Oude cd's inleveren voor het goede doel Thuisconcert voor Simon Garfunkel Zingende vrachtwagenchauffeur krijgt voor tweede maal kleinkind li Lekker, lekker... Puzzelland Webwetensw@@rdigheden Het weer Muziek en meer 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 In de sterren Wie in de afgelopen weken het beursnieuws heeft gevolgd moet wel denken dat het vreselijk slecht gaat met de economie in ons land. Europa en vooruit dan maar, de rest van de wereld. Koer sen kelderen en dat allemaal dankzij Worldonline. De mislukte beursgang van dit bedrijf in maart 2000 was het eerste signaal dat de bomen niet tol in de digitale hemel zouden groeien. Inmiddels zijn we twee jaar en drie maanden verder en hebben we de ondergang gezien van een paar grote en ontelbare kleine dotcom bedrijven. Over deze intemetellende - en gelukkig af en toe over de positieve lichtpuntjes - valt het nodige te lezen op www.afterthehype.com. Deze informatieve site bevat informatie over de ondergang van de internethype, de verloren miljoenen van investeerders en het uiteenspatten van kleine en grote digita le dromen. Wie op een bericht klikt komt er overigens achter wat voor vlees wc hier in de kuip hebben. De links venvijzen naar ar tikelen op de sites van krantenuitgeverijen, televisiestations, etce tera. Dieplinken noemen we dat, een praktijk die een kleine maand geleden verboden is door de rechter in Denemarken. In Nederland werkt kranten.com volgens hetzelfde principe en hier is het wel toegestaan. Het nadeel van het dieplinken is dat sommige kranten inmiddels vragen aan de gebruiker om zich - meestal gratis - te registreren voordat het nieuws kan worden ge lezen. ïn sommige gevallen lopen de links op www.afterthehype dus tegen een muur van registratie verzoeken aan. Een goede Nederlandse site voor IT nieuws is www.zdnet.nl, waarop niet alleen intemetnie.uws te lezen valt, maar alles dat te maken heeft met de computerindustrie. Het nieuws is overzichte lijk in categorieën onderverdeeld en varieert van economisch en algemeen nieuws tot gespecialiseerd technisch nieuws. Een aar dige service voor internetgebruikers is de mogelijk om de snel heid van de eigen internetverbinding te kennen. Wie een ant woord wil hebben op de vraag: 'hoe snel ben ik nu eigenlijk (op het net)?', klikt op het tabblad verbindingen. Linksboven staat de link 'Test uw verbinding'. De testen hebben onder meer betrek king op download- en uploadsnelheid. Het is op die manier mo gelijk om verschillende aanbieders van internet met elkaar te ver gelijken. Om een idee te geven: uit de uitgevoerde test blijkt dat @Home dat onder meer in Overijssel actief is twee keer zo snel is als het 'breedbandinternet' van C'hello, dat in Gelderland haar producten aanbiedt. En dat terwijl Chcllo per maand drie euro duurder is. Jammer alleen is datje als consument weinig hebt aan de infor matie. Want sprake van concurrentie is er in de markt van het breedbandinternet nog steeds niet. Moules au bière blanche (mosselen in witbier) Rond de zomermosselen is al heel wat te doen geweest. Leveran ciers klagen steen en been over de prijzen die betaald moeten worden. En wat waar is, is waar, de mosselen zijn momenteel aan de prijzige kant, maar wie goed de aanbiedingen in de gaten houdt, kan toch voor zo'n acht euro twee kilo smakelijke schelp dieren bemachtigen. Veel restaurants voeren ze dan ook niet, dus dient u zelf potten en pollepel te hanteren. Kook die mosselen dan eens met wit bier. Een Belgische verrassing die er niet om liegt. Ingrediënten twee kilo mosselen, flesje witbier, een prei, verse tijm, een dl slagroom, twee eetlepels mosterd en een takje dragon (of gedroogde), zout en peper. Prei in ringen snijden en wortelen in plakjes. In een grote pan leggen en de gehakte tijm en de dra gon er over strooien. Mosselen schoon maken kapotte