Kuzee pakt de zaken groots aan in Oost-Souburg Kinderen zijn de koning te rijk bij het Kinderpaleis Hans Anders Vlissingen verbouwd Joli Jolig als Bakker Bartje Nieuw blad voor Stichting Cultureel Erfgoed MensenKennis-dagen Als ik groter ben, 21 verhalen voor peuters en kleuter In Arnemuiden is onlangs Chinees-Indisch Res taurant en Cafetaria "Oriental Paradise" geo pend. Deze eetgelegenheid is gevestigd aan de Noordstraat 30. Naast Chinese en Indische ge rechten staan ook Hollandse frieten en andere snacks op het menu. Het eten kan ter plaatse worden genuttigd of worden meegenomen. In de maand juni wordt een speciaal openings menu geserveerd. door Arie van Zanten Middelburg is een bijzondere winkel rijker. Aan de Langeviele 52 is sinds 29 mei 2002 gevestigd IPPY juwelier en modeaccessoires. Het assortiment van sieraden, horloges, shawls, zonnebrillen, tassen en nog veel meer is afgestemd op moeder en dochter. Voor elke leeftijd is er wat te vinden. Er is ook een prach tige collectie kralen en sieraden van kralen, ontworpen en gemaakt door de eigenares, die de opleiding tot goudsmid heeft gevolgd in Schoonhoven. Kralen Wanneer je uit Vlissingen komt en op de snelweg afrit Ritthem - Oost-Souburg neemt kun je er niet omheen. Twee hectare grond waarvan nu zo'n anderhalve hectare be bouwd is. Er staat een super modern BP sta tion met daarnaast een even moderne was- straat. Een initiatief van autobedrijf Kuzee, dat na 45 jaar in Oost-Souburg gevestigd te zijn geweest, niet verder kon groeien en dus ver koos om naar de locatie aan de Marie Curie- weg te verhuizen. Het past helemaal bij de opgeknapte Potten- markt. Een vrolijke gevel die meteen duide lijk maakt wat het erachter herbergt. Het Kin derpaleis is de nieuwe zaak van Annelies van Wingerden en José Mallie. Twee goedlachse dames met een origineel idee dat op bijzondere wijze is ingevuld. Woensdag 12 juni 2002 FAAM/VLISSINGER 21 Horizontaal: 1 Handel. 6 duister. 12 Ierland. 13 foedraal. 14 inhoudsmaat. 16 Europese hoofdstad. 18 reisje. 19 klaar. 20 lokspijs. 22 met be trekking tot het eigenlijke onderwerp. 23 lofdicht. 24 richting. 26 deugniet. 28 rivier in Spanje. 29 koolstofpoeder. 32 kledingstuk. 33 opgeld. 34 op deze plaats. 35 slipje. 37 wachthuisje. 38 vrou welijk mythologisch wezen. 41 Europese hoofdstad. 43 eens. 46 jongensnaam. 48 brede sjaal. 50 scharnier. 51 afgemat. 52 be schermeling. 55 bevel. 56 dierengeluid. 57 handeling. 58 be richt. 60 bijwoord. 61 behartiging. 62 durende vijandschap. 64 oxideren. 65 eenheid van temperatuur. Verticaal: 1 Imiteren. 2 persoonlijk vnw. 3 afstammeling. 4 fier. 5 honing bij. 7 loofboom. 8 mannelijk dier. 9 wedstrijdbeker. 10 bolge was. 11 vol rafels. 15 land in Azië. 17 bijgevolg. 18 moeilijk breekbaar. 19 levenslucht. 21 muziekteken. 23 gele verfstof. 25 langharige borstel. 27 persoon van adel. 29 benul. 30 interest. 31 heden. 36 insect. 37 agavesoort. 39 koel. 40 medisch specia list. 42 Griekse zuilengang. 44 kleur. 45 evenzo. 47 rivier in Oost- Vlaanderen. 49 afzonderlijk. 50 vent. 53 bevlieging. 54 ge schenk. 57 kleding. 59 kunstwerk. 61 persoonlijk vnw. 63 vogel product. De volgende getallen vormen de uitkomst van deze week: 62-23-13-18-36-20-15. Stuur uw oplossing vöör donderdag 20 juni naar de redactie van de FaamA/lissinger, Postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 26 juni bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 29 mei luidt: 'Schoolreis'. De twee vrijkaarten voor Cine City in Vlissingen gaan naar F. Schroevers uit Vlissingen. Het Hans Anders filiaal aan de Vlissingse Walstraat is na een korte periode van verbouwing vernieuwd. Afgelopen vrijdag opende filiaalhoudster Ineke Bolier de deuren van de gemoder niseerde zaak. Het hele interieur is vernieuwd en door een nieu we indeling is er meer ruimte ontstaan voor zowel de montuur presentatie als het adviesgesprek. Wie even moet wachten kan zich te goed doen aan een kopje koffie. De heropening van de zaak wordt gevierd met diverse aanbiedingen en acties in de maand juni. Voor de kinderen is er