IHllIHlJl GEMEENTE MIDDELBURG Verkiezingen Seniorenraad Week 24 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 i Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Buiten kantooruren belt u 675 555. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl FAAM/VLISSINGER Woensdag 12 juni 2002 Ko Abrahamse (60) Ko Abrahamse stelt zich kandidaat voor de seni orenraad omdat hij vindt dat de sterk groeiende groep ouderen de komende jaren de nodige aan dacht verdient. "Ik vind het erg belangrijk dat wij, ouderen, zo lang mogelijk zelfstandig kun nen blijven wonen. En we hebben goede ver voersmogelijkheden nodig". r Ko heeft als manager bij de Kernenergiecentrale in Borssele gewerkt en heeft ook in verschillen de besturen en commissies (landelijk en kerke lijk) gezeten als lid, voorzitter of secretaris. John Flikweert (55) John werkt al lange lijd in de gezondheidszorg. Eerst als huisarts, later als onderzoeker en nu als (adviscrcnd)arts in divers verpleeghuizen en ver zorgingshuizen. Hij ziet de rol van de senioren raad wel zitten. "Een belangengroep als deze kan een functionele bijdrage hebben in de poli tieke besluitvorming. Vanuit mijn vakgebied meen ik een zinvolle inbreng te kunnen hebben in doop te richten seniorenraad". Benno Wild (62) Benno Wild heeft de laatste vijf jaar in de ge meenteraad gezeten, daarvoor was hij leraar en vrijwilliger. "Als raadslid heb ik veel ervaring opgedaan die in een seniorenraad goed van pas komt. Middelburg vergrijst. Senioren zullen een belangrijke doelgroep worden met verschillende wensen en noden. Bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting en zorg. Ik vind het erg belang rijk dat ouderen dan ook zelf - door middel 'van de seniorenraad - de gemeente adviseren omtrent de behoeften en verlangens van deze groep". Wim van Leeuwen (69) Wim is leraar geweest en is nog steeds commu nicatie-adviseur en coach. "Een groot deel van de Middelburgse bevolking bestaat nu al uit se nioren en dat zal in de toekomst alleen maar meer toenemen" concludeert Wim. "De senio renraad moet opkomen voor de belangen van haar achterban, met inachtneming van de belan gen van de medeburgers. We zullen dus op zoek moeten gaan naar gemeenschappelijke belangen en deze op een vruchtbare wijze overbrengen aan de gemeente". Vanwege zijn communicatie ve vaardigheden wil Wim zich inzetten voor de seniorenraad in Middelburg. Bouwien Postma (64) Als kind heeft zij na de oorlog een boom geplant van wege de overstroming op Walcheren. Zij heeft gestu deerd in Leiden, daarna lesgegeven in het avond onderwijs en gewerkt als vertaler. Bouwien zegt over de reden waarom zij zich opgeeft voor de senioren raad: "Juist in een mooie stad als Middelburg kunnen de dingen altijd beter. Toegankelijkheid van openbare gebouwen en winkels, sociale leeibaarheid en veilig heid bij het station, in parken groenvoorzieningen en eeibied voor oude bomen", daar wil ik op letten. Zij vindt het belangrijk dat ouderen blijven functioneren door deel te nemen aan de samenleving. Deelname aan woongroepen door ouderen is een nieuw item wal haar zeer interesseert. De Middelburgse bevolking bestaat voor 27% uit inwoners die 55 jaar of ouder zijn. De verwachting is dat dit percentage de komende jaren nog zal toenemen. Hiermee rekening houdend is vorig jaar de nota Ouderen beleid verschenen. Daarin staan de beleidsvoornemens van de Gemeente Middelburg voor de komende vier jaar. De Seniorenraad die nu gekozen wordt zal een belangrijke rol krijgen in de uitvoering van deze nota. Op deze pagina zetten we nog eens op een rij wat de Seniorenraad precies zal gaan doen. En alle kandidaten presenteren zichzelf aan de kiezers. Alle inwoners die op l juni 55 jaar en ouder zijn, hebben per post een siemformulier ontvangen. Het stem- formulier moet vóór 24 juni 2002 in de gewaarmerkte bijgevoegde ant- woordenveloppc en gesloten wor den teruggestuurd naar de gemeen te. De seniorenraad adviseert en doet aanbevelingen aan de gemeente en instellingen die werkzaam zijn voor ouderen. De adviezen