weggooien en mosselen die niet dicht zijivöók: Tip: sla met de mossel op de rand van de gootsteen. Trekken ze alsnog dicht, dan zijn ze goed. Leg de mosselen op de groente en schenk er het wit bier over. Kook ze in een minuut of acht gaar. Hussel mosselen en groente door elkaar en schep ze in een schaal. Het kookvocht op hoog vuur laten inbinden tot de helft, slagroom en mosterd er door roeren en de saus eventueel wat bin den met aangemaakt aardappelmeel. Serveer de mosselen warm en geef de saus er apart bij. Simpele frieten, recht toe en recht aan smaken daar uitstekend bij. Anneke Kaiser Iedereen kent dat wel: je hebt cd's in huis die je niet meer draait. Een kwestie van smaken veran deren of misschien viel de aankoop gewoonweg erg tegen. Bij Music Store kun je nu deze cd's in ruilen, terwijl je vervolgens korting ontvangt op een nieuwe aankoop. Winkelketen Music Store heeft een actie opgezet ten bate van War Child. Daarbij krijgen klan ten tegen inlevering van hun ou de cd's korting op de aanschaf van nieuwe exemplaren. De in geleverde cd's worden in een aantal vestigingen tegen scher pe prijzen verkocht aan liefheb bers. Een win-win-situatie dus. ledereen kent dat wel: je hebt cd's in huis die je niet meer Weersverwachtingen die niet uitkomen; het hoort bij mijn werk, mits het natuurlijk geen 'dagelijks werk' wordt met die missers. Doorgaans ben ik er ook behoorlijk laconiek onder als het een keer mis gaat. Een enkele keer echter (een weerman of -vrouw heeft soms ook men selijke trekjes) baal ik echt als een stekker wanneer het mis gaat. Zo'n moment is nu ook aangebroken. Het is donderdag 25 juli wanneer ik deze woorden aan het papier toevertrouw en al de hele week beloof ik luiste raars en kijkers dat de zomer de laatste julidagen fors in het offensief gaat. Immers: alle weerneuzen, regionaal, natio naal .en internationaal wijzen diezelfde, zonnige kant op, maar toch...de twijfel knaagt af en toe. Doe ik niet teveel aan 'wish- full thinking'?, praat ik de men sen niet te veel naar de mond? (iedereen wil graag horen dat het zomer wordt). Ik geloof er nog steeds in, maar als het deze keer niet uitkomt dan is therapie nog de enige oplossing. Heb ik nog geluk: Met mijn therapeute word ik elke ochtend wakker. Ton ten Hove Platen van Simon and Garfunkel stonden eind jaren zestig, begin jaren zeventig in elk stereomeu bel. Het hoogtepunt van hun ge zamenlijke inspanningen bereik ten ze met hun 'Bridge over troubled water' in 1970. Colum bia Records vond in het archief live-opnamen van het duo en gaf ze uit in de Legacy-serie. Op 'Live from New York City, 1967' horen we Simon and Gar funkel aan het werk, thuis in hun geboortestad. Twee mannen, één gitaar in een folk-vervolg op The Everly Brothers. Greenwich Village, de artiestenwijk van New York, wemelde van de folkies die vooralsnog vooral op straathoe ken en in coffeeshops van zich lieten horen. Simon and Garfun kel in het Lincoln Center was een gebeurtenis waar heel de Village bij wilde zijn. Zelfs op het podium stonden stoelen. In 1967 moes ten hun wereldhits nog komen. Het publiek veert op bij 'Home ward bound', 'I'm a rock' en 'The sound of silence' (de eerste hit- single), luistert met ontzag en ap plaudisseert keurig. Niet dat er afstand is tussen entertainers en gehoor. Het zijn New Yorkers on der elkaar die precies weten waar Garfunkel het over heeft als 'ie vertelt van de graffiti op de muren van het metrostation op 5th Avenue (zie de lp-hoes van 'Wednesday morning 5 a.m.)'