een leuke kleurplaat. Tijdens de braderie in Middel burg (13, 14 en 15 juni) laat Joli Jolig als Clown Bakker Bartje het winkelend publiek proeven van allerlei lekkers uit de winkel van Bakkerij Bart in de Lange Delft. Voor de kinderen heeft de grappige clown ook weer een mooie ballon. Naast de stand van Bakkerij Bart deelt Clown Bartje lekkers en ballonnen uit. foto: Dick Verschiere Deze maand verschijnt het eerste nummer van het nieuwe kwartaalblad van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), 'Zeeuws Erfgoed'. Het blad vervangt drie eerdere nieuwsbrieven van de SCEZ, de Nieuwsbrief Archeologie, de Nieuwsbrief Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland en de Muzeeade, Informatieblad voor musea in Zeeland. Met 'Zeeuws Erfgoed' wordt het nieuws over de werkvelden en steunfuncties binnen de SCEZ geïntegreerd aangeboden. Elk vakgebied heeft in het blad een eigen overzichtelijke rubriek. Een abonnement op 'Zeeuws Erfgoed' is gratis en kan worden aangevraagd bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Post bus 49, 4330 AA Middelburg. Abonnees die al een of meerdere van bovenvermelde nieuws brieven van de stichting ontvingen, krijgen automatisch een exemplaar toegestuurd. Syntens is onlangs het project 'MensenKennis' gestart waarin opleiding, kennismanagement en personeel centraal staan. Om dit project bij Zeeuwse ondernemers onder de aandacht te brengen houdt Syntens 13 en 14 juni de 'MensenKennisdagen'. Elke dag is er een serie workshops op het gebied van o.a. lei derschap, competentiemanagement, integraal ziekteverzuim- management en personeelszaken. Naast het workshoppro gramma kunnen bezoekers doorlopend nieuwe ervaringen op doen. Zo kan men kennismaken met stoelmassage of een 'zen in be weging' demonstratie volgen. Ook zijn er twee exposities: een over de werking van de hersenen en een over rsi. Tijdens deze dagen zijn er diverse specialisten aanwezig om vragen te beant woorden en ondernemers op weg te helpen. Meer info: Syn tens Zeeland, drs. E. Verhulst, tel. 0118-628141. Onlangs schreef Jos Mesu zijn eerste kinderboekje 'Als ik groter ben'. Jos Mesu woont sinds enkele jaren met zijn vrouw en twee kinderen in Twente, maar is een geboren en getogen Zeeuw. Zijn boekje bevat 21 verhalen die de ontwikkeling van peuters en kleuters op een speelse manier prikkelen. De ver haaltjes gaan bijvoorbeeld over dingen die gebeuren als je gro ter wordt, maar ook over wat er allemaal op het strand of in het bos te vinden is. Een ander verhaal vertelt hoe de mensen er vroeger uitzagen. In zijn verhaaltjes benadert Mesu de kinderen op een positieve manier, ervan uitgaand dat kinderen van natu re willen leren. De rol van volwassenen bestaat er volgens hem uit deze na tuurlijke houding zoveel mogelijk te stimuleren. De verhalen zijn tevens verkrijgbaar op cd, ingesproken door Mieke en Jos Meusu en afgewisseld door stukjes muziek. De illustraties zijn van de hand van Marij van der Veer. De cd en het boekje zijn o.a. te koop bij Bruna-winkels in Goes, Middelburg en Vlissin gen. Zaterdag 15 juni is Jos Mesu te gast bij het radioprogram ma 'Kanaalstraat 64' van Omroep Zeeland. Koken leer je Mevrouw Lin-Trinh drijft sa men met haar man het restau rant. Zij verzorgt de snackaf deling en bediening. De keu ken is zijn domein. De nieuwe eigenares vertelt, dat ze af komstig is uit een familie die verschillende restaurants heeft o.a. in Middelburg en Vlissingen. Het lag dus ge woon voor de hand dat ook zij ooit een eigen restaurant zou starten. Lin-Trinh is al op heel jonge leeftijd in Nederland ge komen en woont hier al 22 jaar. Ook heeft ze hier haar schoolopleiding gevolgd, dus Nederlands is haar voertaal. Maar met de keuken wordt in het Chinees gecommuniceerd. Hier echter geen gebruik van die typische geperforeerde blaadjes met carbon, maar een computer die een bestel bon met Chinese karakters produceert. De zaak is verder eenvoudig ingericht. Opval lend anders dan een "ge woon" Chinees restaurant is de frituurinstallatie bij de in- in de keuken IPPY voor sieraden