteurs, rol lenspelen, conventies, aliens en multimedia, om maar eens wat te noemen. De site is Duitstalig, maar overzichtelijk en makkelijk hanteerbaar. En zowel voor de liefhebber van de liedjes van Vic Fontana als fans van de Borg is er de nodige informatie te vinden. Overigens is het bij een bezoek aan deze site wel aan te raden Flash geïnstalleerd te hebben, want de meeste Star Treks fans die een website onderhouden, zijn niet vies van een beetje ingewik kelde site. Dat kan overigens niet gezegd worden van www.cs.hut.fi/~tri/hack_man_guide/, een site van een Finse fan, overigens opgesteld in het Engels. Als illustratie voor hoever een fan kan gaan heeft deze Otto Heuer een gids voor Star Trek, de originele serie - met Kirk en Spock - gemaakt. Alle afleveringen op een rijtje, met de namen van schrijvers, gastspelers, wanneer ze voor het eerst zijn uitgezonden en een korte omschrijving,. Ie dereen die geïnteresseerd is kan een kopie maken. Een soortgelijk tijdrovend fan-initiatief is www.scififactoftheday.com/nemesis. I fier is het verhaal te lezen voor de nieuwe Star Trek film die pas in december in de bioscoop komt. Nee. niet op de set gestolen, maar stukje bij beetje door een fan in elkaar gezet door alles te le zen wat er door regisseur, producent en spelers over de film is verteld en dat samen te voegen. Overigens is het officiële script ook al gesignaleerd. Tenslotte, de meest voor de hand liggende site: www.startrek.com. Hier valt op dit moment ai een stukje van de nieuwe film te bekijken, naast ontelbaar veel ander nieuws. Maar ja, het fancircuit is meestal toch leuker... Chapeau: 3VO-campagne blijft hard nodig! Vooral voor kinderen die voor het eerst naar het voortgezet onderwijs gaan is de nieuwe verkeerssituatie erg wennen. Ouders maken zich zorgen over de veiligheid van hun kind in het verkeer. En te recht. Nog steeds raken te veel kinderen betrokken bij een ongeval, met name in de eerste maanden na de zomervakan tie. De campagne 'De scholen zijn weer begonnen' blijft hard nodig! 'De scholen zijn weer begonnen' wijst volwassenen erop dat er na Chil Con Carne is een algemeen bekend gerecht, ook in Neder land. Chili Sin Carne echter komt aanmerkelijk minder voor, maar het is uitermate geschikt voor mensen die eens een keer geen vlees willen eten. Bovendien is het een gemakkelijk uit te voeren recept. De vertaling van het Spaanse con is: 'met', sin is 'zonder'. Heel simpel gerecht eigenlijk. Sin carne is echter meer dan alleen het vlees weglaten. Een goede Chili Sin Carne mag be hoorlijk pittig zijn. Vooral als er een mooi Mexicaanse biertje bij gedronken wordt. Ingrediënten: twee eetlepels olijfolie, twee uien, een groene en een gele paprika, twee teentjes knoflook, een kwart verse ananas, een zoetzuur appeltje, 400 gram bruine bonen (blik), twee theele pels chilipoeder en een theelepel sambal, klein blikje geconcer teerde tomatenpuree. Frituur in de olijfolie de fijngehakte uien en knoflook. Niet bruin laten worden. Voeg daarna de schoongemaakte en in dobbel steentjes gesneden paprika (zaadjes en zaadlijsten verwijderen) toe. Tomatenpuree toevoegen en even laten inkoken. Wordt de saus te dik, dan met wat water aanlengen. Voeg de gesneden ananas en appel toe en laat het geheel zachtjes doorkoken. Voeg dan het chilipoeder en de sambal toe en proef of het geheel op smaak is. Eventueel te scherpe