Mossel en Zeebanket Festival in Middelburg Folklore en ringrijden L Vlissingen Zondagcouponactie Zhiip CKXX) Huiswijn C1000 Hermesweg m 3escj^ WOENSDAG 10 JULI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 28 Natuurbeschermers en andere betrokkenen houden hun hart vast. Het zeehondenvirus waart rond. Als het virus toeslaat, en die kans is reëel, kan de zeehondenpopulatie in Zeeland worden gedecimeerd. En die is al klein, en dus kwetsbaar. In het Zeeuwse Deltagebied wordt het aantal zeehonden geschat op honderd tot honderdvijftig. De Zeeuwse populatie groeit nau welijks. Dit in tegenstelling tot in de Wadden zee, waar de zeehondenpopulatie jaarlijks met zo'n vijftien procent toeneemt. door Peter Verdurmen Toename - - - - Ook dit seizoen zijn er weer twee folkloris tische dagen op en rond het Middelburgse Abdijplein. Hierbij wordt de toeristen een blik gegund in een nog niet zo heel ver Walchers ver leden. De eerste folkloristische dag is morgen, donderdag 11 juli, terwijl donderdag 15 augus tus de tweede folkloristische dag gehouden wordt. De Middelburgse Vlasmarkt wordt van don derdag 18 juli tot en met zaterdag 20 weer omgebouwd tot één groot aaneengesloten ter ras. Alweer voor de zesde keer zal de horecastraat zijn naam 'Straatje van verlangen' eer aan doen tijdens het Mossel-Zeebanket Fes tival. De opbrengst van dit smulfeest zal overi gens niet alleen de kassa's van de deelnemers spekken. Een deel van de totale opbrengsten wordt geschonken aan een Middelburg goed doel. MENU 23 - Reserveren; Of f8- 418019 Boulevard Ban Traditie GOESE NACHTMARKT hypotheekrente vanaf 4,4% 9 ■ZAK'BWl' &Q<DMF Bij Tulp denken we graag met je mee. Zo kan je niet alleen tegen verrassend voordelige prijzen je eigen keuken samenstellen, maar ook op tijden die jou het beste uitkomen. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: rood, wit of rosé fles 1 liter Normale actieprijs 2.39 Hermesweg 25, Vlissingen faam/vlissinger Aantal zeehonden groeit nauwelijks Volgens onderzoeker dr. Peter Reijnders van Alterra Texel is in Zeeland plaats voor wel duizend zeehonden. Een populatie van ongeveer vijfhonderd dieren wordt door deskundigen aange- merkt als levensvatbaar. Vol gens onderzoekers duurt het in dit tempo nog 22 jaar voor dat in de Zeeuwse wateren sprake is van een dergelijke situatie. De reden dat zeehon den het in Zeeland relatief slecht doen is dat ze nauwe lijks jongen werpen en groot brengen. In het voorjaar wor den relatief veel zeehonden geteld in de Oosterschelde, Weserschelde en de buiten delta. Vele zeehonden trek ken in de zomermaanden echter weg. De zeehonden onderzoeker noemt dat vreemd. In vergelijkbare getijdengebieden als de Wad denzee is in de zomer de po pulatie juist het grootst. Als in de Zeeuwse delta sprake is van ideale leef omstandigheden zal het nog zeker acht jaar duren voordat de zeehondenpopulatie op peil is, ze meent Peter Reijnders. De beste remedie om te zorgen dat drachtige vrouwtjes niet wegtrekken is rust, aldus de wetenschap per. In het kader van de Natuurbeschermingswet is de Oliegeul afgesloten, tot verdriet van de watersporters overigens. De haven van Burghsluis is nu alleen nog via een doodlopende geul te bereiken. De Oliegeul ligt midden in een van de drie be langrijkste vestigings plaatsen voor zeehonden in onze provincie. Met de afslui ting wil de overheid rust creë ren voor drachtige vrouwtjes. Tijdens