Een naam die klinkt als een klok Nieuwe baas gezocht VERLICHTING Straiuma Hoondert ook in de vijftiende race naar de winst 10 TOPPERS! 9 i Pubercursus geprolongeerd JWS Bus onderneming sponsort poëziereis Kinder boerderij Na een ruzie in Ons Boerengoed is er nu een tweede klederdrachtvereniging actief op de Bevelanden. De groep Mooi Zeeland bestaat uit veertig leden en wil nog verder groeien, maar niet zó groot worden dat het overzicht verloren gaat. Het moet vooral gezellig blijven. Privé-bezit Walcheren Van dag tot dag DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG De naam 'De Ruyter' is de meest ge bruikte voor marine schepen in de geschie denis van de Neder landse vloot, hetgeen zijn oorsprong vindt in de roemruchte reputa tie van de naamgever. DINSDAG WOENSDAG- Voor onderstaande dieren zoekt de Stichting Hulp en herplaatsing huisdieren een nieu we baas. Belangstellenden kunnen contact op nemen met een van de medewerkers van de stichting, tel. 0294-481753, 0511-421801, 058- 2669016, 0511-542373 en 0575-518621 of een e- mail sturen aan info@dierhulp.nb.nu. Honden Katten Tomn ite 4 fvBP'-- -It op de begane grond Pubers en hun ouders hebben vorig jaar veel geleerd van elkaar. Dat kwam dank zij de cursus 'Een puber in huis' die de Stich ting Jeugdzorg Zeeland aanbood. En aan biedt. Want dit jaar zijn de vaders, moeders en jeugd 'in moeilijke ontwikkelingsjaren' weer welkom bij de sector Pedagogische Preventie van de stichting in samenwerking met het Regionaal Pedagogisch Centrum. De vijftiende race in de A-poule van de Zeeuwse Kartcompeti- tie ging van start met slechts vijf teams. Co- lombus/Verkerk was afwezig en Ponzerally heeft zich teruggetrok ken uit de race. Tot de eerste wissels reed Van Staveren op kop. Woensdag 24 april 2002 FAAM/VLISSINGER 19 Mooi Zeeland wil vooral gezelligheid Johan de Dreu, Nel Minnee en Jan Kees Goud zijn samen het bestuur van de nieuwe kleder- drachtgroep die in januari werd opgericht. Alledrie wa ren ze lid van Ons Boeren goed. Nel Minnee: „Jarenlang waren we verbonden aan Ons Boerengoed en met veel ple zier. De klederdrachten zijn mijn lust en mijn leven, ik ben er al vijfentwintig jaar mee be zig, en heb al verschillende voorstellingen op dit gebied gegeven, bijvoorbeeld aan be jaarden. "Maar vorig jaar scheurde een verschil van inzicht Ons Boe rengoed in twee fronten. Jan Kees Goud, 's avonds en in het weekend als hobbyist werkzaam achter de bar bij een familie conferentieoord in Kapeile-Biezelinge, werd door zijn baas gevraagd of hij iets kon laten zien van de Zuid-Be- velandse dracht. Goud: „De klederdrachten die ik heb ho ren allemaal tot mijn privé-be- zit en ik heb een aantal men sen gevraagd te komen, waar onder Nel, die de presentatie wilde verzorgen. Het bestuur van Ons Boerengoed vond echter dat we deze activiteit hadden moeten melden. Al met al is het een vervelende kwestie geworden die al ruim uitgemeten is in de pers en die ertoe leidde dat Nel en ik geroyeerd werden." In november nam Bob Hof man, ook lid van Ons Boeren goed, het initiatief tot het op richten van de nieuwe kleder- drachtgroep. Hij is nu pr-man en beheert het archief van Mooi Zeeland. Aanleiding was een 25-jarig huwelijksfeest vlak voor Oudjaar. Ons Boe rengoed kon dit feest niet ver zorgen wat voor het zilveren bruidspaar een probleem was omdat het hierop gerekend had. Johan de Dreu vervolgt: „Ik heb toen links en rechts Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Cursus Spaans, 13.30 u. Poppen maken, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym tot 2,5 jaar, 9.30 u., peutergym tot 4 jaar, 10.