Midzomernachtmarkt drie boulevards lang Goes op historische kaart 'Een schamele landstede' zet VERLICHTING Woensdag 31 juli 2002 (S)JobTrack.nl Waarom zoeken als je gevonden kunt worden? Laat nu je CV achter op De traditie groeit met het jaar. Al weer voor de 19e keer zijn de Vlissingse boulevards vrij dag het podium voor de Nachtmarkt. Om 20 uur wordt de markt geopend door wethouder Van der Maden. Na diens korte speech en het daarop volgende kanongebulder zal niemand in Vlissingen kunnen zeggen dat hij niet wist dat de markt geopend was. 'Cen schamele landstede' is de titel van een Eboek over de geschiedenis van Goes tot aan de satisfactie in 1577. De uitgave kwam tot stand omdat het gemeentearchief anderhalve eeuw oud is en dat niet ongemerkt voorbij' laat gaan. Auteur is dr. C. Dekker, die in 1933 in Wemeldinge werd geboren, de middelbare school in Goes doorliep, middeleeuwse geschiedenis studeerde aan de universiteit van Gent, in 1977 promo veerde op een proefschrift over middeleeuws Zuid-Beveland en verbonden was als rijks archivaris bij de provincie Utrecht, hoogleraar paleografie en archiefwetenschappen was aan de Universiteit van Amsterdam en sinds 1996 met emiraat is. Vind jij dat jouw bril echt bij je hoort en dat je er fantastisch uit ziet met dit modeaccessoire? Dan maak jij kans op een modellencontract voor een jaar bij het Londense modellenbureau Model Plan, de titel 'Specsavers Look of 2002' 'en een geheel verzorgde reis voor twee personen naar het Caribische gebied. De wedstrijd start nu en brildragers, man én vrouw, kunnen zich meteen inschrijven. De Nederlandse finale van de verkiezing is dinsdag 22 oktober en wordt door niemand minder dan Wendy van Dijk gepresenteerd. De winnaar met het meeste 'Specs Appeal' mag door naar de internationale finale in Londen, op 10 december 2002. Daar strijdt de Nederlandse winnaar met finalisten uit Groot Brittannië en Ierland om de hoofdprijs. Nederlandse finale Inschrijven Vermaak mede dingster dieren geluid schortje naar persoon tennis te rm luiaard oogie van garen brood suiker denken watering hout soort Spaanse uitroep vrouw, water geest smj- werktuig fraaie kledij vreemde munt tele graferen schoen- vorm De vacaturesite voor heel Nederland Straluma is de grootste speciaalzaak voor verlichting van Nederland IEDERE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND VAN 11.00 UUR - 17.00 UUR Zeemanstraat 17 2991 XR Barendredit Rotterdam-IJ&selmonde (bedrijventerrein Rel je rw aard) Tel. 010-2921026 Meubelen Tel 010-2921022 Verlichting Ring Rotterdam-Zuid, A15 afslag 20 Barendrecht/ljsselmonde www.straluma.nl Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 1 t/m 20? De keuze is enorm: op 2500 m2 zijn vele duizenden lampen te bewonderen Straluma heeft niet alleen de juiste verlichting voor thuis maar ook voor uw kantoor of bedrijf Zo'n 80% van de collectie is uit voorraad leverbaar: u kunt de lamp(en) van uw keus meteen mee naar huis nemen Stuur uw oplossing vóór don derdag 8 augustus naar de re dactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijs winnaar wordt in de Faam/ Vlissinger van woensdag 14 augustus bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woens dag 17 juli luidt: draadnagel kermisbier De twee vrijkaarten voor Cine City in Vlissingen gaan naar Mw. Simonse uit 's- Heerenhoek raadsel (Latijn) feest maaltijd storm loop schuine strook De nieuwe zaak van Blankenburgh is nog completer. foto Jaap Wol ter beek. Heropening boerderijwinkel Ter Linde bij Oostkapelle - On langs is de boerderijwinkel Ter Linde aan de Oranjezonweg te Oostkapelle opnieuw geopend. In verband met de interne reorga nisatie was de winkel enige tijd gesloten geweest. Op Ter Linde wordt al meer dan 75 jaar biologisch-dynamisch geteeld. (Loverendale, sedert 1926). Het assortiment van de winkel bestaat uit natuurvoedingsproducten, biologische zuivel, groenten van ei gen tuinderij (abonnement mogelijk) en binnenkort ook weer vlees (diepvries) van eigen bedrijf. Verder is er biologisch brood verkrijg baar, afkomstig van Bakkerij Slabber te Wissenkerke. Twee maal per week wordt er Zonnemaire zuurdesembrood geleverd op dins dag en vrijdag. Boerderijwinkel Ter Linde, Oranjezonweg 1a, is geopend van maandag toten met zaterdag van 9 tot 12 uur en van 15 tot 18 uur. Van Weemoed naar Deemoed - Tijdens de 18e Folkloristische evenementendag in Zoutelande, aanstaande donderdag, presen teert en signeert Lutgarde