dowderda^ ±s>) vrijdag ±.4-, ~zattrdac$ ±^juwt WESTERNGEKTE OP DE MARKT PROGRAMMA BRADERIE MIDDELBURG 2002 VRIJDAG ZATERDAG De Nederlandse Indianenvrienden zijn helemaal gek van alles wat met het leven in, wat wij het 'Wilde Westen van Amerika' noemen, samenhangt. Hoewel het er allemaal nogal spectaculair en speels uitziet benadrukken de deelnemers van de Dutch Indian Friends dat ze er niet op uit zijn om zomaar cowboyt- je en Indiaantje te spelen. De leden van de vereni ging leggen zich toe op de cultuur van de Amerikaan se Indianen in het historische Wilde Westen. De kampen worden bijvoorbeeld zo echt mogelijk gere construeerd. De Nederlandse vereniging is overigens niet de enige, ook in Belgie, Frankrijk en Duitsland zijn dergelijke verenigingen actief. Kampement Dure hobby of passie? Traditiegetrouw wordt ook dit jaar de Middelburgse braderie gehouden vooraf gaand aan vaderdag. En er is goed nieuws: de belangstelling om als deelne mer in te schrijven voor de Middelburgse braderie neemt weer toe. En op veler verzoek duurt de braderie dit jaar ook weer 'gewoon' drie dagen, van donderdag 13 tot en met zaterdag 15 juni. Alle dagen gaat de braderie van start om 10 uur. Donderdag en vrijdag sluiten de kramen om 21 uur en zaterdag wordt de braderie om 17 uur afgesloten. Wickiups en Tipi's Woensdag 12 juni 2002 FAAM/VLISSINGER 23 Braderie in Middelburg PROEVEN VAN HET WILDE WESTEN TIJDENS BRADERIE MIDDELBURG 2002 10.00 uur vanaf 10.30 uur 11.00 uur 12.00 uur 15.00 uur 16.00 uur Doorlopend: vanaf 10.30 uur 11.00 uur 12.00 uur 15.00 uur 16.00 uur opbouw Westemkampement demonstraties leerbewerken, smeden, kralen borduren, maken van dream catchers door echte Amerikaanse Indianen Flight Show (waarbij echt geschoten wordt!) Indianenshow Flight Show Indianenshow Diverse optredens van de States Coach: akoestische countrymuziek demonstraties leerbewerken, smeden, kralen borduren, maken van dream catchers door echte Amerikaanse Indianen Flight Show (waarbij echt geschoten wordt!) Indianenshow Flight Show Indianenshow Optredens van Countryband 'Them Brothers Outlaw' Zowel vrijdag als zaterdag zijn er linedance demonstraties en optredens van de Swinging Countrydancers en de Country Coastline Danceclub. Vrijdag om 19.15 en 20.00 kan het publiek meedoen aan de linedance. De Samba percussiegroep Entusiasta uit Limburg zorgt zaterdag voor een extra zonnig sfeertje in de winkelstraten. Deze groep speelt de hele dag heerlijke Braziliaaanse muziek waarop je als toeschouwer wel moet bewegen. De opzwepende Rio de Janeiro-klanken zullen nauwelijks te weerstaan zijn. Entusiasta is momenteel bezig met de oprichting van een Middelburgse afdeling. De percussieleden hopen dan ook in Middelburg nieuwe collega's te ontmoeten. Dus ga luisteren en wie weet straks wel meespelen. De Dutch Indian Friends, vooral uit Zeeuws Vlaanderen en Lim burg afkomstig, presenteren zich als groep op allerlei festivals in binnen- en buitenland. Ook in het historische themapark Archeon zijn ze regelmatig te gast. Om het publiek een indruk te geven hoe men in het Wilde Westen' in de ne gentiende eeuw leefde, bouwen de leden van de verenging een westernkampement op met alles dat daarbij hoort. Aan de aankle ding wordt bijzonder veel aan dacht besteed. Alles is gemaakt van de oorspronkelijke materialen en volgens de traditionele ge woonten en manieren. Het is nog niet zo eenvoudig om dat goed te doen. Aan de hand van historische boeken en authentieke tekenin gen zijn de onderdelen nage bouwd en vervaardigd. Uiteraard beschikt de verenging over de no dige contacten in Amerika zelf. Hiermee wordt ervaring en kennis uigewisseld. Het kampement be staat uit onderkomens uit die tijd zoals tipi's, huifkarren, lodges en tenten. Gebruiksvoorwerpen en kleding maken het sfeerbeeld compleet. De demonstraties zijn niet alleen leuk om naar te kijken, maar ook nog eens leerzaam. Op gezette tijden kan bekeken wor den hoe bijvoorbeeld vroeger het leer