SEG R&B Wonen bouwt in Driewegen Goese huurhuizen krijgen zonneboiler KORT KORT KORT Bouwbedrijven willen lage btw op energie besparing bestaande bouw Koopmansgeest op Monumentendagen Minder mensen per woning Einde rentevaste hypotheek nabij? Bouwbesluit on line Energiepremie werpt vruchten af HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw SUZe met; Vanwege het grote succes van het buurtpreven tieproject in Griffioen start deze maand een nieuw inbraakpreventieproject. De bewoners van het Middelburgse Klarenbeek kunnen rond 24 april een uitnodiging verwachten om het huis op inbraakveiligheid te laten controleren. De woningbouwvereniging RWS gaat in een deel van haar huizen zonneboilers plaatsen. Het betreft woningen waarvan de ketel van de cen trale verwarming toe is aan vervanging en die gelegen zijn binnen de gemeentegrenzen van Goes, want de gemeente doet middels een sub sidie van 63.500 euro een flinke duit in het zakje. Ook Delta Nuts stimuleert het project door een bijdrage uit de landelijke energiepremieregeling. Betaalbare zonneboilers dus, want dat was vooralsnog het grote euvel bij de aanschaf van deze milieuvriendelijke apparaten. Woensdag 24 april 2002 Jaargang 6 nummer 9 Advertentie Inspecties Inbraakveiligheid in Griffioen en Klarenbeek ledereen heeft in zijn woning spullen die voor een ander van waarde kunnen zijn. Daar om doen we 's avonds en als we weg gaan de deur op slot. Veel mensen laten het hierbij, in de veronderstelling dat bij hen niets te halen is. Of: „Als ze willen komen ze toch wel binnen". Volgens Ruud van Dommelen van de stichting Stadstoezicht Vlissingen Mid delburg is met name dat laat ste een groot misverstand. Door het project 'Samen wer ken aan veilig wonen' komt Van Dommelen bij veel men sen in huis om met hen sa men de veiligheidssituatie daarvan te beoordelen. „Veel mensen denken dat een dief toch wel bij hen binnenkomt", vertelt de stadstoezichtsmen- tor. „Maar onze adviseurs hel pen de mensen dan snel uit de droom. Inbrekers zijn maar voor een heel klein deel 'be roepscriminelen' die 'op be stelling' inbreken. Het aller grootste deel van de inbraken wordt gepleegd door gelegen- heidsdieven die uit de eigen buurt komen." Die ongenode gasten zijn volgens Van Dom melen makkelijk buiten te hou den. „Deze inbrekers zijn geen professionals, ze gaan op stap met een koevoet, een 'Bahco' en een schroevendraaier. Als een huis goed beveiligd is moeten ze te veel lawaai ma ken en zijn ze te lang bezig om binnen te komen. Ze zoeken dan liever een makkelijker doelwit waar ze sneller binnen kunnen komen. Goed hang en sluitwerk levert zodoende al snel veel extra veiligheid op en sowieso een veiliger ge voel, wat wellicht het belang rijkste is." Adviseurs In de afgelopen maanden is door de Stichting Stadstoe zicht Middelburg-Vlissingen de wijk Griffioen onder de loep genomen. Deze week be gint de stichting met een cam pagne in Klarenbeek. De be woners van die wijk krijgen eerdaags allemaal een brief in de bus, waarin de campagne uit de doeken gedaan wordt. Bij deze brief zitten ook brief kaarten, waarmee de bewo ners hun huis aan kunnen melden voor een gratis veilig heidsinspectie. Op de tijd en dag die de bewoners aange ven komen dan de veiligheids adviseurs van de stichting gra tis het huis inspecteren. Ruud van Dommelen: „Samen met de bewoners wordt dan stap voor stap de inbraakveiligheid van de woning onder de loep genomen. Het hang- en sluit werk wordt met een kritisch oog bekeken. Maar ook de tuinverlichting, de brandveilig heid en het touwtje uit de brie venbus ontsnappen niet aan de aandacht van de adviseurs. Samen met de bewoners wordt er na afloop van de gra tis inspectie een lijst opgesteld wat er aan de woning verbe terd zou moeten worden om in aanmerking te komen voor het certificaat 'veilige woning' dat de bewoners aan kunnen vragen." Ook andere zaken die de preventiemedewerkers tij dens hun bezoeken 'oppikken' worden meegenomen in het overleg met andere, bij de buurtveiligheid betrokken, in stanties. Zo wordt er, naar aanleiding van tips van pre ventiemedewerkers, werk ge maakt van het weghalen van een overdaad aan begroeiing langs een brandgang in Dau- wendaele. Deze begroeiing maakte de brandgang onover zichtelijk en bezorgde met na me de oudere gebruikers een