Labyrint eeuwenoud instrument bij meditatie Computerconsulenten helpen 50-plussers Beachvolleybal aan Zeeuwse kust Honing gevaarlijk voor zuigelingen Grijp uw J kans! Team Toyota de Jonge wint Bowlingleague Streeknieuws Walcheren IWalcheren Sport en Sponsor Woensdag 10 juli 2002 Van dag tot dag DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG De christelijk-maatschappelijke vrouwenbe weging Passage start iedere winter een pro ject met een bepaald thema. Deze activiteiten staan open voor leden en belangstellenden. Er wordt een aantal keren bijeen gekomen om in een gespreksgroep thema's te behandelen met als doel beter inzicht te krijgen in jezelf, of over bepaalde maatschappelijke kwesties. Dit wordt gedaan aan de hand van Bijbelse verhalen, reli gieuze kunst en ontspanningsoefeningen. Het studenten initiatief Senioren Computer&lnternet Project is nu ook actief in de regio Beveland en bereikt daarmee na twee jaar een landelijke dekking. Vanaf juli 2002 staat een compleet team van computerconsulenten (studenten en senioren) paraat om 50-plussers te helpen bij het maken van de inhaalslag op het gebied van computers en internet. Dit gebeurt aan de hand van een speciaal ontwikkelde les methode en de speciale SeniorGids Hulplijn. Zomer is geen echte zomer zonder beachvolleybal. Zon, zand en zee zijn de in grediënten die, samen met een vrolijke strand- bevolking, borg staan voor een sportieve mid dag over zomeravond vol plezier met een wedstrijdelement. Deze zomer gaat de Sol Mexican Beer beachvolleybal tour weer langs de Zeeuwse kust. De organisatie is bij Patrick Gabriëlse van Vita Events weer in vertrouwde handen. Speeldata Het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) geeft het advies geen ho ning te geven aan zuigelingen tot 1 jaar. Honing is een natuurproduct dat besmet kan zijn met de sporen van de bacterie die botulisme veroor zaakt. Zuigelingen kunnen ernstig ziek worden van deze bacterie. ...u vindt het op de Woonboulevard! MARCONISTRAAT, GOES FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655. Fitnesscentrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. ANWB/VVV Middelburg, kerkenwande- ling onder leiding van een gids, 13.30 u. Stadhuis toren Veere, carillonbespe ling door Kees van Eersel, 15 u. Abdijtoren Middelburg, beiaardconcert door Henk G. van Putten, 12 u. Vismarkt Middelburg, kunst-, antiek en ambachtenmarkt, 9 u. De Drukkery Middelburg, wandeling langs monumen tale bomen in Middelburg, 19 u. Kapel van Sint Maar ten Hoogelande, 'Grondleg ging' van Leanne Lawalata, 14 u. Abdijplein Middelburg, ringrijden met versierde sje zen, 9 u. Meiveld en Nassaulaan Middelburg, bouwspeelplaat-sen, kinder activiteiten, 8.30 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravondbridge, 19.30 u. Speeltuin duinovergang Martgat Zoutelande, wande len door de duinen en over het strand onder leiding van een IVN-gids, 19.30 u. Markt Westkapelle, seizoen- markt en kindermarkt, 14 u. Kapel van Sint Maarten Hoogelande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 14 u. Meiveld en Nassaulaan Middelburg, bouwspeelplaat sen, kinderactiviteiten, 8.30 u. Zeeuws Biologisch Mu seum Oostkapelle, rondlei ding 'De Manteling in een notendop', een impressie van het natuurgebied, 11 u. Centrum Koudekerke, sjezen rijden, 16 u. Stadhuistoren Veere, caril lonbespeling door Kees van Eersel, 19 u. Markt West kapelle, ringrijden, 8 u. Ka pel van Sint Maarten Hooge lande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 14 u. Cen trum Westkapelle, ringrijden, 7.30 u. Badstrand Vrouwen polder, Open NK Beachkorf- bal, 11 u. Duinpark Het Kustlicht Zoutelande, sjezen- wedstrijd, 18 u. Middel landse Zeetuin Grijpskerke, open dag Mediterrane tuin, 10 u. Centrum Veere, sjezen rijden, 11 u. Kapel van Sint Maarten Hoogelande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 