lliliiiiÉlilllliliililiiiiililllilliKlI. iï GEMEENTE MIDDELBURG 'Hoe men de stede huys maken zoude' Dodenherdenking 4 mei 2002 middelburg.nl U Wat gebeurt er in de Veersepoort? Presentatie activiteiten Brede School Zwembad Arnemuiden weer open Rondritten paardentrams in de binnenstad Auto's in parkeervakken Tweede Kamerverkiezingen 15 mei; u komt toch ook? Kantoren gesloten Trefpunt weer open Rooiaanvragen füvvl Huisvuil Week 17 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Tafeltje Dekje Woensdag 24 april 2002 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Buiten kantooruren belt u 675 555. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl De gemeentelijke kantoren zijn op maandag 29 april en dinsdag 30 april gesloten. Op woensdag i mei staan wij vanaf acht uur weer voor u klaar. De inloopochtend van wijkge- bouw 't Trefpunt" aan de Nas- saulaan is weer gestart. Iedere dinsdagmorgen staat tussen ne gen en twaalf uur de koffie en thee voor u klaar. U kunt er de krant lezen, een potje darten, kaarten, tafelvoetballen of sjoelen. Ook kunt u achter de com puter plaatsnemen of lekker knutse len. Daarnaast organiseert 't Tref punt op uw verzoek themabijeen komsten of cursussen. Zo kunnen bijvoorbeeld de wijkagent of ie mand van het Regionaal Indiciatie Orgaan (R10) uitgenodigd worden om over hun werk te vertellen. Voor meer informatie over de acti viteiten in 't Trefpunt kunt u bellen met mevrouw Carla van de Schraaf van de Stichting Kultureel Werk Middelburg op telefoonnummer 629 004. Ook mevrouw Margot Piscaer van de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg vertelt u graag meer over 't Trefpunt. Zij is telefonisch te berei ken op telefoonnummer 627 537. In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren langs wegen, vruchtbo men, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen en een boom met een siamdiameter van maxi maal 25 cm (gemeten op l ,30m bo ven het maaiveld, maximaal drie bomen per locatie). Een aanvraag is ontvangen voor: Een esdoorn aan het Ku i persrietbergkwarlier Een meidoorn aan de Jacob Catsstraat Dertien essen en drie esdoorns op hel sportpark "De Kruitmolen" Twaalf knot-robinia's aan de Segeerstraat. (Wegens herinrichting van het winkelgebied maken deze bomen plaats voor twintig esdoorns.) 28 prunussen aan de Lange en Kortedelft. (Wegens herinrichting van het winkelgebied maken deze bomen plaats voor vijf en twintig haagbeuken.) Voor nadere informatie kunt u te recht bij de heer H. ten Klooster van de afdeling Groenbeheer, 0118- 675312 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 29 april tot en met zondag 5 mei 2002. Maandag Varkensschnitzel met spruitjes en gestampte aardappelen Dinsdag Blindenvink sperziebonen en mini rösli Woensdag Dunne plakken rundvlees en aardappelen Donderdag Kippenborst in kerrieroom- saus en vruchlengroenterijsl Vrijdag Vis, groente en aardappelen Zaterdag Bami goreng met kipsateh Zondag Wal de pol schaft Op 21 april was het 550 jaar geleden dat de eerste steen van het Stadhuis werd gelegd Foto: Frank Viergever "Een prachtig Stadhuis met een kostelijke toren". Dat zei de be kende Duitse schilder Albrecht Diirer toen hij het Middelburgse Stadhuis in 1520 voor het eerst in levende lijve aanschouwde tijdens zijn bezoek aan onze stad. Het is hem -in min of meer dezelfde woorden- vaak nagezegd! Op 21 april was het 550 jaar geleden dat de eerste steen van het Stadhuis werd gelegd. Vermoedelijk is hel huidige Stad huis niet het eerste van Middelburg. In de veertiende eeuw wordt in stadsrekeningen gesproken over een 'stedehuus'. Overgeleverd is dat in december 1451 de burgemeester, de schepenen en de raadslieden bij el kaar kwamen om te spreken over "hoe men de stede buys maken sou- de". Al op 21 april 1452 start de bouw van combinatie van een nieuw stadhuis, een lakenhal en een vleeshal. Waarschijnlijk omdat hel met Middelburg economisch voor de wind ging. De beroemde Me- chelse bouwmeestersfamilie Kel- dermans speelde bij de bouw een zeer belangrijke rol. Maar liefst acht Keldermansen zijn in de 15e en 16e eeuw bij de bouw van het Stadhuis betrokken ge weest. De