Da's niet om te lachen.... Winnaars kleurplaatactie Groot Russisch Staatscircus Zeeuwse portretten in Belfort Brugge Platbodems zeilen om het hardst in Veere Senoren project Computer Internet luma Walcheren Streeknieuws Walcheren 2500 lil VERLICHTING Woensdag 10 juli 2002 Van dag tot dag DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG De Westerschelde is oververzadigd met lach gas. Dit stelt onderzoekster Monique Stolte- de Bie van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO-KNAW) in haar proefschrift waarop ze promoveerde. Lachgas is een broeikasgas en speelt ook een rol bij de af braak van de ozonlaag. „Hoewel de water kwaliteit van de Schelde aan de beterende hand is, is er nog een lange weg te gaan tot een ge zond estuarium", stelt Monique Stolte. 1 is 1 t s l I 1 I De kleurplaatactie van de Faam/Vlissinger en het Groot Russisch Staatscircus was weer een weergaloos succes. We zijn letterlijk bedol ven onder de prachtigste creatieve platen. De jury had er een hele klus aan om de 25 mooiste kleur platen te kiezen, maar het is ze weer gelukt. Kijk maar snel of je naam erbij staat. De winnaars zijn: Verassing voor de Klimop en Deltaschool Wervelende show Zeeland is van 5 tot en met 28 juli prominent aanwezig in Belfort, Jan Garemynzaal in Brugge met honderd Zeeuwse portretten en de wereldpremière van de video installatie '100 jaar schoonheid' van Paul en Menno de Nooijer. Dat gebeurt in het kader van de jarenlange samen werking tussen de provincies Zeeland en Oost en West-Vlaanderen en ter gelegenheid van Brugge 2002. De expositieruimte is, behalve op maandag, geopend van 10 tot 18 uur. Ruim 45 traditionele platbodems scheren za terdag 20 juli over het Veerse Meer. Dit grote zeilspektakel is een onderdeel van het driedaagse zeilevenement de Hendrik Willem van Loon Hard zeildag. Aan de wedstrijd doen hoogaarzen, hengsten, lemmeraken, schouwen, schokkers, botters, klippers en zalmschouwen mee. De Vrouwe Suzanna, een eikenhouten zeilkotter uit 1929 komt het zeilfeest luister bijzetten en ook de Stoomsleepboot Hercules uit 1915 is van de partij met z'n onnavolgbare fluitconcerten. op de begane grond Markt Westkapelle, seizoenmarkt, 14 u. Markt Middelburg, nacht- markt, 19 u. Kapel van Sint Maar ten Hoogelande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 14 u. Cen trum Middelburg, mossel- en zee- banketfeest. Weitje Burg Geuzestraat Aagtekerke, sjezen- rijden, 18 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'De Manteling in een notendop', een impressie van het natuurge bied, 11 u. Stadhuistoren Veere, carillonbe speling door Kees van Eersel, 19 u. Strandpaviljoen Zuiderhoofd Westkapelle, beachvolley-bal- toernooi, 10 u. Kanovijver Vlissingen, duin- en strandwandel- tocht, vanaf 9 u. Kapel van Sint Maarten Hoogelande, 'Grondleg ging' van Leanne Lawalata, 14 u. Centrum Middelburg, mossel- en zeebanketfeest. Markt Middel burg, snuffelmarkt, 8 u. Middel landse Zeetuin Grijpskerke, open dag Mediterrane tuin, 10 u. Dom burg, demonstratie ringrijden, 16 u. Waterwingebied Oranjezon Vrouwenpolder, natuurexcursie onder leiding van een gids, 14 u. Zoutelande, ringrijden, 8 u. Kerk- ring Grijpskerke, sjezenrijden, 15.30 u. Veerse Meer Veere, Van Loon Hardzeildag, wedstrijd met meer dan 50 authentieke schepen, 10.30 u. Kapel van Sint Maarten Hooge lande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 14 