KORT KORT KORT Jikkemiene bevordert leefbaarheid Nisse Huurdersvereniging HVRB is volwaardige gesprekspartner van R&B Wonen Groot succes open dag Watersniphof Veersche Poort Woojlkeuze met: Beperk risico's bij verbouwing Plannen tot 2030 in kaart gebracht Aanvraag taxatie via internet HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw De leefbaarheid van het platteland is een heet hangijzer. Vele lokale partijen hebben in de afge lopen weken deze kreet geuit in hun verkiezings programma als zijnde een van hun speerpunten. Maar het in de praktijk brengen is vaak een tweede. In Nisse is daar wel een begin mee ge maakt. Afgelopen week is bakkerij en theetuin Jikkemiene geopend. Een klein dorpswinkeltje, waar ook nog vele dagelijkse benodigdheden te krijgen zijn. Ideaal voor de dorpsbewoners. Wat deze zaak pas echt leuk maakt is, het feit dat het gerund wordt door cliënten van het GORS. R&B Wonen werd eigenaar Opening het liefst door Méxima De kersverse huurdersvereniging HVRB (Huur ders Vereniging Borsele en Reimerswaal) is het resultaat van de samenvoeging van de twee woningstichtingen AWR en WSB tot R&B Wo nen. HVRB komt op voor de belangen van alle huurders van huizen van deze stichting en dat voor het luttele bedrag van 0.23 per maand! „Voor die paar centen heb je als huurder wel een heleboel extra's", verzekert voorzitter Rinus Walhout. „Want we hebben in de afgelopen pe riode ons mannetje gestaan en R&B Wonen be schouwt ons als een volwaardige gesprekspart ner." Onlangs heeft Woongoed Middelburg een open dag georganiseerd in het woonhof 'Wa tersniphof', ook wel bekend onder de naam Hof Sint Jan ten Heere. Dit was een groot suc ces. Maar liefst 1500 bezoekers hebben een kijkje genomen in een aantal woningen in het woonhof in de Veersche Poort, waar zowel huur- als koopwoningen gebouwd zijn. Een duidelijk teken dat het nieuwbouwproject leeft in Middelburg en omgeving. In een aantal wo ningen waren diverse maquettes van de Veer sche Poort en andere nieuwbouwprojecten van Woongoed Middelburg te zien. Ook was er een binnenhuisarchitekte aanwezig die advi seerde op het gebied van inrichten van een woning en de Huurdersvereniging Middelburg was present. Door verhuizingen is het verloop groot Oudhollands http://zeeland.woonkeuze.nl Woensdag 27 maart 2002 Jaargang 6 nummer 7 (Advertentie) Nisse heeft weer een dorpskruidenier. FOTO ANTON DINGEMANSE Dit is de plek waar we altijd willen blijven', vertelt Manja Bakker. 'Maar aan het huis zelf mankeert wel het een en ander. Verbouwen dus, en behoorlijk ingrijpend ook. Hoe kun nen we dat zo goed mogelijk aanpakken?' 'Ik ben niet ie mand van risico's nemen; ik wil bij grote uitgaven de af spraken zwart op wit en een duidelijke garantieregeling,' stelt Eric Bakker. 'Dat wil ik als ik een auto of een tv koop... Dus waarom niet als ik een opdracht tot een verbouwing geef? Voor deze verbouwing sluiten we een tweede hypotheek af, en naast de financiële kant is het ook emotioneel ingrijpend als je huis 'overhoop' gaat. De aannemer met wie we in zee gaan, moet dus de nodige zekerheid kunnen bieden. Maar hoe vind je die?' Voor veel mensen met een derge lijke vraag is internet tegenwoordig de eerste ingang. Zo ook voor de familie Bakker. 'Via de zoekmachine kwam ik op de website van het NVOB terecht. Een echte eye ope ner, want je vindt er ontzettend veel informatie over alles rondom de verbouwing: vooraf, tijdens en achteraf. Bij 'vooraf' werd mijn aandacht getrokken door het onder werp BouwGarant.' BouwGarant is speciaal ontwikkeld voor particulieren met (ver)bouwplannen. Met BouwGarant worden bepaal de risico's tot een minimum beperkt. Denk daarbij aan vergoeding van kosten voor gebreken of constructiefou ten, of extra kosten wanneer een huis niet afgebouwd wordt omdat de aannemer failliet is. Er zijn wel voor waarden aan verbonden. Een klacht moet bijvoorbeeld gegrond zijn en er zijn maximum vergoedingsbedragen. Eric Bakker: 'Dit sprak mij onmiddellijk aan. Ik heb het aanvraagformulier voor BouwGarant uitge print en heb daarmee een NVOB-aannemer bij ons in de buurt benaderd die ik via dezelfde website gevonden heb.' Tik je postcode in en bekijk of en waar er de komende ja ren in de buurt wordt gebouwd. Het kan sinds kort op de website www.nieuwekaart.nl. De