Herstructurering Middengebied Vlissingen van start Expositie in infocentrum Veersche Poort Antenne-installaties tot 5 meter vergunningvrij Misverstanden over klimplanten Bonte zomerboeketten kleuren het huis KORT KORT KORT huh Woensdag 17 juli 2002 Veel woningen in het Vlissingse Middengebied voldoen niet meer aan de eisen deze tijd. I'escaut woonservice en de gemeente Vlissingen gaan daar samen iets aan te doen. In een periode van 12 jaar zullen huizen worden gesloopt, verbeterd of samengevoegd, terwijl ook nieuwbouw zal plaatsvinden. Straten worden heringericht, er komen nieuwe voorzieningen zoals winkels, een centrum voor medische zorg en een wijkcentrum en er zullen maatregelen worden getroffen om overlast terug te dringen.. Het Middengebied moet een stadsdeel worden waarin het goed wonen en leven is. door Arie van Zanten De nieuwbouwwijk Veersche Poorst aan de noordzijde van Middelburg krijgt steeds meer vorm. De eerste bewoners hebben al geruime tijd geleden hun woningen betrokken en wonen er naar volle tevredenheid. De Veersche Poort, een concept van de architect Hertzberger, is een bij zondere wijk aan het worden. Bezoek de waterwoning van Herman Hertzberger Voor de bouw van antenne-installaties van maxi maal vijf meter hoog hoeft binnenkort geen bouwvergunning meer te worden aangevraagd. Het convenant dat de voorwaarden regelt waar onder deze antenne-installaties aangebracht wor den, is onlangs ondertekend door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en de vijf operators van mobiele telecommunicatie. Over klimplanten bestaan nogal wat misverstan den. Muren zouden vochtig blijven, de planten veroorzaken schade aan de gevel, de planten krui pen onder het dak en ga zo maar door. Het mis verstand zit deels in de begripsverwisseling klim plant en klimop. Het wordt een bonte zomer! Het interieur mag eindelijk weer eens spetteren van kleur. En dat betekent niet dat we per se met de kwast aan de slag moeten of de hele stoffering van het huis aan moeten gaan pakken. Integendeel zelfs. De details en accessoires zijn de kleur- en sfeer makers. En waar denk je aan in deze kleurige periode van het jaar? Juist: bloemen! f¥i?ddeo Bepaal o. VROM wil inzicht in woonwensen Impuls voor oude stadswijken Zelfstandig wonen ouderen Wonen en Zorg advertentie) Bij de voorbereiding van de plannen is zorgvuldig te werk gegaan. De eisen en wensen van de bewoners zijn geïnven tariseerd. Een gespecialiseerd bureau heeft een onderzoek verricht. De uitkomsten van deze acties zijn naast elkaar gelegd en zo is het ontwerpplan voor het Middengebied ontwik keld. Tot 5 juli heeft het plan ter inzage gelegen voor belang stellenden. Na eventuele aan passingen wordt het ontwerp plan aangeboden aan het ge meentebestuur. Het Midden gebied is het deel van de stad begrensd door de Koudekerkseweg, Singel, Paul Krugerstraat, Sloeweg en Nieuwe Vlissingseweg. Als eer ste stap is op 1 juli j.l. is een sloopbesluit genomen voor 219 woningen in de omgeving Bonedijke Noord. Dat betekent, dat een verhuurstop is inge steld en dat de bewoners bin nen 18 maanden zullen verhui zen. Zij hebben hier inmiddels officieel bericht van gekregen van de corporatie. Het betekent ook dat het sociaal statuut, ge sloten tussen I'escaut en de huurdersvereniging in werking is getreden. Daarin is onder meer geregeld dat de bewoners recht hebben op een bijdrage in de verhuiskosten, dat ze geen dubbele huur hoeven te beta len als ze een anders huis be trekken en dat I'escaut helpt bij het vinden van andere huisves ting Hanneke Miezérus en Loes Tevel, van I'escaut zijn bezig met overleg met de bewoners, leder wordt persoonlijk bena derd. Tevel vertelt: „Er zijn al 75 huishoudens verhuisd. De lege huizen worden niet meer ver huurd. We zorgen er wel voor, dat de huizen