Croissant speciaal Moeders in de dierenwereld Zingen voor en over moeder Omdat zij er altijd voor je is Geef eens een sieraad aan mama Top tien moederlijk advies Zelfgemaakte of echte bloemen? Stop je idee in een pakketje Nieuw interieur Een kus van... Weet je wat mijn moeder doet? Moeders spelen een grote rol in het leven van de meeste mensen. De tweede zondag van mei worden steevast alle moeders ver wend, verrast, gebeld, of bezocht door kinde ren, kleinkinderen en partners. Die speciale rol van moeder geldt niet alleen bij het doorsnee gezin. Ook bekende personen van nu en van vroeger laten zich lovend uit als het om mama gaat. Een aantal 'moederquotes' op een rijtje. Moeder extra in het zonnetje zetten, begint 's ochtends vroeg al. Ontbijt op bed. Dit ontbijt kan extra speciaal gemaakt worden door iets speciaals met het eten te doen. Maak voor moeder bijvoorbeeld een groot hart of de M van mama van croissantdeeg. In situaties van stress eten sommige moeders hun kinderen op. Andere vrouwtjes geven vijf jaar lang borstvoeding en hun kinderen hangen drie jaar lang aan hun lichaam. Moeders in de dierenwereld, sommige hebben het zwaar.... Oogappeltjes Chimpansees Kinderen opeten Co-moederschap Moeders vormen een grote inspiratiebron voor artiesten. Er zijn namelijk heel wat liedjes geschreven over mama's. Bemoeizuchtig Mislukt Op moederdag worden alle moeders weer eens lekker verwend. Ze worden verrast met een ontbijt op bed, een diner, een mooie tekening of met een mooi cadeau. Vaders to nen hun geliefde op deze dag ook hun waarde ring en overspoelen haar met complimentjes. Trends Woensdag 8 mei 2002 FAAM/VLISSINGER 15 Moederquotes op een rijtje Napoleon: "Laat Frankrijk goe de moeders hebben, want dan zal het land ook goede zonen hebben." Lincoln: "Alles wat ik ben, of hoop te zijn, heb ik te danken aan mijn moeder." W.R. Wallace: "De hand die de wieg op en neer beweegt, is de hand die de wereld regeert". Honore de Balzac: "Een moe der die werkelijk een moeder is, is nooit vrij." Sophia Loren: "Ze is mijn moeder, met een hoofdletter M, ze is me heilig." Freud: "Een man die altijd de onmiskenbare favoriet van zijn moeder is geweest, be houdt zijn hele leven het ge voel een strijder te zijn, die overtuigd is van zijn succes en dat resulteert vaak in echt suc ces." Annie M.G. Schmidt: "Doe nooit wat je moeder zegt, dan komt het allemaal terecht!" Annie M.G. Scmidt: "Gelukkig krijgt iedere moeder gratis bij de baby een bebloemd gor dijntje geleverd, dat ze zacht jes toe kan schuiven tussen hem en de toekomst." Benito Mussolini: "Oorlog is voor de man wat moeder schap voor de vrouw is." C.S. Seton: "Grootmoeders zijn misschien meteen oud, maar worden beslist nooit ou der." Elsa Triolet: "Wat heeft mijn arme moeder allemaal niet opgeofferd, voor mijn onge luk!" Frank Sinatra: "Vroeger zocht een man een vrouw die koken kon als zijn moeder. Tegen woordig krijgt hij er een die drinken kan als zijn vader." J. Saores: "Het geduld van een moeder is als tandpasta. Hoeveel je er ook van ge bruikt, er is altijd nog een beetje over." Jan Wolkers: "Je kan als moe der beter tien kinderen onder houden, dan tien kinderen hun moeder." Laurilland: "Ge kunt de vriend van uw vader worden, van Croissantdeeg kun je in blik ken kopen. Na het openen van het blik, laat je de uitgerolde driehoeken aan elkaar zitten. Je krijgt dan een rechthoekige lap. Rol deze met een deegrol ler iets uit, zodat je een lang gerekte lap krijgt. Deze snijd je in de lengte in twee gelijke delen, zodat je twee stroken krijgt. Plak deze lappen deeg met water aan de korte kanten aan elkaar, zodat je een smalle strook over houdt. Deze rol je nu op tot een lange staaf, waarna je er een letter M van kunt maken. Leg de let ter op een bakplaat en plaats deze in de oven. Bloemen doen het altijd goed op moederdag. FOTO BBH Het klinkt een beetje afge zaagd, maar bloemen doen het altijd goed op moederdag. Wil je toch wat minder door snee overkomen, dan kun je ook zelf bloemen maken. Kin deren kunnen aan de slag met papier, schaar en plak. Een zelfgemaakte roos staat im