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het na tuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Wande len en ontbijt met de boswachter', 7 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Markt Middelburg, boeken- en curiosamarkt, 11 u. Strandpaviljoen Scheldezicht Westkapel-le, schatgraven op het strand, 10 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravond- bridge, 19.30 u. Zeeuws Bio logisch Museum Oostkapelle, (W)onderwaterwe-reld, kinder activiteit, 10 u. Sporthal De Halve Maan Oostkapelle, bingo, 19.30 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655. Strand paviljoen Calimaros/ Aardappeldal Westkapelle, zo meravond viswedstrijd, 19 u. Duinovergang Joossesweg Westkapelle, kaart- en kompas- tocht, 18.30 u. Fort Rammekens Ritthem, rondlei ding door het natuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 19.30 u. VVV- kantoor Veere, VOC-wandeling onder leiding van een gids, 13 u. Waterwingebied Oranjezon Vrouwenpolder, zomeravond wandeling, 19.15 u. Duin overgang Joossesweg Westkapelle, kaart- en kompas- tocht, vertrek tussen 18.30- 19.30 u. Torenstraat Meliskerke, sjezen rijden, 17.30 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Markt Westkapelle, wielerronde en stratenloop, 18.30 u. Kapel van Sint Maar ten Hoogelande, 'Grondleg ging' van Leanne Lawalata, 14 u. Park Westduin Vlissingen, Groot Russisch Staatscircus, 16 en 20 u. Sportzaal De Bellinge Westkapelle, wielerronde van Westkapelle, vanaf 20.15 u. Zeeuws Biolo gisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Met de tuinman mee', ontdek alle facetten van de heemtuin, 13 u. Badstrand Domburg, demonstratie Domburgse reddingsbrigade, 19 u. Zoutelande, sjezen rij den, 17 u. Camping Ons Bui ten Oostkapelle, ringrijden, 18.30 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitnesscentrum Sta mina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. ANWB/VVV Middelburg, kerkenwandeling onder leiding van een gids, 13.30 u. Stadhuis toren Veere, carillonbespeling door Kees van Eersel, 15 u. Abdij toren Middelburg, beiaardconcert door Henk G. van Putten, 12 u. Vismarkt Middelburg, kunst-, an tiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Kapel van Sint Maarten Hooge lande, 'Grondlegging' van Leanne Lawalata, 12.30 u. Centrum Middelburg, mossel- en zee banketfeest. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravondbridge, 19.30 u. Koopmanshaven Vlissingen, traditioneel vuurwerk, 22.30 u. Centrum Domburg, midzomeravondfeest met kinder vrijmarkt, schminken, muziek, •theateren markt, 15 u. Sionskerk Oostkapelle, zomerdam- en schaaktoernooi, 19 u. De waterkwaliteit van de rivier de Schelde is de afgelopen 30 jaar sterk verbeterd. Dat blijkt onder andere uit de zuurstof metingen die promovendus Monique Stolte heeft uitge voerd. Vergeleken met andere estuaria op aarde blijkt de Westerschelde toch nog steeds het estuarium met de hoogste stikstof- en lachgas concentraties. Een estuarium is de plek waar rivier en zee elkaar ontmoeten. In Zuidwest-Neder land is de Westerschelde het enige intacte estuarium sinds de voltooiing van de Delta werken. De Westerschelde wordt gekenmerkt door een hoge concentratie stikstof in het water. Dit komt door de lozing van afvalwater van steden als Brussel, Antwerpen en Gent, van industriegebieden en van landbouwgebieden langs de oevers van de Schelde. Stikstof kan voorkomen als