Anjer actie Emotietuinen: tuinen die je wat doen Nieuwe techniek in Kas van de Toekomst Dynamisch lenterecept Een dagje naar de Floriade? giro 5050 Oosters roergebakken asperges met peultjes Weetjes over de Tuinbouw De eerste 5.000 bezoekers ontvangen gratis het nieuwe Suske en Wiske album De Fleurige Floriade. Woensdag 5 juni 2002 FAAM/VLISSINGER 15 Oase van kleur op dynamische Floriade Elke Floriade, die de allerlaatste (internationale tuinbouwtrends en -ontwikkelingen bijeenbrengt, vormt een ijkpunt van de Nederlandse parkarchitectuur, ledereen kan de meest waardevolle kenmerken van alle voorgaande edities nu nog steeds bekijken. Zo zijn de Euromast en het nabij gelegen, in Engelse landschapsstijl uitgevoerde park. een levende herinnering aan de eerste Floriade in Rotterdam (I960). De tweede en derde editie vonden plaats in Amsterdam, in het Amstelpark (1972) en Gaasperplas (1982). En nog vers in het geheugen ligt ongetwijfeld de Floriade in Zoetermeer (1992). T\iinbouwbreed De wereldtuinbouwtentoonstelling stevent met een uitgekiend, groot schalig parkontwerp af op een even kleurrijk als succesvol Geef aan de collectant of stort op Prins HiTnliartl'^1 ^Cultuurfonds Geeft cultuur de kans w w w.c u 11 u u c fo n d s111 verloop. De organisatie heeft namelijk het 65 hectare grote terrein opgezet volgens de basis elementen 'genieten', 'kennis platform' en 'werken aan een duurzame leefomgeving'. Het park is in drie grote deelgebieden onderverdeeld en wordt rondom deze elementen tuinbouwbreed gepresenteerd. De bezoeker begint iit het noordelijk gelegen deelgebied, bij het Dak. De over kapping is vier voetbalvelden groot en bedekt met maar liefst 19.000 zonnepanelen. Hier zijn voortdurend permanente en wisselende binnententoon- stellingen uit binnen- en buiten land te zien. Verder krijgt de bezoeker in dit parkdeel een schat aan informatie over voedings- tuinbouw bij de Kas van de Toekomst, het paviljoen 'Taste' en de Hollandse Fruittuin. Harmonieus Het tweede parkdeel, naast de Berg, vertoont grote gelijkenis met het inspirerende Nederlandse polderlandschap. Hier kan de bezoeker op tien verschillende eilanden alles zien rond het thema duurzame en kwalitatieve leef omgeving. Behalve het paviljoen 'Nederland straks', is ook een bezoek aan te bevelen aan het stiltecentrum. Tuinbouw Experience en (W)onderwaterland. Speciaal is ook de Groene Stad, waar groen en stedenbouw harmonieus samengaan. Een bezoekje aan dit parkdeel is pas voltooid óp de berg. namelijk Big Spotters' Hill. Op 40 meter hoogte kan men genieten van het uitzicht over alle bomen, planten en bloemen die in hun volle dynamiek te bewonderen zijn. Openingstijden De Floriade is tot en met 20 oktober dagelijks geopend van 9.30 tot 19.00 uur. In verband met de verwachte drukte op 9 mei, 10 mei, 19 mei en 20 mei (Pinksteren) is de leukste tuin van Nederland deze vier dagen extra lang geopend tot 22.00 uur. De kassa's sluiten dan ook later, om 21.00 uur. Nederland produceert momenteel 10 miljard bollen per jaar. Zouden we deze bollen naast elkaar planten, dan kunnen we daarmee 25 keer de aarde rond. Waren er in 1992 nog 250 soorten rozen, nu zijn er maar liefst 750 soorten rozen. Ruim 85% van de in Nederland geteelde paprika's worden geëxporteerd. Vooral de speciale kleuren wit, paars, bruin en lila zijn populair in Japan en Amerika. Van de ruim 170 landen in de wereld importeren meer dan 120 landen bloemen uit Nederland. 2/3 van de wereldhandel in bloemen en planten loopt via Nederlandse handelshuizen. 