Lievense-Nauts haar gedichtenbundel 'Van Weemoed naar Deemoed'. De bundel bevat 46 gedichten en is in een groot lettertype gedrukt. De schrijfster staat deze dag met een kraam, waarin tevens materiaal verkrijgbaar is voor- en over over visueel gehandicapten, voor 't Boekhuisje in Zoutelande. De bundel is daarnaast verkrijgbaar bij De Drvkkery in Middelburg en 't Spui te Vlissingen. Daarnaast biedt Mevrouw Lievense-Nauts ook een gelegenheidscahier met Haikuversjes aan. Zijn snelle cd-rom spelers onveilig? - Volgens het blad Com puter Idee zijn snelle cd-rom spelers onveilig. Het tijdschrift ont hult in nummer 16 verontrustende feiten over de snellere genera tie cd-rom spelers. Spel3ers van 52 speed en hoger kunnen cd's versplinteren of als ongeleide projectielen lanceren, met alle ge volgen van dien. De snelheid die cd's in dergelijke spelers beha len, bij 27.500 toeren per minuut is iets meer dan 622 kilometer per uur, een snelheid die aardig in de buurt begint te komen van die van een verkeersvliegtuig. De snelle cd-rom spelers zijn volgens Computer Idee niet beveiligd tegen de krachten die bij deze snel heid vrijkomen. Het blad adviseert zijn lezers om een programma te downloaden, dat de snelheid van de speler begrenst. Ook geeft het blad aanwijzingen waarop een gebruiker kan letten bij het be oordelen van cd's op mechanische kwaliteit. De nieuwe Computer Idee ligt vanaf deze week in de kiosken en bij de tijdschriften winkels. Meer informatie is te vinden op www.computeridee.nl. uniek met bril Blankenburgh verhuist met extra kortingen - De Tapijt-, gor dijn- en beddenspecialist Blankenburgh aan de Vlissingse Aagje Dekenstraat 18, gaat verhuizen. Dit zal niet ongemerkt voorbij gaan, want de winkel wordt totaal leegverkocht. Alles gaat met hoge kortingen de deur uit. De nieuwe zaak opent eind december zijn deuren aan de Scheldestraat 21. In dit pand is momenteel OTAK gevestigd, een zaak met trendy woonideeën. In de nieuwe Blankenburgh zaak zal de cliëntèle een nog completer aanbod vin den van tapijt, gordijnen, laminaat en andere harde vloerbedek king, bedden, linnenkasten, tienerslaapkamers en badkamers ac cessoires. In de loop van de komende twee jaar zal Blankenburgh Vlissingen nogmaals verhuizen, maar dan naar de nieuwe woon boulevard Mortiere, waar, samen met OTAK een winkel geopend wordt die nog vier keer zo groot zal zijn als de nieuwe zaak in de Scheldestraat. advertentie) 'Een schamele landstede' is een bijzonder boek geworden. Niet alleen de kleuren die er in zijn verwerkt en de meer dan 260 afbeeldingen uit de collectie van archieven uit heel Europa maken het tot een achtenswaar dig document, ook de boeiende wijze waarop Dekker de ge schiedenis van Goes beschrijft, maken het meer dan gewoon lezenswaardig. Zo lezen we bijvoorbeeld hoe de nederzetting een belangrijke plaats innam door de haven en op die maniereen marktfunctie kreeg voor het omliggende platteland. Rond 1500 telde Goes drie duizend inwoners. Goes werd een van de belangrijkste centra voor de raffinage van zout in Nederland en beschikte over niet minder dan veertien ambachtsgilden. Laken nijverheid en meekrap verwerking vormden aanvan kelijk de voornaamste midde len van bestaan, tot de zout- industrie rond 1450 al het an dere werk in de stad overvleu gelde. Dankzij de toenemende welvaart konden stadhuis en de hal worden verbouwd en ver fraaid. Ook de Sint Maria Magdalena- kerk werd in enkele etappes aanzienlijk uitgebreid. De Spaanse bezetting gooide evenwel roet in het eten van de zo welvarende Goesenaren. Alle zoutketen gingen in vlam men op en de bevolking werd in diepe armoede gedompeld. En als in 1578 een minderheid van hervormden de beelden storm ook toepassen op de Grote Kerk, moet de bevolking in alles van voren af aan begin nen. Het boek geeft nieuwe ge zichtspunten over de wijze waarop Goes het vroeger alle maal deed. In de dertiende en veertiende eeuw, over het gildenwezen en de bestuursélite van de stad, over de verhouding met de gra ven van Holland en de centrale regering van de Nederlanden in Brussel. Ook de juridische stadswording van Goes in 1405 wordt opge helderd en de legende van de speciale band met Jacoba van Beieren wordt ontzenuwd. Nieuw is ook de gedetailleerde geschiedenis van de kerk en de kloosters in de stad en veel aan dacht wordt besteed aan het Spaans beleg in 1572. Volgens ingewijden zorgt dit boek er voor dat Goes, dat zich doorgaans niet zo in de belang stelling van historici stond, na drukkelijk op de kaart. 