eerste fase van de nieuw bouw is in 1458 afgerond, maar uit eindelijk werd tot 1562 aan de toren gewerkt. Later volgden vele ver fraaiingen en restauraties. Beroemd is het Stadhuis geworden door onder andere de beelden van alle graven en gravinnen die over Zeeland geregeerd hebben. Die werden geschilderd in felle kleuren, in de voorgevel geplaatst. Onder hen Dirk V, Jacoba van Beieren, Fi- lips de Schone en keizer Karei V. Maar natuurlijk ook dc verschillen de bouwstijlen die in het gebouw zijn terug te vinden, maken het ge bouw zeer bijzonder. De zwarte dag voor Middelburg, in mei 1940, betekende ook groten deels de vernietiging van het Stad huis. Alleen de buitenmuren en de toren bleven staan. Met man, vrouw en macht is in de jaren na het bombar dement keihard gewerkt aan de her bouw van het gebouw. En het mag gezegd, dat is prima gedaan. Het Middelburgse Stadhuis wordt nog vaak het mooiste Stadhuis van Ne derland genoemd! Met dank aan Peter Sijnke en Ria Kruse - ter Avest Op woensdag 15 mei zijn de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. We kiezen dan de 150 volksverte genwoordigers die in grote lijnen vastleggen hoe onze samenleving eruit ziet De parlementariërs stemmen over wetten die iedereen aangaan en controleren het werk van de regering. Door te stemmen kunt u meebepalen wie er straks in de Tweede Kamer zitten en zo in vloed uitoefenen op het leven in Ne derland in de komende vier jaar. Voor alle landelijke informatie over stemmen kunt u terecht op de web sites: www.ukomttochook.nl en www.stemwiizcr.nl Deze week zijn de oproepingskaar- ten op de bus gegaan. U heeft uw kaart misschien al en anders valt hij één dezer dagen in uw brievenbus. Wanneer u in een ander stembureau wilt gaan stemmen dan op uw op- roepingskaart staat vermeld, kunt u schriftelijk of persoonlijk een kie zerspas aanvragen. Met deze pas kunt u op alle stembureaus in Ne derland uw stem uitbrengen. Voor het schriftelijk aanvragen van een kiezerspas haalt u bij de afdeling Burgerzaken een verzoekschrift. Dit formulier vult u in en stuurt u, sa men met uw oproepingskaart, terug. U moet dit wel ruimschoots van te voren doen. Het verzoekschrift moet uiterlijk 1 mei bij de gemeente bin nen zijn. De kiezerspas wordt u na enige tijd toegestuurd. U kunt een kiezerspas persoonlijk aan vragen tot en met 8 mei. Neemt u dan wel uw oproepingskaart mee naar de afdeling Burgerzaken! Er wordt dan aantekening op gemaakt, waarmee de ze in een kiezerspas is omgezet. Wat te doen als u niet zelf kunt gaan stemmen? Als u niet zelf kunt gaan stemmen, kunt u iemand anders vragen om voor u te stemmen. U geeft dan een machtiging; Op dc achterzijde van uw oproepingskaart schrijft u achter 'gemachtigde' in blokletters de naam en het adres van degene die voor u gaat stemmen. Uzelf zet ver volgens linksonder, onder 'handte kening volmachtgever', uw handte kening. Degene die voor u gaat stemmen zet zijn of haar handtekening rechtsonder op de kaart, onder 'handtekening gemachtigde'. Wan neer deze persoon zelf gaat stem men, levert hij, tegelijk met zijn ei gen oproepingskaart, de uwe in. Zo wordt uw stem toch uitgebracht, ook al bent u zelf verhinderd. Het makkelijkste is iemand te vra gen die op hetzelfde stembureau moet stemmen als u, bijvoorbeeld uw echtgeno(o)t(e) of buren. Of u beiden op hetzelfde bureau moet stemmen, kunt u controleren door de adressen van dc stembureaus op uw oprocpingskaarten met elkaar te vergelijken. Het kan gebeuren dal u iemand wilt machtigen die op een ander stembureau moet stemmen dan u. Bij deze verkiezingen kunt u ook iemand machtigen in een ande re gemeente. In beide gevallen moet u uiterlijk veertien dagen voor de verkiezingen een volmachtfor mulier inleveren bij de gemeente. Dit kan bij de afdeling Burgerza ken. Aan uw gemachtigde wordt dan een volmachtbewijs toege stuurd waarmee uw stem uitge bracht kan worden. Gewijzigde stemlocaties De bewoners uit de wijk Veldzigt kunnen, net als bij de verkiezingen van de gemeenteraad, hun stem uit brengen in verzorgingstehuis Jacob Roggeveen Buitenrust aan de Bui tenruststraat 221.De kiezers van stembureau 7, voorgaande