Parkinson zonder masker SWOMsurfen De Wet loaw (en loaz) Een leuk Filminitiatief "Dolend in de tijd 612004 Ad Cornelissen overleden n n ÏX 1 01001 Iliffj ai 11 Spiegeltje, Spiegeltje ZO LANG MOGELIJK IN MIJN EIGEN HUISJE EN BUURTJE WONEN Maaltijd bezorgers gevraagd Van de Bonden PCOB UW Middelburg ??e JAARGANG NUMMER 125 Wonen, zorg en welzijn zijn drie begrippen die voor ouderen van belang zijn. Zij kwamen aan de orde toen de redactie van deze Senioren krant sprak over de keuze van het centrale the ma voor dit jaar. Vorig jaar werd veel aandacht besteed aan verschillende soorten woonvor men, die voor ouderen beschikbaar zijn en ko men. Dit jaar willen wij ons vooral richten op het begrip welzijn. Mijn naam is Gerrit Kalksma. Ik ben 59 jaar, waarvan 12 jaar als patiënt met de ziekte van Parkinson. De redactie van de Seniorenkrant verzocht mij, om van binnenuit, te beschrijven hoe ik ondanks "meneer Parkinson" nog steeds een behoorlijk leven leid. ONZE SOCIALE WETGEVING Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Huisbezoeken Middelburg-Noord Woensdag 17 april 2001 FAAM/VLISSINGER 23 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627 537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl (een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pa gina). Gelukkig hebben we in Mid delburg geen "Rotterdamse" toestanden gehad, waarbij een formateur een college moet bewerkstelligen. Ik vind het heel goed, dat een deel van het college van B&W ver nieuwd is, dat geeft kansen op nieuwe inspiratie. Me vrouw Van Dijk is wel heel boos, dat ze er niet meer bij hoort, maar acht jaar (wet houderschap) is volgens mij een periode, die ook in statu ten van vele stichtingen als maximale termijn voor een bestuursfunctie is opgeno men en dat zou daar ook moeten gelden. De reden er achter is te voorkomen, dat er een regentencultuur ontstaat, waarbij de regent op het pluche blijft zitten en tenslot te daarop inslaapt. Daarom vind ik de situatie in Vlissin- gen, waar weer hetzelfde col lege is blijven zitten, veel minder gezond, zeker nu ook daar toch door een deel van de kiezers om verandering is gevraagd. Ja, Middelburg heeft het Ik ben wel heel benieuwd, wat er nu met de Seniorenraad gebeurt, het stokpaard van een vorige wethouder. Zullen er half juni echt verkiezingen worden gehouden? ledereen kon zich aanmelden en de kandidaten worden gescreend door de gemeente. Vraag is wat de gekozen leden voor stellen, nu er geen banden bestaan met een achterban, maar ieder op eigen gezag in die seniorenraad een mening kan verkondigen. En welk ge wicht zal een mening van een seniorenraad hebben, die zijn gezag alleen kan ontlenen aan een eenmalige verkiezing door leeftijdgenoten? Volgens mij is hier echt een kans ge mist door deze wijze van di recte persoonsverkiezingen. Belangenorganisaties (Anbo, Pcob, Kbo e.d.), die tot dusver via het B.O.O.M. (Bestuurlijk Overleg Ouderen Middelburg) al vrijwel geen gehoor von den bij de wethouder, laat staan het college, zullen nu via hun eigen actie-kanalen aandacht moeten vragen en niet via de Seniorenraad. Nou ja, de zon komt nog steeds iedere dag op en het is lente geworden....alles sal reg kom. Spiegelbeeld Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje riendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag en woens dagmiddag, tel. 638570, se cretaris 626090 seniorenkrant Wat welzijn voor mij betekent Een duidelijk besluit waar de hele redactie mee instemde. "Maar", zo vroeg één van de