een vaarproef in de Oliegeul zagen de onderzoe kers met eigen ogen dat on geveer de helft van de zee honden voor langere tijd wegtrok. De zeehondenpopulatie zit overigens wel in de lift. In 1976 werden in de Zeeuwse Delta, inclusief de Wester- schelde, nog geen tien zee honden geteld. Vanaf midden jaren negentig gaat de gra fiek stijl omhoog. In 1999 werd het totale aantal ge schat op een kleine honderd. De Westerschelde is bij zee honden steeds geliefder. De tellers van het Rijksinstituut voor Kust en Zee en de Pro vincie Zeeland kwamen in 1999 tot 25 zeehonden. De toename is echter bepaald nog geen reden voor een feestje. Aan het begin van de vorige eeuw zwommen er in het Schelde-estuarium naar schatting enkele honderden zeehonden rond. Het totaal aantal zeehonden in de Ne derlandse kustwateren be droeg toen circa 15.000. In de Waddenzee gaat het Zeehonden zonnen op een zandplaat bij Hoofdplaat. stukken beter met de zeehondenpopulatie. In 1950 werden er 2500 zeehonden geteld, in het jaar 2000 werd de totale populatie geraamd op 3300 zeehonden. In de zo mer van 2001 telden de on derzoekers 3595 zeehonden. Over het trekgedrag van zee honden wordt steeds meer bekend. Zij kunnen grote afstanden afleggen. In korte tijd kunnen ze honderden kilometers zwemmen. Onderzoekers stellen dat de bescherming dan ook niet kan ophouden bij de zandbanken waar de foto: Peter Nicolai dieren rusten. Ook de foerageergebieoen zullen be schermd moeten worden, vinden ze. Volwassen zee honden zoeken hun voedsel in een straal van twintig kilo meter. Jonge exemplaren gaan zelfs nog verder van 'huis'. Keitic Rock. Vrijdag zijn er De Slampampers en de band 'Alderliefst'. De zaterdagavond wordt af gesloten met een wervelend optreden van de formatie 'Stout'. Voordat Stout echter van zich laat horen wordt er tussen 21.30 en 22 uur een cheque overhandigd met een deel van de opbrengst van het Mossel Zeebanket Festival 2002 aan een vertegenwoor diger van de Klimopschool. De organisatie heeft deze school uitgekozen als goed doel dat een deel van de op brengst van het festival mag besteden aan speeltoestellen voor het schoolplein. Heerlijk genieten van verse mosselen en andere lekkernijen uit de Zeeuwse wateren. Op tafel staan niet alleen grote pannen gekookte mos selen. De koks verkennen voor dit culinaire feest wer kelijk alle uithoeken van de zeebanket-cuisine. De gast ronoom kan zijn hart de ko mende dagen ophalen op de Vlasmarkt. Maar er is meer dan zeebanket alleen.Van 14 uur tot middernacht is er deze dagen in het 'Straatje van Verlangen' niet alleen gastronomisch het nodige te verorberen. Ook voor de meer cultureel ingestelde be zoeker is er het nodige te be leven. Het gevarieerde pro gramma biedt elk wat wils. Een paar bekende gasten zul- (advertentie) Runderbouillon met stokbrood en kruidenboter Lamslende met pepersaus en gepast garnituur IJs met verse ananas en slagroom onder de hoogste toren van Vlissingen len in ieder geval niet ontbre ken. Bij alle voorgaande mosselfestivals was hij al te gast, en ook dit jaar laat hij niet verstek gaan: Jan van Dam, de mascotte van het festival. Drie dagen lang zal deze duizendpoot het publiek vermaken met zijn talloze ge daantes en steeds wisse lende verschijningen. Ook een sneltekenaar, een maritiem schilder, een stelt loper en nog vele andere ar tiesten zijn dezer dagen op de Vlasmarkt van de partij. Don derdag spelen vijf