ammonium, nitriet, nitraat, lachgas of stikstofgas. Bacte riën hebben hierbij een grote vinger in de pap: zij kunnen de verschillende vormen in elkaar omzetten. Zo kan ammonium via nitriet/nitraat omgezet wor den in stikstofgas, dat vervol gens vanuit het water de lucht 1 1e x MxtL r. Hoewel de waterkwaliteit van de Schelde aan de beterende hand is, is er nog een lange weg te gaan tot een gezond estuarium", aldus Monique Stolte-de Bie. foto: Inge Adriaansen in gaat. Dit is een natuurlijke vorm van waterzuivering. He laas kan het proces ook 'ont sporen' en een ander gas ople veren: lachgas. Berekeningen van Stolte tonen aan dat de Westerschelde bijna altijd oververzadigd is met lach gas. Het gevormde lachgas ver dwijnt naar de atmosfeer, in totaal ongeveer 280 miljoen gram per jaar. Bij heel lage zuurstof concentraties komt er het meeste lachgas vrij. Maxime Francke uit Zoute lande; Lise Willeboordse uit Serooskerke; Chantal Dekker uit Zoutelande; Jeroen Steenvoor den uit Vlissingen; Lennart Janse uit Westkapelle; Mischa Flameling uit Vlissingen; Yvanka de Wijze uit West- Souburg; Rowan van Belzen uit Arnemuiden; Pien Kuijpers uit Middelburg; Jeroen Spruijt uit Vlissingen; William Dronkers uit Westkapelle; Christian Jongepier uit Vrouwenpolder; Ciska Rijnhart uit Ritthem; Janiro Tuanhotta uit Middel burg; Amanda Simons uit Vlissingen; Anne Koppejan uit Arnemuiden; Josine de Jong uit Vlissingen; Sharon de Kok uit Arnemuiden; Yasmin Wolters uit Middelburg; Jenny Schroevers uit Arnemuiden; Rens Louwerse uit Vlissingen; Patricia Haazebroek uit Vlissingen; Quinver Tuinder uit Vlissingen; Christina Diatchkova uit Vlissingen en Jack Sturm uit Veere. De winnaars krijgen hun kaart jes zo snel mogelijk toege stuurd. Naast de kleurplaatactie heeft het Groot Russisch Staatscircus ook vrijkaarten beschikbaar ge steld voor een goed doel. In overleg met het circus en de huis-aan-huis krant voor Beveland'de Bevelander' heb ben wij ervoor gekozen om de kinderen van de Z.M.L.K. scho len in Middelburg en Goes te trakteren op vrijkaarten. Alle leerlingen van de Klimopschool uit Middelburg en de Delta school uit mogen gratis naar het circus. "Maestro" is de nieuwste show van het Groot Russisch Staats circus. Een bruisend circus spektakel vol verrassende acts. Verpakt in een formule die bij jong en oud adrenaline op roept. In een hoog tempo, met humor in de hoogste gradaties, prachtige diernummers, dyna mische acties, swingende bal letten en contrasterende mo menten van sprookjesachtige poëzie. Dat de Nederlandse pro ducenten llja en Willem Smitt met "Maestro" een gouden greep hebben gedaan blijkt uit het feit dat hun de eer is toegekend met deze nieuwe circusproductie de Russische Federatie te vertegen woordigen tijdens het komende "Duits-Russische Culturele Jaar" I De naam "Maestro" refereert aan de hilarische kapelmeester en ringmaster wiens doldwaze lot gevallen de rode draad door het programma vormen. Met een "ontploft kapsel" en verstrikt in microfoonkabels doet de Maestro met korte intermezzo's een aan slag op ieders lachspieren en men zal na afloop eensgezind vaststellen: De Maestro is briljant, maar knettergek. De voorstellingen van het Groot Russisch Staatscircus in Recreatiegebied Westduin a/d Burg. Van Woelderenlaan in Vlissingen zijn op 24,25,26 en 27 juli dagelijks om 16.00 en 20.00 uuren op zondag 28 juli om 13.00 en 16.00 uur. Kaarten zijn nu al