Veel nieuws voor de badkamer Techniek en mooie vormen kleuren dit voorjaar De mooiste badkamers van Nederland Begin bij de Bron Unisex urinoir Draaiplateau Stoomcabine Nostalgie Traditioneel introduce ren sanitairfabrikanten veel nieuwe producten in het voorjaar. Het is dan beurzentijd in veel Euro pese landen en ook in Nederland verbreidt het nieuws zich snel. Gemak went snel Kleinste kamer Futuristisch Vernieuwing, daar draait het om bij de tweejaarlijkse uitreiking van de Badkamer Design Awards. Dit voor jaar was het weer zover. Niet alleen waren de meer dan 100 voor de prijs ingezonden badkamers veelal vernieuwend, de uiteindelijke prijswinnaars kunnen ook aanspraak maken op de kwalificatie "De mooiste badkamers van Nederland". Geen alledaagse badka mers dus, die in de prijzen vielen. Wasstraat Slaapkamer De vrij op een ondergrond te plaatsen wasbakken of waskommen zijn zeer in de mode. Sanitairproducten voor oude ren willen er nog wel eens uil zien alsof de handgrepen en beugels van bus en tram zijn geleend. Zo niet bij een nieuw bad van een grote Duitse fabri kant, dat even fraai als doel treffend rekening houdt met de wat strammere ledematen van de oudere mens. Op de rand van hel bad is een draaiplateau aan gebracht, zoals je dat ook wel bij de pottenbakker tegenkomt. Je gaat erop zitten en draait zo het bad in. Een mooi gebogen handvat op de tegenoverliggen de badrand verleent nog hulp bij hel instappen. Eenmaal in bad is het plateau een handige plek voor het neerzetten van een drankje en een hapje of, zo u wilt, een literaire versnapering. Stoomcabine en sauna wor den. met name door compactere uitvoeringen, steeds gemakke lijker toepasbaar in de wat gro tere badkamer. De stoomcabine laat zich natuurlijk ook goed combineren met de douche. Er is inmiddels een aantal uitvoe ringen op de markt waar men zich met twee personen comfor tabel kan ontspannen. Verder moeten we het hebben over de 'losse' wasbak, geplaatst op plateaus van hout, natuursteen, glas of metaal. Ze zijn in ronde, ovale, vierkante of rechthoekige versies op de markt. De wasbakken zelf zijn in de meeste gevallen kera misch of van glas vervaardigd. Sinds de introductie van dit type wasbak enkele jaren gele den, is er sprake van een regel rechte hausse. Ze zijn aantrek kelijk door een sfeer van puris me met een vleugje nostalgie. En de basisvorm van de wasbak wordt niet door een kraan ver stoord, want die staat er meestal netjes naast. Om een keuze te kunnen maken uil het ruime Nostalgische radiator voor aan de wand of op de vloer. Dit voorjaar zijn het vooral nieuwe technieken en steeds fraaier vormgegeven producten, die het beeld bepalen. En er komt al maar meer ruimte in de badkamer voor materialen als glas, roestvrij staal en hout, vaak in combinatie met gestuukte muren. De elektronica in de badka mer rukt eveneens geruisloos op. Zo beleeft bij toonaange vende kranen fabrikan ten de elektronisch gestuurde kraan voor de consument een door braak. Comfortabel, veel gebruiksgemak en hygiënisch. De techniek was al een aantal jaren van toepassing in openba re ruimten, kantoren en luxe hotels, maar ook voor particu lier gebruik komen steeds meer modellen op de markt. Het is even wennen, zo'n kraan zonder 'knoppen', maar gemak went snel. De extra ruimte voor de elektronica is, waar deze in het zicht moet komen, bij het strak ke kraanmodel op de foto in een mooie behuizing opgeborgen. aanbod, biedt de showroom van de Sanilairspecialist® uit komst. De kleinste kamer van het huis is vaak nog tevens stief kind ook. Dat vonden ook twee sanitairfabrikanten, die dit voorjaar gezamenlijk de klein ste kamer onder handen namen. Een oefening op de vierkante meter. Ze maakten een geïnte greerd ontwerp waarbij was- bakje, kraanarmatuur, spiegel en verlichting één geheel vor men. Ook werd er via handige, slanke kastjes en slimme laad- jes veel bergruimte gecreëerd. Het moet gezegd, dat na deze geslaagde operatie een welis waar kleine maar aantrekkelijke ruimte is ontstaan, waar de rommel uit het zicht is verdwe nen. Slimme laadjes achter de spiegel in het kleinste kamertje. Stroomlijn tekent deze douchekop. De douchekop, voor velen van ons een dagelijks gebruiks voorwerp, is nog steeds volop in ontwikkeling. Een nieuw model verenigt douchekop en handgreep tot een geheel. Ze zijn uit één stuk gevormd, zodat het lijkt, alsof de straal