Politie Zeeland introduceert Biker Units Zeelands' maritieme geschiedenis onder een nieuw dak Tsjernobylkinderen naar Vrouwenpolder OPRUIMING KORTINGEN Pak nu je voordeel tijdens de keuken-idee-dagen van Tulp TRENDHOPPER GOES WOENSDAG 3 JULI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 27 EUENT, FUN ENTERTAINMENT SPECIALE AANBIEDING: SPRINGKUSSEN 'TAART' VOOR KINDERFEESTJES NU €59,50 PER DAG TEL. 0118-635443/06-11355948 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Bromsnor zou zich achter zijn oren krabben. De tijden dat veldwachters de polders (on)veilig maakten is al lang voorbij. Zo ook de manier waarop een fiets gebruikt wordt bij de politie. Bewoog Bromsnor zich nog voort op een traditionele dienstfiets, de Biker Unit ge bruikt high tech mountainbikes in een modern - blauw -kleurtje. Eén ding willen de moderne dienders gemeen hebben met de veldwachters van weleer; een goed contact met de 'burgerij'. Ballet Vanaf komende zaterdag is Zeeland een nieuw, modern ingericht museum rijker. Dan opent aan de Vlissingse Nieuwendijk 11 het muZeeum namelijk zijn deuren voor het pu bliek. De officiële opening is pas op 20 septem ber, maar het muZeeum wilde het zomerse pu bliek toch al laten genieten van al het moois en bijzonders dat het in huis heeft. Thematiek Glorie Trouwen Reserveren: 0118-418019 Kinderen die daar op moeten groeien hebben al van alles meegemaakt waar ze niets aan kunnen doen." Aan het woord is Rinus Corbijn, één van de stuurgroepleden van Hulp Tsjerno bylkinderen Vrouwenpolder. Deze organisatie haalt om de twee jaar een groep kinderen (9 of 10 jaar) uit Wit-Rusland naar Nederland om aan te sterken in gastgezinnen: "Het is bewezen dat het bloed van de kinderen in de twee maanden dat zij hier zijn, voldoende afweer op bouwt voor de eerstkomende vijf jaar" zegt Corbijn. En die verhoogde weerstand hebben de kinderen uit Recyca en Luka - provincie Be larus - hard nodig omdat de grond daar vol schadelijke radioactiviteit zit. Dit is een direct gevolg van de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl eind april 1987. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: mm--jFTTTTui vTvEmH 9 De keuken-idee-dagen J faam/vlissinger m De dienstfiets is eigenlijk nooit weggeweest bij de politie. Hoewel er meer gesurveil leerd wordt met auto's, maak te menig politieambtenaar ge bruik van dit vervoersmiddel. Toch zitten er wezenlijke ver schillen in het gebruik van de traditionele fiets en de moun tainbikes van de Biker Units. Het grootste verschil is de ma nier waarop met de fiets wordt omgegaan. In plaats van een simpel vervoermid del, is de mountainbike een hulpmiddel geworden voor de berijder en kan hij gebruikt worden om (lastige) situaties de baas te blijven. Een belang rijk onderdeel hierbij is de trai ning, waarbij alle aspecten - zo als beheersing van de fiets - aan bod komen. Voorloper - in Nederland - op dit gebied is de regiopolitie Hollands-Midden, met Leiden voorop. Ze moes ten ervoor naar de Verenigde Staten - waar Biker Units al lan ger meedraaien en de technie ken ontwikkeld zijn. De opgeda ne kennis en ervaringen uit de praktijk worden nu aangewend om agenten in Nederland op te leiden. Initiatiefnemer en en thousiast 'biker' in Zeeland is hoofdagent Louw Dekker. "Wij hadden in Middelburg het BiMi project (Binnenstad Middelburg) waarbij we ge bruik maakten van de fiets. Maar iedere keer als we er gens ter plaatse kwamen, gooiden we de fiets weg en gingen er te voet op af. Met de technieken die we hier le ren wordt de fiets een stuk ge reedschap, een verlengstuk van jezelf als het ware." legt Louw uit. Om ons heen - op een parkeerplaats in Scharen- dijke - rijden 24 'agenten in training'. Het is de tweede dag van de opleiding en het en thousiasme is groot. In het ka der van fietsbeheersing doen de deelnemers allerlei kunst jes op hun - gloednieuwe - fietsen. In amazonezit