kunnen bij voorbeeld gaan over huisvesting, zorg, mobiliteit, educatie, recreatie ve activiteiten e.d. en gericht zijn aan de gemeente, zorginstellingen, woningbouwverenigingen enz. Een goed functionerende senioren raad heeft invloed op besluitvor ming en daardoor heeft de groep ouderen meer greep op voor hen van belang zijnde ontwikkelingen en voorzieningen. Het is daarom van belang dat u de seniorenraad steunt door uw slem uil te brengen op de kandidaat waarvan u denkt dat die het beste uw belangen kan behartigen. Im mers ook hier geldt: hoe meer stem men er worden uitgebracht hoe gro ter de invloed van de seniorenraad kan zijn. Vragen en antwoorden over de seniorenraad Hoeveel leden heeft de senioren raad en waar zetelt de raad? Om te beginnen zeven leden. In de toekomst kan, bij gebleken behoef te, het ledental worden uitgebreid. De raad zetelt in Middelburg. In de statuten moet een en ander worden geregeld. Wat is de zittingstermijn en hoe wordt de opvolging geregeld? Gebruikelijk is vier jaar. Zittings duur. opvolging en. tussentijds ont slag moeten in de statuten worden geregeld. Hoeveel tijd kost het lidmaatschap van de Seniotvnraaden waarwoidt vergaderd? Dit is heel verschillend. Veel hangt af van de betrokkenheid en inzet van een lid. Een Seniorenraad ver gadert meestal maandelijks of om de zes weken. Daarnaast is er: stuk ken lezen, bestuderen en advies uit brengen. Vergaderingen zullen in een openbaar gebouw plaatsvinden (bijv. in hel Stadhuis). Hoe is de financiële kant van een Seniorenraad i.o geregeld? De Seniorenraad wordt gesubsi dieerd door de gemeente. Aanmel ding in het kader van de financiële meerjarenplanning heeft plaatsge vonden voor 5000. Wordt de Seniorenraad uit alle lagen van de bevolking samengesteld In principe is samenstelling uil alle lagen van de bevolking mogelijk middels algemene verkiezingen. In welke vorm/samenstelling komt een Seniorenraad het meest voor? Dit is heel verschillend. Er zijn in principe drie mogelijkheden: ge meentelijke commissie, stichting en zonder officiële status Waarom leeftijd leden seniorenraad 55+ Ouderen kunnen hun eigen belan gen het beste behartigen. In het ou derenbeleid wordt vaak uitgegaan van een leeftijdsgrens van 55 jaar (als ondergrens) Wie is kiesgerechtigd? Inwoners vanaf 55 jaar. Kan de wethouder voorzitter zijn van een Seniorenraad? Nee, de Seniorenraad moet een zo onafhankelijke mogelijke positie in nemen t.o.v. de gemeente. Heeft de gemeente de plicht om over onderwerpen die ouderen betreffen advies te vragen of is een en ander geheel vrijblijvend? Moet het gemeentebestuur reageren op een advies en eventueel motiveren wanneer van het advies wordt afgeweken In een met de gemeente te sluiten overeenkomst (convenant) moet dit worden geregeld. Een en ander vloeit voort uit het besluit van de gemeenteraad om een Seniorenraad in te stellen. Wat is de rechtstreekse invloed van ouderen zelf op het doen en laten van de gekozen leden Seniorenraad, want een stichting kent geen leden. Een Seniorenraad zal contacten moeten onderhouden met ouderen, bijv. door bijeenkomsten te beleggen waar verantwoording over gevoerd beleid wordt afgelegd en toekomstig beleid wordt besproken; spreekuren organiseren e.d. Bij de volgende ver kiezing kan de kiezer waardering la ten blijken Adviezen van Senioren raden zijn in principe openbaar. Doet de Seniorenraad aan belangenbehartiging? Wel aan algemene belangenbeharti ging, maar beslist niet aan individu ele belangenbehartiging. Hoe is de samenwerking met de ouderenbonden en hoe worden de ouderenbonden vertegenwoordigd in de Seniorenraad? Seniorenraden en ouderenbonden moeten over en weer contacten met el kaar onderhouden. Zo kan men elkaar versterken. Ook zal de Seniorenraad met andere organisaties, zoals bijv. ge handicaptenorganisaties en het Gildc- projekt. moeten samenwerken. Geen enkele instelling wordt vertegenwoor digd in de Seniorenraad omdat de Se niorenraad rechtstreeks wordt ge vormd uil de doelgroep ouderen. Frans Klep (62) Al tien jaar bezoekt