smaak afzwakken met wat melk. Dan de bonen toevoegen en alles flink doorwar men. Serveer dat eens met vers witbrood en een salade van toma ten, sla en maïs. Het weer in de voorbije juli maand was typerend voor een doorsnee Hollandse zomer: Onberekenbaar, onvast. Toch kun je, cijfermatig, niet spreken van een 'slechte' maand. Ik plaats het woordje slecht tussen aanhalingstekens, want wat 'goed' is voor de een is vaak 'slecht' voor de ander. Ik beperk me verder tot de statistie ken. Door een overvloed aan on weersbuien aan het eind van de maand en een onbestendige pe riode aan het begin werd juli duidelijk natter dan normaal. In Oost-Nederland viel gemiddeld zo'n 80 tot 100 mm. hemelwater tegen ca. 70 mm als langjarige norm. De zon liet ons wat vaker in de steek dan menigeen lief was (36% om 40%). Opmerke lijk was voorts dat de nachten iets te warm uitvielen, terwijl het overdag iets koeler was dan nor maal. De uitsmijter werd voor het laatst bewaard. Een heuse hittegolf. Van 27 t/m 31 juli was het warmer dan 25 graden, ter wijl daarvan drie dagen ook nog eens tropisch (>30 gr.) verlie pen. Boeiend door z'n grillig heid. Tieneridool Robbie Williams verraste vorig jaar vriend en vijand met een album vol lied jes van Frank Sinatra, Dean Martin en consorten. 'Swing when you're winning' was een doorslaand succes. Robbie is niet de eerste en zeker niet de laatste die voor de variatie re pertoire uit de oude doos op duikt. Op dc verzamel-pd 'Somethin' swinging' passeert een bonte stoet pophelden van nu mgjt liedjes van toen de revue. De dames en heren vocalisten van wie stukken So mething' swinging' haalden, be horen tot de pop-elite. Elvis Cos- tello zingt 'She' van Charles Az- navour. Linda Ronstadt maakte in de jaren '80 drie albums met het orkest van Nelson Riddle. Heel kien, want op dat moment waren goede opnamen van dc fa meuze begeleider van Sinatra schaars. Zwoele Sade zingt de blues in 'Please send me someone to love'. Maar een paar jaar oud is Joni Mitchell's versie van 'Stormy weather'. Chicago en Jade bunde len hun krachten voor een oudje van The Mamas the Papas; een andere gelegenheidscombinatie is die van Kate Bush en Larry Ad- Ier. 'New York state of mind' van Billy Joel is door de gebeurtenis sen van september vorig jaar in versneld tempo een neo-evergr- een geworden. Splinternieuw is dc bijdrage van Norah Jones. Haar 'Don't know why' is regel- matig op de radio te horen. Elton John, Rickie Lee Jones, James Taylor, Alison Moyet, Simpy Red, Manhattan Transfer en Di nah Washington bladerden ook al in het American Songbook. Brian Ferry neemt de luisteraar mee terug naar Rick's Café in 'Casablanca'. Ferry's 'As time goes by' is een hele mooie. 'Sing it again...' zou Bogart gezegd hebben. Geldt voor heel het al bum; of je nu koopt om de uit voerenden of om de liedjes. een rustige tijd weer schoolgaan de kinderen in het verkeer zijn. Kinderen moeten wennen aan het hectische verkeer, zeker na de zomervakantie. Bovendien gaat er weer een grote groep kinderen voor het eerst naar het voortgezet onderwijs. Dat betekent vaak een andere schoolroute langs drukke re wegen. De weg naar school is gevaarlij ker dan mensen denken. Van alle verkeersongevallen met kinderen gebeurt één op de drie op de school-thuisroute. Jaarlijks ver ongelukken er zo'n 61 kinderen tot en met 14 jaar. Circa 2.500 kinderen raken ernstig