aanwezigen zich wat schuch ter af: "Wat moeten we eigen lijk onder welzijn verstaan?" Het bleek een goede vraag, want in het volgende uur pro beerden de redactieleden ie der voor zich duidelijk te ma ken wat het begrip welzijn voor hem/haar nu eigenlijk in houdt. Enkele antwoorden: "Het je algemeen welbevin den", "Je thuis voelen in je ei gen huis en de dingen kunnen doen waar je zin in hebt", "Het gevoel hebben dat je nog een beetje mee kunt doen aan diverse activiteiten" of iets anders gezegd: "Nog lek ker onder de mensen zijn." Voorkeur voor vast patroon In interviews, die een mede werkster van de SWOM regel matig met 75-plussers houdt is één van de vragen: "Wat wilt u in de komende jaren het allerliefste?" Vaak luidt dan het antwoord: "Ik wil graag zo lang mogelijk in mijn eigen huisje en eigen buurtje blijven wonen. Dan voel ik mij het meest op mijn gemak." Of om het wat deftiger te zeggen, "dan voel ik mij wel." Oude ren willen in het algemeen blijkbaar graag het vaste pa troon van alledag aanhouden. Het kan ook anders Maar het kan ook anders, zo als bleek uit een verhaal over een mevrouw, die haar familie en vrienden geheel onver wacht meedeelde naar een verzorgingcentrum te zullen verhuizen. "Daar ben je toch nog veel te jong voor en je hebt zo'n fijn huis", zo werd gezegd. Een paar maanden na haar verhuizing vroeg iemand hoe het nu met haar ging. "Ik had dit veel eerder moeten doen", zo antwoordde zij met veel overtuiging. Conclusie: het begrip welzijn kan per persoon een verschil lende inhoud hebben. Taak van de SWOM Wat is in dit kader de taak van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg? "Wij willen de se nioren graag de mogelijkheden bieden actief te blijven in de samenleving", zo stelt SWOM- directeur Martin Jones. "Wij bieden daarvoor in de Molstraat, in drie wijkposten en op andere plaatsen vele mogelijkheden. In deze Senio renkrant wordt daar met grote regelmatig over bericht. Uit de grote belangstelling voor de diverse activiteiten blijkt, dat wij daarmee in een be hoefte voorzien." Jullie pro beren dus te bevorderen dat De enige manier om met de tegenstander Parkinson te le ven is je nuchter te realiseren dat je niet zielig en niet de enige bent. Waarom een an der wel en ik niet? Ziekte hoort bij het leven. Maar ik heb moeite met de beperkin gen die hij mij oplegt: zware vermoeidheid, waardoor ik 's avonds - en soms ook over dag - niets meer kan doen, toenemende stijfheid en traagheid in bewegen, ver krampt en onleesbaar schrij ven, soms onverstaanbaar zacht praten. Gelukkig heb ik geen depres sieve aanleg en kan ik goed re lativeren. Dat helpt mij bij het loskomen van de maatschap pelijke plaats die ik tot 1998 in nam als predikant. Je hoorde erbij, je was iemand midden tussen de mensen, voelde dat je zinnig bezig was en werd gewaardeerd. In plaats daar van heb je ogenschijnlijk wel meer eigen tijd gekregen, maar dat wordt ongedaan ge maakt door meneer P., die je soms een tienvoud aan dage lijkse handelingen kost. Geluk Wat is voor mij geluk? Zeker niet status en geld, maar een harmonische relatie met mijn dierbaren. Met onze goede vrienden is de relatie zeker niet losser geworden, al komt het nu wel voor dat een be zoek niet door kan gaan van wege tegenwerking van meneer P. Er blijft weinig van zelfsprekends over. Je moet meer organiseren om de con tacten vast te houden. Je beseft dat P. een voort schrijdend proces is, dat naar de algehele verstijving toe gaat, waarbij je in toenemen de mate