in de voorverkoop verkrijgbaar bij: VVV's in Vlissingen, Middelburg, Goes, Domburg, Oostkapelle, Zoutelande, Westkapelle, Veere en Vrouwenpolder. Vlissingen: Sigarenmagazijn Seyner, Scheldestraat 24; Oost-Souburg: Boekhandel De Vrijbuiter, Paspoortstraat 26; Middelburg: Touristshop, Markt 65c; Dom burg: Touristshop, Singel 14a. In formatie en reserveringen: 0900 - 11 22 333 0,45 p/m) of www.ruscircus.com De video-installatie '100 jaar schoonheid' is een visueel onderzoek naar de overeen komsten en verschillen van mensen tussen de geboorte en honderd jarige leeftijd. Het verbeeldt het leven als cyclus en het maakt de ontwikkelin gen zichtbaar van een kind via volwassenheid naar ouder dom. Onbevangen is het kind en open, de volwassen persoon heeft ervaring, maar is geslo ten en gereserveerd om in de ouderdom weer open en on bevangen te worden. Het pro ject toont de schoonheid van de innerlijke ontwikkeling en de unieke uitstraling van hon derd individuen. De oudste deelnemer is gebo ren in 1902, de jongste dit jaar. ledereen ademt een keer in en een keer uit. Bij het ina demen verandert het beeld van onscherp naarscherp om bij het uitademen weer on scherp te worden. Op het moment dat het beeld on scherp is, vloeit het over in de persoon die een jaar ouder is. Het herhaalt zich tot het einde. Het geluid van de ademha ling, het ruisen van de wind en het tikken van de klok be geleiden de beelden. De ten toonstelling is een document van honderd mensen met de geboortejaren 1901 tot en met 2000. Tien kunstenaars of kunst enaarsduo's maakten ieder acht portretten, op een eigen wijze met diverse technieken. De kunstenaars die een bij drage leverden zijn: Wim Bak ker en Kees de Valk, Bei Ning, Janpeter Muilwijk, Anne- Marie van Sprang, Paul Bartels, Johan Klein, Mechteld Jansen, Paul en Menno de Nooijer, Anda van Riet en Karina Leijnse, Sandra Mahamed, Martha Branten en Piet Dekker. Na de Hardzeildag rusten de hoogaarzen uit in de luwte van Veere. foto: Adri Gideonse Het evenement begint als op donderdagmiddag in Zierikzee. Daar komen de schepen eind van de middag aan. 's Avonds is er feest voor de bemanning met volop live-muziek op de stoep van café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Ha ven. Vrijdag 19 juli varen de schepen de aanbrengtocht van Zierikzee over de Ooster- schelde naar Veere. Tegen de avond, rond 18 uur, komt de vloot in Veere aan. Voorop zeilt de Vrouwe Suzanna uit 1929. Dit schip met een lengte van 20 meter is verwant aan de Bretonse viskotters. De stooms leper Hercules is na een restau ratie ook weer van de partij en zal zijn fluitconcerten over het Veerse Meer doen schallen. Zaterdag 20 juli komen liefheb bers van klassieke zeilschepen in Veere ogen en oren tekort. Om 10.15 maakt schiet vereniging 'De Fles' het stadje wakker met authentiek kanon gebulder bij de Campveerse Toren. Om 10.35 uur klinkt het startschot voor zo'n 45 hoog aarzen, hengsten, zalm- schouwen en andere traditio nele platbodems, voor de Van Loon Hardzeildag op de rede van Veere. De wedstrijdbaan ligt pal voor de Campveerse Toren waardoor de race prima voor het publiek te volgen is. Op de wal wordt een maritiem sfeertje gecreëerd met tal van kraampjes. Het Veers Scheeps tuig zingt zeemansliedjes en regelmatig wordt het spektakel omlijst met accordeonmuziek. In het paviljoen op het strandje is er een tentoonstelling over de oude schepen