14 u. Markt Middelburg, keverdag, regiomeeting keverclub, 10 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 14 u. Sporthal Baskenburg Vlis singen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Markt Middelburg, boeken- en curiosamarkt, 11 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravondbridge, 19.30 u. Sporthal De Halve Maan Oostkapelle, bingo, 19.30 u. Zeeuws Biologisch Mu seum Oostkapelle, (W)onder- waterwereld, kinderactiviteit, 10 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Sport park Prelaat Westkapelle, badgasten tennistoernooi, 18 u. Fort Rammekens Rit them, rondleiding door het natuurgebied Rammekens hoek en het Fort Rammekens, 19.30 u. door Jerry Esajas De christelijk-maatschappelijke vrouwenbeweging 'Passage' is opgericht in 1999. Het vloeide voort uit het samengaan van twee belangrijke organisaties die zich jarenlang sterk maak ten voor de belangen van chris telijke vrouwen, de NCVB - Ne derlandse Christen Vrouwen bond, opgericht toen vrouwen kiesrecht kregen - en het CPB - Christelijke Plattelands vrouwenbond, die zich inzette voor onderwijs voor vrouwen op het platteland. Door het sa mengaan van deze twee bon den ontstond Passage. Een van de activiteiten die Passage or ganiseert zijn gespreksgroepen waarbij verbindingen worden gelegd tussen bijbel, geloof, kunst en persoonlijke ervarin gen. Door zich te verdiepen in bijbelverhalen en er met elkaar over te praten wordt getracht de bijbel tastbaarderte maken, te laten zien dat de bijbel van alle tijden is en zeertoepasbaar in het hedendaagse leven. „Wij hopen daarmee te bereiken dat verhalen gaan leven bij de deel nemers, dat zij tot andere in zichten komen en er uiteinde lijk iets mee kunnen", vertelt Elizabeth Rijnhoud, gespreks leidster voor de afdeling Oostkapelle en Serooskerke. „Deze methode wordt spiege len genoemd, omdat de deel nemers door middel van bij belse verhalen een spiegel wordt voorgehouden", legt Rijnhoud uit. Ze benadrukt daarbij dat het niet alleen voor leden, maar voor iedereen toe gankelijk is. Tijdens de bijeen komsten wordt gebruik ge maakt van het boekje 'Bijbelse verhalen als spiegels van de ziel.' van ds. Bert van der Woude. Ter afsluiting van dit seizoen kwamen de deelne mers in Serooskerke bijeen om het labyrint te lopen. Ds. Van der Woude: „Dit is een manier om stil te staan bij de dingen die je bezig houden en er mis schien wel een oplossing voor vinden. Maar het kan ook een uitstapje uit het dagelijkse le ven zijn. Even niet meer denken aan zorgen. Het is voor ieder een heel persoonlijk." Op de grond heeft de dominee met krijt een labyrint getekend. In het centrum staan bloemen en een kaars - symbolisch voor de bron. Het is de bedoeling dat de deel nemers voetje voor voetje naar de bron lopen, en daarna het labyrint in omgekeerde volg orde terug lopen. Hierbij is het mogelijk dat men bij de bron tot andere of nieuwere inzichten komt, om vervolgens met die nieuwe inzichten terug naar het begin te lopen en er als herbo ren weer uit te komen. „Dit is overigens maar een begin, het kost jaren, zoniet een heel le ven om het labyrint te leren lo pen", legt de dominee uit. „Het Ter afsluiting van dit seizoen kwamen de deelnemers in Serooskerke bijeen om het labyrint te lopen, foto: Jerry Esajas is een eeuwenoud gebruik, dat nu weer in opkomst is. In Franse kathedralen kom je nog vaak labyrinten tegen. Een wens van mij is om nog eens een labyrint te hebben in mijn kerk zodat mensen er - wanneer zij er behoefte aan hebben - langs kunnen komen om het in alle rust te lopen." Inmiddels zijn de deelnemers begonnen aan de - voor hen heel persoon lijke - tocht door het labyrint. Er heerst een serene sfeer, op de achtergrond klinkt kerkmuziek. Het werkt rustgevend. Het is indrukwekkend om te zien en lijkt op een vorm van medita tie. Zeeland is hierbij