afhankelijk zult wor den van professionele hulp. In dit opzicht hebben mijn vrouw en ik duidelijke afspra ken gemaakt. Het feit dat zij mijn partner is houdt nog niet in, dat zij automatisch ook mijn verzorgster is. Op mijn verzoek helpt ze mij wel met kleine dingen, maar alleen als ik er om vraag. Je bent er in geslaagd om ie dere stap terug een plaats te geven in je bestaan; je ver trouwt dat je die veerkracht zult behouden. Neem nu het verlies van twee hobby's, waarvoor de belangstelling is verdwenen. Ik was altijd bezig met woorden. Ik genoot van een goede taalvaardigheid, las veel, schreef proza en ge dichten. De motivatie is verd wenen. En ik had een postze gelverzameling, die ik nu maar (zonder hartzeer) ver koop, omdat ook daartoe mij de lust ontbreekt. Geloof Wat is er gebeurd met mijn geloof, dat zo'n belangrijke plaats innam toen ik nog werkte? De bijzaken, de socia le verplichtingen, zijn verdwe nen. De kern van mijn geloof, de basis van mijn bestaan, is onaangetast gebleven. Ik leef vanuit een oervertrouwen, voel mij nog sterker dan voor heen opgenomen in het grote geheel, dat ook Parkinson om vat. Daaraan ontleen ik het vertrouwen, dat het wel goed komt. Hiermee heb ik, naar ik hoop, voldaan aan de verwachtin gen van de redactie. Zieke lot genoten wens ik veel humor en strijdbaarheid, om "meneer Parkinson" of een soortgelijke ongenode "gast" de baas te blijven. Gerrit Kalksma Weer wat nieuwe sites. Ze worden voortaan alleen aangeduid met de naam, U moet er zelf "www." (wewewepunt) voor zet ten. Dat komt beter uit voor de zetter, vandaar. Het aanbod van sites is ongelimiteerd en zeer gevarieerd. Keuze maken is dus moeilijk en gaat een beetje naar persoonlijke voorkeur van Uw redacteur. Zoeken is vaak lastig, maar er is een gratis te downloaden zoek- site, Copernic geheten, die heel handig is. Ga naar: Copernic.com, waar U Copernic basic kunt laden. Dan nu enkele sites: Weer een stripsite: stripster.nl met heel veel verwijzingen naar striptekenaars, strip-agenda etc. Voor geschiedenis-fans: studybuddy.nl: allerlei geschiedenis feiten, van de oudheid tot nu. Verbaas Uw familieleden op ver jaardagen! Muziekvrienden: ga naar musicfrom.nl en overzie de hele Ne derlandse muziekwereld. Even eruit: overzicht van betaalbare accommodatie: weekendje- weg.nl. Hier moet U Engels voor kunnen lezen (of Japans): games- workshop.com, een site voor spelliefhebbers, o.a. Warhammer, dat een heel populair bordspel schijnt te zijn. Dan tot slot voor de liefhebbers van Harry Potter, auteur J.K.Rowling: harry-potter-movies.net. Als uitsmijter: goedenmorgen.nl, een site voor "jeugdsenti ment" en welke Seniorenkrant lezer heeft dat nu niet, van tijd tot tijd. Veel plezier! Cine City Vlissingen Cine City in Vlissingen heeft een ontzettend aardig initiatief genomen door voor senioren op speciale dagen "Gouwe Ou we Films" te vertonen en ook nog voor de heel lage prijs van 5 (daarbuiten voor 65 plus sers op vertoon van ouderen- pas 5 euro 's middags en 6,10 euro 's avonds). Zo wordt op 13 en 14 mei "Princess Diaries" gedraaid met Julie Andrews en Anne Hathaway. Jolanda Sinaij verzorgt de re dactie van FILM NIEUWS, een maandelijks verschijnend bul letin, waarin een en ander wordt aangekondigd. Zij ver telt, dat in het derde nummer (intussen verschenen) wordt vermeld, dat in september en oktober rondleidingen worden gegeven in de bioscoop. Ook vestigt zij de aandacht op het Filmfestival Film by the sea, dat in september wordt gehouden en waarin