bewerkt werd of hoe je zon der lucifers een vuur aanlegt en hoe die prachtige kralenkettin gen, ceintuurs en haarbanden tot stand komen. De Westernhype leeft bij tijd en historisch park Archeon in Alphen a.d. Rijn. En u hoeft het niet bij kijken te laten. Het publiek kan aan allerlei Westernactiviteiten meedoen. Op de Markt zijn dat onder andere: 'shoot a can', 'ring the bottle', hoefijzer werpen, saloon bibberspiraal, trekbiljart, bierpul schuiven, spijker slaan, armworstelen, koe melken en Kop van Jut. Op de kop van de Burgh staan twee springkussen waar groot en klein zich heerlijk op kan uitleven. Wie durft rijdt een rondje op de rodeostier in het Geeregebied, of doet hier een poging in de schiettent. Kleine cowboys en indiaan tjes kunnen in de buurt van de Lange Viele en Geere een rondje Western ponyrijden. Het Marktplein is zoals gewoonlijk op donderdag ge vuld met de weekmarkt, maar vrijdag en zaterdag krijgt de Markt een heel ander sfeertje. Die dagen wordt hier het leven in het Wilde Westen in de perio de van 1820 tot 1895 nagebootst. De Dutch Indian Friends bouwen er een heel kampement compleet met huifkarren, tipi's en tenten. Zij laten zien hoe de mensen in die tijd leefden. En dat niet alleen door een cowboykostuum of indianenpak te dragen maar ook door demonstraties van oude ambachten als le der bewerken en pijlen en bogen maken. De Dutch Indian Friends zijn regelmatig te zien door het hele land op festivals. Ook zijn zij een vaste gast in het wijle steeds opnieuw op. Liefheb bers zitten dit jaar goed, want het is de countrylook die domineert dit jaar. Westernboots zijn terug van weggeweest en de frivole westernbloesjes en tops mogen weer. Stoere riemen met suede of leren franjes sieren de middeltjes van de tienermeiden en ook de de wat oudere modegevoelige consu ment slaat zijn slag tussen de le ren jacks en broeken. Leuk, maar het is de echte liefhebber eigen lijk om het even of het wel of niet in de mode is. Western is voor hen een manier van leven. Ze kleden zich soms in Countrystijl, maar het gaat veel verder. Ze bestude ren de geschiedenis, verzamelen allerlei objecten en wonen mee tings bij. Westernliefhebber Eli Boussen uit Hulst had graag an derhalve eeuw geleden geleefd. Hij is vaak te vinden op allerlei bij eenkomsten, activiteiten en mark ten waar het Wilde Westen cen traal staat. Wat ruim 20 jaar gele den begon als een hobby, is uitge groeid tot een passie voor het le ven. Hij heeft zelfs een authentie ke chuckwagen (een soort huif kar) gebouwd. Daarmee trekt hij er in de weekends vaak op uit. He laas moet hij xich behelpen met een trailer, waar de wagen mee wordt vervoerd. Ter plaatse geniet hij van zijn primitieve onderkomen en voelt hij de vrijheid als geen ander. De Apachen woonden in Wickiups. Elke Apachen-stam bestond uit een zelfstandige groep families, die ook onderling verwant waren. Zo'n stamgroep leefde in een kamp met Wickiups: ronde huizen met daken van takken. De palen werden met yucca-vezels vastge bonden en afgedekt met takken en beregras. In de winter werd hier nogeens huiden omheen ge pakt. Het bouwen van deze huizen was over het algemeen vrouwen werk. Bij mooi weer verbleven de Apachen onder de remada's, een soort afdakjes van takken en gras. De Nomadische indianen woon den in zogenaamde tipi's. Met een paar palen en buffelleer konden deze 'tenten' snel op- en afgebro ken worden. Helemaal bovenin zat een gat voor de rookafvoer. Ook bij deze stam zorgden de vrouwen voor het onderkomen. Als een squaw een nieuwe tipi maakte, deed ze dat echter niet alleen. Ze nodigde vriendinnen uit op een feestelijke maaltijd. Daarna sne den ze samen de huiden (wel 11 tot 21 bizonhuiden voor één tipi) en vervolgens naaiden de vele handen de tent in elkaar. Zodra de nieuwe tipi was opgezet werden de beste jagers uitgenodigd: zij mochten als eerste in de nieuwe tent een pijp roken. Bij de foto: Countryband Them Brothers Outlaw'

de Faam | 2002 | | pagina 23