93% van de bloembollen die wereldwijd verhandeld worden komt uit Nederland. Amerika is de grootste afnemer van de Nederlandse bollen. (per persoon 1 coupon) Floriade, 'feel the art of nature'. Dat is het hoofdthema van de alweer vijfde editie van deze tentoonstelling die Koningin Beatrix begin april officieel opende. Deze wereldtuinbouw tentoonstelling die Nederland kleur geeft, wordt om de tien jaar georganiseerd. Deze editie van de Floriade biedt bezoekers een welbestede dag en een uitgelezen kans om alle aspecten van de Nederlandse tuinbouw te zien en op te snuiven. Kortom, een dynamisch feest voor alle zintuigen in de leukste tuin van Nederland. Tuinen zijn veel levendiger dan je denkt, en niet alleen omdat ze groeien en bloeien. Ze zijn ook van invloed op onze gemoedstoestand en roepen zelfs emoties op. Dat ondervindt de bezoeker op Floriade 2002 aan den lijve bij een bezoek aan de Emotietuinen. Daarvan zijn er drie, die in elkaar over lopen en elk een afzonderlijk thema hebben: Bezinning, Romantiek en Dynamiek. Dynamiek Het laatste deelgebied aan het Meer is een schitterend gebied waar onder meer een groot aantal Europese en Aziatische landen hun tuinbouwkennis laten zien, proeven en ruiken. Bezoekers komen zintuigen te kort, helemaal nu het park ontluikt en door een bont palet van voorjaarskleuren wordt ingekleurd. Dynamiek vormt dan ook het eerste van drie thema's, die elk een heel seizoen lang bijna de complete Floriade onderdompelt in een bepaalde bijzondere, welhaast voelbare sfeer. Activiteiten op de Floriade Op de Floriade zijn twee open luchttheaters te vinden. In deze theaters is volop muziek, dans, zang, theater, kleinkunst en infotainment uil Nederland en de rest van de wereld te zien. Op onverwachte plaatsen in het park zullen op onverwachte momenten spannende en speelse ontmoetingen plaatsvinden met allerlei entertainers en artiesten, die de bezoeker zullen doen verbazen, schaterlachen en ontroeren. Kleurrijke fanfares en marchingbands zorgen op gezette tijden voor nog meer leven in de brouwerij. Bovendien zijn er demonstraties, kunstenaars aan het werk en diverse workshops. In de evenementenkalender heeft de Floriade plaats ingeruimd voor negen themadagen. Daarnaast is er plaats voor nationale dagen van deelnemende landen, zoals Bulgarije, Verenigde Staten, Japan en Indonesië. Ruim 40 wisselende binncntentoonstellingen maken (hoofdgerecht voor 2 personen) Bereidingstijd 20 minuten Ingrediënten 500 g witte asperges, 50 g peultjes, 3 bosuitjes, 1 rode peper. 1 teentje knoflook, 3 eetlepels (roerbak)olie. 2 theelepels geraspte verse gember (of 1/2 theelepel gemberpoeder), 2 eetlepels oestersaus, 1-2 eetlepels (Japanse) sojasaus, 75 g licht- gezouten cashewnoten Schil de asperges van het topje naar beneden en snij van de onder kant een stukje van ongeveer 2 cm. Snij de asperges schuin in stukken van ongeveer 4 cm. Snij de puntjes van de peultjes en halveer ze. Snij de bosuitjes in stukjes van ongeveer 2 cm. Verwijder de zaadjes uit de peper en hak de peper fijn. Hak ook de knoflook heel fijn. Verwarm de asperge stukjes (niet de aspergekopjes) gedurende 3 minuten in de magnetron op vol vermogen. Haal het schaaltje uit de magnetron en laat het op het aanrecht even na- garen. Verhit de olie in een wok en fmit de knoflook, rode peper en gember zachtjes tot het mengsel gaat geuren. Schep dan alle aspergestukjes, peultjes en bosui erdoor en roerbak de groenten ongeveer 3-4 minuten op hoog vuur. Voeg