Oranjevereniging Oost kapel ie viert 3 Juni2002haar 25Ja rigjubileum ntet D-Dag ^6* Vier de vrijheid Vrij zijje vrij voelen? Comité mm Aanbeveling Voorwoord door burgemeester A. C. de Brujjn van de (gemeente Veere 12 FAAM/VLISSINGER Woensdag 5 juni 2002 Zinderend Zee Land Vice-Admiraal C. van Duyvendijk Bevelhebber der Zeestrijdkrachten Mr. L.F.C. Baron van TUI Vice-voorzitter KNRM Kolonel Mr. R.J.F.M. Veitman Commandant District Zuid-Holland - Zeeland Koninklijke Marechaussee I Luitenant-Kolonel Drs. P. Schattenberg l Hoofd afdeling werving en aanstelling Kon. Landmacht. W.P van Leersum Regionaal Commandant Brandweer Zeeland Mw. A.C. de Bruyn Burgemeester van Veere J.R. de Reus Directeur Bureau Toerisme Zeeland Voor meer informatie, surf naar: http//f ly.tö/oostka pel Ie Telkens als ik oud-strijders zie bij herdenkingen van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog komt de gedachte bij mij op: "Dat waren toen jonge mannen, jongens eigenlijk nog". Tegelijkertijd stel ik mij dan voor hoe zij ten strijde trokken. Mogelijk aanvankelijk met een te romantisch beeld van de oorlog. Al was dat al danig bijgesteld door de verhalen van wie teruggekomen waren uit de Eerste Wereldoorlog. Maar zelfs dan moet de realiteit aanzienlijk anders zijn gebleken dan men in vredestijd kon vermoeden: wreder, onberekenbaarder, vernederen der. En desondanks hoor je toch ook van solidariteit, saamhorigheid, kameraadschap. Aan weerszijden van de balans ontstaan dan grootheden die niet met elkaar zijn te verenigen. Bij de herdenkingen vraag ik mij dan af wat de oorlog met die mannen en jongens heeft gedaan. Hoe zij na de bevrijding hun leven weer hebben opgepakt. Of en hoe ze aan wie thuis bleven, konden vertellen wat ze hadden meegemaakt. Eigenlijk denk ik, dat die ervaringen het best gedeeld worden tijdens de herdenkingsbijeenkomsten zelf. Met de manschappen die hetzelfde hebben meegemaakt. 'Ervaringsdeskundigen' heet dat tegenwoordig. Oostkapelle biedt hun de gastvrijheid en de mogelijkheid tot het opnieuw bezin nen. Dankzij de geallieerde troepen kunnen wij al meer dan vijfenvijftig jaar in vrijheid leven. Aan hen danken wij het herstel van de democratie. Vandaag de dag vinden we dat zo gewoon, dat wij die waarden een beetje verwaarlozen. En dat is gevaarlijk. De herdenking doet ons dat doen beseffen, evenals de ontwikkelingen in de maatschappij,Waarin wij nu leven. Wij kunnen het feest van de vrijheid vieren door gebruik te maken van ons stemrecht. Eerder dit jaar konden wij al ter stembus voor de ge meenteraden en het waterschap, in mei kozen we onze volksvertegenwoordiging. En voor volgend jaar nodig ik u vast uit voor de verkiezingen van provinciale staten. Opdat wij onze vrijheid vieren. Drs. W.ï. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland. Als directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland wordt mij nog wei eens gevraagd wal het belang is yan-evenementen. Daar zou ik natuurlijk een uitvoerige verhandeling over kunnen houden. Maar eigenlijk kan ik er gewoon heehkort over zijn. Mensen beoordelen een gebied op het kunnen beleven ervan, in al. zijn facetten. Verblijf en vermaak, die twee zijn onafscheidelijk! Waar je woont en daar waar je op vakantie bent Een gebied waar geen evenementen plaatsvinden, waar nooit iets gebeurt, dat leeft niet, is saai. Al is het er nog zo mooi. Fraaie natuurgebieden, pittoreske stadjes, mooie fiets- en wandelpaden. Ailemaai prachtig, maar niet genoeg. Teveel een openlucht museum-de levendigheid ontbreekt. Alhoewel, in elke plaats een straatfestival of boerenianddag, dat is ook weer niet goed. Teveël van hetzelfde. Variatie, ook