Ziekenhuis Walcheren Groot deel kindergeneeskunde inVlissingen gehandhaafd Dat gezellige kleine ziekenhuisje om de hoek Eind van dit jaar begint uitbreiding van ZRTI Fruitplukkers nodig? Bel 0118 484316 René Brasser Ziekenhuis verdwijnt niet Etiketten in plaats van ponsplaatjes VIDEOCAMERA PAKKET EURA Ziekenhuis scherpt procedures aan Vacatures op internet 779,- €1135,- Voor uw auto en motorrijlessen £aam/vlissinger e a EJU sqbi wTÉwiolfB !i ajskiW PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 16, april 2002 mm Uw advertentie huis-aan-huis In heel Zeeland Geeft verbluffende resultaten! En informeer eens naar onze Speciale tarieven. uitgebreid bij AVA ELECTRO Groot assortiment tegen zéér scherpe prijzen! JVC GR-DVL l60 SONY DCR-PC6 Zie ook onze aanbiedingen in de winkel Motorrijles Autorijles Eerste 10 lessen examen 400,- Eerste 10 lessen 225,- telefoon 0118 - 471950/417464 www.renebrasser.nl UW VERHUIZING VERDIENT DE GROOTSTE ZORG GERARD BOUWENSE 0118-626919 FAAM/VLISSINGER Woensdag 10 april 2002 D«ÉSaBHE0BBK Bï0aSBEBfiB«0 JËL Door de plannen enkele activiteiten van kin dergeneeskunde en kraamzorg in Goes te concentreren zijn de afgelopen maanden in deWalcherse samenleving misverstanden ontstaan over de toekomst van Ziekenhuis Walcheren. Daarbij is de vraag opgeworpen of dit niet'het begin van het einde' zou zijn voor het ziekenhuis inVlissingen en of het ziekenhuis in de toekomst zal verdwijnen. Daarover hoeft geen onduidelijkheid te be staan: op de locatie Vlissingen blijft het zie kenhuis bestaan. Er is geen sprake van dat het in de toekomst zal verdwijnen. Integendeel. Net als in het verleden gebeurde, zul len de medische voorzieningen in Vlisszingen wor den uitgebreid als dat mogelijk is. Een voorbeeld van dit beleid is de erkenning, die de minister van Volksgezondheid Ziekenhuis Walcheren heeft ver leend als HlV-behandelsubscentrum voor de regio Zeeland. Dit betekent dat alle aids-patiënten in de provincie in Walcheren worden behandeld; daar is ook geld voor beschikbaar. Alleen door de behan deling van deze patiënten naar één plek in de pro vincie te brengen, is het mogelijk voldoende medi sche kennis te leveren. Directeur patiëntenzorg J.W. van den Blink: „Op die manier wordt voorko men dat Zeeuwse aids/Hl V-patiënten voor behan deling naar Rotterdam zouden moeten gaan." Ook in het verleden zijn in en bij Ziekenhuis Wal cheren voorzieningen tot stand gebracht, die be doeld zijn voor de hele provincie Zeeland. Dat geldt bijvoorbeeld al jaren voor de afdeling Nucleai re Geneeskunde inVlissingen. Het geldt ook voor het Zeeuws Radio-Therapeutisch Instituut (ZRTI), waar kankerpatiënten uit heel Zeeland worden bes traald. Bij het ZRTI staat de komende tijd een flinke uitbreiding van de capaciteit op stapel. Sinds het incident, waarbij enkele maanden geleden van een patiënte het verkeerde been werd afgezet, zijn in Ziekenhuis Walcheren de procedures voor behandelingen operaties aangescherpt. Zo geldt in de veiligheidsprocedure bijvoorbeeld de instructie dat het verboden is patiënten op de ope ratie-afdeling toe te laten als niet alle gegevens zijn ingevuld en geparafeerd. Daarbij wordt onder meer gebruik gemaakt van een protocol dat onlangs is ontwikkeld door een Haags ziekenhuis. Ook is een omvangrijk project gestart dat er toe moet bijdra gen dat de veiligheid bij het toedienen van medicij nen wordt gewaarborgd. Directeur patiëntenzorg J.W. van den Blink: „Een ziekenhuis zal nooit voor honderd procent vrij zijn van fouten. Het blijft mensenwerk. Maar dat ont slaat je niet van de plicht