Zeeuwse amazone streeft naar Zeeuwse titel Folkloristische Dagen Middelburg Stropop siert A58 Pak nu je voordeel tijdens de keuken-idee-dagen van Tulp 0ulp TRENDHOPPER GOES üh WOENSDAG 26 JUNI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 26 AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Monique Verschuure wil best weer eens Zeeuws dressuurkampioen worden en normaal gesproken had dat deze zomer ook wel gekund. Toch is de amazone uit Yerseke er eind augustus niet bij. „Ik ga op vakantie naar Kreta", lacht ze. „Ik had het even niet goed in gepland, maar vroeger bleef ik er voor thuis." Hoge eisen Middelburg kent twee folkloristische topda gen waar ringrijden centraal staat. De eer ste dag staat geboekt op donderdag 11 juli met ringrijden met sjezen en een klein aantal te paard en donderdag 15 augustus strijden de stoere ringrijders te paard voor de koninklijke bekers. De sjezen hebben het monumentale Abdijplein als decor, voor de ruiters is het Mo lenwater beschikbaar. Traditie Het is de Week van het Platteland. Dat zal bij na niemand ontgaan zijn. Middels allerlei acties wordt de aandacht van het publiek ge vraagd voor het agrarische bedrijfsleven. Juweh \ANDEi y-'CTvlTnir 4 i m J A 4Ta 13 KWALITEITEN 3ETAAL3AAR Bezoek onze showroom www.bergmachines.nl r\\ VIKING De keuken-idee-dagen OOG In de uit 1492 daterende Gasthuiskerk aan het einde van de Lange Delft op de hoek van de Nieuwstraat is maandenlang gewerkt om het interieur aan te passen aan de huidige normen van veiligheid en comfort. Behaaglijkheid Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Rmren:0118-418019 A. faam/vlissinger Wie nu mocht denken dat Ver schuure van slag is, komt snel van een koude kermis thuis. De betrokkenheid en de bele ving van de allereerste dag, toen ze als meisje van elf jaar een pony van de buren be reed, zijn er nog altijd. Dat kleine meisje van destijds is nu 22 jaar en heeft een dag taak aan haar grootste hobby: paarden. Om het allemaal een beetje te kunnen bekostigen, werkt ze 's avonds fulltime in de horeca (De Sportvisser), geeft ze les en staat ze zo nu en dan als verkoopster in het Zeeuwse Ruiterhuis. En dat al lemaal in Yerseke, de plaats waar ze sinds haar geboorte woont. De omgang met paar den geeft Verschuure veel vol doening. Op dit moment houdt ze zich bezig met vier paarden. Eén, Primeur, is van haar zelf, de andere drie (Nelson, Ramira en Fleron) onderhoudt ze in opdracht van de eigenaren. Met Pri meur komt ze op wedstrijden uit. Onlangs bij een dressuur- concours op manege de Braanjenhoek in Kapelle liet de amazone zien waartoe ze nog altijd in staat is: het win nen van wedstrijden. Ze zege vierde in twee proeven in de L2-klasse met 168 punten. Overigens, in alle voorgaande wedstrijden kwam ze met winstpunten naar huis. De resultaten van de laatste tijd smaken naar meer. Want wie Verschuure een beetje kent, weet dat ze behoorlijk fa natiek is. Ze was ook goed en blijkt dat nog steeds te zijn. Verschuure: „Wanneer je een paar keer Zeeuws kampioen bent geweest en steeds bij de eersten hebt gezeten, wil je het niet voor minder doen. Dan is het streven om daar weer naar toe te werken." Het feit dat Verschuure de af gelopen maanden na lange tijd weer van zich laat horen, heeft zijn oorzaken. Vier jaar geleden moest ze afstand doen van haar paard Jetset, dat het hoge niveau van de Z- klasse niet meer aankon. In haar zoektocht naar een nieuw paard stelde Verschuure even eens hoge eisen. „Ik wil een paard waarvan ik denk dat hij voorin met wedstrijden kan meedoen en dan is het wel eens moeilijk om een paard naar je zin te krijgen. Een tweede Jetset vind je dan niet zo snel." Nadat ze wat paar den zadelmak had gemaakt en hier en daar een concoursje bezocht, kreeg ze tweeëneen half jaar geleden Primeur op stal. „Ik heb Primeur als jong paard gekocht en zelf hele maal afgericht", vertelt Ver schuure. „In het begin kostte me dat veel moeite want hij is groot en sterk. Dus altijd even makkelijk ging het niet. Maar ik heb altijd het vertrouwen gehad