ook aandacht is voor de filmkeuze van senioren. Verder kan ieder tot en met mei verzoeken indienen om films, die men graag nog eens zou willen zien, opnieuw te vertonen. Bij voldoende inzen dingen hoopt Cine City de meest gevraagde films in het nieuwe seizoen te kunnen draaien.Telefoon Cine City: 0118-418810 senioren zo min mogelijk ach ter de geraniums blijven zit ten. "Ja, wij stimuleren dat se nioren ook in letterlijk zin zo veel mogelijk in beweging blij ven. Maar wij willen ook be vorderen dat senioren zich blijven ontwikkelen. In dat ver band mag ik onder meer ver wijzen naar onze computer cursussen." Het goede spoor Dat de SWOM met zijn activi teiten het goede spoor volgt, mag blijken uit een aantal stel lingen van erkende deskundi gen op het gebied van wel- zijnsactiviteiten voor ouderen. "De functie van het ouderen- welzijnswerk moet vooral ge richt zijn op het creëren van een aanbod in dienstverlenen de functies dat aansluit op de vraag". Maar ook: "Welzijn omvat eveneens de signale ringsfunctie die ook de stille, niet duidelijk uitgesproken be hoeften van ouderen aan het licht moet brengen." Aan dat laatstgenoemde punt besteedt de SWOM veel aandacht. Zie daarvoor elders in deze editie van de Seniorenkrant het arti kel "Huisbezoeken Middel burg-Noord". Met deze huis bezoeken wordt geprobeerd een goed beeld te krijgen van de behoeften en wensen van ouderen met het uiteindelijke doel hun welzijn, waar nodig en mogelijk, zoveel mogelijk te bevorderen. 99 Nieuw programma van Radio Coolfm Onder de titel "Dolend in de tijd" presenteert de Middel burgse tograaf/muzikant/dich- ter Johan Sinke sinds donder dag 4 april een nieuw pro gramma op de Walcherse ra diozender Coolfm. Het is een vijf tot tien minuten durende column die om de twee we ken is verpakt in "Coolfm Ma gazine op de late avond" tus sen 22.00 en 23.uur. Te belui steren via de frequenties: 105.3, 107.1 of 107.7. De column heeft een zeer ge varieerde inhoud met mijme ringen over het verleden van de presentator met, zo nu en dan, een vergelijking met het heden. De presentatie zal vele ver schijningsvormen kennen zo als: een praatje, een gedicht of een komisch of ernstig lied je. Alles met tekst en muziek van de presentator. De eerste uitzending bestond uit het gedicht "Regressie" met een terugblik op de jeugd van Johan Sinke (1940). De dingen die hij toen zag en beleefde, re gen zich aaneen tot een richt snoer voor zijn latere leven. De tweede uitzending gaat over het licht: een onmisbaar element in ieders leven maar natuurlijk in het bijzonder voor fotografen: Als ik schrijf met licht, schilder ik een gedicht met of zonder kleuren. Een melodie danst daar doorheen en soms zelfs ruik ik geuren. Zo smelten alle kunsten traag dooreen: Heel bijzonder. Fotograferen luidt de naam en het is een wonder. Johan Sinke ziet reacties gaarne tegemoet. Zijn e-maii- adres is: jsav@hetnet.nl De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg zoekt mensen die 1x per week op de fiets maaltijden willen bezorgen, bij voorkeur op woensdag tussen 11.45 en 12.15 uur. In verband van de moeilijke bereikbaarheid van het Middel burgse centrum worden de maaltijden vanuit St. Willibrord aan de Bachten- steene per fiets rondgebracht. Vanuit deze instelling worden per dag door drie vrijwilligers in totaal 12 maaltijden rondgebracht, dus vier per persoon. Momenteel is er op wopensdag slechts één vrijwilliger beschikbaar, vandaar deze dringende oproep. Mensen die nog een halfuurtje per week