met onder andere foto's en scheeps modellen. Ook wordt er een harinkje gerookt en schippers van de zalmschouwen bakken vis op een klassiek vuur- duveltje. Zeeuwser kan het bijna niet. Het hele zeilfestijn duurt tot een uur vier. De eerste prijs is de fel begeerde Zilveren Jetty, be schikbaar gesteld door de ge meente Veere. De hele dag is er een deskundig ooggetuige- verslag. De speaker beperkt zich niet tot het wedstrijd commentaar maar vertelt ook over de schepen en hun ge schiedenis. Schilderijenexpositie - En thousiaste amateurschilders van de schildersvereniging 'Het Zeeuws Palet' en cursisten van het Theo van Doesburgh cen trum te Vlissingen exposeren in de Strandkerk te Dishoek met het werk, dat zij in de afgelopen tijd gemaakt hebben. Er zijn 17 deelnemers. De expositie is dagelijks te bezoeken in de pe riode van 14juIi tot en met 4 augustus. Bezoekers kunnen terecht tussen11.00u en 16.30 u. Op zondagen is de expositie te bezichtigen, na de oecume nische kerkdienst, dus vanaf 11.30uur. Elke dag is een van de deelnemende kunstenaars aan wezig om bezoekers te ontvan gen. Voetbal - Sparta heeft een trainingsweek gepland in Zee land van 15 juli tot 20 juli as. Ze verblijven in Hotel Zuider duin in Westkapelle. Sinds kort heeft Hotel Zuiderduin en voet balveld aangelegd, waar Sparta de trainingen verricht. Op don derdag 18 Juli speelt Sparta een oefenwedstrijd tegen een nieuw opgericht Walchers elf tal. De wedstrijd wordt ge speeld op het sportpark "Oosterloo" te Domburg. Aanvangstijd 19.30 uur. De be doeling is om het Walchers elf tal te continueren en meerdere profclubs naar Walcheren te halen om hier hun trainings kamp te houden. Omdat de KNV B Zeeland niet meer be staat is er geen Zeeuws Elftal meer. Wel zijn er verschillende Regio-elftallen. Huib Meerman en Ton Uitterhoeve zijn om de tafel gaan zitten en zo is het idee geboren om de Walcherse clubs te benaderen en de trai ners zelf te laten beslissen wie er in aanmerking kwam voor het Walchers elftal. Sjezenwedstrijd - In Melis kerke is dinsdag 23 juli een grote sjezenwedstrijd. Van 17.30 tot 20.30 uur verdedigen Diny Krijger en Job Wisse hun titels. Het parcours ligt in de Dorpsstraat, Torenstraat en Bergstraat. Aan de wedstrijden doen 18 fraai versierde koppels uit Zoutelande en Meliskerke mee, allen uiteraard in Kleder dracht. Midzomeravondfeest - Het jaarlijkse Domburgse Midzomeravondfeest is dit jaar op donderdag 18 juli. Het feest is in de Badstraat. 't Groentje en het Nehalenniagebied. De jaarlijkse braderie bestaat uit een creativiteitsmarkt, een kindervrijmarkt en kraampjes van de plaatselijke midden stand. De dag is aangekleed met muziek, een balonnenclown, straattheater van Clown Frankel, een spring kasteel, een kinderkermis op het grasveld 't Groentje en nog veel meer. Het feest duurt van 15 tot 21.30 uur. Tennistoernooi - Lawn Tennis Club De Stoof houdt voor de elfde keer het Stoofwei-Toer- nooi 17+. Dit toernooi wordt van zaterdag 20 juli tot en met zondag 28 juli gespeeld. De fi nales zijn zondag 28 juli en de prijsuitreiking is die zelfde dag rond 17 uur. Vrijdag 26 juli is er een gezelligheidsavond voor deelnemers, sponsors en belangstellenden, deze avond begint om 21 uur en wordt muzikaal omlijst door Sway, allround music. Het toernooi en de omringende activiteiten zijn allemaal op het tennispark aan de Biggekerksestraat 8 te Koudekerke. Prestatieloop - Voetbal