dat het goed kwam, ook al was-ie weer eens ver velend of als ik er weer eens naast lag. Ik wist dat het een goed paard was en dan zet je wat sneller door." Het geloof in zichzelf en Primeur betaalt zich nu uit in resultaten. Ver schuure: „Primeur pakt alles heel goed op. Zo lang zal het niet meer duren dat ik in de Z- klasse kom." De amazone ver wacht dat ze komende zomer en winter genoeg punten haalt in de M-categorie om dan volgende zomer tot de hoogste provinciale dressuur- klasse toe te kunnen treden. Een Zeeuwse titel zou dan een prachtige bekroning op een even zo mooie comeback kun nen zijn. „Maar", benadrukt ze, „je paard moet er wel aan toe zijn." Met Jetset leek ze enkele jaren terug ook een goede periode tegemoet te gaan. Dat was net in de tijd dat ze Thamar Zwei stra een paar keer versloeg en net in de tijd dat Laurens van Lieren zijn opmars naar boven maakte. Verschuure geeft toe dat ze natuurlijk wel eens heeft nagedacht over het ver loop van haar loopbaan als Jetset niet ziek was geworden. Maar tegenwoordig heeft ze er bij neergelegd dat het zo gegaan is. En met Jetset gaat het trou wens weer prima. Ergens in het Brabantse land heeft het paard een nieuwe eigenaar gevonden. Af en toe verschijnt Jetset op wedstrijden. On langs haalde hij daar een uit zonderlijke hoge score in de B-klasse. Verschuure: „Dat is toch heel leuk om te horen." En van Verschuure gaat de concurrentie eveneens nog veel horen. Ringrijden is een springleven de folkloristische sport. In de zomermaanden wordt weke lijks in één van de dorpen op Walcheren, maar uiteraard ook in de steden, een wed strijd gehouden. De oor sprong van het steekspel is - in vergelijking met anno nu - heel wat soberder. Op pink sterdrie mochten de knechten een paard lenen van de boer bij wie ze in dienst waren. Het ringrijden had toen een meer ontspannend doel, de presta ties deden er niet toe. De meeste knechten waren on- Middelburg heeft een rijke ringrij-traditie geoefende ruiters, zodat het ringsteken die dag nog wel eens tot een vervelend slot kon leiden. Tegenwoordig is dat anders. Wekelijks treffen de (top)ringstekers elkaar in wed strijden waar op het scherp van de snede wordt gestreden, maar waarbij toch ook een ui terst aangename vriendschap pelijke sfeer heerst. Het wedstrijdelement bij deze folkloristische tak van de paar densport werd sinds de op richting van de Zeeuwse Ring rijders Vereniging steeds be langrijker. De wedstrijden wer den sindsdien meer gezamen lijk gehouden om zo juist de prestaties op te voeren, Een tegenslag was dat het aantal deelnemers slonk. Als gevolg van de mechanisatie in de landbouw werden minder paarden gehouden op de boerderijen en zo deed de jon ge vereniging er alles aan om het hoofd boven water te hou den. In de jaren tachtig keerde het tij. Dankzij de toenemende belangstelling voor paarden voor recreatief gebruik, steeg ook weer de belangstelling voor deze oude Walcherse tra ditie. Tegenwoordig telt de vereniging rond de 850 leden, waarvan er ongeveer vijfhon derd actief zijn. Ook is er veel jeugd in de vereniging, de jongste actieve ringrijder is twaalf jaar Donderdag 11 juli staat Mid delburg dus in het teken van de eerste folkloristische dag met ringrijden in sjezen op het Abdijplein. Maar liefst 35 pa ren met sjezen en 27 ringrij ders te paard zijn er actief. De sjezen strijden om de nieuwe wisselbeker van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Het paar dat over de hele dag ge nomen de meeste ringen steekt mag zich voor een jaar eigenaar noemen van dit klei nood. Overigens zijn alle pa ren gekleed in originele Zeeuwse kledij. Het publiek heeft daarbij de taak om de mooiste sjezencombinatie te kiezen. Ruim een maand later, 15 au gustus, zijn niet minder dan tweehonderd ringrijders actief op zes banen op het Molen water in Middelburg, De wed strijd wordt verreden over dertig beurten. De ringrijders die alle dertig ringen steken, strijden met elkaar voor de Si mon Lous Trofee. Maar de prijs met de meeste uitstraling is toch wel het beeldje