de oestersaus, sojasaus en 2 eetlepels water toe en verwarm de groenten afgedekt ongeveer 3 minuten. Schep de cashewnoten erdoor en verwarm het gerecht nog even zonder deksel. Lekker met (jasmijn)rijst. Per persoon ongeveer 225 g groenten Bronwww.groentenenfruit. nl De tuinbouwsector in een ballonvaart... Waarin een klein land groot kan zijn. Dat geldt zeker voor de glastuinbouw. Ondanks zijn bescheiden aandeel van 12.000 hectare van het Nederlandse grond gebied, heeft het een inter nationale voorbeeldfunctie als het gaat om techniek en innovatie. De Kas van de Toekomst, een van de vele hoogtepunten van de Floriade 2002, biedt in dit opzicht een interessant doorkijkje naar hoe glas tuinbouwbedrijven in 2010 zullen inspelen op ICT- oplossingen en strengere milieuwetgeving. In het park bevindt zich de felblauwe entree van de Kas van de Toekomst. Het pronkstuk van de Land en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO). De bezoeker treft hier behalve de allerlaatste technische snufjes ook innovatieve oplossingen aan die een milieu bewust, energiebesparend en arbeidsvriendelijk productieproces in de glastuinbouwsector waarborgen. Hangende goten en roltafels Gert Jan Brueren van LTO Nederland: "Deze kas laat drie verschillende kastypen zien: een standaard glaskas, de superglaskas en een kunststof zigzag-kasdek. In de kas worden op een relatief klein oppervlak In het voorjaar is niet alleen Nederland in een oase van kleuren gedompeld. Ook in maar liefst 120 andere landen genieten mensen van een kleurig bloemetje uit ons land. Wie weet namelijk dat 93% van de bloembollen die wereldwijd worden verhandeld, uit Nederland komt? En ooit geweten dat Nederland jaarlijks zo'n 10 miljard bloembollen produceert? Al deze weetjes plus een boeiend verrassings element zijn te vinden in het paviljoen van de Tuinbouw Experience. Niet iedereen weet precies de waarde in te schatten van de Nederlandse tuinbouwsector in de wereldeconomie. Om een beeld te krijgen van deze veelzijdige branche is het de moeite waard om de Tuinbouw Experience te bezoeken. Een paviljoen dat door haar markante vormgeving en inspirerende water val ongetwijfeld de aandacht van de bezoekers trekt. Het bezoek maakt in één oogopslag duidelijk dat de Nederlandse tuinbouw haar leidende positie op de wereldkaart wil handhaven. Bovendien vormt deze sector een buitenkans voor jonge, ambitieuze mensen die carrière willen maken in de veelzijdige en dynamische tuinbouwsector. Paprika's in acht kleuren Met het credo 'Welke opleiding, interesse of welk talent je ook liebt, er is altijd een baan in de tuin- bouwwereld die bij je past' probeert de tuinbouwsector zijn imago te vernieuwen en de werk gelegenheid een forse impuls te geven. In het paviljoen kunnen bezoekers via spelletjes kennis nemen van heel veel weetjes en behaalde records van de tuinbouw- branche. Zoals de paprika die in acht kleuren en vormen is te krijgen. Of het gegeven dat Nederland binnen Europa de grootste producent van champignons is. Daarnaast is er ruime aandacht voor uiteen lopende onderwerpen als bio logische bestrijding, duurzame opwekking van energie, veilingen, innovatie en veredeling. Tenslotte nodigt piloot Klaas Westerhof bezoekers uit voor een virtuele ballonvaart boven verschillende Nederlandse tuinbouwgebieden. Of Westerhof nu een vaarbrevet heeft of niet. hij doet het na een paar minuten gladjes over in een helicopter waarbij sommige kasruitjes en windmolens sneuvelen. Kortom, een Experience die het