en accessoires gang. „We willen laagdrempe lig zijn. ledereen moet hier binnen durven lopen om wat te eten. Daarom hebben we gekozen voor dit concept", zegt de jonge onderneemster. Boven het luik naar de keuken hangt een Chinees gedicht. Iets hoger een schapje met een beeldje, lichtjes en een paar kommetjes. Allemaal om het succes in zaken te bevor deren. Haar man, de kok, heeft al veel ervaring. „Koken leer je in de keuken", lacht Lin. „En zo heeft mijn man het ook ge leerd. Werken in de praktijk. Dan zie je wanneer de rijst gaar is en voel en proef je hoeveel van een bepaalde specerij er nog in een gerecht moet voor de juiste smaak. Onze gerechten zijn trouwens altijd mild. Dan kun je zonodig zelf sambal toevoegen. De in grediënten voor de maaltij den, die we inkopen via de groothandel zijn uiteraard vers. Afhaalmaaltijden wor den verpakt in magnetrondo zen. Die zijn heel stevig en houden het eten goed warm. Bovendien kun als je nog iets overhoudt, later gemakkelijk warm maken in de magne tron." Voor de af te halen fri tes heeft Oriental Paradise leuke en praktische ronde kar tonnen tonnetjes. In de maand juni is er een openingsmenu van 4 gerechten, babi pan gang, tjap tjoy, kip met man go, thaise ajam pangang en Oriental Paradise: ook voor een patatje. foto: Jaap Wolterbeek Het eerste leuke detail is al bij de ingang van de winkel te vinden. De deur is uitgevoerd als een ouderwetse boven- en onderdeur. De verdere inrich ting is ook de moeite waard. Strak en modern, maar toch warm, door de gebruikte kleu ren en het hout van de meu bels. Anke Fierloos, de eige nares vertelt trots, dat haar vader dit heeft ontworpen. Hij is architect. Enkele meubels zijn door haar broer, die archi tectuur studeert, bedacht. Het is te merken, dat mensen met verstand van zaken hier de hand in hebben gehad. Anke heeft na haar opleiding verscheidene jaren in een ju welierswinkel gewerkt, in Rot terdam. „Daarnaast maakte ik ook zelf sieraden", vertelt ze verder. „Ik ben altijd erg geïn teresseerd geweest in kralen vandaar dat ik er veel mee werk. Maar ik heb ook gouden sieraden gemaakt in opdracht. En ik heb altijd het idee gehad iets voor mezelf te beginnen. Deze zaak is daar het resultaat van. De naam hebben we zelf verzonnen. We hebben ge zocht naar klanken, die iets moois en moderns uitdrukken en zijn zo op IPPY gekomen. In deze winkel willen we dingen verkopen, die we zelf ook mooi vinden. 'We', want ook Esther v.d. Water helpt mee in de winkel om die mooie din gen te verkopen." Het assortiment bestaat uit sieraden van een strakke vormgeving, trouwringen, horloges van o.a. Diesel en Fossil. Zonnebrillen en hoe den van Sarlini. Tassen, shawltjes en slippers die in de winter worden vervangen door handschoenen. Ook zijn er abstracte kunstwerken zo als etsen, collages en potlood- Anke Fierloos: „We verkopen hier dingen die we zelf heel erg mooi vinden. tekeningen te koop van Mar griet van der Ven. En niet te vergeten de coliectie kralen. Swarovski-kralen en kralen van keramiek en glas. Er is een speciale schuifladen- kast voor gemaakt. Anke is be zig aan een prachtige ketting. „In de winter, als het minder druk is wil ik een nieuwe col lectie maken", zegt ze enthou siast. „Ik maak zeker sieraden in opdracht. Ook van goud. Achter de winkel is nog een ruimte, die wordt ingericht als atelier en daar wil ik in de toe komst workshops organise ren. In de eerste plaats voor foto: Jaap Wolterbeek het werken met kralen, maar ook voor het maken van gou den sieraden. Goud smeden dus." Plannen heeft deze on dernemende goudsmid ge noeg. Het ziet er imposant uit wan neer je aan komt rijden. Een modern benzinestation met in totaal acht opstelplaatsen - waaronder twee voor vracht wagens - waar getankt kan worden. De bijbehorende winkel is zo'n 100 m2 groot en heeft al les van wat de moderne auto mobilist zich maar kan wen sen. Je zou het een kleine su permarkt kunnen noemen. Pal naast het benzinestation is een grote wasplaats gebouwd voorzien van de nieuwste snufjes op het gebied van au- towasstraten. Volledig