voortdurend bezig te zijn om de veiligheid van zorg en behandeling te verbe- teren.Van die noodzaak zijn we ons bewust en in onze kwaliteitscontrole handelen we daar ook naar. De beslissing een aantal activiteiten in de Kindergeneeskunde en Verloskunde op Wal cheren en De Bevelanden/Schouwen-Duive- land te concentreren in Goes, betekent niet dat daardoor alle kindergeneeskunde in Zie kenhuis Walcheren verdwijnt. De bedoeling is dat in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes alleen opnamen worden ondergebracht van kinderen (langer dan één dag) en van beval lingen, waarbij een gynaecoloog nodig is. In Ziekenhuis Walcheren blijven de andere vormen van zorg op de afdeling Kindergeneeskunde gewoon bestaan. Dit betekent: spreekuren voor kindergeneeskunde blijven in Vlissingen; dagbehandeling blijft inVlissingen, ook als de con centratie van langere opnamen in Goes van kracht wordt; behalve voor bevallingen, waarbij de hulp van een gynaecoloog nodig is, blijft ook de afdeling gynae cologie inVlissingen gewoon functioneren. De noodzaak om bij opname van kinderen en zie kenhuisbevallingen samen te werken, komt voort uit het landelijk tekort aan specialisten in het algemeen en kinderartsen in het bijzonder. Directeur patiën tenzorg van Ziekenhuis Walcheren,J.W. van den Blink: „Het blijkt steeds moeilijker, zo niet onmoge lijk om aan kinderartsen te komen. Zowel Goes als Vlissingen zit met een vacature, die niet vervulbaar is. Het gevolg daarvan is dat beide ziekenhuizen elk over maar twee kinderartsen beschikken. Dat maakt de situatie nog lastiger: specialisten willen niet meer in zo'n kleine maatschap werken, omdat ze dan voortdurend, om de andere dag.'s avonds en 's nachts beschikbaar moeten zijn." Nachtwerk Van den Blink: „Als we geen maatregelen nemen, kan het gebeuren dat de kinderafdeling inVlissingen 's avonds en 's nachts dicht moet of dat ze op sommige dagen gesloten moet worden. Dat is elders in Neder land al gebeurd, Geldrop is er een voorbeeld van. Door de opnames en de bevallingen op één plek on der te brengen, kunnen we die problemen voorko men. Dan schep je een situatie, waarin de vier be schikbare kinderartsen één keer per vier dagen in Goes dienst doen voor alle opnamen op Walcheren en De Bevelanden/Schouwen-Duiveland." De concentratie van langdurige kinderopnames en verloskunde raakt naar schatting van Van den Blink ongeveer 300 kinderen en 300 pasgeborenen per jaar. Het is nog niet duidelijk wanneer precies de con centratie van een aantal activiteiten in de klinische kindergeneeskunde/verloskunde naar Goes zullen gaan. Daarvoor moet in het Oosterscheldezieken huis in Goes de kinderafdeling worden verbouwd. Met de bouw zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. Door deze concentratie hoeft nog maar op één plaats 24-uursdienst te worden gedaan. De zieken huizen hopen daardoor weer voldoende aantrekke lijk te worden voor kinderartsen om de huidige vacatures te kunnen vervullen. Om deVlissingse afdeling kindergeneeskunde in de tussenliggende periode voldoende te laten functio neren, heeft de Raad van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren een aantal noodmaatregelen genomen. Er worden hulpkrachten ingezet en sinds begin april werkt op de afdeling tijdelijk een kinderarts uit Zuid-Afrika, dr. P. Pillay. Hij heeft een dienstverband voor de periode van één jaar; een langere periode is niet toegestaan. Daar willen we toch allemaal naar toe als we een keertje ziek zijn, naar dat gezellige, klei ne ziekenhuisje om de hoek, waarin de aller beste specialisten