Frans Klep als vrijwilliger van de Thuiszorg ouderen aan huis voor een praat je. Hij wil zich nu nog meer voor hen gaan inzet ten. "Ik vind het erg belangrijk om de stem van de senioren te laten doorklinken bij de gemeente, juist in een tijd dat veel over ouderen wordt''gë-' sproken. Het is belangrijk dat ouderen zichzelf in het gesprek mengen. Ik wil me daar voor hardma ken!". Frans heelt tot aan zijn pensioen altijd in technische beroepen gewerkt. Daarnaast is hij ook cursusleider geweest. Naast zijn vrijwilligerswerk voor Thuiszorg, heeft hij ook jaren meegewerkt met het organiseren van Koninginnedag voor de Wijkvereniging Klarcnbeek. Fred Verduin (76) "De seniorenraad kan het ouderenbeleid in Mid delburg een nieuwe dimensie geven. Vooral als het gaat om de bestrijding van eenzaamheid, hel voorzien in goede voorzieningen en het organi seren van activiteiten". Fred Verduin is twaalf jaar gemeenteraadslid in Middelburg geweest en heeft ook ervaring in an dere bestuurlijke functies. Op het moment is hij ook voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. "Nu ouderen zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen, moet ook bij stadsont wikkeling in oude en nieuwe wijken hier meer rekening mee worden gehouden. Ik voel me daar erg bij betrokken". Hans Belt (68) Communicatie met ouderen kan veel beter. Hans Belt wil zich hier hard voor maken in de senio renraad. "Ouderen moeten als dat nodig is, ge hoord en geholpen worden en weten waar de hulp en informatie te krijgen is. De nota Oude renbeleid mag niet in een stoffige la belanden". Hans Belt heeft ruime ervaring in bestuursfunc ties, communicatie en public relations, belan genbehartiging en begeleiden van veranderings processen. "Ik wil mijn kennis, ervaring en ge voel voor sociale rechtvaardigheid inzetten voor onze vergrijzende samenleving". Aandachtspun ten zijn voorkomen van vereenzaming, vervoer, zorg, wonen en zorg voor allochtone ouderen. Ad Simpelaar (65) Ouderen moeten zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen en ook actief kunnen blijven mee doen in de samenleving vindt Ad Simpelaar. Vol gens hem is het belangrijk om op te letten dat dat ook voor iedereen betaalbaar is. Simpelaar heeft bestuursfuncties vervuld bij diverse organisaties; onder andere in de Ondernemingsraad en de vak bond. Hij is technisch opgeleid en heeft enkele sociaal gerichte cursussen gedaan. Hij heeft veel banen gehad, van hoofdwerktuigkundige bij de bouw van de Oosterschelde stormvloedkering, tot senior projectleider bij diverse industriële projecten. Ad Simpelaar wil zijn brede ervaring graag inzetten voor de seniorenraad. Co Wage (62) Co is geboren en opgegroeid in Middelburg. Na zijn laatste betaalde baan, hoofdleider op een in ternaat voor schipperskinderen en kermisexploi tanten. is hij weer in Middelburg komen wonen. "Jarenlang heb ik met heel veel plezier gewerkt bij jongeren, maar nu ik zelf gepensioneerd ben wil ik graag mijn best doen voor de ouderen on der ons", zegt Co Wage. Door de informatie avond is hij enthousiast geworden voor de senio renraad. Hij vindt het belangrijk dat de gemeen te rekening houdt met de ouderen zodat zij naar tevredenheid kunnen genieten van hun wel ver diende pensioen. Els van der Waals - Brouwer (77) "Ik kom op voor hel algehele welzijn, op ieder gebied voor de ouderen in deze samenleving en wil betrokken blijven bij het maatschappelijk gebeuren". Zo motiveert Els van der Waals haar kandidaatsstelling voor de seniorenraad van Middelburg. Els heeft een opleiding voor kleuterleidster en gezinsverzorging. Ze heeft in leidinggevende functies in de zorg gewerkt. Al zo'n twintig jaar doet ze vrijwilligerswerk. Uitvoerend maar ook bestuurlijk. Al die ervaring kan prima van pas komen in de seniorenraad. Henk Boers (69) "Aangezien ik zo langzamerhand de leeftijd heb bereikt om me te gaan terug trekken uit het ac tieve verenigingsleven, wil ik de beschikbare tijd in dienst stellen van de senioren in onze stad" zegt Henk Boers. Henk is een cx-ondcrnc- mer. met