over heb ben om per fiets vier maaltijden te bezorgen worden verzocht contact op ne men met de SWOM (Janke Bak of Jopie Tevel), tel. 627537. "Het je algemeen welbevinden En zoals gezegd zal de redac tie via vraaggesprekken met ouderen en deskundigen pro beren in 2002 een zo duidelijk mogelijk beeld van het begrip welzijn te geven. Voor een goed begrip eerst een verklaring van de betekenis van deze beide afkortingen. Dan is het meteen een stuk duide lijker voor wie dit gedeelte van onze sociale wetgeving is be doeld. IOAW staat voor: Wet Inkomensvoorziening Ouderen en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte werkloze Werknemers en IO- AZ betekent: Wet Inkomensvoorziening Ouderen en gedeelte lijk Arbeidsongeschikte werkloze gewezen Zelfstandigen. Het verschil zit dus in de laatste letters van de afkortingen. De W staat voor werknemer en de Z voor zelfstandige. Waar het om gaat Werkloos worden op latere leeftijd heeft een behoorlijke impact. De kansen op de ar beidsmarkt zijn vaak nog maar klein. Ook zijn er doem beelden over het 'opeten' van het opgespaarde vermogen, met inbegrip van de eigen woning. Tijdelijk is er dan wel een werkloosheidsuitkering, maar daarna... Vooral voor ouderen boven de 50 jaar is er een speciale inko mensvoorziening, waarbij niet naar het vermogen wordt ge keken. Toegegeven, het is een minimumvoorziening. Er zijn vier groepen die van deze uitkering gebruik kunnen maken; personen die tussen hun 50ste en 571/2ste werkloos zijn geworden. Zij moeten na werkloosheid wél de vol ledige WW-uitkering heb ben ontvangen, bestaande uit een loongerelateerde uit kering een vervolguitke ring; personen die tussen de leef tijd van 571/2 en 65 jaar werkloos zijn geworden en op grond van een beperkt arbeidsverleden een kortdu rende WW-uitkering hebben ontvangen (6 maanden); personen die vóór de leef tijd van 50 jaar werkloos zijn geworden en naast de volle dige uitkeringsduur WW óók een gedeeltelijke ar beidsongeschiktheidsuitke ring (minder dan 80%) ont vangen; jonggehandicapten die een gedeeltelijke Wajong-uitke- ring (minder dan 80%) ont vangen. Inkomsten uit, of in verband met arbeid (ook van de even tuele partner!)worden op de uitkering in mindering ge bracht: Dit wil zeggen loon, pensioen, arbeidsongeschikt heidsuitkeringen, werkloos heidsuitkeringen, enzovoorts. Niet wordt gekeken naar in komsten uit verhuur of onder huur, alimentatie en rente. Aan de uitkeringen zijn ver plichtingen gekoppeld. Net zoals bij een werkloosheids uitkering moeten inspannin gen geleverd worden om werk te aanvaarden. Vanaf de leeftijd van 571/2 jaar zijn de ze verplichtingen beperkt. Er zijn echter plannen om ook deze mensen meer verplich tingen op te leggen. Zelfstandigen Een vergelijkbare regeling be staat ook voor zelfstandigen van 55 jaar of ouder. Velen hebben al tientallen jaren een onderneming. Sommige on dernemers kunnen het hoofd maar net (of net niet) boven water houden, omdat de be hoeften van de samenleving veranderen, terwijl een succes volle voortzetting van de on derneming onmogelijke inves teringen vereist. Als het inko men in de laatste drie boekja ren lager is dan 20.011,71 en naar verwachting duurzaam la ger blijft, kan soms na bedrijfs beëindiging een loaz-uitkering worden verleend. Dit kan al leen als vóór de bedrijfsbeëin diging een uitkering is aange vraagd! Als de uitkering is toe gekend, moet de onderneming binnen 11/2 jaar na aanvraag worden beëindigd. Omdat hier slechts kort op de materie kan worden