. Minstens twee liedjes dateren van Simon's verblijf in Engeland: 'A most peculiar man' (naar aan leiding van een krantenbericht over zelfmoord) en 'Richard Co ry'- Begin jaren zeventig ging elk zijn eigen weg. Garfunkel beproefde zijn geluk als acteur en Simon ging door met muziek maken. Af en toe stonden ze nog eens sa men op het podium, zoals tijdens 'Concert in Central Park' in 1981 waarvan de baten bestemd wa ren voor het opknappen van de parken in de stad. draait. Een kwestie van smaken veranderen of misschien viel de aankoop gewoonweg erg tegen. Bij Music Store kun je nu deze cd's inruilen, terwijl je vervolgens korting ontvangt op een nieuwe aankoop. De ingeleverde cd's zullen op een aantal locaties in Nederland voor een klein bedrag worden doorverkocht. Immers, smaken veranderen niet alleen, ze verschillen ook. Er is altijd wel iemand blij te maken met een ou de plaat van de Spice Girls. Per verkochte tweedehands cd gaat 35 van de verkoopprijs naar War Child. Deze instelling helpt oorlogskinderen met het verwerken van hun oorlogserva ringen door middel van creatieve workshops. Zo ondersteunt de consument ook nog eens het goede doel. Het is trouwens een win-win-situatie in het kwadraat: de verkoper krijgt iets terug voor zijn oude cd, de koper koopt voor een prikkie iets leuks, oorlogskin deren worden van hun trauma's afgeholpen en Music Store krijgt een aardige dosis free publicity. Helaas krijg je als klant niet altijd het volle pond (2 euro) korting op een nieuwe aanschpf. Dat ge beurt alleen als het om een 'nieu we fullprice top-cd gaat'. Voor 'budget- en verzamelcd's' geldt dertig cent retour, voor 'midprice cd's' krijg je zeventig cent terug en voor 'oude fullprice cd's' krijg je nog 1 euro retour. Wanneer een cd oud is, vermeldt de site van de muziekketen helaas niet. JP380 HORIZONTAAL: 1. Kobaltglas, enig in zijn soort; 2. snavel, onbewerkt, be lasting over de toegevoegde waarde; 3. muziekdrama, dop heide; 4. Monseigneur (afk.); 5. soort stof, fijngevoeligheid; 6. met moedermelk voeden; 7. at- lantisch bondgenootschap, mal; 8. groente; 9. mineraal, bij woord; 10. grondsoort, lof, ri vier in Duitsland; I 1. schuld, groep van acht muzikanten. VERTICAAL: 1. Lekkernij, inheems vorst; 2. klap, Iers Republikeins Leger, edel; 3. populier, gewicht van de verpakking; 4. windrichting; 5. vervoermiddel, kaarlterm; 6. heestergewas; 7. van U, de lucht betreffend; 8. ten name van; 9. eiland in de Middel landse Zee, muziekstuk voor acht partijen; 10. enz., kunst schaatsterm, familielid; 11. ci troendrank, gewoonlijk. Henk Wijngaard presenteerde onlangs een CD vol Groningse liedjes. Uw verslaggever (rechts) overhandigde de zanger het eerste exemplaar onder toeziend oog van Willem Duyn. (Foto: Jan Boerden) 'Hoera' klonk het in Huize Wijngaard. De zingende vrachtwagenchauffeur werd onlangs voor de tweede keer opa. De aanstaande echtgenote van Henk's jongste zoon Louis schonk het leven aan de kleine Esmay. Een blakende dochter van zes pond. ,,De tweede keer dat ik opa word", vertelt Henk vol trots. „Ik kan je niet vertellen hoe blij ik ben met dit kleine wondertje. Het zelfde geldt voor Trijn, mijn vrouw. Het moment dat je de kleine in de armen kunt sluiten gaat er heel wat door je heen. Trijn en ik zijn echte familie mensen. Wanneer de tijd het maar even toe laat trekken we met elkaar op." Begin oktober viert Henk 'zijn' feestje. „Het is 26 jaar geleden dat ik mijn eerste platencontract tekende. De kwart eeuw is in stilzwijgen aan mij voorbij ge gaan. Reden om dit jaar de daad bij het woord te voegen. We werken aan een jubileumalbum en er wacht een gigantische feestavond. Wat dat betreft staat er heel wat op stapel. Ook met 'Sophie' mijn nieuwe single gaat het bo ven verwachting, al blijft het een loodzware opgave de single op de Hilversumse zenders ge draaid te krijgen. Dat geldt overigens voor alle Nederlandstalige artiesten. Ge lukkig draaien Radio Nationaal en de regionale en lokale omroe pen de single regelmatig." Henk's enthousiasme liegt er niet om. De voormalige vracht wagenchauffeur geniet met volle teugen van de optredens en wat er op zijn weg komt. „Een album met louter Grun- ningse liedjes