niet onbewoond lijken. Er worden bijvoorbeeld gordijnen opgehangen. In deze wijk wordt veel gesloopt en nieuw gebouwd. De nieuw bouw zal gevarieerd zijn. Som mige huizen, die blijven be staan voldoen niet aan de eisen van de tijd. Zo zijn er met een hele kleine doucheruimte. Of kleine keukentjes, waar je geen wasmachine in kwijt kunt. Bo vendien is de elektrische instal latie niet voldoende voor de apparatuur die nu wordt ge bruikt. Uiteindelijk zal het hele Middengebied zo zijn ingericht, dat er huur- en koopwoningen zijn. Huizen voor starters, hui zen voor gezinnen en huizen voor ouderen. ,,De mensen kunnen zo hun hele 'woon carrière' beleven in dezelfde wijk", legt Miezérus uit. Een voorbeeld hoe het kan worden is het flatgebouw 'Harlekijn'. Daarin zijn huur- en koop woningen, er is een supermarkt, waar veel behoefte aan was, en een jongerencentrum in onder gebracht." Om de bewoners van de wijk te informeren over de gang van zaken wordt een speciale wijk krant voor het Middengebied verspreid, waarvan er inmiddels drie zijn verschenen. Daarin is ook ruimte gereserveerd voor ingezonden brieven van bewo ners, omdat de inbreng van be woners in dit project zeer op prijs wordt gesteld. Het tele foonnummer voor vragen over de voortgang van de plannen van de wijk is 0118-422300. Het Vlissingse Middengebied moet een wijk worden waar het goed wonen en leven is. foto: Jaap Wolterbeek Het grensverleggende concept van de Veersche Poort is een permanente expositie waard. De waterwoning, het revolutio naire ontwerp van Herman Hertzberger, is dat ook. Het nieuwe informatiecentrum, waar de verkoop sinds juli plaatsvindt, is daarom in deze drijfwoning gevestigd. De in richting is geheel in stijl van het project. Zo zullen artist-impressions en maquettes van de woningen te zien zijn. Op de begane grond heeft het internationaal bekende architectenbureau Studio Her man Hertzberger een tentoon stelling over het eigen oeuvre ingericht. De exposities geven een beeld van het concept, de uitgangspunten en voortgang van de Veersche Poort. Tevens krijgt de bezoeker de ultieme gelegenheid de drijfwoning van Herman Hertzberger in zich op te nemen. De jarenlange droom van de architect om een luxe woning op het water te bou wen, is realiteit! Futuristische vormen, lichtgewicht materia len, zwevende terrassen, de mogelijkheid de woning naar de zon te draaien, de bezoekers zullen hun ogen uitkijken. De expositie en de woning zelf zijn een bezoek meer dan waard. Sinds 12 juli is het informatie centrum geopend. Geïnteresseerden voor de Veersche Poort kunnen zich wenden tot Orisant Makelaar dij, gevestigd aan de Markt van Middelburg, telefoonnummer: 0118 - 641500. In het convenant is afgesproken dat de operators samen een plaatsingsplan maken om ge meenten te informeren over locaties van bestaande en ge plande antennes. Daarnaast bevat het convenant afspraken over de visuele inpasbaarheid van antennes, het instem-mingsrecht van be woners van huurwoningen en de maximaal toegestane bloot stelling aan radiofrequente elektromagne-tische velden.De vrijstelling van de bouwvergunningplicht voor antennes tot vijf meter maakt onderdeel uit van de gewijzigde Woningwet die op 1 januari 2003 van kracht wordt. Het stre ven is om vooruitlopend hierop in augustus 2002 het gedeelte van de wet waarin de vergunningvrijheid van anten nes is geregeld in te laten gaan. Het convenant is een uitwer king van het door de Tweede Kamer vastgestelde Nationale Antennebeleid. In het Nationaal Antennebeleid wordt gezocht naar een goed evenwicht tussen de belangen op het gebied van volksgezond heid, leefmilieu, veiligheid en economische ontwikkeling Bron: VROM De term klimplant is in het al gemeen voor alle soorten klim planten, maar de naam klimop geldt voor slechts één