één van de voorlopers. Het lijkt voor herha ling vatbaar, hopelijk is het dan beter weer dan kan het labyrint buiten worden gelopen. Uit onderzoek is gebleken dat dat bij verschillende computer cursussen weinig rekening wordt gehouden met de moge lijkheden en beperkingen van ouderen. Tevens bleek het aan bod van computerapparatuur enorm divers, zelfs in doe-het- zelf zaken en supermarkten kan tegenwoordig een computer aangeschaft worden. Deze di versiteit en de onbekendheid met de materie blijken voor vele ouderen drempels op te werpen om aan de slag te gaan met de computer. Om de onduidelijkheid en onzekerheid weg te nemen is door de stu denten het initiatief genomen om het Senioren Computer Internet Project op te starten. Vanaf 2002 valt het project on der de overkoepelende naam 'SeniorGids'. Geïnteresseerde senioren kunnen al voor 179,- een compleet cursus programma volgen inclusief persoonlijke begeleiding aan huis van een deskundige computerconsulent, cursus materiaal en een abonnement op de Hulplijn. Binnen het Se- Ook vorig jaar trok Vita al de Zeeuwse zonnestranden langs met een succesvolle tour. Dit jaar kan er steeds weer vanaf tien uur ingeschreven worden voor de wedstrijden die van 12 tot 17 uur gespeeld worden. Er wordt steeds op twee velden met teams van vier personen gespeeld. Deelname aan het Sol Beachvolleybaltoernooi is gratis."De belangstelling van de strandpaviljoens om mee te doen is, na de succesvolle toer van vorig jaar, erg groot", ver telt Gabriëlse."Maar, voor be langstellende paviljoens die zich nu nog aan willen melden kunnen we waarschijnlijk nog wel een gaatje vinden." De wedstrijden worden ge speeld bij de onderstaande pa viljoens: Strandpaviljoen Pantha Rhei te Vlissingen op 11 18 en 25 juli, 1, 8 en 15 augus tus, Strandpaviljoen Duin en Strand te Renesse op 15, 22 en 29 juli, 5 en 12 augustus, Strandpaviljoen De Boekanier te Nieuwvliet Bad op 17 en 31 juli en 7 en 14 augustus, Op 4 en 11 augustus zijn hier beachvoetbalwedstrijden. Deze worden ook gehouden bij het strandpaviljoen Scheldezicht op 24 augustus. Meer beachvolleybal is bij Strand paviljoen Het Zuiderhoofd te Westkapelle op 20 juli en 10 augustus en bij Strandpaviljoen Kaapduin te Dishoek op23 en 30 juli en 6 en 13 augustus. Op de Markt te Middelburg is een tweedaags beachvolleybal toernooi op 27 en 28 juli. Deel name aan dit toernooi is niet gratis. Meer info is te vinden op www.vitaevent.nl Begin maart 2002 is de GGD in Groningen door het Acade misch Ziekenhuis in Gronin gen geïnformeerd over een zuigeling met het zoge naamde 'infantiel botulisme'. Sinds 2000 is dit het derde geval van infantiel botulisme in Nederland. Naast zuigelingenvoeding kregen de zuigelingen ho ning. In Nederland is het geven van honing aan zuigelingen geen algemeen gebruik. Uit onder zoek blijkt dat onder som mige bevolkingsgroepen ho ning wordt gebruikt om kleine kinderen te troosten of om spenen in te dopen. Na het innemen van be smette honing kan bij zuige lingen infantiel botulisme ontstaan. Bij infantiel botulisme gaat het om een infectieziekte bij zuigelingen die wordt veroor zaakt door de aanwezigheid van een bacterie, Clostridium botulinum, in de darmen. Doordat de darmflora van ba by's nog niet volledig is ont wikkeld, kunnen schadelijke stoffen in de darmen ont staan die inwerken op het ze nuwstelsel. In een korte tijd kunnen zich symptomen voordoen als verminderde eetlust, aanhou dend huilen, sloomheid en Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, recreatie wandeltocht, 13.30 u. Kapel van Sint Maarten Hooge lande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 14 u. Amicitia Aagtekerke, bingo, 20 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rond leiding 'Strandjutten', een tocht langs de vloedlijn waar materialen worden verza meld en