'Een schamele landstede, ge schiedenis van Goes tot aan de satisfactie in 1*577', telt 632 pa gina's. Uitgever is De Koperen Tuin in Goes. Prijs: 39,50 euro. Ie- een aan- gemoet- vang komend nemen Gezocht: beauty's Danny Bommelé, eigenaar van Specsavers Opticiens in Middelburg: „De brillen wor den steeds modieuzer en een bril wordt tegenwoordig echt als mode-accessoire gezien, een ontwikkeling waar wij na tuurlijk heel blij mee zijn. Tij dens de Specsavers Look of 2002 verkiezing kunnen bril dragers laten zien hoe de bril hun uitstraling kracht bijzet. En het maakt natuurlijk niet uit of die bril nou 300 euro of 1 cent heeft gekost. Vorig jaar waren er ruim 450 inzendingen uit Nederland. Uit eindelijk mochten Oscar Kamerbeek en Linda Schrievers naar de internationale finale. Oscar werd op de internatio nale finale tweede en we hopen natuurlijk dat de volgende Ne derlandse afgevaardigde dit kan evenaren of zelfs verbeteren. We organiseren deze wedstrijd in middels een paar jaar, en we merken dat het niveau van de inzendingen steeds hoger wordt. Alison Gallagher, de winnares van vorig jaar, was zelfs zo bijzonder, dat zij een heus modellencontract aange boden heeft gekregen. Model Plan, een modellenbureau uit Londen heeft sindsdien inte resse opgevat voor de 'Look of' winnaars die Specsavers ieder jaar aflevert. Het niveau spreekt hen blijkbaar zo aan, dat de win naar deze verkiezing op voor hand al een contract aangebo den krijgt bij dit gerenom meerde bureau. Dat is nog eens een manier om model te worden", aldus Bommelé. De Nederlandse finale is in het chique Kasteel De Wittenburg in Wassenaar. Op deze enerverende dag wor den de 12 finalisten volgens de laatste modetrends opgemaakt door professionele visagisten en ontvangen ze, ter plekke, deskundig briladvies van een Specsavers frame stylist. Vervolgens worden de finalisten door een jury met af gevaardigden uit de Neder landse modewereld beoor deeld op zowel 'Specs appeal' als uitstraling. „Uiterlijk is bij deze verkiezing uiteraard heel belangrijk, maar waar vooral ook naar gekeken wordt, is hoe de bril het karakter onder streept. Een bril zegt zoveel over een persoon, daar kun je hele analyses van maken", legt Bommelé uit. De winnaar mag door naar de internationale fi nale in Londen. Uit de Nederlandse finale komt de winnaar naar voren die in Londen mag gaan strijden om de felbegeerde titel 'Look of 2002'. De Internationale finale van 'Look of...' wordt voor het zevende achtereenvolgende jaar gehouden. De Nederlandse winnaar neemt het tijdens deze finale op tegen 7 finalisten uit Groot Brittannië en Ierland, ledereen van 16 jaar en ouder kan zich inschrijven. In alle Specsavers winkels lig gen deelnameformulieren klaar. Ook kun je jezelf via de website www.specsavers.nl inschrijven. Naast het deelnameformulier moet er ook een duidelijke kleu renfoto worden meegestuurd. Inschrijven kan-tot 13 septem ber 2002. Uit alle inzendingen worden 12 finalisten geselecteerd, die een spannende finale in Kasteel De Wittenburg tegemoet kunnen zien. De grootste nachtmarkt langs de Nederlandse Noordzeekust is ieder jaar weer een van de grootste toeristische attracties van het zomerseizoen. Dat be looft het ook dit jaar weer te worden. Een nachtmarkt van meer dan twee kilometer lang is tenslotte geen alledaags ver schijnsel. De feeëriek verlichte markt, met hier en daar zelfs nostalgische verlichting, wordt bevolkt door zogenaamde 'stille kramers' en een heleboel standwerkers. De kooplieden zorgen voor een scala aan koopjes, trendy producten en modieuze noviteiten. Voor hen, die aan de stand werkers niet voldoende ver maak hebben, is er nog een groot aanbod aan verder ver strooiing. Zo is optreden van de folklore- en klederdrachtgroep Ons Boerengoed. Met dansparen en een presentatiegroep brengen zij de, soms eeuwenoude, Zeeuwse klederdracht voor het voetlicht. Het optreden van Ons Boeregoed wordt ieder uur af gewisseld met een optreden door de New Energy Country Dancers. De jongste markt- gangers komen ook ruim- Ons Boeregoed verzorgt een drie uur durend optreden op de 19e Nachtmarkt. schoots aan hun trekken met de Nachtmarkt staat. Bij Michiel marktpubliek en de Schelde- de, speciaal voor hun aange- de Ruyter zullen West- monding uitgestrooid worden trokken, draaimolen die ook op afrikaanse klanken over het door Djembéespelers.

de Faam | 2002 | | pagina 7