ingegaan, is het van belang om zich vooraf goed te informeren! Voor inwoners van Middelburg is het volgende afgesproken: - Aanvragen voor een loaw- uitkering kunnen worden in gediend bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI; voorheen het Arbeids bureau); - Aanvragen en informatie over een loaz-uitkering kun nen worden verkregen bij de gemeente Middelburg, afdeling Sociale Zaken (gra tis servicenummer 0800- 0231865; tussen 09.00 en 11.30 uur). vrijwillige thuishulp Middelburg Vanaf begin maart worden in formatieve huisbezoeken ge houden in de wijken waarvan de postcode begint met 4333. Iedere bewoner van dit ge bied, ouder dan 74 jaar, heeft hierover een brief gekregen. De opzet van de huisbezoe ken is om informatie te geven en te krijgen over wonen, zorg en welzijn. De bezoeken worden afgelegd door speci aal hiervoor opgeleide vrijwil ligers. Omdat tussentijds een paar vrijwilligers door ziekte moesten afhaken, is ervoor gekozen om in een deel van het gebied niet huis-aan-huis te vragen of men een bezoek wenst. Een aantal ouderen heeft een schrijven gekregen met een antwoordkaart, die ingestuurd kan worden, wan neer een bezoek op prijs ge steld wordt. Van deze mogelijkheid wordt goed gebruik gemaakt. Vaak heeft men een duidelijke vraag of verzoek waar dan direct gehoor aan gegeven kan worden. Naast het informatief huisbe zoek, dat eenmalig is, is er ook een ondersteunend huis bezoek voor alle ouderen, ongeacht hun leeftijd. Het ondersteunend huisbezoek is bestemd voor ouderen die tijdelijk een steuntje in de rug nodig hebben, bijvoor beeld bij ontslag uit het zie kenhuis of bij het verlies van een dierbare. Een vrijwilliger zal dan samen met de oude re proberen om een aantal zaken weer op de rails te zet ten, zodat het leven weer draaglijker en aangenamer wordt. Voor informatie over of het aanvragen van één van de huisbezoeken kan contact worden opgenomen met de Stichting Welzijn Ou deren Middelburg, telefoon 627537. Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: me- Jvr. P.N. Den Hollander, tel. 626513. Magi- straatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen: mevr. P. Janse, tel. 637407. Interkerke lijke Hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615 Telefooncirkel: Stromenwijk-'t Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065. De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen te lefonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. Woensdag 24 april om 14.15 uur is er een vergadering in de grote zaal van De Morgen ster, Adriaan Louwereijsz- straat 6. Na het huishoudelijk gedeelte zal mevrouw Harms dia's ver tonen en vertellen over St. Pe tersburg. Op 29 maart overleed de heer Ad Cornelissen, gedurende bijna vijftien jaar de vaste illu- Ad Cornelissen, zelfportret strator van de Seniorenkrant. Helaas verhinderde zijn ge zondheid hem de laatste tijd zijn getekende bijdragen aan onze krant te leveren. De re dactie verliest in hem een te kenaar, die in zijn prenten haarscherp de kern van een bepaalde situatie kon weerge ven. Ter gelegenheid van de ver schijning van de honderdste Seniorenkrant in 1998 heeft de Stichting Welzijn Ouderen een keuze uit het werk van deze oud-tekenleraar tentoonge steld in het gebouw Molstraat 13 en werd een kalender uit gegeven met een aantal van zijn tekeningen. De redactie wil afscheid nemen van Ad Cornelissen met het plaatsen van zijn zelfportret, zoals hij dat in 1998 voor de Senioren krant maakte.

de Faam | 2002 | | pagina 23