werken. Daar tekent ook de Cliëntenraad van Ziekenhuis Walcheren blindelings voor. De Raad zal zich voor dat ideaal echter niet dood vechten. Eenvoudig omdat die paradijsjes niet meer bestaan en niet meer terug te halen zijn. De werke lijkheid van vandaag is dat een ziekenhuis dat de complete basiszorg anno 2002 wil leveren, een be paalde minimumomvang moet hebben. Evengoed als elk specialisme een minimum omvang nodig heeft. Er moet altijd vervanging zijn tijdens avonden, nach- Ziekenhuis Walcheren is met ruim 1000 medewer kers één van de grootste werkgevers op Walcheren. Regelmatig zijn er nieuwe vacatures, niet alleen voor (leerling)-verpleegkundigen en laboranten, maar ook voor administratieve en secretariële functies.Alle vacatures van Ziekenhuis Walcheren staan sinds kort op www.zz.nl, een site van alle Zeeuwse zorg instellingen. ten, weekends, vakantie, ziekte en andere absenties, zonder dat er sprake moet zijn van een onaanvaard bare werkdruk. Er moet ook de mogelijkheid be staan dat specialisten zich verder specialiseren. Dat maakt het werken in een ziekenhuis mede aantrek kelijk en dat verbetert weer de zorg voor de patiën ten. Kleinere en ook middelgrote ziekenhuizen staand aardoor voortdurend onder de druk van inkrimping tot een compleet ziekenhuis, dat niet in staat is de ontwikkelingen op medisch gebied bij te houden, laat staan voor te blijven. Daarom stelt de Cliëntenraad zich op dit moment positief op tegenover het voornemen van de Raad van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren om een be stuurlijk-juridische fusie met het ziekenhuis in Goes tot stand te brengen. Dit op voorwaarde dat de be staande ziekenhuizen als gelijkwaardige locaties be houden blijven.Verder is het noodzakelijk dat over het medisch beleid van de samengevoegde zieken huizen, over de structuur en de organisatie van de gefuseerde medische staf en over de inrichting van de zorgorganisatie, overeenstemming bestaat binnen de gezamenlijke medische staf. In het zojuist verschenen jaarverslag 2001 van de Cliëntenraad Ziekenhuis Walcheren komt u deze en veld andere uitspraken tegen. Exemplaren van dit jaarverslag zijn aan te vragen bij het secretariaat van de Cliëntenraad, 0118 425000. Het Zeeuws Radio-Therapeutisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen. Foto: Keesjan de Bruijne Waarschijnlijk kan eind van dit jaar worden begon nen met de uitbreiding van het Zeeuws Radio-The rapeutisch Instituut naast het ziekenhuis inVlissin gen. De plannen gaan er van uit dat er twee bestra lingsbunkers bijkomen. Daardoor wordt de bestaan de capaciteit meer dan verdubbeld. De opzet is dat één bunker na gereedkomen dadelijk in gebruik wordt genomen en dat de tweede bunker de eerste jaren als 'wisselbunker' wordt gebruikt als bijvoor beeld apparatuur in een andere bestralingsruimten moet worden vervangen; dat vergt namelijk onge veer een half jaar. Landelijk is geconstateerd dat er een ernstig tekort aan bestralingscapaciteit is. Dat heeft ertoe geleid dat de minister van Volksgezondheid snel een ver klaring heeft afgegeven dat de uitbreidingsplannen in Vlissingen mogen doorgaan. Het ZRTI is met die snelle beslissing ingenomen. Op dit moment wor den de uitbreidingsplannen besteksgereed gemaakt. Daarna moet het Rijk de aanbesteding goedkeuren. De verwachting is dat de uitbreiding medio 2004 gereed zal zijn. Sinds begin van dit jaar is bij het ZRTI een vierde radiotherapeut-oncoloog in dienst. Het is mevrouw V. Coen. Zij is afkomstig van de Daniël den Hoedkli niek in Rotterdam. Aanpassingen De uitbreiding van het