vereniging De Noormannen uit Westkapelle houdt vrijdag 26 juli een prestatieloop over 2, 4 en 8 kilometer. De start is om 19.30 uur op de dijk, bij het Kas teel van Batavia. Inschrijven kan aldaar vanaf 18 uur, het inschrijfgeld bedraagt 2 euro. Het parcours loopt over dijk en duinen richting Het Kustlichten terug over het fietspad, door het bos en langs de Westkapelse Kreek. Fotowedstrijd - Ter ere van haar 25-jarige bestaan organi seert de Stichting Duinbehoud voor jongeren van 10toten met 18 jaar een fotowedstrijd met als thema 'de duinen'. Op 28 september 2002, tijdens het jubileumfeest van de Stichting Duinbehoud, worden de 6 win naars bekend gemaakt. Een deskundige jury selecteert vóór 28 september uit de inzendin gen 12 genomineerden, die worden uitgenodigd voor het jubileumfeest. De genomineerde foto's worden gebruikt voor het maken van een jubileumkalender van de Stichting Duinbehoud. Het uit gebreide wedstrijdreglement is te vinden op windowtext" www.duinbehoud.nl of op te vragen via 071 5160490 Fietsen - Jaarlijks organiseert Terre des Hommes Middelburg op de eerste dinsdag in augus tus een fietstocht over Walcheren. Deze tocht is onge veer 58 km lang en elke 5 km is er een start/stempelpost. Deze posten worden verzorgd door vrijwilligers-organisaties te vens promoten zij hun eigen organisatie en verkopen aller lei artikelen. Op de meeste pos ten is ook de inwendige mens te versterken. Bent u in de buurt, fiets dan beslist eens mee. U fietst beslist niet alleen want jaarlijks begroet de orga nisatie tussen de 1200 en 1500 deelnemers, waarvan velen zeer trouwe klanten zijn. De opbrengst van de verkoop van routeboekjes is dit jaar bestemd voor het Terre des Hommes project "Shapla". Een hospitaalschip in Bangladesh waar voor de uitrusting nog een en ander aangeschaft moet worden. Verkoop routeboekjes bij alle VVV's op Walcheren en op 6 augustus bij alle start/ stempelposten. Meer informa tie is verkrijgbaar via tdhdorpentocht@zeelandnet.nl. Volleybaltoernooi Op het Dishoekse strand wordt woensdag 31 juli weer het jaar lijkse 'zes tegen zes'- strand- volleybaltoernooi gehouden. Tot en met dinsdag 30 juli kan iedereen zich inschrijven bij de strandhuisje 362. Het toernooi begint om 9.30 uur en de plaat selijke middenstand stelt de fraaie prijzen beschikbaar. In de Faam/Vlissinger van vo rige week stond een artikel over computerconsulenten die 50- plussers helpen bij het leren omgaan met de computer en internet. In het stuk stond geen telefoonnummer vermeld, maar wel een internetadres. Bij deze vermelden wij hier voor iedereen die geen internet heeft alsnog het informatienummer van het Senioren Computer Internet Project: tel. 013- 5811108. (advertentie) Straluma is de grootste speciaalzaak voor verlichting van Nederland De keuze is enorm: op 2500 m2 zijn vele duizenden lampen te bewonderen Straluma heeft niet alleen de juiste verlichting voor thuis maar ook voor uw kantoor of bedrijf Zo'n 80% van de collectie is uit voorraad leverbaar: u kunt de lamp(en) van uw keus meteen mee naar huis nemen IEDERE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND VAN 11.00 UUR - 17.00 UUR Zeemanstraat 17 2991 XR Barend recht Rotterdam-IJsselmonde (bedrijventerrein Reijerwaard) Tel 010-2921026 Meubelen Tel. 010-2921022 Verlichting Ring Rotterdam-Zuid, A15 afslag 20 Barendrecht/llsselmonde www.straluma.nl

de Faam | 2002 | | pagina 17