jaren stemmend in de CSW aan de Oran jelaan, moeten zich wenden tot het Wijkgebouw Het Trefpunt aan de Nassaulaan 2. Alle stemlocaties zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Het is traditie dat in het zomer seizoen paardentrams rondrijden in onze mooie binnenstad. Ook dit jaar hebben weer twee stal houderijen vergunning gekregen om in de maanden mei tot en met oktober toeristische rondritten met de paardentram te verzor gen. De twee halteplaatsen zijn de Groenmarkt (bij de Nieuwe Burg) en de Markt. Dc afgelopen jaren werd in toene mende mate geklaagd, vooral door bewoners en winkeliers langs de vaste paardentram-routes, over paardenmest op straat. Aan die te rechte klachten over stank en straat vervuiling was toen, door techni sche problemen bij het maken van een mestopvangsysteem, weinig te doen. Gelukkig is het nu beide stal houders gelukt om een bruikbaar mestopvangsysteem aan de paard entram te bevestigen. Dc overlast behoort door het gebruik van dal opvangsysteem tot hel verleden. Dc paardentrams zullen dan ook weer tot plezier van loeristen én de be woners en winkeliers in dc binnen stad rondrijden. De eerste fase van de Veersepoon is bijna klaar. Het tweede gedeelte is in aanbouw. foto: Frank Viergever Middelburg groeit. Niet alleen het inwonersaantal, maar ook het aantal huizen. Het zal zijn opge vallen dat de bouw van nieuwe woningen op dit moment het meest aan de noordkant van de stad, in de wijk Veersepoort, plaats vindt. Het plan Veersepoort bestaat uit vier delen. De eerste fase bevindt zich nu nog in het stadium van opleve ring en afbouw en de tweede fase is in aanbouw. De derde fase is on langs in procedure gebracht en de vierde fase wordt voorbereid. In to taal gaat het, inclusief Prooijens- park, om 850 tot 900 woningen! De variatie is bijzonder; van driekamer appartement tot experimentele wa terwoning. Ga maar eens kijken in de wijk, dan wordt u verrast! Het sluitstuk van de Veersepoort wordt het winkelcentrum. Het ont werp ervoor is klaar. De stedebouw- kundige procedure kan binnenkort worden gestart. Een glaskap over dekt het centrum. Op de begane grond komt een winkelplein en op de eerste verdieping een gemeen schappelijke ruimte voor dc boven woningen. Naast een supermarkt en enkele kleinere winkels is er ruimte voor horeca, kleine kantoren zoals een assurantiekantoor of bankfiliaal en medische voorzieningen zoals een apotheek, fysiotherapeut, arts en tandarts. De invulling van het centrum is nu nog niet definitief bekend. Het cen trum zal ook een nieuwe behuizing bieden aan de Turkse vereniging en hel wijkvereniginggebouw "Het Trefpunt", die vroeger ook op dc ka vel waren gehuisvest. Vernieuwend De opzet van dc wijk en de architec tuur van de woningen zijn vernieu wend. De beroemde Amsterdamse architect Herman Hertzberger heeft een belangrijke rol gespeeld in hel project. Hertzberger zette zijn ideeën voor de nieuwe wijk op papier door een eerste verkaveling te maken. Aan deze verkaveling, bekend geworden als de "basisverkaveling", worden al le deelplannen getoetst. Hertzberger vond het belangrijk dat Veersepoort er anders uit zou zien dan dc door snee Vinex wijk elders in het land. Nu fase 1 bijna klaar is kunnen we zien dat dat goed is gelukt. De Middelburgse Brede School houdt naast wekelijkse activiteiten ook workshops. De workshops Djembé (Afrikaanse handtrom mel), showdance en toneel worden op donderdag 25 april afgesloten met een gezamenlijke presentatie in de gymzaal aan de La Palmastraat. Zaterdag 4 mei vindt op het Abdijplein in Middelburg de dodenher denking plaats. Van 19.00 tot 19.30 uur kunt in de Nieuwe Kerk een al gemene kerkdienst bijwonen. De NOS doet rechtstreeks verslag van de Middelburgse herdenking. Het programma ziet er als volgt uit: 19.00 uur Kerkdienst in de Nieuwe Kerk 19.30 uur Verzamelen op hel Abdijplein 19.45 uur Aanvang van de plechtigheid Toespraak burgemeester Schouwenaar 19.48 uur Samenzang 'Blijf bij ons heer' ondersteund door Onda Blijf mij nabij, wanneer het duister daalt, De nacht valt in. waarin geen licht meer straalt. Andere helpers, Heer, ontvallen mij. Der hulpelozen