mers langer dan een echte. Ook een bloemenvaas is sim pel zelf te maken. Pak een plastic limonade- of melkfles, haal de bovenkant eraf met een blikopener, mes of schaar. De kinderen kunnen een teke ning maken, plakken dat op de fles, een beetje vernis erover heen en klaar is de bloemen vaas. dere moeders haar jongen over. Ze doen dus van alles om ervoor te zorgen dat de roedel overleeft. ledereen voedt zijn of haar kind weer anders op. Dat geldt ook voor moeders in de die renwereld. Sommige van hen hebben het wel erg zwaar. Urang-utangs bijvoorbeeld. Deze vrouwtjes vallen onder de categorie 'geduldige moe ders'. Niet alleen omdat ze ei genlijk nooit kwaad worden op hun kind, maar ook omdat ze vijf(!) jaar lang borstvoe ding moeten geven. Daarna kan het kleintje pas fruit eten. En om elkaar in de hoge bo men niet kwijt te raken, laten moeder en kind elkaar de eer ste drie jaar niet los. Geduld komt dus goed van pas. moeder blijft ge steeds het kind." Herodotus: "Een kind is geen vaas, die de moeder moet vul len, maar een vuur dat zij moet ontsteken." Ren, de Balzac: "Het hart van een moeder is een afgrond op de bodem waarvan men altijd vergiffenis vindt." G. Herbert: "Wie de neus van het kind afveegt, kust de wang van de moeder." Lut Lanssens: "Moeder zijn, is: antwoorden op vele vragen en dromen kunnen raden." J. Greshoff: "Moederliefde be rust op dierlijk instinct, vader liefde op een maatschappelij ke overeenkomst." Peter Darbo: "Moederdag is als iedereen moeder bedient en zij doet alsof ze het extra werk niet erg vindt." Natuurlijk moeten moeders die ver wonen, niet vergeten worden. Uit het oog, hoeft im mers niet uit het hart te bete kenen. Stel een persoonlijk pakketje samen en verstuur het ruim op tijd. Voor ijdele moeders kun je het pakketje volstoppen met ver zorgingsproducten, voor de 'lezende moeders' kun je een stapel tijdschriften opsturen met bijvoorbeeld een abonne ment op een ervan en voor de moeders die wel van een drankje houden: een wijnpak ket. Stop je idee in een pakket je. Moederdag is verwendag. Ook cadeautjes horen daarbij. Geef eens een sieraad aan mama. Dat is een blijvend ca deau, waar ze iedere dag op nieuw plezier van heeft. Een mooie ring, armband of ketting. Of misschien wel oor bellen. Iedere moeder is daar heel blij mee. Daarbij komt dat je ook echt iets uit kunt zoeken wat bij jouw moeder past. Bij de juwelier is immers keuze in overvloed, van goud tot zilver, van groot tot klein en van op vallend tot subtiel. Van de prijzen hoef je niet te schrikken. Tenminste niet al tijd, want ook die zijn heel wisselend. Iets moois is ook al te krijgen voor rond de 30 eu ro. En welke moeder is dat nou niet waard? Er zijn moeders die graag hun interieur willen veranderen, maar het is ondoenlijk om een hele nieuwe inrichting te be kostigen voor moederdag. Een beetje helpen kan echter wel. Misschien heeft jouw moeder wel eens gezegd wat voor kleur ze wil gebruiken voor haar inrichting. In die tint koop jij dan allerlei accessoi res. Denk maar aan: kussen tjes voor in de bank, kande laars, kaarsen, waxinelichtjes, schaaltjes, plantenpot of bij voorbeeld een beeldje. Als de kleur niet bekend is, haal je bijvoorbeeld een mooie plant of een woonbon, zodat ze zelf haar spulletjes kan uitzoeken. Zoenen voor moeder kun je natuurlijk geven op haar wang, maar je kunt ze ook vastleggen op een tegel: de kustegel. Wat heb je daarvoor nodig? Een tegel van 10 bij 10 centi meter, een schilderijhaak, lip stick, watervaste stift, sterke lijm en spuitbuslak. Schrijf op de tegel met stift bijvoorbeeld de tekst: Een kus je van... Doe veel lippenstift op en zet kusjes op de tegel en spuit dat in met lak. Plak ten slotte op de achterkant van de tegel een schilderij- haak, zodat moeder jouw zoen elke dag op de muur kan zien. Weet je wat mijn moeder doet? Let eens op, onthoud het goed, Stoffen, zuigen, poetsen, plassen, Boenen, kloppen, wrijven, wassen, Deurtjes open, deurtjes dicht, Met een opgeruimd gezicht, En maar stappen langs de trappen, met een emmer, veger, teil, Om ons huisje op te knappen, Met een poetsdoek en