gewond. De meeste ongevallen gebeuren vlak na de zomervakantie. De actie 'De scholen zijn weer begonnen' houdt meer in dan al leen automobilisten attenderen op schoolgaande kinderen. De campagne is zeer geschikt om knelpunten in de school-thuis route of parkeerproblemen rond om school onder de loep te ne men. Ook kan er extra aandacht worden besteed aan het verkeers gedrag van kinderen en volwas senen. De campagne 'De scholen zijn weer begonnen' is een initiatief van verkeersveiligheidsorganisa tie 3VO. De actie wordt dit jaar voor de 13e keer gehouden. Aan de campagne doen mee: gemeen ten, politie, scholen, vrijwilligers van plaatselijke 3VO-afdelingen, (verkeers)ouders, Regionale Or ganen voor de Verkeersveilig heid en onderwijsbegeleidings diensten. 5 JP380 lKobaltglas, enig in zijn soort; 2. snavel, onbe werkt, belasting over de toegevoegde waarde; 3. muziekdrama, dopheide; 4. Monseigneur (afk.); 5. soort stof, fijngevoelig heid; 6. met moedermelk voeden; 7. atlantisch bondgenootschap, mal; 8. groente; 9. mineraal, bij woord; 10. grondsoort, lof, rivier in Duitsland; 1 1schuld, groep van acht muzikanten. 1. Lekkernij, inheems vorst; 2. klap, Iers Repu blikeins Leger, edel; 3. populier, gewicht van de verpakking; 4. windrich ting; 5. vervoermiddel, kaartterm; 6. heesterge was; 7. van U, de lucht betreffend; 8. ten name van; 9. eiland in de Mid dellandse Zee, muziek stuk voor acht partijen; 10. enz., kunstschaats term, familielid; 11. ci troendrank, gewoonlijk. Spannende tijden voor Guus Meeuwis. Hem wacht binnenkort een nieuw album en theatertour. (Foto: Thomas Piek/WGP) Op 6 januari 2003 wacht de eerste try-out in het Brabantse Etten-Leur. Guus Meeuwis 'li ve1 in het theater, begeleidt door een dijk van een band en een repertoire met bekende en fonkelnieuwe nummers. De Brabantse rechtenstudent maakt naam als zanger en liedjesschrijver. „Het einde van Vagant is het begin van een nieuw tijdperk." Sommigen zagen er allesbehalve brood in. Guus Meeuwis en de band, bestaande uit Tilburgse medestudenten en vernoemd naar het stamcafé, waren en zijn immers onlosmakelijk met el kaar verbonden. Guus Meeuwis en Vagant groeide in luttele jaren uil tot een veel gevraagde topact. Mede dankzij Guus' liedje voor zijn Valéric. „Een geweldige pe riode", lacht Guus. „Muzikaal gezien raakten we echter een beetje uitgekeken. Er moest meer zijn. Mijn broer Marc had inmiddels Vagant overgenomen en ook de andere bandleden heb ben hun weg gevonden. Een so locarrière lag voor de hand. Als soloartiest heb je nu eenmaal meer mogelijkheden. Dal neemt niet weg dat we niet regelmatig met elkaar optreden. We zijn en blijven vrienden voor het leven. Het besluit met de band te stop pen is in goed overleg geno men." Meeuwis vervolgt: Evenals dc keus voor een nieuw manage ment. Samen met Marco Borsato en Trijntje Oosterhuis val ik on der dezelfde manager. Van hen kwam het idee om het theater in te gaan. Iets waar ik zelf tot voor kort alleen van droomde, maar nooit echt heb overwogen." Voor ieder artiest geldt hetzelf de. Optreden in het theater heeft iets intiems. „Daarnaast kun je andere dingen doen dan op de bühne. Nieuwe liedjes uit proberen of gewoon een liedje zingen waar je zelf iets mee hebt. De optredens in het land bestaan vaak uit hits en bekendere stukken." Guus' eerste solosingle wordt in middels veelvuldig gedraaid. I