onveilig gevoel. Na de inspecties in Klarenbeek komt Sint Laurens en Nieuw Middelburg aan de beurt. Van wege het overdonderend suc ces van deze inspecties moe ten de bewoners van Klaren beek er rekening mee houden dat de wachttijd voor een in spectie op kan lopen tot wel twee maanden. In de periode van de zomervakantie, van 7 juli en met 16 augustus, zijn er ook geen adviseurs op pad. Certificaat Aan de hand van de lijst kun nen de bewoners dan hun wo ning verbeteren op het gebied van inbraakveiligheid. Ze kun nen dit werk uitbesteden aan een installatiebedrijf, maar de handige doe-het-zelvers kun nen ook zelf aan de slag gaan. De veiligheidsadviseurs laten bij hun bezoek informatie ach ter, waarop gelet moet wor den om het huis goed bevei ligd te krijgen. Bij deze infor matie zit ook een uitgebreide catalogus van al het hang- en sluitwerk dat in Nederland te koop is dat aan het Politie keurmerk Veilig Wonen vol doet. Dit hang- en sluitwerk is overigens gewoon bij alle be kende bouwmarkten te koop. Het is herkenbaar aan het logo 'Politiekeurmerk Veilig Wonen' op de verpakking en aan het ingestanste SKG (r)-keurmerk. Met name dit (r)-logo is van belang om de woning in aan merking te laten komen voor een certificaat. „Niet dat hang en sluitwerk zonder dit logo per se slecht is" vertelt van Dommelen maar mét het lo go heeft het de zwaarst denk bare testen ondergaan en doorstaan." „Niet alleen de bewoners wer ken mee aan de beveiliging van de woningen", gaat Van Dommelen verder „De Basco en Woongoed Middelburg ne men verbeteringen van de in braakveiligheid van woningen steeds meer mee in het regu liere onderhoud aan hun wo ningvoorraad. Zo bleek, tij7 dens inspecties in bejaarden woningen van Woongoed Middelburg, dat deze stan daard al aan de eisen van het Politiekeurmerk voldeden." Misbruik Van Dommelen heeft nog een extra waarschuwing in petto: „Zo gauw het inbrekersgilde er lucht van krijgt dat wij bij mensen gaan inspecteren, gaan ze zelf ook op pad. Ze bellen bij mensen aan en ver tellen dat ze inspecteurs zijn. Als deze mensen, die zich niet kunnen legitimeren en geen afspraak gemaakt hebben, binnengelaten worden, kijken De logo's waaraan het goedgekeurde hang- en sluitwerk te herkennen is ze in heel de woning rond." Er gebeurt dan niets bijzonders, maar als ze spullen van hun gading gezien hebben, komen ze naderhand terug. „En dan bellen ze niet eerst netjes aan..." vult Van Dommelen veelbetekenend aan. Deze mensen krijgen normaal ge sproken echter geen enkele kans legt Van Dommelen uit „Onze inspecteurs komen al leen langs op afspraak en kun nen zich altijd legitimeren. Als mensen een en ander niet ver trouwen, mogen ze me altijd bellen om te controleren of de afspraak écht is. Als inspecteurs zich niet kun nen legitimeren moeten ze ook gewoon op de stoep blij ven staan, en niet binnengela ten worden. Het is dan goed om het signalement van deze mensen op een briefje te schrijven en dat te bewaren." foto Jaap Wolterbeek Woningstichtingen houden zich met steeds meer projec ten bezig. Het verhuren als centrale taak is reeds achter haald. Ook bouwen, woningen opknappen of samen met an dere organisaties projecten re aliseren, zijn kernactiviteiten van een moderne woning stichting. In Driewegen is R&B Wonen aan zo'n project bezig. Op de plaats van twee huur woningen verrijzen binnenkort twee twee-onder-een kap wo ningen. De woningen aan de Smits- weg nummer 1 en 3 waren constructief in slechte staat en renovatie had nimmer plaats gevonden omdat de bewoners daar geen prijs op stelden. Na dat ze vrijkwamen en dus weer voor verhuur beschik baar waren, besloot R&B Wo nen ze rigoureus te slopen en op die plek opnieuw twee hui zen te bouwen. „Ons bestand aan huurwoningen op Driewe gen is redelijk", legt Theo van Driessche, hoofd product en dienstenontwikkeling uit. „Daarnaast pakken we her en der wat projecten op in het ka der van de dorpsvernieuwing. Ook in Nisse en in Baarland gaan we soortgelijke activitei ten ontplooien." Momenteel is R&B Wonen al bezig met appartementen in Rilland in het complex De Blauwe Reiger en met de uit breiding van de supermarkt in 's Gravenpolder die momen teel door archeologisch onder zoek, een omgevallen kraan en een korte staking enigszins vertraagd is. De twee woningen in Driewe gen liggen