Start nationale viering bevrijding in Zeeland Middelburg voor één dag grootste boekenstad SAROUK 29e Landelijke fietsdag in teken van historie D: 14 maart dé datum LEEGVERKOOP KOOPJESHAL l GRATIS WOONMAGAZINE Gordel redt levens Zaken Zijn Zaken Streeknieuws 32SCJ C WOENSDAG 1 MEI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 18 S HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WA )DGO gg V V KOM NU HET AFHALEN IN DE WINKEL MAGAZINE NIKEL De provincie Zeeland fungeert dit jaar als gastprovincie voor de start van de nationale viering van de Bevrijding, op 5 mei a.s. 57 jaar geleden. Ook in Vlissingen krijgt het centrale thema 'Vrijheid luistert nauw' van de landelijk georganiseerde Bevrijdingsfestivals vorm en in houd middels tal van activiteiten. Prominente gast is demissionair Minister-president Kok. De vierde editie van Middelburg Boekenstad is groter dan ooit. Zondag 5 mei heet in het kader van de Kunst Cultuurroute Middelburg voor één dag Boekenstad. Ruim 80 kramen met boeken vullen die dag het centrum. De gebrui kelijke kindervrijmarkt wordt dit jaar een dagje uitgesteld: de vrijmarkt wordt maandag 6 mei gehouden en vindt plaats op het Abdijplein. DIESEL €40°° 95 Mei menu Reserveren: 0118-418019 Reizende boekenkast TEL.: 0113-227101 ,e ANWB/VVV Landelijke Fiets- 'dag staat dit jaar in het teken van de rijke historie van dorp en stad. Zaterdag 11 mei is de 29e landelijke fietsdag. Deelnemers aan die dag kunnen vanaf 9 uur op de fiets stappen en onderweg de historie van Walcheren ontdekken. Er is volop gelegenheid om onder weg af te stappen. Popspeciaalzaak Nieuwe Burg 29 4331 AG Middelburg tel. 0118 - 674270 www. waterput, nl trendhopper Veerseweg 104 Middelburg ✓TIGFk Geniet meer van uw tuin met een Stiga frontmaaier Bezoek onze showroom Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: faam/vlissinger Segeersstraat 13-15 Middelburg 0118-640269 met Zeeuwse (advertentie) door Paula Koster Op 5 mei worden in alle pro vincies en in Amsterdam 's middags en 's avonds Be vrijdingsfestivals georgani seerd. De gezamenlijke Bevrij dingsfestivals zijn uitgegroeid tot het grootste live-muzieke venement van Nederland: de organisatoren verzorgen ook dit jaar meer dan 150 optre dens en verwachten meer dan 700.000 bezoekers. De toe gang is gratis. De activiteiten worden traditioneel gehouden op 5 mei, ook nu deze datum op een zondag valt. Wel wordt rekening gehouden met kerk diensten. Naast een feestelijke dag is 5 mei er ook een met inhoud. Een dag om er eens bij stil te staan dat vrijheid en democratie niet vanzelfspre kend zijn. Dat het instandhou den en het met anderen delen van deze verworven waarden de verantwoordelijkheid zijn van iedereen, zowel van de overheid als van de burger. Een dag om mensen te moti veren solidair te zijn met het beschermen en verdedigen van de vrijheid in Nederland en met slachtoffers van onvrij heid en onderdrukking elders in de wereld. Het kunnen sa menleven in vrijheid, in een samenleving waar mensen en overheden rekening houden met elkaar, ongeacht verschil len in geloof, ras, sekse, leef tijd, politieke overtuiging, cul turele herkomst of wat dan ook, gaat iedereen aan. Daar om is 5 mei bij uitstek een na tionale feestdag die mensen bindt in een samenleving als de onze, gekenmerkt door een grote diversiteit. Het thema voor het Bevrij dingsfestival 2002 is 'Vrijheid luistert nauw', waarbij het draait om de vrijheid die we met elkaar delen. Daarbij is luisteren minstens zo belang rijk als spreken. Om ervoor te zorgen dat iedereen kan delen in de vrijheid, dat niet alleen het recht van de sterkste geldt en ook de zwakkeren in de sa menleving tot hun recht ko men zijn goede afspraken en een verantwoordelijke hou ding van alle betrokkenen be langrijk. Dat vergt onderling overleg en begrip voor elkaar. Met name 5 mei, Bevrijdings dag en Dag van de Vrijheid, leent zich ervoor om het the ma 'Vrijheid luistert nauw' uit te werken in discussies, activi teiten en culturele manifesta ties. Zeeland fungeert dit jaar als gastprovincie voor de start van de nationale viering van de Bevrijding. Het Bevrijdings festival Zeeland, dat in Vlissin gen wordt georganiseerd, stelt zich ten doel jongeren op een eigentijdse wijze daarbij te be trekken. Het programma wordt gekenmerkt door een combinatie van geëngageerde pop- en wereldmuziek met in formatieoverdracht door mid del van sprekers, infomarkten, theatergroepen, decors, the ma-activiteiten, kunstprojec ten en kinderactiviteiten. Het Bevrijdingsfestival maakt sinds 3 jaar deel uit van de 'Maand van de Vrijheid', die dit jaar valt in de periode tus sen 16 april en 26 mei. Deze bijzondere maand wordt geor ganiseerd door de Provincie Zeeland, het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland, de Four Freedoms Award, De Kunstbende, het festival Cultu reel Gekleurd en het Bevrij dingsfestival Zeeland. Doel van de samenwerking is het, met name onder jongeren, uit dragen van de achtergronden van het begrip 'verdraagzaam heid'. Met het oog hierop wor den ieder jaar in de Maand van de Vrijheid vele activitei ten georganiseerd op scholen, in theaters, in de openlucht en op andere locaties. 