op de fiets, zittend op het stuur, een agent voert zelfs een ballet stukje op door op het zadel te gaan staan en elegant één been de lucht in te steken. De agenten splitsen zich hierna op in groepen om weer een ander onderdeel te gaan oefe nen. Spectaculair is het aan houden van een verdachte ter wijl die loopt. Een nadert stil letjes van achteren, terwijl de tweede van voren aan komt rijden en met een zo geheten slide (techniek om zo snel en veilig mogelijk van de fiets te stappen) tot stilstand komt, waarna degene die van achte ren naderde de verdachte in een wurggreep neemt en hier bij de fiets gebruikt als pres siemiddel. Geen enkele ver dachte zal tegenspartelen, het Instructeur BLITS demonstreert de 'slide' is simpelweg in zijn/haar ei gen nadeel. "Hoe spectaculair het er ook uitziet, de voor naamste reden dat wij zo'n Unit in het leven hebben ge roepen is om weer in contact te komen met de bevolking. Dat is het grootste voordeel van surveilleren op de fiets. Mensen spreken je makkelij ker aan dan in de auto." ver telt Alwin Don, van de afde ling voorlichting, "bovendien ben je een stuk sneller in de binnenstad, zeker in de oude gedeeltes met de nauwe stra ten." vult hij aan. Het project past dan ook helemaal bij het beleid dat de korpsleiding heeft ingezet; zichtbaarder zijn en meer contact hebben met de mensen. Ondertussen hou den de cursisten even pauze. Het vergt fysiek nogal wat van de mannen en vrouwen. "Overigens is de Biker Unit geen op zichzelf staande een heid. De agenten draaien ook mee op de wagens. Het is meer een.aanvulling op de be staande middelen die we tot onze beschikking hebben." legt Louw uit. De groep gaat verder naar de volgende oefe ningen, ze hebben nog twee dagen te gaan. Dan krijgen ze hun certificaat uitgereikt en kunnen ze gelijk worden inge zet. Boefjesjullie zijn ge waarschuwd! De afgelopen maanden zijn het Lampsinshuis, een oude rederswoning aan de Koop manshaven, en de daarachter liggende pakhuizen grondig verbouwd. Hierdoor is het museum nu gehuisvest in een pand dat aan alle eisen van de moderne tijd voldoet. In het Lampsinshuis zelf komt de vaste presentatie van het muZeeum. Deze pre sentatie bestaat uit vier met elkaar verbonden thema's. Water, werk, glorie en avon tuur zijn aan de Nieuwendijk onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Zeeland is een eilan denrijk, dat uit het water ont staan is. Eilanden kwamen en verdwenen, het water was ook de oorzaak van opkomst en verval van steden. Water was, en is nog steeds, vriend en vijand van onze provincie. Het muZEEum laat in de pre sentatie vijf Zeeuwen aan het woord over hun band met de zee. Water, het onderwerp van de eerste presentatie, bracht ook werk voort. Werk is het tweede vaste onderdeel van de vaste presentatie. Hier wordt getoond hoe werk ont stond op zee, aan land en op de scheiding van zee en land. Hoe werden schepen ge bouwd, hoe was het leven aan boord van die schepen en hoe verliep de strijd tegen het water? Uiteraard ont breekt het typisch Vlissingse loodswezen niet in de pre sentatie: hoe worden sche pen, door de verraderlijke stromingen in de Schelde- mond in veilige havens ge loodst? De vaste presentatie belicht ook de periodes van glorie en avontuur, die zeeland in het verleden kende. Met al het werk dat de zee voortbracht werd veel geld verdiend. Vooral in de 17e en 18e eeuw kwam dit met scheepsladin gen tegelijk binnen en stond de provincie bol van de pracht en praal. Zeeland bracht beroemde zeelieden voort zoals De Ruyter, Evert- sen en Bankert. Behalve dat ze kapers waren, vochten ze ook oorlogen met andere lan den uit. Deze avonturen en andere worden belicht in het vierde deel van de vaste ex positie. De twee pakhuizen achter het Lampsinshuis zijn ook bij het muZeeum getrokken en van daaruit hebben de bezoekers rechtsreeks zicht op de zee en de Vlissingse Koopmans haven. Deze