YoRpinion Provincie Zeeland Duurzame stedenbouw W Giro 55055 AGRESSIE EN GEWELD Kip av voice Astma Fonds Workshops Infomarkt Discussie Officiële Mededelingen 4 }$0,~ aan nachtkastjes COÓeau bij offeerde bed impact van Eastborn! Cultuurdeelname In beroep Afsluiting kruispunt te Noordgouwe Stremmingen Zeelandbrug Giro 18181 Diversen Ontwerp-statenbesluit wijziging reglement waterschap Zeeuws- Vlaanderen Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Met ANGO kom je tot je recht! dÉi 1450?" "Met 0900 - SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... TMC Woonwinkels Woensdag 10 april 2002 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 15/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Dinsdag 23 april vindt op de Hogeschool Zeeland, locatie Edisonweg, het politieke jon geren evenement YoRpinion plaats. Dit is een activiteit in het kader van het project Jongeren Informeren Jonge ren. Een politieke markt, workshops en een discussie onder leiding van Erik Holm zijn de ingrediënten. Jongeren Informeren Jongeren Begin september 1999 is het project Jongeren Informeren Jongeren van start gegaan. Het project heeft als doelstelling Zeeuwse jongeren meer te inte resseren voor en te informeren over politiek en bestuur binnen de provincie Zeeland. Stagiaires van de opleiding Communicatie van de Hogeschool Zeeland krij gen binnen het project de kans nieuwe, aansprekende middelen vorm te geven om de provincie als bestuursvorm meer onder de aandacht te brengen bij de jonge Zeeuwse bevolking. YoRpinion is niet de eerste activiteit vanuit Jongeren Informeren Jongeren. Vorig jaar is Crywolf, een jonge- rendebat, georganiseerd in het Arsenaal in Vlissingen. De Zee landtrailer wordt permanent inge zet. Deze trailer bezoekt Zeeuw se scholen en evenementen en biedt scholieren de mogelijkheid met leden van Provinciale Staten een discussie aan te gaan over onderwerpen die hen aanspre ken. Het evenement YoRpinion bestaat uit verschillende onderde len die hierna worden beschreven. Workshops Scholieren van het voortgezet onderwijs nemen deel aan vier verschillende workshops. De onderwerpen Verkeer Vervoer, Opleiding Werk, Jeugdpartici- patie en Veiligheid vormen de hoofdingrediënten van de work shops. De heren Hennekeij (gedeputeer de voor verkeer en vervoer), Kruis (hoofd afdeling Verkeer en Vervoer, directie l&V) en Bouma (management ConneXXion) zullen de workshop Verkeer Vervoer verder invullen. De workshop Opleiding Werk wordt geleid door de heren Saman (Werkgeversbond Zuid- Nederland) en Mandos (Hoge school Zeeland). De heren Poppelaars (gedepu teerde) en Louws (Hogeschool Zeeland) zullen over het onder werp Jeugdparticipatie interactief met de scholieren aan het werk gaan. De burgemeester van Vlissingen, mevrouw Dok-van Weele en de politiewoordvoerder van Zeeland, de heer Van Mourick, gaan met de scholieren in discussie over Veiligheid in Zeeland. Informatiemarkt Naast workshops biedt het eve nement plaats aan Zeeuwse poli tieke partijen om zich door mid del van een markt kenbaar te maken bij de studenten en het publiek op de Hogeschool Zee land. Vanaf 11.00 uur kunnen belangstellenden de politieke in formatiemarkt bezoeken. Discussie en informatie Erik Holm (Presentator Omroep Zeeland) zal vanaf 16.15 uur een discussie leiden tussen enerzijds een panel van Provinciale Staten en anderzijds het publiek in het Atrium van de Hogeschool Zee land. Belangstellenden voor de discus sie kunnen zich aanmelden door te bellen naar Daniël Rouw: 0118-631591 of een e-mail te sturen naar: jij@zeeland.nl. Voor boekingen van de Zeelandtrailer kan eveneens contact met hem worden opgenomen. Het provinciaal bestuur van Zeeland vindt het belangrijk dat de bevolking veel aan cultuur doet. Om een interessant cultuur aanbod te creëren wordt jaarlijks zo'n 13.000.000,- euro aan sub sidies toegekend voor festivals, theaters, musea, bibliotheken cultureel erfgoed amateurkunst enzovoorts. Hoewel de ontvan gers van subsidies evaluatiefor mulieren invullen en aangeven hoeveel belangstelling er is geweest voor een evenement, heeft het provinciaal bestuur geen helder beeld van de cultuur deelname van de bevolking. Om er achter te komen hoe het nu echt gesteld is met de cultuur deelname wordt volgende week aan 4800 adressen in Zeeland een vragenlijst gestuurd. De Zeeuwse gemeenten leveren de adressen aan. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de provin ciale organisatie voor cultuur, welzijn en zorg, SCOOP. Nieuws In verschillende beleidsdocumenten staat dat duurzame stedenbouw moet worden bevorderd. Gedeputeerde Staten hebben een concept-circulaire opgesteld die duidelijkheid moet geven aan burgers, gemeenten en andere betrokkenen over het provinciale beleid met betrekking tot de invulling van duurzaamheid in structuur- en bestemmingsplannen. Duurzaam wonen: een dak met zonnepanelen. In rijks- en provinciale plannen wordt ruim aandacht besteed aan duurzame ontwikkeling van de gebouwde omgeving. In het beleidsprogramma Duurzaam Bouwen 2000-2004 wordt er vanuit gegaan dat duurzaam bou wen zo stevig in het beleid en de praktijk zijn verankerd dat pro grammatische aanpak na 2004 overbodig zal zijn. Het streven naar duurzame ontwikkeling loopt als een rode draad door het Streekplan. Uitgangspunten daar bij zijn het voorkomen van ver spilling, bescherming van het onvervangbare en ontwikkeling van duurzaam ruimtegebruik. Ook in andere beleidsplannen zoals Groen licht (milieubeleids plan), Samen slim met water (waterhuishoudingsplan), Thema's voor de toekomst, het Sociaal- Economisch Beleidsplan 1998- 2002 en het Provinciaal Ver- keers- en Vervoersplan worden uitgangspunten beschreven die betrekking hebben op duurzaam heid. Door het uitbrengen van een circulaire duurzame steden bouw moet het voor alle betrok kenen duidelijk worden op welke manier invulling aan het beleid gegeven moet worden. Enkele aspecten uit het concept worden hierna in verkorte vorm beschre ven. Water Bij zware regenval gebeurt het regelmatig dat een overloopvoor ziening van het rioolstelsel in wer king treedt. Daardoor wordt ongezuiverd rioolwater geloosd op het oppervlaktewater. Deze ongewenste situatie kan worden voorkomen door de aanleg van gescheiden rioolstelsels in nieuw bebouwd gebied. Een andere mogelijkheid voor het opvangen van regenwater is de aanleg van een wadi. Een wadi of infiltratie greppel is in principe een droog, lager gelegen deel in het gebied, meestal ingeplant en voorzien van een drainagesysteem. Als het regent gaat het regenwater via natuurlijke weg, bijvoorbeeld door het gebruik van molgoten, naar de wadi. Via het drainagesysteem vind dan de afwatering plaats of als dat mogelijk is infiltratie naar de bodem. Natuur Natuur en landschapswaarden zijn per definitie niet gebonden aan plangrenzen. Bij de ontwikke ling van nieuwe plannen moet dus ook de naaste omgeving worden meegenomen. Bij planning van nieuwbouw in een gebied met veel verspreid liggende natuurge bieden kan de nieuwe bebouwing een onoverkomelijke hindernis vormen voor plant en dier om van het ene naar het andere gebied te komen. Als dat blijkt uit de inventarisatie moet worden onderzocht of er een andere locatie kan worden gevonden. Als er echt geen andere plek moge lijk is, moeten er zogenaamde ecologische verbindingszones worden aangelegd. Dit kunnen brede groengordels of brede waterpartijen zijn. Culturele planologie Bij culturele planologie wordt cul tuurhistorie naast andere cultuur uitingen zoals kunst en architec tuur nadrukkelijk als uitgangspunt en inspiratiebron bij ruimtelijke ontwikkeling betrokken. Dit uit gangspunt staat beschreven in het 10-puntenplan voor de Cul tuurhistorie en wordt beschouwd als het vertrekpunt van Culturele planologie bij stedenbouw en landschapsinrichting. Het 10-pun- tenplan Cultuurhistorie wordt 26 april behandeld in de vergadering van Provinciale Staten. Reacties Voordat Gedeputeerde Staten de circulaire vaststellen kunnen reacties op het concept worden gegeven. Het concept van de cir culaire Duurzame Stedenbouw kan worden opgevraagd of wor den ingezien bij het Informatie centrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Voor nadere informatie over de circulaire kan contact worden opgenomen met dhr B. Maring, directie RMW, tel. 0118-631953. Woensdag 17 april 2002 is er een zitting van de Hoorcom- missie bestemmingsplannen. De zitting, die om 9.15 uur begint, is openbaar en wordt gehouden in het gebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. De gemeente Oostburg wordt uitgenodigd om te reageren op de ingediende bedenkingen van I.J. Herman namens het samen werkingsverband van het Gilde van vrijwillige molenaars en de vereniging De Hollandsche Molen en 21 inwoners van Schoondijke. De bedenking van I.J. Herman richt zich tegen het feit dat er geen daadwerkelijke bescher mingszone met de daaraan ver bonden maximale hoogtes voor gebouwen. De groep inwoners van Schoon dijke verzoekt geen goedkeuring te verlenen aan de woonwagen locatie en de uitbreiding van de bedrijfsdoeleindenbestemming aan de Veldstraat en de Bea- trixstraat te Schoondijke. Gedeputeerde Staten hebben de Provinciale Planologische Com missie om advies verzocht over het door de gemeente Oostburg vastgestelde bestemmingsplan en de daartegen in gebrachte bedenkingen. De commissie adviseert alle bedenkingen onge grond te verklaren. Van 15 t/m 19 april zal de aan sluiting Kloosterweg (N654) - Heereweg westzijde te Noord- gouwe afgesloten worden. Gedurende de afsluiting zullen enkele aanpassingen plaatsvin den aan de aansluiting van de Heereweg aan de Kloosterweg. Het verkeer dat gebruik wil maken van deze afslag zal door middel van borden worden omgeleid. Deze werkzaamheden hebben geen gevolgen voor het openbaar vervoer of voor het doorgaande verkeer op de N654. Uiteraard is het uitvoe ringstijdstip en de duur van de afsluiting afhankelijk van de weersomstandigheden. De komende tijd is een aantal stremmingen voor het gemotori seerde verkeer voorzien op de Zeelandbrug. Korte stremmin gen van zo'n tien minuten zijn er tussen half tien en tien uur 's morgens zijn er op woensdag 17 en vrijdag 26 april. Van maandag 22 op dinsdag 23 april is de Zeelandbrug voor het gemotoriseerde verkeer afge sloten van twaalf uur 's nachts tot vijf uur 's morgens. Tijdens de nachtelijke stremming wordt het verkeer omgeleid via de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Alleen spoedeisende ritten van de hulp diensten, zoals ambulances, worden dan doorgelaten. De omleiding wordt met borden aangegeven. Als gevolg van de weersomstan digheden kunnen de stremmin gen, die verband houden met werkzaamheden aan de Zee landbrug, worden uitgesteld. mmmm Dó slaapwinkel met advies www.tmcwoonwinkels.nl Als u het even niet meer weet: bel Korrelatie kórrelatie wijst u de weg in het doolhof van instellingen voor gezondheidszorg en welzijn, de regelingen en de voorzieningen. tel. 0900 -1450 noct per minuut email vraag@korrelatie.nl www.korrelatie.nl 1,6 miljoen mensen in Nederland vechten tegen hun astma, bron chitis of longemfyseem. Het Astma Fonds vecht al meer dan 40 jaar met ze mee. Door onderzoek naar de oorzaken en door patiëntenzorg, scholing en voorlichting. Steun Carapatiënten in hun luchtgevecht. Geef! Giro 55055 Rijgedrag, bekvechten en geen begrip voor buren, winkelovervallen, agressie tijdens een avondje uil of in het openbaar vervoer... Jaarlijks zijn 1V2 miljoen Nederlanders slachtoffer van geweld of bedreiging. Zo'n 200.000 hebben behoefte aan psychische steun. Slechts 20% van hen zoekt en krijgt die hulp. De anderen houden zich groot, al kan zoiets najaren alsnog levensgrote problemen veroorzaken. Zo'n houding heeft natuurlijk een naam: dom!, dom!, dom! NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID INFORMATIE: OM U TIJDIG TE HELPEN. Het NFGV heeft vele gra' s infobrochures. Voor uzelf of iemand die u kent. Bel (030) 29711 97 of schrijf naar NFGV, postbus 5103, 3502 JC Utrecht. Internet: www.nfgv.nl Het ontwerp-besluit van provincia le staten tot vaststelling van een wijziging van het Reglement voor het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren in verband met de te houden waterschapsverkiezingen op 20 november 2002 ligt van 11 april tot en met 9 mei 2002 op werk dagen tijdens kantooruren en desgevraagd buiten kantooruren voor een ieder ter inzage bij Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Het ontwerp-besluit kan op ver zoek (telefoon 0118-631161) worden ingezien. Voorts ligt het ontwerp ter inzage ter griffie van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen en in de Zeeuwse gemeentehuizen. Bedenkingen tegen dit ontwerp besluit van provinciale staten van Zeeland kunnen uiterlijk 10 mei 2002 worden ingediend bij gede puteerde staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Of het nu gaat om juridische onder steuning, belastingteruggave. uitke ringen, thuiszorg, woningaanpassin gen, vervoer of lotgenotencontact.. ANGO komt op voor uw belangen. Word ook lid! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Teteloon (033) -165 43 43 Internet: www.ango.nl E-mall: info©ango.nl itl >g- .«5*^.-.. Sfe Bij aankoop van een gestoffeerd bed Impact met bodems en matrassen van Eastborn ontvangt u op twee nachtkastjes 350 voordeel! Het gestoffeerde bed Impact is in verschillende afmetingen en in een groot scala van stoffen en stofkleuren leverbaar. De kwaliteitsmatrassen en -bodems van Eastborn zijn volledig naar uw persoonlijke slaapwensen leverbaar. EASTBORN SLAAPSYSTEMEN Een gestoffeerd bed Impact compleet met twee bodems en twee matrassen van Eastborn koopt u al vanaf 1732,50. Marconistraat 13 Goes Tel (0113) 22 41 13 JA, stuur mij meer informatie over het werk van SOS-Kinderdorpen en hoe ik Huis Vriend kan worden Naam:M V Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM SOS-Kinderdorpen GIRO 2280 Bij oorlogen en (natuurrampen betalen de ren de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overat ter wereld. Steunt u ons werk als Huisvriend voor f 10,- per maand? Bel (020) 408 01 90 of stuur de bon in voor meer informatie!

de Faam | 2002 | | pagina 7