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line dance, 19.30 u., flamenco dan sen, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, bloem schikken, 20 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Handwer ken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Internet, 15 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, kinderclub, 4 t/m 8 jaar, 13.30 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Hotel Arneville Middelburg, veiling Veilinghuis Witte, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Ontmoe tingscentrum Dauwendaele Middelburg, dansavond De Goudvinken, 20.30 u. Het Blauwe Hof Koudekerke, boe kenmarkt, 11 u. De Drukkery Middelburg, wandeling langs monumentale bomen in Mid delburg onder leiding van een IVN natuurgids, 11 u. Bigge- kerke, ringrijden, jongeren- wedstrijd, 9 u. Polredijk Vee- re, Nationale Reddingboot dag, 10 u. Museum De Schotse Huizen Veere, gratis taxatiedag, 11 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding: 'Kouwe drukte', luisteren naar groene kikkerkoren in de heemtuin Hortus Zelandiae, 13 u. Het Blauwe Hof Koude kerke, boekenmarkt, 11 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen. aangepast sporten voor -jJSSS.' - eens rondgebeld en binnen een mum van tijd had ik 30 le den van Ons Boerengoed bij elkaar die wèl mee wilden doen. Het is een geslaagd feest geworden en velen wil den zich hierna aansluiten bij de nieuwe groep. We kunnen nog steeds nieuwe leden ge bruiken, maar we willen niet te groot worden." „Nieuwe leden kunnen we veel bieden", deelt Jan Kees nog mee. „Ze krijgen een cur sus aankleden, adviezen over aankoop van kleding en sie raden, leren mutsen opmaken en doeken plooien. Particulie ren kunnen kleding aanbieden als ze dat willen. Geschonken kleding wordt aan de leden verkocht". „We hebben al be hoorlijk wat aanvragen bin nen" volgens Johan de Dreu. „maar we kunnen nog meer gebruiken. Onze tarieven zijn niet zo duur en liggen tussen 25 en 100 Euro. We bieden de mogelijkheid zowel met klei nere als grotere groepen op te treden en de vergoeding is dan navenant." Nel Minnee somt op wat de groep zoal te bieden heeft. Dat zijn kleder drachtshows, tentoonstellin gen van Zeeuwse klederdrach ten met personen in dracht, diaseries, Zeeuwse verhalen en het bakken van de bekende babbelaars. Daarnaast het wassen en opknappen van Zeeuwse poppen, mensen in dracht aankleden voor foto's, het opensteken van mosselen en oesters en het serveren van mosselen voor groepen tot ongeveer honderd perso nen. Bovendien nog het restaure ren van kleding. Ze heeft een mutsenverzameling van 1820 tot heden van Zuidbevelandse katholieke en protestantse mutsen. Nel heeft een ruime ervaring in demonstraties en gaf eerder les aan de Volks universiteit. Johan de Dreu vertelt dat de groep volop plannen heeft. Zij zal zich on- Johan de Dreu, Jan Kees Goud, Suus Hofman en Nel Minnee. der andere in het land presen teren in 'de Keukenhof', waar de leden privé heen zullen gaan. Zo zullen ze ook te be wonderen zijn op de Kleder drachtdag in Schagen, Nun- speet en Spakenburg. Hij hoopt op veel nieuwe leden èn spullen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Johan de Dreu, Zuidweg 19, 4443 AA Nisse, telefoonnum- Een stukje geschiedenis: De Republiek der Zeven Verenig de Nederlanden en Engeland waren in de zeventiende eeuw eikaars concurrent bij het stichten van een handelsim perium in Azië en Amerika, met continue conflicten tot ge volg. De Nederlandse vloot bleek tijdens de Eerste Engelse oor log (1652-1654) niet opgewas sen tegen de Engelse. In 