voor evenementen het sleutelwoord. Sport en cultuur, culinair en folkloristisch, groot en klein, zomer en winter. De ene keer gewoon als amusement, de andere keer met een boodschap. Soms uit bundig, dan weer ingetogen. Hef valt me op dat we in ons kleinschalige Zeeland vaak kiezen voor dat laatste. "Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg!" En dat vind ik jammer. De Oranjevereniging Oostkapelle durft het aan met D-Day iets groots neer te zetten. Een evenement met bovenregionale aantrekkingskracht, met identiteit, met emotie. Waaghalzerij? Misschien, al vind ik de vergelijking met het wervelende karakter van de air- en seashow eerder symbolisch. Daarom ook dat het Bureau voor Toerisme Zeeland de jarige Oranje vereniging Oostkapelle van harte ondersteuning wilde bieden bij de organisatie van dit spektakel. Een spektakel van vrijheid! Van je vrij voelen, van genieten van vrij zijn. Maar, genoeg woorden nu, anders wordt het toch nog een lang verhaal. Tijd voor beleving! In verwondering en voi bewonderingin Zinde rend Zee Land! Drs. W.T. van Gelder Commissaris van de Koningin van Zeeland Ron de Reus, Directeur Bureau voor Toerisme Zeeland. Allereerst wil ik alle leden van de Oranjevereniging Oostkapelle van harte feliciteren met haar 25-jarig bestaan. Een vereniging als deze is buitengewoon belangrijk in een dorpsgemeenschap. Samen evene menten organiseren en zien dat ze slagen, geeft veel (persoonlijke) voldoening. Voor het maatschappelijke èn culturele dorpsleven is uw vereniging dan ook onmisbaar. Toen ik voor het eerst hoorde van dit initiatief om het jubileum met een herhaling van D-Day te vieren, was ik meteen enthousiast. Ik ben er van overtuigd, dat dit een van de indrukwekkenste evenementen van 2002 zal worden in de gemeente Veere. Misschien wel van heel de provincie Zeeland.Het is ontzettend veel werk om een dergelijk evenement te organiseren. De organisatoren hebben alles tot in de details uitgewerkt en geregeld. Niets is aan het toeval overgelaten. Zij hebben een fantastisch programma in elkaar gezet. De samen werking met de Koninklijke Luchtmacht, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij staat garant voor een geslaagd evenement. D-day is wat mij betreft de belangrijkste dag in de Nederlandse geschiedenis van de vorige eeuw. D-day staat voor durf, onafhankelijkheid en voortbestaan van de eigen identiteit. Deze drie dingen vind ik ook terug in de Oranjevereniging, De durf die er voor nodig is om dit evenement zo groots op te zetten. De on afhankelijkheid van deze vereniging zie ik terugjfttè grote zelfstan digheid waarmee ze werkt. Alle originele evenementen worden be dacht, aile contacten worden zelf gelegd et) er wordt voor gezorgd dat alies op de juiste manier verloopt Déze vereniging dopt haat et gen boontjes. En het derde punt is het voortbestaan-van de eigen identiteit. Het jubileum is hier een prachtig bewijs van. Deze vereni ging heeft precies 25 jaar geleden een plaats gekregen in onze ge meenschap. En al 25 jaar heeft ze die plek behouden zonder dat ze haar 'eigen gezicht', waarmee het ooit is begonnen, heeft verloren. Het gemeentebestuur van Veere streeft ernaar daft £{ie kernen le venskrachtig zijn, aantrekkelijk om te wonen en mgt goede voorzie ningen en activiteiten op het gebied van welzijn en cultuur. De ge meente kan dat doen door het geven van subsidies. Maar om een vereniging in stand te houden is veel meer nodig Een culturele ver eniging ais deze, vergt enorm veel creativiteit; inzet en betrokken heid En dat allemaal op basis van vrijwilligheid De burgemeester van Veere; Mevrouw A.C. de Bruijn

de Faam | 2002 | | pagina 12