pakhuizen wor den gebruikt voor wisselende exposities. Het Lampsinshuis, met zijn prachtige Pronkzaal krijgt er de komende twee jaar nog een onalledaagse functie bij. Doordat het Vlissingse Stad huis verbouwd wordt, kun nen daar momenteel geen trouwerijen plaatsvinden. De ze gaan, zo lang als de ver bouwing van het stadhuis duurt, gehouden worden in de Pronkzaal. Zaterdag 29 ju ni hebben de heer D. Eyck en mevrouw E. Dirix elkaar als eerste bruidspaar in het Lampsinshuis het jawoord gegeven. De Pronkzaal wordt twee jaar lang trouwzaal. Foto Jaap Wolterbeek (advertentie) RundêrBöüillon met stokbrood en kruidenboter |5 Lamslende met pepersaus en gepast garpituur IJs met verse ananas en slagroom www.stefanos.nl onder de hoogste toren van Vlissingen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur school. Ook hebben we voor het gastgezin een boekje ge maakt met trefwoorden en an dere zaken om de omgang wat te vergemakkelijken. Maar wat wel echt wennen voor de kin deren is, is het Westerse leven. Een douche of toilet kennen ze niet zoals wij die hier hebben." School zal in ieder geval wel bijna hetzelfde zijn voor de kinderen: ze mogen namelijk niet achter raken op hun les programma. "Het leven wat ze daar hadden wordt als het wa re hier voortgezet" legt Cor bijn uit. "We creëren zelf een schooltje voor ze in een bijge bouw van een kerk. En daar krijgen ze 's ochtends verplicht les zoals ze dat al gewend zijn. 's Middags hebben de kinde ren echter vrij. Dan is er tijd om te sporten, te knutselen of deel te nemen aan activitei ten." Deze activiteiten organi seren is naast het vinden van geschikte gastgezinnen, een hoofdtaak van de stuurgroep. Dankzij diverse sponsors was het mogelijk de vorige keren bezoekjes af te leggen aan on der andere de kinderboerderij, het zwembad en de dierentuin. "Ook dit jaar zou het prachtig zijn als we leuke dingen met de kinderen kunnen onderne men. Maar daar hebben we wederom de hulp van spon sors bij nodig", aldus Corbijn. Mocht u interesse hebben om een dergelijk project zelf te starten, te sponsoren of wilt u een donatie doen, dan kunt u reageren via het e-mail adres Tsjernokind@hotmail.com Corbijn: "Ondanks de grote af stand van Tsjernobyl, zit ook daar de grond vol schadelijke radio activiteit. Dat komt door dat de wind toentertijd de vrij gekomen radioactieve deeltjes over grote delen van Europa verspreidde, en dan met name in Oost-Europa. De kinderen die wij nu helpen zijn daarvan ongewild slachtoffer gewor den. Het is alweer voor de der-' de keer dat in september en oktober een groep van 29 kin deren met hun juffrouw en tolk in Vrouwenpolder en om geving verblijft. Bij gastgezin nen wel te verstaan. Corbijn: Wat de communicatie betreft is dat in het begin wel even wennen voor de betrokkenen, maar dat gaat heel snel: na drie weken spreken de kinde ren diverse woordjes Neder lands en tegenwoordig leren ze ook Duits of Engels op (advertentie) Aanvraagformulier 'Bijzondere bijstand kosten voortgezet onderwijs' Uitslag verkiezingen seniorenraad Deel Kanaalweg afgesloten op donderdag 4 juli MARCONISTRAAT 28 - WOONBOULEVARD GOES - 0113 - 213 132 Stroskerkse dag bouwt verder aan traditie Schoenmaker Goudswaard blijft al 45 jaar bij zijn leest Garage Touw houdt zijn goede naam in ere Stomerij Veldman breidt uit pag. In Oost Souburg is een nieuw school- annex buurtplein Café De Bommel steekt Walcherse loopsters in het nieuw De Etalage van het Haltbureau is afgestoft Het Vlissingse Straatfestival overspoelt de Scheldestad Spiderman en Sproet komen naar CineCity In het Zeeuws archief heersen scheurbuik en scheepsbeschuit De Veerse Poort heeft weer wat bijzonders Voor kamerzoekers is er een nieuwe brochure Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (01 13) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 (advertentie) Tulp. De keuken van je leven

de Faam | 2002 | | pagina 1