1663 zeilden Engelse oorlogsbo dems naar West-Afrika, het Caribisch gebied en Noord- Amerika en veroverden daar Nederlandse forten en han delsposten, waaronder Nieuw-Amsterdam, dat door de Engelsen werd omgedoopt tot New York. Een jaar later voer vice-admiraal Michiel Ad- riaanszoon De Ruyter met een sterke vloot naar achtereen volgens West-Afrika en het Caribisch gebied en heroverde de meeste Nederlandse bezit tingen op de Engelsen. Met deze overweldigende succes sen was De Ruyters reputatie in een klap gevestigd. Ook was nu duidelijk gebleken, dat een betrouwbare en krachtige marine noodzakelijk was voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Crea- doe, 9.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus- sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., country line-dance voor beginners, 11 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, dames- gym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Buurt huis De Schuur Oost-Souburg, vrouweninloop, 13 u., klaver jassen, 19.30 u., cursus Kaar ten maken, 19.45 u. Markt Middelburg, boeken- en verza- melmarkt, 11 u. Zeeuws Bio logisch Museum Oostkapelle, '(W)onderwaterwereld', work shop voor kinderen van 8-12 jaar, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Pop pen maken (professioneel), 13.30 u. Oefenen computer, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peu termorgen, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, jeugddammen, 18.30 u., dam men voor volwassenen, 19.30 u., stijldansen, 21 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 8.30 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, naailes, 9.30 en 19.30 u., acti viteit voor Antilliaanse vrou wen, 9 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandel morgen voor 50-plussers, 9 u. Nando (10 mnd.), kruising Duitse/Mechelse Herder-reu, energie ke hond, slachtoffer van relatiebreuk. Erg lief, ook voor kinderen en hij leert snel en graag. Lotte (3) Jack Russell-teef is een ang stig hondje dat altijd op haar hoede is, kan goed alleen zijn, maar heeft, ondanks haar angst toch behoefte aan contact. Luc ky, bastaard Duitse Staande-reu van 1,5 jaar. Zwart/grijs gespik keld en weegt ong. 20 kg. Met zijn broer samen kan hij prima al leen zijn; de heren moeten echter hun leven gescheiden vervol gen, daar ze het niet eens kunnen worden over wie er nu eigen lijk de baas is. De 12-jarige dochter van de familie ligt regelma tig bij hem in de mand en naar bezoek is hij enthousiast. Een lieve hond met veel energie. Lucky is niet geschikt bij katten. Benji en Rakker, resp. grijze Dwergpoedel-reu (13) en een abri koos middenslag Poedel-reu (12). Deze heren zijn niet meer zo piep en horen en of zien ook niet meer zo goed, maar ze zijn erg lief en waren van oudere mensen, die niet meer voor ze kunnen zorgen. "Altijd samen", moet ook samen blijven. Smartie, een gesteriliseerde 9 maanden oude zwart/witte poes. Ze is gevonden en er heeft zich geen eigenaar voor haar ge meld. Ze leeft nu tijdelijk binnenshuis, maar zou waarschijnlijk liever af en toe naar buiten willen. Ze is speels, lief, aanhanke lijk en gaat op schoot zitten als ze daar zin in heeft. Ze ontwijkt honden en speelt graag met papiertjes. Door, een 1,5 jarige zwart/witte ex-kater. Hij geeft graag kopjes en houdt er van geaaid te worden, maar wil liever niet op schoot. Hij is kattenbak-zindelijk en kent een kattenluikje. Hij is bij een huis achtergelaten en laat een van de katten van de nieuwe bewoners niet binnen. Sam, (31/2) gacastreerde kater, halflange vacht,cypers van kleur. Tommie, (2) grote zwart/witte