onderzocht, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Met de tuinman mee', ontdek alle facetten van de heemtuin, 13 u. We zetten de Woonboulevard op z'n kop! v - '4-'- i. Mikro Electro, Brugman Keukens ft Badkamers, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Trendhopper, Kwantum, TMC, Runner, Runners Tienerwereld, Verf ft Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. WOON E VA R O nioren Computer Internet Project kunnen ouderen een uitgebreid lestraject volgen met persoonlijke begeleiding en nazorg. Om ook na een cursus beter met de computer om te leren gaan is een speciale en zeer uitgebreide internetpagina voor senioren gelanceerd (www.seniorgids.nl) en is er een speciale Hulplijn waar be ginnende computergebruikers ook na de lessen met al hun vragen over de computer, inter net en het e-mail terecht kun nen. De ondersteuning via internet en de Hulplijn vormen een succesformule waardoor in de afgelopen jaar al honderden senioren de eerste kilometers gemaakt hebben op de digitale snelweg. In het project worden cursus sen aangeboden voor Windows, internet en e-mail. Voor diegenen die nog niet in het bezit zijn van computer apparatuur is er de mogelijk heid om apparatuurte huren of aan te schaffen via SeniorGids. obstipatie. Deze algemene ziekteverschijnselen kunnen vervolgens leiden tot spier zwakte en verlamming, met als gevolg dat de zuigeling zelfs kan overlijden. Als de baby tijdig wordt behandeld en geen complicaties optre den, kan de baby meestal vol ledig herstellen. Het ministe rie van VWS draagt er zorg voor dat het reeds bestaande advies 'geef geen honing aan zuigelingen tot 1 jaar' nog maals bij de ouders van zui gelingen onder de aandacht wordt gebracht. Deze waar schuwing geldt alléén voor honing als zodanig, dus niet voor de producten waarin ho ning is verwerkt (zoals baby koekjes met daarin honing). Volwassenen en kinderen vanaf 1 jaar hebben een vol ledig ontwikkelde darmflora waardoor, voor zover bekend, het eten van honing voor hen geen risico oplevert. (bron: ministerie WVS) - Boomexcursie - Het IVN houdt een begeleidde bomenwandeling langs de oudste en meest bijzondere bomen van de Middelburgse binnenstad. De wandeling gaat aan de hand van de bro chure 'De boom die bindt' van Johan Antheunisse. Deelnamekaartjes zijn ver krijgbaar aan de balie van De Drvkkery aan de Middelburgse Markt. De bro chure is daar ook te vinden op de afdeling Zeelandica. De wandeling start donderdag 11 juli om 19 uur vanaf De Drvkkery. - Nachtmarkt - De Goese Nachtmarkt begint vrijdag 12 juli weer om 20 uur. Deze veertiende nachtmarkt gaat door tot 0.30 uur en heeft een groot aanbod aan allerlei leuke hebbedingetjes, etens waren en kamerplanten. Be halve de honderd 'stille kra mers' zijn er maar liefst 15 standwerkers die van de nachtmarkt een groot spekta kel gaan maken. - Beachfitness - Een feno meen op het strand onder lei ding van de ervaren fitness lerares Mirjam Rasenberg en een enthousiast teamlid van Domburg Aktief. Toeristen en eigen bewoners genieten van deze sportieve activiteit om overtollig gewicht eraf te krij gen of het lichaam strak te houden. Een gezonde geest volgt vanzelf. Ook dit jaar weer2 x per week gedurende 6 weken in het hoogseizoen. Van 9 juli t/m 15 augustus elke dinsdag en donderdag van 10.30-1 1.30 uur bij Strandpaviljoen De Oase te Domburg. - Zoutelande actief - In Zoutelande is de komende week weer van alles te doen. Zo kan er donderdag om 10 uur een bezoek gebracht wor den aan d epoppenkast die aan de Duinweg staat. Deze zelfde dag is erom 19 uurvol- leybal, ook aan de Duinweg. Vrijdag en zaterdag is er kind erkennis aan de Langstraat. Zondag zijn vanaf 13 uur de bunkers weer open voor pu bliek. - Vakantiegezinnen - De stichting Xonar Westelijke Mijnstreek, voorheen het Maria Magdalena Brose Insti tuut te Sittard, zoekt vakantie gezinnen voor haar