'Vrijheid luistert nauw" wordt groots gevierd. Op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen, maar ook op die in de andere 12 festivalsteden, lopen 'stemmingsmakers' rond in opzienbarende kos tuums. Zij verleiden bezoekers tot het geven van hun mening over 3 stellingen, die te maken hebben met vrijheid en ver antwoordelijkheid. Met een rood of groen balletje kan het publiek aangeven het wel of niet eens te zijn met de stellin gen. Op een centrale plaats is het verloop van de stemming te volgen. Verder wordt het publiek opgeroepen deel te nemen aan de Tweede Kamer verkiezingen op 15 mei a.s. en kunnen festivalbezoekers foto: archief Jaap Wolterbeek boodschappen sturen naar de komende VN-Kindertop: de vergadering van de Verenigde Naties over de Rechten van het Kind. Op de Breeduitpagina van de ze krant vindt u het program ma van het Bevrijdingsfestival Zeeland 2002. Vanuit het hele land komen zondag de tweedehands boek handelaren naar Middelburg met een groot aanbod aan boeken en aanverwante za ken. Geen genre blijft op de boekenmarkt ondervertegen woordigd, de bonte verzame ling varieert van historische boeken tot atlassen, van jeugdboeken tot poëzie en van een eenvoudige tweedehands Konsalik roman tot een zeven- tiende-eeuwse uitgave van de Fabels van Lafontaine. Daar naast zijn er ook topografische kaarten, schoolplaten, en boe kenleggers. Omdat bijna iede re antiquaar (het deftige woord voor tweedehands boekenverkoper) een eigen specialisatie of interessege- (advertentie) VOORDEEL DIESEL PROTON MODEL 2002 echt leer diverse kleuren maat 40 t/m 45 (advertentie) Heerlijke aspergesoep Gegrildé zalft/ham met verse asperges, Hollandëise saus gn gepast garnijüuh. IJs met vèrse aardbei-: en en slagroom www.stefanos.nl Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur onder de hoogste toren van Vlissingen bied heeft, wordt in een groot aantal kramen aandacht ge geven aan een bijzonder facet van de boekenwereld. Zo ko men er maar liefst twee mari tieme antiquariaten, waar schepen- en zeevaartboeken dus volop te vinden zijn. Een aantal stands op de mani festatie vallen op omdat ze aanwezig zijn uit puur idealis me van de standhouders. Zo is er de stand van de Soropti- misten Walcheren. In deze stand wordt een algemene voorraad boeken aangeboden, hetgeen op zich niet bijzonder is. Wel opvallend is dat de ge hele opbrengst zal worden be steed aan de actie Limbs for Life, een wereldomspannende actie waarbij men geld inza melt om daarmee protheses te financieren voor mensen, in het bijzonder kinderen, die door oorlogsgeweld en/of mij nen ledematen zijn kwijtge raakt. Gesterkt door het succes van vorig jaar doet de organisatie dit jaar een hernieuwde po ging, in de hoop de opbrengst van vorig jaar nog te overtref fen. De stand van de Soropti- misten Walcheren is duidelijk herkenbaar aan een groot spandoek en hij is te vinden op de Markt in de buurt van Mo's Grand Café. Opvallende deelnemer is ook dit weer het reizend antiquari aat uit Amsterdam, dat zijn boekenkoopwaar aanbiedt in Europa's grootste mobiele boekenkast. Vorig jaar nog met enige moeite naar Mid delburg gehaald, was hij dit jaar de eerste inschrijver. En wederom zal boekhandel De Drvkkery de boekenmarkt ge bruiken voor de jaarlijkse su peropruiming. (advertentie) Perzische en Oosterse tapijten. De grootste speciaalzaak van Zeeland. Tapijten op zicht bij u thuis. Eigen import. Naast de boekenmarkt is er deze zondag ook de maande lijkse Kunst Cultuurroute. Middelburgse galeriehouders zetten de deuren van hun.ga lerie/expositieruimte of kunst winkel iedere eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur open voor het publiek. De vaste deelnemers aan de kunst- en cultuurroute zijn te herkennend aan de blauw-ro- de K&C vlag. Als extra attractie zijn er tij dens Middelburg Boekenstad optredens van poppen- en be wegingstheater Porlandosi en het