gecast.kater, halflange vacht. hBHEi. W**1* Busondernemeing AMZ/De Muynck brengt de Veerse schoolkinderen naar het Land van Ooit. De Valeriusschool uit Veere en de Schute uit Biggekerke zijn beide in de prijzen gevallen bij de jaarlijkse gedichtenwed strijd van de Stichting Kinde ren Poëzie. Zaterdag 20 april vond de slotmanifestatie plaats in het Land van Ooit te Drunen. Voor de kinderen die mee mochten leek het een ex tra schoolreisje, maar voor de school kwamen er onverwacht extra kosten. Dankzij financië le steun van de Vereniging voor P.C. onderwijs Veer/Noor- Beveland en de bereidheid van busonderneming AMZ/De Muynck om de reis niet alleen te verzorgen maar ook voor een deel te sponsoren viel het reisje toch nog een stuk goed koper uit. „Zoveel betrokken heid is voor ons een extra sti mulans om volgend jaar weer mee te doen aan de gedich tenwedstrijd", reageert Ruud van Leerzem, directeur van de Valeriusschool, op de sponta ne bijdrage van AMZ. 1 CEUNE DI0N I f A NEW DAY HAS COME U 3B VAN 12^ NU 17" WITHIN TEMPTATION ENTER - CD 46^ 9" THE CORRS BEST OF - CD 999 P.O.D. SATELLITE - CD W* 15" ALIEN ANT FARM ANTHOLOGY - CD 20^ 15" SIMPLE MINDS CRY CD 17" Blair Witch Proleet DVD 14" Miss congeniality DVD 15" Cesar Zufderwijk DVD 14" Raytnan 2 PC-CD ROM 8" ueze aanniemngen zijn geldig t/m 1 mei en niet geldig in combinatie met m 0P=0P ".-•■"w.-CTI foto: Tannie de Jonge mer 0113-649650 of met Nel Minnee, telefoonnummer 0113-639587, nminnee@zon- net.nl het waarborgen van veiligheid en van de continuïteit van de handel en scheepvaart. Een omvangrijk vlootbouwpro- gramma, dat bestond uit de bouw van zestig grote oor logsschepen, werd opgesteld. De schepen waren groter en beter bewapend dan ooit. Het eerste in deze reeks kreeg de naam 'De Zeven Provinciën'; admiraal De Ruyter kreeg er het bevel over. De overwinningen die de Ne derlandse vloot in de Tweede en Derde Engelse Oorlog (1672-1674) en in andere oor logen behaalde zorgden er voor, dat de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden in de zeventiende eeuw vrijwel ongestoord zijn wereldwijde handelsimperium kon uitbou wen, o.a. middels de Verenig de Oost-Indische Compagnie, en de Gouden Eeuw kon bin nentreden. Als eerbetoon aan admiraal De Ruyter zijn sinds dien tien marineschepen naar hem vernoemd. (advertentie) Boekenmarkt - In het Blauwe Hof te Koudekerke wordt zaterdag 27 en zondag 28 april een boekenmarkt gehouden. De markt is bei de dagen geopend van 11 tot 16 uur en de toegang is gratis. Spelenkermis - Zoutelande Actief houdt zaterdag 27 april een spelenkermis in de Langstraat van Zoutelande. Deze duurt van 19 tot 22 uur en er zijn allerlei activiteiten voor jong en oud. zoals aller lei volkssporten, een hindermsbaan, touwtrekken, een boogkussen, een springkussen Marja de Bij voor de allerkleinsten en Clown Bai lie, die voor iedereen een figuurballon zal vouwen, ledereen is wel kom en de toegang is gratis. Oranjebal - In Wijkcentrum de Zwaan in Oost-Souburg wordt dins dag 30 april een Oranjebal gehouden. De muzikale bijdrage aan dit feest wordt geleverd door Frankies Combo. De zaal gaat om 20 uur open, de toegang is gratis. Seniorendrumband -De Stichting Majoraat gaat een senioren drumband oprichten. De kennismakings- en oprichtingsbijeenkomst is donderdag 25 april in Campus De Ruyter aan de Van Hogendorp- weg 58a te Vlissingen van 10.30 tot 11.30 uur. De oefenbijeenkom sten worden vanaf 2 mei iedere donderdag van 10.30 tot 11.30 ge houden. Wedstrijdzeilen - De Dinghy Optimist Class Belgium (DOCB) houdt dit weekend samen met watersportvereniging 