zat al heel lang in de pen. Begin dit jaar rolde hij van de persen. "Speklappen Törf en Zoepenbrij' is echt mijn album. Luisterliedjes in het Gro nings. Dat hij goed ontvangen is doet mij alleen maar goed. Ik ben als geboren Stadskanaler onlosmakelijk verbonden met het Grunninger land en Drenthe. In een andere omgeving kan ik moeilijk aarden. Hetzelfde geldt voor Trijn." De optredens brengen Henk tot in alle uithoeken van ons land. „Feesttenten, zalen en intieme cafés. Alles heeft iets eigens. Ik merk iedere dag opnieuw dat de belangstelling voor zowel het Nederlands repertoire als de eer lijk 'uit-het-leven'-liedjes toe neemt. Het repertoire waar ik me goed bij voel. Ik ben en blijf een truc ker met een passie voor muziek. Een muzikant met een grote lief de voor trucks. Twee passies, of eigenlijk drie. Trijn, de kinderen en de kleinkinderen komen na tuurlijk op de eerste plaats. Hoe trots ik ben op kleine Esmay is met geen pen te beschrijven." Willem Gunneman RAM Thuis: blijf vooral geduldig, die roddelaars komen zichzelf straks heus wel tegen en dan ben jij de lachende derde. Liefde: iemand houdt je scherp in de gaten en dat hoeft niet negatief te zijn. Geld: vage beloftes, daar koop je niks voor. Gezondheid: goed, STIER Thuis: waarom zou je je daar over opwinden? Het gaat beter als je het even op zijn beloop laat. Liefde: veel erotisch getinte dromen en fantasieën. Geld: er lijken nieuwe bron nen in het verschiet. Gezondheid: sterk. TWEELINGEN Thuis: laat het maar over je heenkomen, het waait vanzelf over. Liefde: een onvervulde belof te wordt eindelijk ingelost. Geld: doe jezelf een plezier. Gezondheid: op het randje. KREEFT Thuis: je komt aan het eind van je latijn als je geen gas te rugneemt. Op deze manier gaat het niet langer. Liefde: je bent erg gevoelig voor kleine attenties. Geld: loop je boekhouding door, je bent slordig geweest. Gezondheid: beetje aller gisch? LEEUW Thuis: als je je beter concen treert ontgaat je minder van wat er om je heen gebeurt. Liefde: drijf dat oppervlakkige avontuurtje niet te ver door. Geld: ga sparen, het moet nu echt. Gezondheid: geen klagen. MAAGD Thuis: je moet een afspraak maken met de persoon waar je min of meer een conflict mee hebt. Dat is de moeite waard. Liefde: probeer je gevoel voor eigenwaarde te beschermen. Geld: reserves trachten op te voeren. Gezondheid: normaal. WEEGSCHAAL Thuis: mocht je deze week toevallig een paar ideeën krij gen, wacht dan niet te lang met het op papier zetten. Liefde: je lokt een flirt uit met een collega. Niet doen. Geld: veel te vrijgevig. Gezondheid: let op je nieren. SCHORPIOEN Thuis: je staat steeds voor an deren klaar, en dat valt te prij zen, maar dat lokt ook mis bruik uit. Liefde: meer openheid zorgt voor meer vertrouwen èn dat is precies watje nodig hebt. Geld: goede vooruitzichten. Gezondheid: het gaat beter. BOOGSCHUTTER Thuis: je weet het zo te draai en dat bij een lastige familie kwestie iedereen als overwin naar uit de bus komt. Liefde: iemand die je een compliment maakt, raakt hele maal hoteldebotel. Geld: iets te nonchalant. Gezondheid: prima. STEENBOK Thuis: als je je energie doelge richt gebruikt, heb je er meer profijt van, maar dat moet je nog een beetje leren. Liefde: verheug je maar vast op een opwindende avond. Geld: er zit een aardig meeval lertje aan te komen. Gezondheid: niks te klagen. WATERMAN Thuis: men vangt meer vlie gen met stroop dan met azijn, dat mag deze week je lijf spreuk zijn. Liefde: verwen je partner eens. Geld: de balans is in even wicht. Gezondheid: letten op het ge wicht. VISSEN Thuis: er wordt een beroep ge daan op je koelbloedigheid. Stel ze niet teleur. Liefde: een ogenblik -letter lijk- kan de vonken eraf doen spatten en voor langdurige on rust zorgen. Geld: houd watje hebt. Gezondheid: pas op voor ver koudheid!

de Faam | 2002 | | pagina 11