Woonkeuze met: KOMT KORT KORT Gegarandeerd woningonderhoud neemt veel werk uit handen Zeeuwen leven langer gezond Loos brandalarm neemt fors toe Rabobank verhoogt hypotheekrente Kadaster verhoogt tarieven Midden-Zeeland HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Van oudsher zijn het 'harde' materialen als steen, beton, hout en glas die worden toegepast in huis. Praktisch en duurzaam en technisch makkelijk te verwerken. We stonden sowieso niet stil bij de vraag of vaste onderdelen van ons huis en interieur, zoals muren, vloeren, tafels en verlichting wat 'zachter' gemaakt konden wor den. Omdat veel huiseigenaren moeite hebben om het noodzakelijke onderhoud aan hun woning over een langere periode in te schatten, introdu ceert Planbuilding het meerjaren onderhoudsad vies. Dit houdt in dat een deskundige van een professioneel onderhoudsbedrijf de woning uit voerig inspecteert en het te verwachten onder houd voor een periode van tien jaar helder in een rapport vastlegt. De huiseigenaar kan ver volgens in overleg met de adviseur beslissen of hij de werkzaamheden zelf uitvoert of liever aan een professioneel bedrijf wil uitbesteden. Wie geboren is in een van de vier grote steden heeft zo'n 60 gezonde jaren voor de boeg. Inwo ners van enkele regio's in het westen des lands, en dan met name in Zeeland, brengen daarente gen 65 jaar in gezondheid door. Dat blijkt uit on derzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu, TNO en het CBS. Woensdag 10 april 2002 Jaargang 6 nummer 8 (Advertentie) Licht en zacht wonen in 2002 De meeste huizen die vroe ger gebouwd werden hadden kleine raampjes en veel klei ne afsluitbare leefruimtes om zoveel mogelijk warmte te behouden en energie te be sparen. Kortom, men stond nog niet stil bij de invloed van dag licht op ons gevoel van wel behagen. De begrippen 'zacht' en 'licht' hadden niets met interieur te maken. Door de samenwerking tus sen experimentele architec ten, jonge designers en voor uitstrevende bouwers en fa brikanten is daar de laatste tijd snel verandering in geko men. Door nieuwe productietech nieken en creatieve geesten wordt ons huis in de toe komst een stuk comfortabe ler en aangenamer. Lichtdoorlatende muren van textiel, kamerbrede hoogpoli ge kleden op leren vloeren, gestoffeerde kasten, rubbe ren tafels, foam zitelemen- ten, design bedden verpakt in een vilten 'jas met zakken' en lichtsystemen die door Share Chair: een stoel om te deleneen ontwerp van Aliene te Kiefte Tonus Orange, de nieuwste bank van DMI-Meubelen middel van verschillende kleuren de zintuigen prikke len. Grote raampartijen, transparante vlakken, door kijkjes, vides en entresols la ten optimaal het daglicht door en sfeerlampen worden zachte kunstobjecten die een mysterieus licht of 'glow' uit stralen. Lekker zitten De nieuwste generatie ban ken haakt massaal in op de 'zacht en licht wonen' trend in 2002. Flexibele, modulaire of verrijdbare banken met af neembare hoezen van zachte stoffen zijn het meest popu lair. Elke bank wordt 'op maat' sa mengesteld en elk onderdeel van de pootjes tot en met de breedte van de armleggers kan in meerdere maten, hoogten kleuren en materia len geleverd worden. Vooral het stofferen met leer, nubuck en een stof met 'vilt' optiek hebben de voorkeur. De opkomst van verlengde fauteuils (nieuwe generatie chaise longues) en verbrede fauteuils (love seats) getuigt van een meer ontspannen, informele levensstijl waarom comfort en 'feeling good' voorop staat. Naast veel kubistische vor men voor zitmeubelen, zijn organische en ronde vormen terug van weggeweest; zitei- landen, kuipstoelen op draai poten en poefs die als reu- zenpuzzelstukjes in elkaar schuiven maken hun opmars. Nog verrassender in het inte rieur zijn zitobjecten waarbij alle standaardformaten en reguliere materialen 'losgela ten' zijn. Stoelen die zo uit een futuris tisch stripverhaal lijken te zijn gehaald met kinderlijke, vriendelijke vormen en su- perzacht aanvoelen omdat ze van een polyether schuim zijn gemaakt. Daarnaast worden er met klittenband, magneetjes en in elkaar passende onderdelen allerlei mogelijkheden ge schapen om de vorm van het zitmeubel aan te passen. De brandweer is in 2000 ruim vijftigduizend keer voor niets uitgerukt. Dat is ruim eenderde van het totaal aantal mel dingen. In vergelijking met 1990 is het aantal meldingen in 2000 met ruim eenderde gestegen. Die stijging komt bijna geheel voor rekening van de loze alarmeringen. Negen van de tien keer betreft het loze brandmeldingen. Grootste boosdoener is de brandmeldinstallatie. Bij negen op de tien loze brandmeldingen rukt de brandweer ook daadwerkelijk uit. Het aantal branden vertoont jaarlijks kleine schomme lingen. Van de 47 duizend geregistreerde branden in 2000 zijn er twee van de drie te kwalificeren als buitenbrand. Van deze 31 duizend buitenbranden is meer dan de helft veroor zaakt door brandstichting of vandalisme. Gerekend per honderdduizend inwoners komen de meeste buitenbran den voor in de provincie Zuid-Holland, bijna tweemaal zo veel als in Friesland en Zeeland. In navolging van andere