direct uit de hand komt. Het futuris tisch vormgegeven apparaat is instelbaar met verschillende stralen. Victoriaanse tijden keren weer: de klassieke radiator met als gastheer de al even klassie ke buizen van de traditionele handdoekradiator. Dat betekent twee in één en bovendien een wat grotere warmte-afgifte dan bij de uitsluitende toepassing van de handdoekradiator. Het product zal zich uitstekend lenen voor plaatsing in een bad kamer met een hang naar nos talgie. Het kan vrij worden opgesteld, maar kan ook goed aan de wand een plaats vinden. Verkrijgbaar in chroom nikkel of verguld. Neem plaats op de ronde schijf en draai moeiteloos en comfortabe je warme bad in. De beugel in het midden is er dan voor hand- ei spandiensten. De schijf is ook zeer bruikbaar om later een drankje naar je toe te draaien. Alleen het interieur van deze sauna is van hout. Verder is er uitzicht door de glazen voorwanden. Elektronisch gestuurde kraan in fraai vormgegeven behuizing. Drie badkamers werden bekroond met de Badkamer Design Award. In de kleinste categorie badkamers (tot 4 vier kante meter) viel een opzienba rende oplossing op de 21ste ver dieping van een flatgebouw in Eindhoven in de prijzen. Het bad is daar -schrik niet - gemonteerd in hel extra grote aanrechtblad, vlak naast de roestvrij stalen gootsteen. De keukenkraan is behalve voor de afwas ook voor het bad bruikbaar. Het idee werkt zeker ruimtebesparend. Bovendien heeft de eigenaar vanuit zijn bad een prachtig uit zicht over de stad. In een experimenteel woon- wijkje uit de zeventigerjaren in Hoevelaken huist de prijswin nende badkamer in de midden categorie (4 tot en met 9 vierkan te nieter). Het is een geheel gla zen badkamer in de vorm van een elegante 'wasstraat', waarde meeste functies in de wanden zijn ondergebracht. De verlich ting zorgt door het speciaal gecoate glasoppervlak voor een prachtig effect. De laatste jaren is er een groei ende tendens om de badkamer en de slaapkamer in een open ver binding met elkaar te bouwen. De vormgever Roy de Scheema ker zette bij een badkamer in Bussum die ontwikkeling nog eens stevig door. Hij maakte de badkamer ten opzichte van het slaapgedeelte zo groot, dat er echt sprake is van slapen in de badkamer. De jury beloonde deze badruimte in de grootste categorie (groter dan 9 vierkante meter) eveneens- met een Badka- Baden in de open keuken. In Eindhoven is het werkelijkheid. mer Design Award. En u weet het: mocht u uw badkamer bij de mooiste van Nederland willen rekenen, dan kunt u deze inzenden voor een nieuwe ronde. Over twee jaar i het weer het uur van de waarheii in badkamerland. unieke brochure over de winnen de badkamers van de Badkamer Design Awards en de Adresgids Sanitair 2002. In de laatste gids vindt u onder andere meer dan 800 adressen van Sanitairspecialisten in Nederland, die over alle kennis beschikken om van uw badka mer een bijzondere badkamer te maken. U kunt de diverse uitga ven aanvragen bij de stichting Verwarming Sanitair, ant woordnummer 9022, 2150 VB Nieuw Vennep. Of kijk even op www.sanitair.org, waar u de uit gaven ook kunt aanvragen. müSf Bij één van de inzendingen voor de Badkamer Design Awards, die een nominatie verkreeg, was een uniek uri noir in roestvrij staal toege past. Het urinoir, het eerste in Nederland dat zowel door man nen als vrouwen te gebruiken is. bestaat uit een stalen huls met een schuin afgesneden uitloop, rechtstreeks in de afvoer in de muur bevestigd. Hel urinoir wordt schoonge- houden door middel van een kleine handsproeier en kan voor een 'grote schoonmaak' ook worden losgemaakt en in een Het unisex urinoir sopje worden gedaan. De eige naren van de badkamer waren tevens de ontwerpers van dit innovatieve product. Wanneer u plannen heeft om uw badkamer te veranderen en u wilt daarvoor de nodige inspiratie opdoen, dan is de uitgave 'Bron van inspiratie, ideeën voor uw badkamer' onmisbare kijk- en leesstof. Het boek bevat tientallen teke ningen en plattegronden van badkamers van de hand van (interieur-)architecten als Jan des Bouvrie, Dirk-Jan Broekhui zen, Joop Gerards, Bas Grem- men en Roy de Scheemaker. Hun ontwerpen zijn gerang schikt naar grootte. Óp aanvraag krijgt u de Bron van inspiratie thuis gestuurd samen met de De transparant ogende wasstraat in Hoevelaken. Slapen doe je in je badkamer. Althans in Bussum.

de Faam | 2002 | | pagina 12