van deze soorten: hedera helix. Daar naast is er nog een vijftal soor ten klimplanten die schade kun nen veroorzaken aan muren als deze opgemetseld zijn met een zachte (vaak kalkrijke) specie. Alleen oudere huizen van vóór de oorlog kunnen - en dan nog alleen bij verwaarlozing - door de klimplanten worden aange tast. De bewering dat door klim planten de muren vochtig blij ven is niet juist. Integendeel, vroeger plantte men klimop juist tegen koude muren van wege het isolerend effect. Daar bij komt dat het regenwater, zeker in de zomer, vanwege het blad de muur niet bereikt. Dit laatste geldt niet alleen voor klimop maar ook voor vele an dere klimplanten. Zelf- hechtende klimplanten zijn er eigenlijk maar vijf: hedera, win- gerd, klimhortensia, trompetklimmer en evonymus fortunei. Het zijn wel planten die je in de gaten moet houden. Ze kruipen overal tussen en de hoofdtakken worden op den duur toch redelijk dik. Het kan schade geven aan de dakgoot of dakpannen en veel werk ge ven als er niet tijdig wordt ge snoeid. Zo kan een wingerd die over een plat dak groeit met daarop grint veel werk veroor zaken bij het snoeien, leder zuignapje zuigt zich vast aan een grindsteentje met als ge volg; honderden kilo's grind die losgepeuterd moeten worden. De trompetklimmer kan, als hij eenmaal de gang te pakken heeft, enorm hard groeien en zoekt veel kieren en gaatjes op waar je hem liever niet wilt heb ben. Snoei hem in het voorjaar dus flink terug. De bloei vindt plaats op hout wat in de loop van het voorjaar is gegroeid. Hij doet het nog redelijk op plaat sen waar maar weinig zon komt. De klimhortensia klimt wat moeilijker, vooral als jonge plant. Hier en daar wat aanbin den kan geen kwaad. De bloei tijd is in juli, dus in het vroege voorjaar al snoeien. Kleur in het huis is heel eenvou dig te realiseren met her en der bonte zomerboeketten. Vlot ogende boeketten die zich niet in een keurslijf van vormen of regels laten dwingen zijn het helemaal deze zomer. Wanneer je anjers en Gloriosa's in een gestreepte vierkante vaas zet, ontstaat een zomers en vrolijk geheel. De verrassende tinten, strepen en vlekken van de anjers en de knalrode, gegolfde bloem bladeren van de Gloriosa vor men een trendy combinatie. Bloemen in huis, daar word je blij van, zelfs als het Hollandse zomerweer een beetje tegen valt. 1 i Het ministerie van VROM houdt een landelijk onder zoek naar de manier waarop mensen wonen, hoe zij de woning en woonomgeving beleven en waarde ren, en wat hun woonwensen zijn. Het ministerie, maar ook gemeenten en woningcorporaties hebben dit inzicht nodig om hun activiteiten gericht in te zet ten voor een aantrekkelijk woningaanbod, een pret tige leefomgeving en goede voorzieningen. Het on derzoek bestaat uit interviews onder inwoners van alle gemeenten in Nederland. Het interview bevat vragen over de kenmerken van de woning en woon omgeving, de waardering van de bewoner over de kenmerken van de woning en woonomgeving, maar ook een aantal vragen over werk, vrije tijd en de be hoefte aan zorg en hulp bij het wonen. Het onder zoek richt zich in met name op hoe de bevraagde nu woont en hoe hij of zij eventueel zou willen wonen. Via een willekeurige selectie uit het'bevolkingsregis ter worden in totaal ruim 100.000 mensen benaderd. Alle geselecteerden krijgen een brief met uitgebreide informatie over het onderzoek. Er worden in Nederland te weinig nieuwe woningen gebouwd. Daarom heeft een 'taskforce' van diverse partijen, waaronder het ministerie van VROM, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en Aedes vereniging van woningcorporaties, een grote reeks te nemen maatregelen op een rijtje gezet. Aedes is tevreden met de resultaten van de taskforce, omdat met deze maatregelen de vernieuwing van oude stadswijken een