geldverstrekkers heeft 's lands grootste hypotheekverstrekker, de Rabobank, per 26 maart 2002 de hypotheekrente verhoogd. De tarieven op basis van Nationale Hypotheek Garantie, en maandbetaling op een rijtje: variabele rente 5,00% (ongewijzigd) 6 maands repeterend vaste rente 4,50% (was 4,30%) 1 jaar vaste rente 4,80% (was 4,40%) 2 jaar vaste rente 5,30% (was 5,00%) 3 jaar vaste rente 5,50% (was 5,20%) 4 jaar vaste rente 5,70% (was 5,40%) 5 jaar vaste rente 5,80% (was 5,50%) 6 jaar vaste rente 5,90% (was 5,70%) 7 jaar vaste rente 6,00% (was 5,80%) 8 jaar vaste rente 6,10% (was 5,90%) 9 jaar vaste rente 6,10% (was 6,00%) 10 jaar vaste rente 6,20% (was 6,00%) 11 jaar vaste rente 6,20% (was 6,00%) 12 jaar vaste rente 6,30% (was 6,10%) 13 jaar vaste rente 6,30% (was 6,20%) 14 jaar vaste rente 6,40% (was 6,20%) 15 jaar vaste rente 6,40% (was 6,20%) Zonder Nationale Hypotheek Garantie: toeslag 0,2% De kadastrale tarieven gaan met gemiddeld twintig procent omhoog. De verhoging komt na een reeks van tariefsverlagingen vanaf 1995. Deze tariefsverlagingen waren vooral mogelijk door de hausse op de vastgoedmarkt en de doelmatiger be drijfsvoering bij het Kadaster. Door de daling in het werk aanbod vanaf begin 2000 is volgens het Kadaster een ver hoging van de inkomsten nodig. Daarbij geldt dat de tarie ven nooit hoger mogen zijn dan tot dekking van de ge maakte kosten. De gebruikersraad, waarin de belangrijkste groepen van klanten van het Kadaster zijn vertegenwoor digd, heeft met de voorgestelde tariefsverhoging inge stemd. Centraal in het meerjaren on derhoudsadvies staat de volg orde waarin onderhoudswerk zaamheden moeten worden uit gevoerd en de materialen die daarbij het beste gebruikt kun nen worden. Voor leken is het vrijwel ondoenlijk om een juiste planning vast te stellen, wat ook geldt voor het selecteren van materialen en gereedschappen. De meeste huiseigenaren be ginnen bijvoorbeeld met het overschilderen, terwijl het eer der voor de hand zou liggen om de al enigszins door houtrot aangetaste kozijnen te behan delen. Dakonderhoud Gegarandeerde Woningonder houd werkt eenvoudig. De huis eigenaar sluit een abonnement voor bijvoorbeeld tien jaar met het onderhoudsbedrijf dat is aangesloten bij Planbuilding. Het Planbuildingbedrijf zorgt er voor dat het huis gedurende de abonnementsperiode in perfec te staat blijft. Het abonnement bevat minimaal het buitenschil derwerk en het onderhoud van de kitvoegen, maar kan met ex tra modules voor bijvoorbeeld dakonderhoud worden aange vuld. Voor het onderhoud- sabonnement wordt maande lijks een vast bedrag betaald. De hoogte daarvan is afhanke lijk van het soort huis en de staat van onderhoud. In geval van een nieuwbouwwoning wordt gedurende de looptijd van de overeenkomst een blij vende nieuwstaat van het ge veltimmerwerk gegarandeerd. Een abonnement loopt in princi pe tien jaar en is tussentijds op zegbaar. De opzegtermijn is een maand. Omdat het voorjaar bij uitstek de tijd is om de mouwen op te stropen, introduceert Planbuilding het meerjaren on derhoudsadvies in april en mei met een korting van 50 procent voor 70 euro. Kiest de huiseigenaar vervol gens voor de door Planbuilding ontwikkelde formule Gegaran deerd Woningonderhoud, dan is het meerjaren onderhoudsad vies gratis. Huiseigenaren die zelf aan de slag willen gaan en kiezen voor de in het meerjaren onderhoudsadvies geadviseer de producten, ontvangen daar op bij Deco Home, Verf Wand en Interkleur een korting van 10 procent. Planbuilding is een landelijk overkoepelende organisatie waarbij een zestigtal professio nele onderhoudsbedrijven zijn aangesloten. Deze bedrijven zorgen niet alleen voor het schilderwerk en periodiek on derhoud aan de buitenschil van de woning, maar - voor zover noodzakelijk en gewenst - ook voor kozijnvervanging, dakre novatie en energiebesparende maatregelen. Meer informatie Voor meer informatie over het meerjaren onderhoudsadvies en Gegarandeerd Woningon derhoud of de bij Planbuilding aangesloten bedrijven: Planbuil ding, Postbus 858, 7301 BC in Apeldoorn. Telefonisch via het gratis nummer 0800-023 12 84. Website: www.planbuilding.nl. Dat er regionale verschillen in gezonde jaren bestaan is be kend, maar opmerkelijk is dat ze zo groot zijn. Terwijl het verschil in levensverwachting tussen regio's maximaal 2 tot 3 jaar is, loopt het verschil in gezonde jaren op tot bijna 10 jaar. Een belangrijk deel van de verklaring is de hogere soci aal-economische status van de inwoners van de gezonde re regio's. Rijke mensen zijn gezonder dan arme mensen, leven langer en leven vooral langer in goede gezondheid. Leven in de grote stad heeft daarnaast nog een extra nega tief effect op de gezondheid. Deze onderzoeksresultaten zijn gepubliceerd in de nieuwe versie van de Nationale Atlas Volksgezondheid (www.zor- gatlas.nl). De digitale atlas toont de geografische sprei ding van allerlei aspecten rond gezondheid, factoren die de gezondheid beïnvloeden, zorg en preventie. Leven in de grote stad heeft een negatief effect op de gezondheid, foto: Leunis Verlinde

de Faam | 2002 | | pagina 31