kinderen. Al jaren zijn de kinderen van de stichting welkom in Zee land. Helaas zijn er dit jaar te weinig gastgezinnen om alle kinderen een vakantie aan te kunnen bieden. Gezinnen die de mogelijkheid willen bie den om een kind in huiste ne men tussen vrijdag 26 juli en zondag 18 augustus kunnen contact opnemen met Rob Habets via 046-4521860 of 06- 51189497. - Kinderactiviteiten - Net als in voorgaande jaren is er 2 x per week een kinder activiteit op het strand gedu rende 6 weken in het hoog seizoen. Op woensdag vindt er een speciale activiteit plaats in een bepaald thema. Bijv. circus, sprookjes, pira ten, kabouters etc. Op dins dag vindt een uitdagende strandactiviteit plaats, zoals "Levend Kwartetten" of "Waterballonnenrace". Van 9 juli t/m 14 augustus elke dins dag en woensdag van 14 tot 15.30 uur. Dinsdags bij Strandpaviljoen de Stenen Toko, woensdags bij Strand paviljoen De Oase, Domburg. - Tuinshow - In de Middel landse Zeetuin van Wim Uilenbroek te Buttinge (Grijpskerke) zijn palmen, lavendelvelden, cipressen, bamboes en vele andere Mid dellandse zee planten te zien, die in het milde klimaat van Zeeland goed gedijen. Naast een kerkruïne uit 1400 is er een kleurrijk plein in Spaanse sfeer. De tuin is iedere zater dag geopend in de maanden juli en augustus van 10 tot 16 uur. Toegang 3 euro (incl. kof fie of thee) kinderen gratis. - Wandeltocht - De vrolijke Tippelaars houden in de zo mer weer duin- en strandt- ochten. Op 20 juli en 3 en 17 augustus wordt er gestart aan de Kanovijver bij de Bur gemeester van Woelderen- laan in Vlissingen. Het start bureau is steeds geopend van 8.30 tot 17 uur en de af standen zijn 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Het inschrijf geld bedraagt 2,27 euro met herinnering en 1,36 zonder herinnering. Meer inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij me vrouw meerman op 0118- 464753. - Kindermeeleeftheater - Kindermeeleeftheater is to neel voor de kleintjes, waar bij ze zoveel mogelijk betrok ken worden. Zes dagen per week gedurende 6 weken in het hoogseizoen zijn de typetjes te vinden op het pleintje 't Groentje. Van 8 juli t/m 16 augustus elke maan dag t/m zaterdag van 19.00- 19.30 uur op Pleintje 't Groen tje te Domburg. - Regenboog - Wijkcentrum De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Oost Souburg heeft een an dere naam gekregen. Om het kleurrijke karakter van de buurt en de veelzijdigheid van het programma-aanbod tot uiting te brengen is geko zen om het wijkcentrum voortaan De Regenboog te noemen. - Nabestaanden - In Zeeland is ene contactgroep voor Na bestaanden van kanker patiënten opgericht. Deze groep geeft partners van overleden kankerpatiënten de kans hun verhaal te vertel len en begrip voor dit verhaal te vinden. Ze vinden in de groep steun en lotgenoten. De groepen bestaan steeds uit zo'n 10 personen en komen eens per maand bijeen. De contactper soon voor Zeeland geeft graag informatie. Deze contactpersoon is Lien van der Linde, Oranjedijk 8 4381 AV Vlissingen, 0118- 413487. In het seizoen 2001-2002 van de Bowling Vereniging Middelburg is het team van Toyota de Jonge kampioen geworden van de dinsdag league. Deze league over 33 speel- weken is de sterkste league van de vereniging. Vanaf 1 september tot eind mei zijn de 10 teams diverse keren tegen elkaar in actie ge weest, met zeer spannende wedstrijden. Na 33 weken eindigde Toyota de Jonge en Suzuki met evenveel punten (79.5) op de eerste plaats, maar Toyota de Jonge heeft in het seizoen ruim 500 pins meer omgegooid dan suzuki. Daardoor zijn zij de kam pioen. Op de foto vlnr. Jaap de Kreek - Frank de Zeeuw en Reinier de Rooy. De reserves Marjolein Visser en Remco Spruyt waren niet aanwezig. Ook in het nieuwe seizoen 2002-2003 spelen deze spe lers voor Toyota de Jonge. Speciale cursussen voor ouderen.

de Faam | 2002 | | pagina 9