nodige bij de bezoekers losmaakt. In het paviljoen van Tuinbouw Experience ondergaan bezoekers een virtuele ballonvaart en heli- koptervlucht boven verschillende Nederlandse tuinbouwgebieden. Elke tuin heeft een typerende, voelbare sfeer, die tot leven wordt gewekt door de kleuren en vormen van de beplanting. Dit voorjaar, waarin alles ontluikt, is de tuin der Dynamiek op zijn mooist. Zoals de naam al zegt, straalt deze tuin een expressieve, energieke en uitbundige sfeer uit. Sprankelende kleuren Volgens Jessica Hilgers van Plant Publicity Holland draait alles in de tuin der Dynamiek om het gevoelselement. "Het is een tuin die men ondergaat en beleeft. Maar wat maakt een tuin dynamisch? In de eerste plaats de ligging in de zon, om volop van de eerste voorjaarszon te profileren", legt Hilgers enthousiast uit. "Dit in tegenstelling tot de twee andere thematuinen. die licht en schaduw Dit voorjaar, waarin alles ontluikt, is de tuin der Dynamiek op zijn mooist. afwisselen. Onder invloed van de prille zon en de stijgende tempera turen komt de tuin tot leven; knoppen barsten open, gewassen komen op en de eerste bloemen tonen hun kleurenpracht. In de dynamische voorjaarstuin zijn dat vooral sprankelende geel-, rood- en oranjelinten. Kleuren die een frisse, krachtige, welhaast vurige stemming bij ons oproepen." Stoere aanblik Naast de kleurkeuze bepaalt de vorm van de beplanting het tweede aspect van het gevoelselement. Bolgewassen staan naast verschillende soorten coniferen. Hun gevarieerde, stoere aanblik en elegante vorm van bol tot zuil maken hen tot blikvangers die de tuin een bijzonder accent geven. Bloeiende heesters als Rododen dron, Kerria of Cytisus maken de tuin nog uitbundiger. Kortom, de tuin der Dynamiek zorgt ervoor dat de Floriade-slogan 'Feel the art of nature' wel heel erg letterlijk tot leven komt. negen verschillende gewassen op uiteenlopende manieren geteeld." LTO wil de bezoeker graag laten zien dat de glastuinbouwsector anno 2010 met veel techniek en op milieuvriendelijke wijze een voedselveilige en hoge productie haalt. Naast de teelt van Hollandse komkommer, tomaat, paprika in zogenoemde hangende goten, komen in een constante, enigszins vochtige kastemperatuur sier gewassen tot wasdom. De sier gewassen. zoals de roos en de ficus, bewegen zich via computer gestuurde aluminium roltafels door de kas. Arbeidsvriendelijk pur sang, want de moderne tuinder hoeft voor het onderhoud en het snijden niet gebukt langs al 'zijn' siergewassen te lopen. Deze komen in 2010 via de roltafels en op stahoogte naar hem toe. Simulatiespel "Verder ziet de bezoeker de geavanceerde installatie die nodig is om de gehele kasruimte van de gewenste temperatuur en - minstens zo belangrijk - water mét voeding te voorzien", vervolgt Brueren. "De glastuinbouwsector is constant in ontwikkeling." Dat blijkt in het informatiecentrum, waar de bezoeker onder meer kan zien hoe nieuwe kassen in het landschap kunnen worden ingepast. Een goed voorbeeld van innovatie is de werking van een oogstrobot. Weliswaar nog in de vorm van een spannend simula tiespel, maar alvast wel een voorproefje van wat LTO bij de volgende Floriade kan laten zien." De Kas van de Toekomst biedt een interessant doorkijkje naar de glastuinbouw in 2010. Op de 40 meter hoge Big Spotters' Hill kan de bezoeker genieten van het uitzicht over alle bomen, planten en bloemen die in hun volle dynamiek te bewonderen zijn. ook onderdeel uit van het evenementenprogramma.

de Faam | 2002 | | pagina 15