nieuwe impuls kan krijgen. De sloop van verouderde flats stokt omdat er onvoldoende nieuwe woningen vrijkomen om die mensen naartoe te laten verhuizen. Aedes is vooral tevreden over de aanbeveling om te gaan experimenteren met zoge naamde 'herstructureringszones'. In een dergelijke zone kunnen corporaties, projectontwikkelaars en bouwbedrijven slagvaardig opereren omdat ze vrij stelling hebben van het betalen van overdrachts belasting over ingebrachte woningen, BTW over grond en OZB overte slopen panden. Daarnaast gel den in die zones verkorte ruimtelijke- en milieu procedures zodat de wijkvernieuwing voortvarender van de grond kan komen. Volgens Aedes zijn nu vooral de gemeenten aan zet omdat deze nu teveel verschillende rollen op zich nemen: als politieke besluitvormer, publiekrechtelijke vergunningverlener, private investeerder en infrastructuurverschaffer inéén. Gemeenten zullen moeten leren niet alle details zelf in de hand te wil len houden, omdat dit tot eindeloos lange procedu res en vertragingen leidt. Voor het opkrikken van de nieuwbouw en het stimuleren van de wijkverbetering is het belangrijk dat de gemeenten meer een regie rol krijgen en zich minder richten op de inhoud, meent Aedes. 'Zodoende kunnen ze meer ruimte ge ven aan woningcorporaties en andere marktpartijen, die zo de vernieuwing van de steden slagvaardiger kunnen realiseren.' Bron: Aedes Een nieuw kabinet moet er voor kiezen om het zo lang mogelijk zelfstandig wonen van ouderen mo gelijk te maken. Ook als daar extra zorg en onder steuning voor nodig is. Dit zei Willem van Leeuwen, voorzitter van Aedes vereniging van woning corporaties, onlangs tijdens de opening van het kan toor van woningcorporatie Nieuw Wonen Friesland in Leeuwarden. Aedes pleit ervoor dat de rijksover heid prestatieafspraken met gemeenten maakt waarin duidelijk wordt welke inspanning de ge meente zal leveren om vereenzaming van ouderen te voorkomen. Woningcorporaties wijzen wel op het gevaar van het langer zelfstandig wonen van oude ren. De toenemende vereenzaming van ouderen die in staat zijn zelfstandig te wonen en geen zorg be hoeven, leidt zonder nieuw beleid tot een groot maat schappelijk probleem. De winst Van het zelfstandig wonen van ouderen mag niet verloren gaan door het ontbreken van adequate welzijnsvoorzieningen, al dus de corporaties. Gemeenten zullen hun verant woordelijkheid moeten nemen door hierin een ac tieve rol te gaan spelèn, aldus Aedes. Aedes en Arcares, de brancheorganisaties van res pectievelijk de woningcorporaties en van de ver pleeg- en verzorgingshuizen, hebben gezamenlijk een website (www.kenniscentrumwonenzorg.nl) en infodesk geopend. Daarmee ondersteunen zij hun leden bij ontwikkelingen op het raakvlak van wonen, welzijn en zorg. Ouderen willen zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen, ook als er zorg en ondersteu ning nodig is. Woningcorporaties willen daar consumentgericht op inspelen. En zorginstellingen willen de cliënten zorg bieden op de plek die zij wen sen. Aedes en Arcares hebben de ambitie om de komende jaren een stevige impuls te geven aan de totstandkoming van nieuwe woonzorginitiatieven. Om dit te kunnen realiseren zijn Arcares en Aedes vorig jaar een strategische alliantie aangegaan. Daar uit voort komen het Aedes-Arcares Kenniscentrum Wonen-Zorg, de website en de infodesk. De website biedt informatie over woonzorgcomplexen, woon zorgzones, kleinschalig wonen met zorg, wijkzorg centrum, regionaal zorgcentrum, diensten aan huis, domotica/ICT, levensloopbestendige woningen, wet en regelgeving en trends in wonen en zorg. De tele fonische infodesk beantwoordt vragen op het raak vlak van wonen, welzijn en zorg. Deze infodesk is overigens alleen bestemd voor leden van Aedes en Arcares.

de Faam | 2002 | | pagina 13