muzikale maniakken van Theatergroep Straat van 16 tot 19 uur de klinkers uit de straat. Direct hier op aansluitend volgt er een comedy in de vorm van een live schaakmatch. Vrijdag zijn de toiletdames Jo en Sjaan weer van de partij. Tus sen 14 en 18 uur verrassen zij de argeloze lekkerbek met hun befaamde toiletwagen. Zaterdag staat van 14 tot 18 De Kist op het programma: een snel mini theater met maximum respons. Speciaal voor de kleine bezoekers van het festival is er zaterdag van 16 tot 19 uur de Schmink- troon. Op een echte konings zetel kunnen kinderen ge schminkt worden. Behalve theatrale klein kunstenaars zorgen de uitbaters van de Vlasmarkt- etablissementen ook nog voor passende muzikale om lijsting. Zo staat donderdag avond 18 juli The Old Firm op het podium met swingende Morgen zullen zo'n 35 paren met sjezen en 27 ringrijders te paard in twee aparte wed strijden proberen zo veel mo gelijk ringen te steken. De Sjezen-rijders strijden om de nieuwe wisselbeker van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Deze nieuwe wissel- prijs wordt gewonnen door het sjezenpaar dat over de hele dag zo veel mogelijk rin gen weet te steken. Bij een gelijk aantal ringen wordt er gekampt. Naast dit wedstrijdelement staat deze dag de traditie hoog in het vaandel geschre ven. Alle medewerkers en deelnemers zijn gekleed in Zeeuwse klederdracht. De schitterend versierde sjezen- combinaties, de mooi ver sierde paarden en de kleder dracht zorgen voor een uniek schouwspel. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor de mooist ver sierde sjezencombinatie, de meest artistieke sjezen- combinatie en het mooist geklede paar. Daarnaast is er voor het publiek de mogelijk heid om zelf de mooiste sjezencombinatie te kiezen. Daarvoor kan men bij de geluidswagen op het abdij plein een bon afhalen, welke 11 juli voor 15 uur weer in geleverd moet worden. Wie meewerkt aan de publieks- verkiezing maakt kans op een verrassingspakket. De ringrijders strijden deze dag op het abdijplein om de be kervan de gemeente Middel burg. Ook hier zijn prijzen be schikbaar gesteld voor de mooiste ruiter-paard combi natie. IN DE NACHT VAN 12 OP 13 JULI VAN 20.00 UUR TOT 00.30 UUR Met 100 marktkramen en bekende standwerkers financiering nodig? bel voor grat.is advio6 Middelhurgsestraal 43 Oost Souburg tel. 462997 fax, 464822 pag. Labyrintlopen is een eeuwenoud instrument bij meditatie. Computerconsulenten helpen 50-plussers. Beachvolleybal langs de Zeeuwse kust. Pag. 15 Renault Trophy in Domburg ten bate van Unicef. Esther van Ton is dolgelukkig met landelijke onderscheiding. De wereldwinkel in Westkapelle verhuist naar het voormalige gemeentehuis. Bij Cine City deze week: Spirit en Murder by numbers. In het zijdemuseum in Meliskerke vindt zaterdag 13 juli het VOCalen concert plaats. Circus Bongo toert weer langs de kust. Zaterdag 27 juli treden de Zwarte Zee Kozakken op in de Nederlands Hervormde kerk van Oostkapelle. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484316 (0118)484 276 (0118)484 216 zie pagina X (advertentie) Tulp. De keuken van je leven Goe» Nobelweg 2-26 Tel. 0113-216230 Restauratie panden Krommeweele van start Folkloristische Dag Folder N57 is uit Tot eind augustus iedere zondag geopend van 11.00-17.00 uur. Aanbieding alteen geldig tegen inlevering van deze coupon bij CI000 Hermesweg op zondag 14 juli 2002. 1.89

de Faam | 2002 | | pagina 1