een dweil. Weet je wat mijn moeder doet Let maar op, onthoud het goed, Koken, bakken, braden, stoven, Op 't fornuis of in de oven, Winkel uit en winkel in, Steeds op pad voor haar gezin, En maar stoppen, breien, naaien, Broeken, truien, hemden, jas, 'k Liet voor haar de vlag eens waaien, Als ik de baas in Holland was! Terwijl in de mensenwereld het gewaardeerd wordt dat mannen ook een grote rol spelen in de opvoeding, is dat bij sommige dieren anders. Bij chimpansees is er duidelijk geen sprake van emancipatie. Na een zwangerschap van acht maanden wordt het kind geboren en voor een buiten staander is dan totaal niet dui delijk wie de vader is. Geen van de mannen uit de groep heeft namelijk een speciale band met hun kind. Sommige chimpansees heb ben wel de neiging jonge kin deren te beschermen en af hankelijk van hun karakter wil len ze er zelfs wel eens mee spelen. Andere vrouwtjes denken he lemaal geen mannen nodig te hebben tijdens de opvoeding. Sterker nog, ze zorgen ervoor dat de vader er niet meer is als de kinderen geboren wor den. Daarbij moet je denken aan spinnen. Bij sommige soorten is het vrouwtje groter dan het mannetje en het vrou welijk geslacht heeft dan ook duidelijk meer te zeggen. Bij wielwegspinnen, bijvoor beeld, worden sommige man netjes al tijdens het paren door het vrouwtje opgegeten. Het zaad is welkom, de man niet. Het opeten van de eigen kin deren komt ook "voor. Zelfs bij dierenmoeders die doorgaans erg zorgzaam zijn. Ze kunnen alleen niet zo goed omgaan met stress. Een Chincilla is van nature een vriendelijk dier, behalve in gevangenschap. Dan is het beestje angstig of agressief. Dit uit zich onder andere in het toebrengen van vermin kingen aan zichzelf of aan soortgenoten. Sommige moe ders eten dan zelfs hun kroost op. En dat kan een gezond mens zich natuurlijk niet voorstellen. Een rat trouwens ook niet. On derling zijn deze knaagdieren erg sociaal. Om te zorgen dat hun jongen geen gif eten, tes ten de volwassenen als eerste het voer uit. Als er niks bijzon ders gebeurt, pakken de klein tjes het eten van de oudere ratten af. De volwassen dieren accepteren dat en op deze ma nier leren de jongen wat ze wel en niet kunnen eten. Ratten leven in een roedel en daarbinnen is de samenwer king erg goed. Moeders en jongen verblijven allemaal in dezelfde ruimte. Als een moe der haar jongen eventjes al leen laat, zorgen de andere vrouwtjes voor haar kinderen. Ze zogen ze, zelfs met hun ei gen jongen. Indien de moeder iets overkomt, nemen de an- Maar ook in dit verhaal komt de man niet aan de orde. Er zijn wel dieren waar de man betrokken is bij het kind. Bij leeuwen bijvoorbeeld. De leeuwinnen, die op korte af stand een snelheid van maxi maal 80 kilometer per uur kunnen bereiken, gaan samen met andere vrouwtjes op de savanne jagen, voornamelijk op gnoes, buffels en zebra's. Het mannetje blijft intussen thuis om zijn gezin te bescher men en hun territorium te be waken. Bij andere diersoorten kan de moederzorg van korte duur zijn of is deze helemaal niet van toepassing. De emoes kennen bijvoorbeeld geen moederzorg. Het is namelijk de vader, de haan, die de ei eren uitbroedt en de kuikens opvoedt. De meeste dierenmoeders houden onvoorwaardelijk van hun kinderen. Ze gaan voor hen desnoods door het vuur. Bij vleermuizen bijvoorbeeld. De hongerige jongen en moe ders zullen elkaar ten koste van alles proberen te berei ken. Of wat dacht je van vo gels die de hele dag in en uit het nest vliegen om op zoek te gaan naar eten voor hun kin deren. Ze werken keihard voor hun oogappeltjes. Mens en dier liggen dus toch niet zover uiteen als dat we denken. In dierentuinen trekken moeders met hun kleintjes de meeste aandacht, zoals dit kameeltje dat onlangs geboren werd in Safa ri Beekse Bergen. De moederkameel zal het jong zo'n 20 maan den zogen. De meeste nummers zijn vooral als eerbetoon bedoeld. In Ne derland lijkt moeder erg populair te zijn, want veel artiesten van eigen bodem zongen over haar. Denk maar aan nummers als 'Dat is toch je moedertje' van Corry Konings, 'La Mama' van Corry Brokken, 'Mama' van