net aan de rand van de lintbebouwing van de kom. Het is een ontwerp van architect Michiel de Koeijer van Architectenbureau De Koeijer en Laban. De huizen hebben een afmeting van 5.75 meter bij 10 meter, drie slaap kamers, een garage en een vaste trap naar de zolder. De perceeloppervlakte beslaat on geveer 230 vierkante meter. Bouwbedrijf Rijk BV uit Hein- kenszand is verantwoordelijk voor de realisatie. „Doordat de gemeente wenste dat de goot hoger moest ko men, hebben de slaapkamers een behoorlijke inhoud. Want het schuine deel van de kap begint een stuk hoger", vult Van Driessche aan, „Prettig omdat je tegen die wanden een kast kwijt kunt." De woningen zullen te koop zijn voor 204000,- vrij op naam. Voor meer informatie kan men zich wenden tot R&B Wonen. door Marja Minnaert In eerste instantie kwam het idee van de gemeente Goes om huurders met lagere inko mens te stimuleren tot een dergelijke installatie. Echter, dit bleek voor de RWS weer inefficiënt te werken want zij zagen liever dat blokken waar van de ketel toch aan vervan ging toe was in zijn geheel aangepakt werden. Uiteraard moest er ook ruimte zijn en het dak moet op een zonzijde liggen. Het budget van de gemeente was gebaseerd op tachtig wo ningen, maar na onderzoek bleken uiteindelijk 176 panden geschikt. Deze bewoners heb ben afgelopen week een schrijven van de woning bouwvereniging ontvangen, waarin wordt aangekondigd wat de plannen zijn. Allereerst kunnen de huurders kiezen voor een combiketel. Voor de woningen die nog afhankelijk zijn van een geiser een aan merkelijke verbetering. Daar komt dan nog de zonneboiler bij. Op het dakbeschot worden de pannen weggehaald en wordt een zonneboiler ge plaatst met een afmeting van 1.60 bij 1.70 meter. Een boiler en een cv-ketel met warmwa tervoorziening komen in de buurt van de zonneboiler. De zon verwarmt het zonnep aneel en het warme water komt in een voorraadvat. Mocht er te weinig zon of dag licht zijn, dan wordt het water naverwarmd in de boiler waardoor het toch de minima le temperatuur van 60°C be reikt. De straten die in aanmerking voor dit project komen zijn de Bramestraat in Goes-Zuid en de Cort van der Lindenstraat in de Goese Polder. Door de subsidie van de gemeente en de premie van Delta Nuts ko men de kosten neer op onge veer 450,-. Dit komt neer op een huurverhoging van 2,50 per maand 30,- per jaar). Geen geld voor zo'n investe ring waar het milieu en de energierekening mee gediend zijn, want een zonneboiler le vert al gauw een minimale be sparing van 57,- per jaar. De bewoners mogen zelf voor deze investeringen kiezen. Een combiketel leidt tot een huur verhoging van 4,54. Moch ten huidige bewoners daar niet voor kiezen dan kan dat in de toekomst altijd nog, want de c.v.-installatie is daar ge schikt voor. Voor de zonneboi ler geldt dit niet. Nu niet mee doen, betekent dat de woning ook in de toekomst niet meer op deze vorm van warmte voorziening kan worden aan gesloten, want de aanleg hier van is een compleet project dat in een keer uitgevoerd zal worden. De RWS heeft echter goede hoop dat bewoners geïnteres seerd zijn, want wie wil er nu niet een lagere energienota? Het Algemeen Verbond van Bouwbedrijven (AVBB) wil een laag btw-tarief van zes procent voor energiebesparende maatregelen in bestaande bouw. De Europese Commissie werkt in het kader van de Kyotodoelstellingen momenteel aan een richtlijn voor een energieprestatienorm voor be staande en nieuwbouw. Hoewel de richtlijn zich beperkt tot gebouwen met meer dan 1000 vierkante meter, gaan er al stemmen op om deze richtlijn ook voor kleinere gebouwen te laten gelden. Dit betekent flink investeren, terwijl de kosten nauwelijks of over langere tijd worden terugverdiend door een lager energiegebruik, zo stelt het AVBB. Door het lage btw-tarief toe te passen wordt het voor particulieren aantrekkelijker om die investeringen te doen. De verlaging van de btw kan worden gefinancierd door een aantal energiesubsidies af te schaffen. Niet dat de terugverdientijd van de energiebespa rende maatregelen daardoor veel lager wordt, maar dat de administratieve lasten voor het aanvragen en afhandelen van de subsidies lager worden, beredeneert het AVBB. De Open Monumentendagen op 14 en 15 september staan dit jaar in het teken van koopmansgeest. Tal van