'Arne' het zeilwedstrijdevenement Optispring 2002. De zeilwedstrijden wor den gevaren op het Veerse Meer, ter hoogte van de jachthaven 'Oostwatering' te Veere. De wedstrijden zijn bedoeld voor jeugdi ge zeilers tussen 0 en 15 jaar, in de Optimistklasse. De organisatie verwacht ongeveer 120 tot 140 deelnemende zeilers. Naast Belgi sche en Nederlandse deelnemers verschijnen ook zeilers uit Duits land en Groot-Brittannië.De Optispring 2002 is een zogenaamde 'open' wedstrijd. Dit houdt in dat de wedstrijd open staat voor zei lers van alle nationaliteiten. Voor de Belgische deelnemers geldt de wedstrijd echter als selectiewedstrijd voor deelname aan d.e Europese en Wereldkampioenschappen in de Optimist eenheids- klasse. Oranjerit - MAC De Zeeuwen verzorgt op koninginnedag, 30 april, voor de 37e keer de Oranjerit.Aan deze puzzelrit kan worden deel genomen met fiets, scooter of auto. De lengte van de route voor de fietsers bedraagt ongeveer 14 km. De route van de rit gaat groten deels over binnenwegen. In de routeopdrachten zijn, naast de nor male opdrachten, een aantal puzzelopdrachten opgenomen. De uit voering van de goede of foute opdrachten wordt gecontroleerd door routecontroles. Inschrijven voor deze rit in "De Couburg" te Koude kerke van 13.00-14.30 uur. De Oranjerit wordt gesponsord door èen aantal bedrijven, zodat er voor iedere deelnemer een prijs is! Straluma is de grootste speciaalzaak voor verlichting van Nederland De keuze is enorm: op 2500 m2 zijn vele duizenden lampen te bewonderen Straluma heeft niet alleen de juiste verlichting voor thuis maar ook voor uw kantoor of bedrijf Zo'n 80% van de collectie is uit voorraad leverbaar: u kunt de lamp(en) van uw keus meteen mee naar huis nemen IEDERE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND VAN 11.00 UUR - 17.00 UUR Zeemanstraat 17 2991 XR Barendrecht Rotterdam-IJsselmonde (bedrijventerrein Reijerwaard) Tel. 010-2921026 Meubelen Tel. 010-2921022 Verlichting Ring Rotterdam-Zuid, A15 afslag 20 Barendrecht/IJsselmonde www.straluma.nl De puberteit is een periode van vragen en onzekerheden, zowel voor de puber zelf als voor de ouders. Kinderen gaan zich vaak in die periode afzetten tegen van alles wat voorheen vanzelfsprekend was; ouders zien de puberteit van hun kroost vaak als een boze droom tegemoet. De opzet van de cursus is om de ouders te leren door een an dere bril te kijken, waardoor hun rol gemakkelijker kan veranderen van opvoeder tot adviseur. Praktische tips en sociale vaardigheden zoals leren luisteren, onderhande len, grenzen stellen en com promissen sluiten worden niet alleen theoretisch be handeld, ook praktisch. De cursus wordt op scholen aangeboden. In het kader van de Natio nale Kinderboerderijdag houdt kinderboerderij De Klepperhoeve zondag 28 april van 13.30 tot 17 uur een dag over 'Houden van v(l)ee(s). Hoe worden die ren in de landbouwsector nu gehouden? Welke pro ducten van dieren gebrui ken we? Voor de kinderen zijn er werkbladen over dieren en hun producten, kleurplaten en pannenkoe ken. De toegang is gratis. Maar na de wissel duurde dit niet lang meer, in ronde 53 greep Hoondert met een fraaie inhaalactie de leiding. Het team van Van Staveren verloor veel tijd door een crash en een ongebruikelijke stop om de zitpositie te verbe teren. Het was wederom Hoondert die als eerste eindigde. De tweede plaats werd ingeno men door Pannenkoekhuis Dishoek, Technomarine werd derde, Van Staveren vierde en Van Gilst Kever/Hogeweg ra cing werd vijfde na een voor hen eenzame race. Hoondert leidt het kamDioen- schap met 232 punten.

de Faam | 2002 | | pagina 19