ervaring in bestuurszaken die van pas kunnen komen in een seniorenovcrleg. Henk vindt dal er niet alleen aandacht aan de zorg voor de senioren moet worden gegeven maar dat bijvoorbeeld ook het bedrijfsleven aandacht moet hebben voor senioren. Te denken valt aan banken, postkantoren, winkels en vervoer. Ge zien zijn contacten denkt Henk een positieve bij drage te kunnen leveren in de seniorenraad. Koos Blokzijl (63) "Van nature houd ik mij bewust bezig met de dingen om mij heen" bekent Koos. Zijn arbeids leven is begonnen als stuurman en in leidingge vende functies is hij de laatste jaren werkzaam geweest bij de Provinciale Stoombootdienslen. In zijn vrije lijd heeft hij zich bezig gehouden met verenigingswerk en verschillende bestuurs functies vervuld. "Ik ben ervan overtuigd dal de ouderen van heden mondig zijn, maar dan moet dal ook uitgedragen worden. Ouderen moeten zolang mogelijk bewust deel uil blijven maken van de samenleving en zelf voor hun zaken op komen. Daar wil ik mij voor inzetten". Caroliene Loeckx (56) Carolicne Loeckx is in België opgegroeid in de sfeer van hel toerisme, is juridisch geschoold en heeft bij diverse ministeries gewerkt. Vier jaar woont zij nu in Middelburg en is zij actief als vrijwilligster. "Omdat ik overtuigd ben dal de ouderen recht hebben om te genieten en niet in de isolecrhock mogen belanden wil ik me kandidaat stellen voor de seniorenraad. Ik wil me inzetten voor specifieke oplossingen die de ouderen ten goede moeten komen, zowel op cultureel vlak als in de zorg". John Visser (67) Zijn achtergrond is scheepswerktuigkundigc. Toen zijn kinderen nog op de basisschool zalen heeft hij zich ai ingezet voor de oudercommissie en ouderraad. Tegenwoordig spant hij zich in voor de scouting, ook op internationaal niveau. "Elke leeftijdsgroep heeft op een breed vlak zijn interesses en iedere leeftijdsgroep brengt zijn eigen problemen mee. Ouderen die niet goed zijn voorbereid op hun pensioentijd weten daar niet goed mee om te gaan. De dagelijkse gang van za ken verandert enorm, verantwoordelijkheden vallen weg en men valt in een gat vol vrije tijd. Ik wil graag mijn schouders onder de seniorenraad zetten door met elkaar zaken en problemen op te lossen", zo motiveert John zijn kandidaatstelling voorde seniorenraad. Hans Ruempol (56) Hans is werkzaam bij de NV Haven van Vlissin- gen. Hij vindt de uittocht van diverse zaken en diensten een slechte zaak voor de senioren in Middelburg. Zoals het verdwijnen van de post kantoren. slecht openbaar vervoer, het snijden in de zorg en woonruimte voor ouderen. "De oude ren moeten meer greep op deze zaken krijgen", vindt Hans. Vanuit zijn bestuurlijke ervaringen kan hij meehelpen dit Le verbeteren en wil dal graag samen met de andere leden van de senio renraad bereiken. Toon Pijs (56) Vroeger is hij als toezichthouder werkzaam ge weest bij Streekvervoer Walcheren. Nu is hij louringcarchauffcur in binnen- en buitenland. Toon denkt dat door zijn kennis en ervaring hij een bijdrage kan leveren in de seniorenraad, zo dat het welzijn van de senioren in de gemeente gewaarborgd blijft. "Ik wil mij inzetten voor de zelfstandigheid van ouderen in hun eigen ver trouwde omgeving met zonodig zorg aan huis en aangepast wonen. Daarnaast is het belangrijk dat ouderen gebruik kunnen blijven maken van het openbaar vervoer of W VG-vervoer." Gerrit de Bruin (68) "Scheve stoeptegels, fietsers in voetgangersge bieden, te weinig aangepaste woningen voor ou deren en de steeds mindere service van banken en postkantoren aan ouderen"; zo maar een aan tal redenen waarom Gerrit graag zitting neemt in de seniorenraad. "Belangrijk vind ik dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen wonen", zegt hij. "Ik ben nu nog gezond van lijf en leden en ik wil me met hart en ziel voor de senioren raad inzetten". Gerrit de Bruin heeft gevaren (kapitein/manager), maar ook op de wal gewerkt (transportsector). Hij heeft bestuurservaring opgedaan in dc onderne mingsraad en de veiligheidscommissie.

de Faam | 2002 | | pagina 2