Iet door Daniel Lohues van de pop ulaire Drenstc formatie Skik schreef'Leve het Leven'. De ti telsong van het Yorin program ma 'The Bar'. „Een leuk begin. Het album komt in de eerste week van sep tember van de persen. Dan wacht voor mij de echte drukte. Ik heb er alle vertrouwen in. Hetzelfde geldt voor alle nieuwe mensen rondom mijn persoontje en na tuurlijk Valérie. We zijn echt een team. Enkele weken geleden hebben we de nieuwe contracten feestelijk ondertekend. Eerst een borrel in Vagant en vervolgens in een oude Tilburgse kelder. Wat dat betreft kan het niet meer stuk. Guus Meeuwis solo en dat alles dankzij dat ene liedje. 'Mijn nacht met Valérie'." RAM Thuis: jij bent wel loyaal, maar je bent niet de enige die het in huis voor het zeggen heeft. Liefde: je gooit nu alles op de romantiek. Geld: gunstige ontwikkelin gen. Gezondheid: je longen blijven gevoelig voor kou. STIER Thuis: succes is mooi. maar pas op datje niet te triomfan telijk gaat doen. Liefde: geen partner? Dan ligt er nu een halsoverkoppc ver liefdheid op de loer. Geld: geen actie ondernemen. Gezondheid: meer water drin ken. TWEELINGEN Thuis: je doorziet kennissen die plannetjes smeden waar je de ciupe van zou moeten wor den. Liefde: het kan ontspannend en opwindend worden. Geld: voorzichtig blijven, str aks loont dat de moeite. Gezondheid: normaal. KREEFT Thuis: je kunt nu een beslis sende stap vooruit maken. Liefde: een mooie belevenis op een mooie avond. Geld: je kunt meer doen met minder geld. Gezondheid: rustiger. LEEUW Thuis: schuif niet zoveel za ken op de lange baan. Liefde: je partner wil meer ze kerheid dan je kunt bieden. Geld: er doet zich een nieuwe mogelijkheid voor geld bin nen te krijgen. Gezondheid: niks bijzonders. MAAGD Thuis: je brengt leven in de brouwerij en dat werpt zijn vruchten af. Liefde: je partner begrijpt je veel beter dan je denkt. Geld: hoogste tijd om je droom te laten uitkomen. Gezondheid: geen klachte WEEGSCHAAL: Thuis: je moet deze week een beslissende keus maken, je kunt niet langer van twee wal letjes eten. Liefde: een goed gesprek is nu meer waard dan andere at tenties. Geld: houd de rentestand in de gaten. Gezondheid: fit. SCHORPIOEN Thuis: laatje niets wijs ma ken, je weet zelf het beste hoe de zaak in elkaar steekt. Liefde: overwin je valse schaamte en doe eindelijk wal je al veel eerder had moeten doen. Geld: een mooie meevaller. Gezondheid: zeer goed. BOOGSCHUTTER Thuis: deins niet terug voor grote uitgaven, die verdienen zichzelf terug. Liefde: pas op datje de altijd sluimerende jaloezie van je partner niet onnodig prikkelt. Geld: geen koopjesjacht hou den. Gezondheid: onder druk. STEENBOK Thuis: wees gerust de minste als je buurman beslist zijn ge lijk wil halen. Liefde: er staan je een paar in gewikkelde gesprekken te wachten. Geld: beetje meer op de prij zen letten. Gezondheid: bloeddruk te hoog. WATERMAN Thuis: je bent niet van je stuk te krijgen. Liefde: je moet je ware ge voelens meer tonen. Geld: alles onder controle. Gezondheid: je huid speelt op. VISSEN Thuis: Thuis: je moet een paar mensen wat complimentjes geven, dat opent deuren die anders gesloten blijven Liefde: een klein spelletje helpt je eros in de goede stem ming te brengen Geld: neem contact op met een financieel adviseur, hij kan een voordeeltje voor je regelen. Gezondheid: geen bijzonder heden.

de Faam | 2002 | | pagina 15