Heintje en 'Mama' van André Hazes. Mama, mag ik even met je praten, Als vroeger, zo fijn en zo intiem, Al heb ik het oude huis verlaten, Ik mis je en ik moest je even zien. Voor Johnny Hoes staat moeder vooral voor veiligheid ('Och was ik maar bij moeder thuis gebleven, och was ik maar met jou niet meegegaan') en Kinderen voor Kinderen liet weten dat een moeder heilig kan zijn in 'Mama is morgen weer van Mij'. Vooral positief dus, maar moeders kunnen ook bemoeizuchtig zijn. Toch? Sommige artiesten trekken zich daar echter niets van aan. Ik had maar een illusie, ik wou bij de revue Mijn moeder schopte daarom altijd heibel Want zij was zo hervormd, als ik zei Snip en Snap Begon ze al te meppen met de bijbel Toen pakte ik m'n biezen en schreef haar in een brief: Uw bijbellessen hebben niet gefaald, Want ik ga u verlaten om zelf te gaan zien, Waar Abraham de mosterd heeft gehaald. Het is op moederdag altijd maar weer de vraag hoe de dag zal verlopen. Of de verrassing een verrassing blijft, of je eigen cre atie het niet begeeft en of het ontbijt fatsoenlijk lukt. Hans Dorrestijn schetst in het nummer 'moederdag' een gezin waarbij van alles misgaat op moederdag. Ondanks alle goede bedoelingen. 't Is Moederdag, 't is moederdag De thee die is wat slap, Maar leve moeder de moederdag, En leve 't moederschap. Moeder u krijgt nu ons cadeau, Daarvoor hebben wij lang gespaard, 't Heeft wel 20 piek gekost, maar 't is haast niks meer waard, Broertje schroefde 't dopje eraf, Dat joch heeft altijd wel wat, Toen liep de dure parfum eruit, er zit nou zo'n vlek in de mat. Memoire Royale, een ring van Diamonde. FOTO DIAMONDE Oorbellen met Tahiti parels en kleurige edelstenen. FOTO SCHOEFFEL mnederHao wnrHen alle mnerlprs waar binatie van beide. Er kan ge Tegenwoordig kiezen steeds meer vaders en kinderen voor sieraden als zeer speciaal moederdaggeschenk. Het mo debeeld wordt deze zomer ge kenmerkt door een overvloed van stijlen. Versieren en deco reren is daarbij helemaal hot. Sieraden en horloges worden steeds populairder en zijn niet meer uit het modebeeld weg te denken. Sieraden zijn mo dern, robuust en frivool, maar vooral vrouwelijk en elegant. Het komende seizoen zijn wit- gouden, geelgouden en zilve ren sieraden, opgesierd met zowel witte als (pastel)kleuri- ge parels en kleurige edelste nen hot items. Een voorbeeld hiervan zijn de oorbellen van Schoeffel, deze zijn uitgevoerd met Tahiti parels en kleurige edelstenen, wat een speciale kleurencombinatie tot gevolg heeft. Trendy edelstenen deze zomer zijn: diamant, robijn, saffier, amethist en citrien. Opvallen de kleuren en verrassende vormen worden samenge bracht in een beeld dat de zo mer opgewekt tegemoet treedt. Naast deze trends, worden in dividualisme en exclusiviteit ook steeds belangrijker. De ring 'Memoire Royale' van Diamonde is een sieraad dat hier perfect op aansluit. 'Me moire Royale' kent verschil lende uitvoeringen in geel goud en witgoud, of een com binatie van beide. Er kan ge kozen worden uit een variatie van diamant met smaragd, saffier of robijn. Daarnaast houdt het concept van me- moire-sieraden in dat de dra ger in de loop der tijd nieuwe edelstenen kan laten bijzetten. De ring kan zo naar eigen smaak worden samengesteld, een mooi moederdagcadeau. Alle Diamonde- sieraden wor den vervaardigd in eigen ate liers. Een echt persoonlijk cadeau is te vinden bij de juwelier of goudsmid, ook voor moeder dag. Heel wat kinderen kunnen zich ergeren aan zogenaamd 'moe derlijk advies'. Je weet wel, die zinnetjes die je van tevo ren al aan ziet komen. De top tien van deze goed be doelde raad: 10. Trek een trui aan, want het is koud. 9. Niet te dicht bij de tv, dat is slecht voor je ogen. 8. Het maakt niet uit wie er be gon. 6. Kijk me aan als ik tegen je praat. 5. Zul je je netjes gedragen? 4. En wat zeg je dan? (bij het krijgen van een plakje worst) 3. Eet je bord leeg. Weet je wel dat er kinderen zijn die nooit te eten krijgen? 2. Als hij in de sloot springt, spring je hem dan ook ach terna? 7. Waarom? Omdat ik het zeg! 1. Ik tel tot drie.

de Faam | 2002 | | pagina 15