van ko ningin Beatrix. Deze wissel- prijs krijgt de winnaar der be kerwinnaars. De wisselbeker die het langst in omloop is, is die van wijlen prinses Wilhel- mina. Sinds 1947 wordt er om gestreden. Tijdens de finale worden kleinere ringen ge bruikt, op het eind van de fina le zelfs ringen van tien milli meter in doorsnee. Aan de Zuidbaan van de A-58 tussen de afslag Kruiningen-Ril- land staat in dit kader een reusachtige stropop. De stropop is een creatie van jongeren van het Agrarisch Jongeren Kontakt. Elke provincie heeft in de plattelandsweek ergens een stropop geplaatst. Al deze poppen dingen mee naar de verkiezing van de mooiste stropop. De Week van het Platteland duurt nog tot en met vrijdag. foto: Jaap Wolterbeek KLEINE MARKT I VLISSINGEN Tel. 0118-412605 MARCONISTRAAT 28 - WOONBOULEVARD GOES - 0113 - 213 132 ■n Antiekhandel de Pagter in Middelburg is weer uitgebreid, naast meer ruimte heeft de zaak nu een ingang aan de Segeersstraat. Oude tradities rond de Heinkenzandse kennis worden in ere hersteld. Bakkerij De Babbelaar in Zoutelande heeft nu ook een plek voor de lekkere trek: de broodjescounte pag. De Zeeuwse bedrijven kartcompetitie werd afgelopen zondag afgerond. Het Kultureel Pakhuis te Middelburg biedt ruimte voor ex pressie. Piet Eversdijk heeft heimwee naar de radio. Bij Cine City deze week: Bad Company en Lilo Stitch. Zaterdag 6 juli staat het Middelburgse uitgaansleven weer in het teken van de Streetparade. De Vlissingse blues-rockband Big Chief Sugar speelt zater dag 29 juni in Groen Licht. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (01 18) 484 276 (01 13) 274 000 zie pagina 2 (Advertentie) en kijk op onze website MULTIMAAIER V ««Atrtn tfl 'njlifn mfl riehriKl!»- Leveringsprogramma: trimmers bosmaaiers kettingzagers heggenscharen hakselaars verticuteermachines accu maaiers elektro maaiers motor maaiers zitmaaiers tractoren frezen VAN DEN BERG MACHINES V/H GROENLEER A. Plesmanweg 5, De Poel 1, Goes, tel. 0113-212820 (advertentie) Tulp. De keuken van je leven Goes Nobelweg 2-26 Tel. 0113-216230 Monique Verschuure heeft alle vertrouwen in Primeur. foto Tannie de Jonge Ondern, m (advertentie) GOESE WINKELIERS HEBBEN DONDERDAG 27 JUNI SUPER KÓÓÓÓPJES OP DE ZOMERKOOPJESMARKT VAN 8.00 TOT 16.00 UUR OP DE GROTE MARKT nu royaal gearmd naar voren lopen. De vloer van de kerkruimte is geheel vernieuwd en voorzien van een ingegoten verwar mingssysteem, waarbij een nieuw principe is toegepast om de warmteoverdracht zo effectief mogelijk te maken. In De lange, smalle banken wer den gehalveerd en wijder uit elkaar geplaatst zodat een breed middenpad is ontstaan. Betere toegankelijkheid en eventuele snelle ontruiming zijn mogelijk. Het middenpad biedt een goed uitzicht op het grotere en hoger geplaatste li turgisch centrum (doopvont en avondmaalstafel bij de kansel).Bruidsparen kunnen (advertentie) de nissen van de zijmuren zijn compacte convectors ge plaatst met een groot warm- teoverdragend oppervlak. Dankzij een uitbreiding van de galerij is het aantal zitplaatsen in de kerk gelijk gebleven. De toegang tot deze galerij is ver beterd: twee trappen geven nu dubbele capaciteit bij ontrui ming. De toegangsdeuren van de kerk, van oudsher naar bin nen opendraaiend, zullen tij dens de diensten geopend blijven. Een aparte tochtsluis waarborgt de rust en behaag lijkheid, die dit eeuwenoude Godshuis eigen zijn. De officiële opening werd za terdag 22 juni verricht door Ger Koornneef, die als coördi nator, samen met vele ge meenteleden, maandenlang in touw is geweest om het ver bouwingsproces binnen de gestelde randvoorwaarden tot stand te brengen. (advertentie) Herinrichting binnenstad Klanttevredenheidsonderzoek Burgerzaken Cliëntenraad zoekt met spoed vrijwilligers en gepast garnituur IJs met verse annanas en Slagroom ,v,„ -el onder de hoogste toren van Vlissingen www.stefanos.nl Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur Gasthuiskerk Middelburg weer open De Gasthuiskerk is weer open. foto: Jaap Wolterbeek

de Faam | 2002 | | pagina 1