duo 2xBakboord met mu ziek van Nederlandse bodem van o.a. Acda en De Munnik, Van Dik Hout en een aantal ei gen nummers. De straatartie sten van Porlandosi verrassen het publiek met onverwachte optredens in de stad, die zo wel verwarring als verstrooi ing en voor humor zorgen. Middelburg Boekenstad is de plaats voor boekenliefhebbers en verzamelaars. foto: G.J. de Rooij Politie en 3VO voeren tot eind mei in Zeeland een gerichte campagne om het gebruik van autogordels te bevorderen. De aandacht richt zich naast gor dels op het gebruik van kin- derbeveiligingsmiddelen. Uit recente metingen blijkt dat het autogordelgebruik in Zeeland zich gestabiliseerd heeft op 81% (in 2001 was dat 80%). Buiten de bebouwde kom wordt de gordel vaker gedra gen. Mensen vinden de gordel op korte ritjes vaak erg lastig. Binnen de bebouwde kom rijdt men ook niet zo hard, dus denkt men dat de gordel ook niet nodig is. Ten onrechte, want ook met 50 km/u is de klap niet met het lichaam op te vangen. De gordelcampagnes werpen vruchten af. In 2001 steeg in Oostburg het draagpercenta- ge na een actie tot maar liefst 98% (een jaar na dato is dat nog steeds 91%). De autogordel redt levens. Uit onderzoek blijkt dat in 1998 in Nederland 45 doden en 240 ziekenhuisgewonden minder zouden zijn gevallen als 90% (in plaats van 76%) van de in zittenden de gordel had ge dragen. In Zeeland bleek vorig jaar dat de helft van de men sen die als inzittende van een auto dodelijk verongelukten geen gordel droeg. In Middelburg begint de Walcherenroute bij de ANWB/VVV winkel. Gedurende 35 kilometer maken deelnemers aan de route kennis met de rijke historie van Middelburg, Arnemuiden en Lewedorp. Bijvoorbeeld het oudheidkundig Tom Waits - Alice Tom Waits - Blood money €19,99 per stuk Samen 37," GRATIS TOM WAITS T-SHIRT Ook in- en verkoop van 2e hands LP's en CD's pag- 19 Tempo-Team biedt basiscursus administratie. Na een verbouwing biedt Intertoys een nog groter assortiment multi-media. tMÊÈÊmmmmÊÊÊÊÊÊaÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊm Te voet van Rotterdam naar Parijs. Met het slaan van de eerste paal legt RCS een stevige basis voor de toekomst. In Cine City gaan 'Collateral damage' en 'Ali G in DaHouse' in première. The Booze Brothers herrijzen na tien jaar radiostilte. De Vlissingse band Two Tones opent het landelijke bevrijdingsfestival. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (0118) 484 276 (0118) 484 316 zie pagina 2 Er is lang over gespeculeerd, sinds vorige week woensdag weten we het zeker. Vrijdag 14 maart 2003, over een klein jaar,gaat de Wester- scheldetunnel officieel open. Koningin Beatrix en kroon prins Willem-Alexander zijn gevraagd om 'het lint door te knippen'. De bouwer Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW) en de NV Westerschel- detunnel, de exploitant, is er alles aan gelegen om de tun nel zo snel mogelijk af te bou wen. Iedere dag tijdwinst (op het oorspronkelijke bouw schema) levert de aannemers combinatie een bonus op van bijna 70.000 euro. In totaal kan men zo ruim 16 miljoen euro opstrijken. De NV Westerscheldetunnei presenteerde zich afgelopen week op de Bedrijvencontact- dagen in Flanders Expo in Gent. (advertentie) (advertentie) museum in Arnemuiden wordt aangedaan. On derweg is er van alles te doen en te zien. Al fietsend passeren de fietsers tal van beziens waardigheden, zoals de witlofkwekerij te Lewe dorp, Vliegwerk Midden Zeeland et cetera. On derweg is er volop gelegenheid om af te stap pen en een kijkje te nemen, want de landelijke fietsdag is geen wedstrijd. Op vertoon van de afgestempelde routekaart kan tot 17 uur bij het eindpunt, de ANWB/VVV winkel, een herinne ringsmedaille in ontvangst genomen worden. De fietsroute is op zaterdag 11 mei tussen 9 en 13 uur voor 2,30 euro per stuk te koop bij de ANWB/VVV winkel op de Middelburgse Nieu we Burg. Voor die tijd zijn de routes daar ook al in de voorverkoop verkrijgbaar. Informatie over startpunten in de rest van Nederland is telefo nisch verkrijgbaar bij de Landelijke Fietsdag in folijn via 070-3141460 en op www.landelijke- fietsdag.nl L en kijk op onze website www.bergmachines.nl Leveringsprogramma: trimmers bosmaaiers kettingzagen heggenscharen hakselaars verticuteermachlnes accu maaiers elektro maaiers motor maaiers zitmaalers tractoren Irezen VAN DEN BERG MACHINES V/H GROENLEER A. Plesmanweg 5, De Poel 1, Goes, tel. 0113-212820 (advertentie) Langevielebuitenbrug 8 mei open In de voetsporen van de VOC Programma Dodenherdenking

de Faam | 2002 | | pagina 1