monumen ten van de handel zijn dit weekeinde opengesteld voor pu bliek. Natuurlijk spelen de vele monumenten uit de tijd van de Hanze, de Verenigde Oost-Indische Compagnie en de West- Indische Compagnie daarbij een hoofdrol. Te denken valt aan pakhuizen, waaggebouwen, winkels, kantoren, scheepswerven, koopmanshuizen, tot replica's van Oost-ln- diëvaarders aan toe. Daarnaast zijn er op tal van plaatsen ook archeologische 'handelsvondsten' uit veel vroegere tij den te bewonderen. En wat te denken van de monumenten van de Oostzeehandel, of markten, beurzen, gildenhuizen en stadsherbergen. En, van recenter datum, warenhuizen en handelsscholen. Natuurlijk is het niet alles handel wat op de Open Monumentendag de klok zal slaan. Want het 'reguliere' aanbod van duizenden andersoortige monumen ten staat ook weer open. Het aantal mensen per woning is de afgelopen decennia flink gedaald. Telde een huis in 1970 nog gemiddeld 3,5 be woners, vorig jaar was dat 2,4. De huizen daarentegen wor den steeds groter. In 1985 lag de gemiddelde inhoud van een nieuwbouwwoning op 335 kubieke meter. In 2000 was dat 488 kubieke meter. Dit is te lezen in 'Cijfers over wonen 2002', een publicatie van het ministerie van VROM. Uit de cijfers blijkt verder dat de stijging van het eigen wo- ningbezit aanhoudt. Op 1 januari 2001 bestond 53 procent van de woningvoorraad uit koopwoningen. Tien jaar gele den was dit percentage nog 45,8. In deze periode is het aantal koopwoningen gestegen met ruim 825 duizend, ter wijl het aantal huurhuizen licht is gedaald. De groei van het aantal koopwoningen wordt veroorzaakt door nieuwbouw en door het te koop aanbieden van huurwoningen. Is het einde van de rentevaste hypotheek nabij? Volgens Cees Maas, topman bij ING, zou dat wel eens het geval kunnen zijn. Boosdoener is 'Brussel'. Daar wordt onderhan deld over nieuwe boekhoudregels, die er toe zouden kun nen leiden dat banken en verzekeraars hun bezittingen - bij voorbeeld hypotheken - tegen de werkelijke waarden op de balans moeten zetten. De rente, en dus de woonlasten voor de consument, wor den dan afhankelijk van de waarde van die hypotheken, 's Lands grootste hypotheekverstrekker, de Rabobank, ziet geen reden om te stoppen met de rentevaste hypotheek als de nieuwe regels er komen. De makelaarsvereniging NVM ondersteunt de waarschu wing van de ING-groep. Volgens voorzitter Oscar Smit ver valt in dit scenario zekerheid voor de consument, die juist zo belangrijk is bij de aanschaf van onroerend goed. 'De va riabele rentestand kan leiden tot grote schommelingen van het besteedbaar inkomen van de consument. Bovendien zullen zowel banken als consumenten door deze onzeker heid kritischer zijn met het aangaan van hypothecaire lenin gen in de toekomst', stelt de NVM. Overigens duurt het nog zo'n drie jaar voordat een besluit wordt genomen. Het zogeheten Bouwbesluit is nu ook op internet te vinden. Belangstellenden kunnen terecht op de website van het mi nisterie van VROM, www.minvrom.nl. Het Bouwbesluit geeft de minimumeisen die aan woningen en andere gebouwen worden gesteld. Het grote voordeel van een digitaal Bouwbesluit op internet is dat de gebruiker altijd beschikt over de actuele versie van de bouwregels. En dankzij het zoeksysteem kan uit de omvangrijke verzame ling van regels precies de benodigde informatie worden ge haald. Het ministerie van VROM zegt te streven naar een zo goed mogelijke toepassing van de bouwregelgeving. 'Internet is daarbij een goed middel. Op die manier is de regelgeving zo eenvoudig mogelijk bereikbaar voor iedereen die ermee te maken heeft.' De invoering van de energiepremie voor energiezuinige ap paraten werpt zijn vruchten af. Na de premieverhoging van 50 naar 100 euro voor extra zuinige apparaten is de ver koop van A+ koelkasten en A+ vriezers in 2001 enorm ge stegen. Het aandeel van A+ is voor beide productgroepen nu respectievelijk 6 en 2 procent. De ontwikkeling in de laatste zes maanden doet verwachten dat de groei in afzet van deze extra zuinige apparaten ste vig zal doorzetten. Van de 623 duizend wasautomaten (+3 procent) die in 2001 verkocht werden droeg maar liefst 88 procent het energielabel A. ;tïf3:;fëööktnd.\voomtau2ö.rti TE KOOP Z onder één Kap" woningen mul garage Mpj. 0113 -396460 OTirroiir

de Faam | 2002 | | pagina 27