geauto matiseerd en heel gemakkelijk te bedienen, kun je kiezen uit diverse wasprogramma's. Zo op het eerste gezicht lijkt het een wasstraat als alle andere, maar dat is volgens Ruud Ku zee absoluut niet zo. Hij laat het materiaal zien wat de meeste wasstraten op hun borstels gebruiken - een dun stuk nylon - en laat ter verge lijking het materiaal zien wat op hun borstels gebruikt wordt. Een brede van 'foam- achtig' materiaal gemaakte reep. Ruud: „De meeste wasstraten gebruiken de traditionele ny lon borstels. Die laten plekken achter op de lak. Bij dónkere lakken zie je de sporen van die nylon draadjes. Met deze bor stels is dat voorbij. Ze zijn bre der en zachter waardoor ze een breder oppervlakte be strijken en geen krassen ach terlaten." Naast de wasstraat zijn nog drie boxen ingericht voor de doe-het-zelvers. Met een aangepaste drukspuit - zo dat het water niet gelijk alle kanten opspuit wanneer je hem aanzet - en verwarmde vloeren zodat ze ook in de winter bruikbaar zijn en niet glad worden. Goed nieuws voor alle taxichauffeurs; ze BP benzinestation Kuzee. zijn dag en nacht geopend! De laatste box heeft wel iets heel bijzonders. Er staat een stella ge (trap) waardoor je eenvou dig de bovenkant van je cara van of bus kunt reinigen. Er is over veel zaken nagedacht door Kuzee. „Overigens", ver telt Kuzee, "heb ik nog een primeurtje. Er komt nog een wasstraat voor vrachtwagen combinaties, een kantoortoren en het autobedrijf met stal lingruimte van meerdere ver- foto: Jaap Wolterbeek diepingen." Het wordt dus een compleet multifunctioneel complex. Ter introductie heeft Kuzee een aanbieding; wie nu voor 20 liter tankt krijgt een autowasbeurt voor de helft van de prijs. Zelf omschrijven ze het als 'een feestwinkel voor kinde ren', maar daar kun je gerust aan toevoegen 'en (toekom stige) ouders'. Alleen al om ideeën op te doen is het de moeite waard om eens langs te gaan. Is uw kind bijna jarig en weet u nog niet wat u op het kinderfeestje moet doen? Bij het Kinderpaleis weten ze raad. Zo zijn er een aantal 'verkleedkisten' te huur in verschillende thema's varië rend van poppenmoeder tot speurneuzen. In een kist zit kleding, bord jes, servetjes, snoepzakjes en uitnodigingen. En daarnaast zit er nog een draaiboek bij waarin allerlei spelletjes en activiteiten staan die gedaan kunnen worden. De feestvier ders zijn zo een hele dag zoet. In de winkel zelf kunnen kinderen iedere woensdag- of zaterdagmiddag terecht voor een workshop. Er is plaats voor minimaal zes en maximaal acht kinderen. Ze gaan dan onder begeleiding knutselen waarbij gekozen kan worden uit een drietal activiteiten. Het maken van een dieren windgong, een deurhanger met dierenmotief waarop met krijt iets ge schreven kan worden (be doeld om aan de deurkruk te hangen met bijv. 'verboden voor mama' erop) of het be drukken van een tas. Alle maal zaken waarbij een be roep wordt gedaan op de cre ativiteit van het kind en daar bij is het nog leerzaam - en leuk - ook. Voor toekomstige pappa's die de straat willen laten zien dat ze pappa zijn geworden, zijn er houten ooi evaars en beschuiten met muisjes - voorzien van een naambord - voor in de tuin. En als origineel cadeau voor mama is er de luiertaart. U hoort het goed; een taart van luiers. Roze voor een meisje, blauw voor een jongen, het ziet er mooi uit en de kers verse ouders hebben er ook nog iets aan. Voor oma die een cake wil bakken voor het kleinkind hebben ze bij het Kinderpaleis bakblikken in de vorm van cijfers. Zo zijn er heel veel leuke en originele artikelen te vinden. Terwijl de ouders rondsnuffelen zullen de kinderen zich prima ver maken: het Kinderpaleis be schikt over een heus speel huis. In een apart kamertje in de winkel kunnen de kids naar hartelust spelen (en pappa's ook). i saté met nassi, bami of witte rijst voor 12,75. Openingstij den maandag 16.00-10.00, dinsdag t/m zaterdag 12.00- 10.00 uur. Telefoon 0118- 604028. Als het aan het Kinderpaleis ligt is het afgelopen met afgezaag de kinderfeestjes. foto: Jaap Wolterbeek

de Faam | 2002 | | pagina 21