hulp. wees mij nabij. Wees bij mij, nu de dag ten einde spoedt. Alles verdoft wat glans bezat en gloed. Alles vervalt in 't wisselend getij. Maar gij die eeuwig zijt. blijft mij nabij. De deelnemers aan deze workshops laten vanaf kwart voor vier zien wat ze in tien weken hebben geleerd. Tegelijkertijd is het voor het pu bliek een kennismaking met andere activiteiten en mogelijkheden van de Brede School. Heeft u de smaak te pakken of wilt u het ook eens proberen, dan kunt u terecht bij de Zeeuwse Muziekschool voor Djembélcssen. Marlon Zandbergen van The Ultimate Dance Compag- ny is ook op zoek naar nieuwe jon ge dansers en danseressen. Ook de sportbuurtwerker is aanwezig met informatie en foto's om een indruk te geven van de activiteiten binnen het sportbuurlwcrk. De presentatie op 25 april begint om kwart voor vier in de gymzaal aan dc La Palmastraat. U bent van harte welkom! De medewerkers van de Brede School aan de Keurhove 3 geven u graag meer informatie over hun activiteiten. Zij zijn telefonisch te bereiken op nummer 616 760. Koninginnedag (dinsdag 30 april) wordt geen afval opgehaald. Uw af val moet op woensdagmorgen 1 mei voor zeven uur worden aangeboden. Ook het afval dal u normaal op woensdag buiten zet moet voor ze ven uur gereed slaan. Dc milieustra ten zijn op Koninginnedag gesloten. U vindt de gewijzigde ophaaldagen van afval ook op dc afval kalender 2002 die eind vorig jaar huis aan huis is verspreid. Heeft u de kalender niet ontvangen of bent u hem kwijt? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie, telefoon 675 450. De Middelburgse parkeerwachters constateren steeds vaker dat er niet in de parkeervakken wordt geparkeerd. Om een bekeuring te voorkomen moe ten automobilisten de auto altijd in een parkeervak zetten. J kunt weer zwemmen in het Arnemuidse bad Het 'Julianabad' aan de Spoorstraat in Arnemuiden gaat woensdag I mei weer open. Door de voorjaars vakantie is dit twee weken eerder dan normaal. Vrijzwemmcn mag van maandag lol en met zaterdag van kwart over een tot vijf uur. Op zon- en feestdagen is het bad geslo ten. Hel bad is tot 31 augustus geo pend. foto: Frank Viergever Neemt u voor meer informatie con tact op met het 'Julianabad Arne muiden'. U kunt de medewerkers bereiken op telefoonnummer 601 399. 19.50 uur Oplezen oorlogsgedichten door scholieren Scholengemeenschap Nchallenia Declamatie namen omgekomenen 20.00 uur - Hoornsignaal - twee minuten stilte - 'Last Post' - Samenzang Ie en 6e couplet 'Wilhelmus' Wilhelmus van Nassouwe ben ik van duitsen bloed, Den vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Een prinse van oranje ben ik vrij onvereerd. Den koning van Hispanje heb ik altijd geëerd. Mijn schild ende betrouwen zijl Gij, o God, mijn Heer! Op u zo wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer! Dat ik toch vroom mag blijven. Uw dienaar te aller stond. De tirannie verdrijven, die mijn hart doorvondt. 20.04 uur Kranslcgging 20.15 uur Einde plechtigheid Arnemuiden De plechtigheid in Arnemuiden begint om 19.35 uur met een stille tocht vanaf de Markt naar het oorlogsmonument op de oude begraafplaats. Om 20 uur volgt een hoornsignaal, gevolgd door twee minuten stilte. Om 20.10 uur houdt wethouder Luitwieler een toespraak. Vanaf 1 januari geldt het nieuwe parkeerbeleid in Middelburg. Een van dc regels is dat in het Middelburgse centrum alleen in de daarvoor bestemde parkeervakken mag worden geparkeerd. Dit moet u altijd doen, dus ook op tij den waarop u gratis mag parkeren. Staan auto's niet in de vakken, dan be staat de kans dat een bekeuring wordt uit geschreven. Natuur- Let op dat u in een parkeervak parkeert. lijk kunt u uw auto 'foto: Frank Viergever ook in de parkeer kelders aan de Kousteensedijk of de bliek de ruimte te geven. Om auto- Gcere zetten. verkeer tijdens winkeltijden in har tje centrum tegen te gaan plaatst de Autovrij Gemeente, na overleg met bewo- Middelburg wil het kernwinkelge- ners en winkeliers, locgangspalcn bied zoveel mogelijk autovrij hou- die overdag tussen twaalf en zes uur den om het zo het winkelend pu- gesloten zijn voor autoverkeer.

de Faam | 2002 | | pagina 3