ZRTI brengt de komende tijd nog een aantal andere aanpassingen met zich mee. De nieuwbouw kan alleen worden gerealiseerd aan de Koudekerkseweg. Daardoor ontstaat voor de hoofdingang van Ziekenhuis Walcheren een plein. Het ziekenhuis wil dit plein overdekken en de nieu we hoofdingang dichter naar de Koudekerkseweg brengen. In die overdekte hal ontstaat dan ruimte voor nieuwe poliklinieken. Mogelijk kan er ook een huisartsenpost worden gevestigd. Over die laatste mogelijkheid is de Raad van Bestuur van het zieken huis in gesprek met deWalcherse huisartsen. Al deze aanpassingen - nieuwbouw ZRTI en nieuwe ziekenhuishal - hebben ook gevolgen voor de par keersituatie bij Ziekenhuis Walcheren, signaleert di recteur algemene zaken drs. G.A. Bogaerts. Nu zijn er in totaal 381 parkeerplaatsen aan de voor- en achterzijde van het complex. Door de bouwactivi teiten zal een aantal parkeerplekken aan de voorzij de (Koudekerkseweg) verdwijnen. De bedoeling is die terug te winnen door parkeerruimte te maken aan de zijkant van het ziekenhuis, parallel aan de Sottegemstraat het parkeerterrein achter het zie kenhuis anders in te richten. Daardoor kunnen meer parkeervakken worden gemaakt dan er ver dwijnen. In het geheel komen er 21 parkeerplaatsen bij, waardoor het er in totaal ruimte zal zijn voor 402 auto's. Ziekenhuis Walcheren is begonnen de ponsplaatjes van patiënten te vervangen door etiketten met bar code. Als patiënten voor het eerst een polikliniek bezoeken of een wijziging in hun persoonsgegevens willen laten doorvoeren, kan dat nog steeds bij de balie van de receptie in de ziekenhuishal. Alleen krijgen ze dan geen ponsplaatje meer mee, maar een etiket met hun persoonsgegevens en bar code. Deze streepjescodes zijn automatisch te le zen en zorgen voor een snellere verwerking van de gegevens. Steeds meer immers worden gegevens van patiënten elektronisch aan elkaar gekoppeld. Dit gebeurt op basis van de persoonsgegevens op de etiketten die vertaald zijn in de streepjescode. Overigens blijft het van belang dat patiënten er alert op zijn dat hun gegevens juist zijn vermeld. Daardoor kunnen zij meehelpen fouten te voorko men. Voorbeeld 1 High-band digitale videocamera 1/4-inch 800.000 pixel CCD 520 lijnen oplossend vermogen DV uitgang Digital Still Voorbeeld 2 Supercompacte DV Handycam 800.000 pixel CCD Carl Zeiss lens 10 x optische/120 x dig. zoom Super Steady Shot AVA ELECTRONICS KANAALSTRAAT 44, OOST-SOUBURG, 0118-471777 - Theorielessen - Aanhanger (EAB) - Autorijles - Motorrijles (beide categorieën) - Training Training verhoogde rijvaardigheid (cat.:A) - Opfriscursus Voert uw verhuizing correct uit onder garantie tegen een betaalbare prijs. Verhuur - verkoop verhuisdozen. Ladderlift. TEVENS MEUBELOPSLAG TEGEN SCHERPE PRIJZEN IN SCHONE DROGE BOXEN Fax 0118-627880 ELEKTRAWEG 5 MIDDELBURG kijk op www.gerardbouwense.nl Oplage: 52.600 Kantoor Vlissingen Postbus 99, 4380 AB Vlissingen Tel.: 0118-484316 Fax: 0118-484366 Advertentieverkoop: Lisetla de Witte (0118) 484 313 (privé (0118) 471 876). Linda Heikoop (0118) 484 312 (privé (0118) 641 569). Marcel Schreur (0118) 484 308 (privé (0118) 473 051). Pieter Karman (bladmanager) (0113) 274 090 (privé (0113) 613 394) Redactie: Inge Adriaansen (0118) 484 276 (privé (0118) 501 932). of 06-54267124 email: iadriaansen@pzc.nl Redactieadres: Postbus 99, 4380 AB Vlissingen fax nr.: (0118) 472 404 Bezorging: 0118-484 316 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur De Faam/Vlissinger is een uitgave van Wegener huis- aan-huiskranten Zuid B. V.

de Faam | 2002 | | pagina 2