Nieuwe Kaart biedt een overzicht van alle ruimtelijke plannen voor de periode 2010-2030. De eerste editie van de kaart verscheen in 1997. Toen ging het nog om een traditionele wandkaart, zij het wel eentje van enorme afmetingen. De nieuwste versie van het megaproject is volledig digi taal. Ruim vijfduizend plannen van rijk, gemeentes, pro vincies en andere instanties zijn erin verwerkt, een kar wei dat jaren in beslag heeft genomen. Op de site kan de bezoeker beoordelen of de diverse plannen met elkaar overeenstemmen. Wil een gemeente wellicht huizen bouwen op een plek die door het rijk als natuurterrein is aangewezen? Van elk plan kan de basisinformatie opgevraagd worden: om hoeveel huizen gaat het, wat is het tijdschema? Ook kunnen bezoekers met elkaar discussiëren. De databank bevat een schat aan gegevens. Zo blijkt bijvoorbeeld het bebouwde gebied in Nederland tot 2015 met veertien procent te groeien. Daar staat te genover dat het natuurareaal eveneens groeit en wel met veertig procent. Deze sterke groei gaat voornamelijk ten koste van landbouwgrond, dat zeven procent in om vang krimpt. Leden van de Vereniging Eigen Huis kunnen sinds kort tegen een gereduceerd tarief een taxatie van de huidige of toekomstige woning laten verrichten. Belangstellen den kunnen de taxatie via de internetsite van de Vereni ging Eigen Huis aanvragen en 'on line' het verloop van het taxatieproces volgen. Het aanvragen van een taxatie via Vereniging Eigen Huis biedt een aantal extra's: via het internet kan worden be keken wanneer de taxatie plaats zal vinden, wat de status van de taxatie is, wat de taxatiekosten zijn en uiteindelijk wanneer het taxatierapport zal worden verzonden naar de aanvrager. De kosten voor een woningtaxatie bedra gen 1.17 promille, met een minimum van 206,47 euro (exclusief verschotten en btw) van de taxatiewaarde. door Marja Minnaert „Al een jaar of vijf hoorden we van onze cliënten de klacht dat ze professioneler wilden", ver telt Peter van den Berg, ma nager dagbesteding bij het GORS. „In het schoolgebouw aan de Leliestraat in Goes wa ren we leuk bezig, maar na verloop van tijd bleek die ruimte zijn beperkingen te hebben. Onze cliënten zijn en voelen zich even goed als ech te bakkers, maar we konden niet veel meer doen dan bak ken voor onze eigen vestigin gen en wat tehuizen rond Goes. We konden geen winkel beginnen, want bakkerij Joos- se zat praktisch om de hoek. Daarnaast wilden we wat meer gespecialiseerde dingen gaan maken zoals koekjes en broodjes. Ook de timmerwerk plaats die in hetzelfde pand zat, wilde groeien en had op een gegeven moment een an dere locatie gevonden. De tijd was gewoon rijp voor onze bakkerij om ook te verkassen." Toen het pand van de Rabo bank in Nisse in de verkoop kwam, zag directeur Jaap Hul- stein zijn kans schoon. „We liepen al langere tijd met het idee om iets in een dorp te be ginnen. En die mogelijkheid was er in dit pand. Nadat we het bekeken hadden, waren we vrij snel overstag. Ook de cliënten die er moeten werken en het personeel hebben van af het eerste moment mee mogen praten en zij waren ook enthousiast. Financieel stuitten we niet op grote pro blemen en de beslissing was toen snel genomen." „We kochten het pand", ver volgt Hulstein. „En toen ik in contact kwam met R&B Wo nen was ik het met hen eigen lijk vrij snel eens over een overname door hen. Zij heb ben verstand van bouwen, wij niet en ook financieel bleek dit zijn voordelen te hebben. Dus na drie weken verkochten we het aan R&B Wonen en we hebben nu een huurcontract voor vijf jaar. Vanaf dat mo ment heeft R&B Wonen ook de verbouwing, die noodzake lijk was om het pand geschikt te maken, geleid uiteraard in overleg met ons." Het pand ligt aan het Dorps plein en is een zogenaamd nieuw monument. Uiteraard diende er een grondige ver bouwing plaats te vinden om van een bank een bakkerij met winkel en tearoom te maken. In de tuin is een serre ge bouwd waar genoten kan wor den van de heerlijkheden op de kaart met als specialiteit de jikkemiene (Zeeuwse bolus). Langs Nisse voeren twee fiets routes en met name op mooie zomerdagen verwacht Jikke miene de nodige aanloop te krijgen. Het winkeltje is in de eerste plaats een bakkerij maar er zijn ook andere houdbare pro ducten te krijgen. Dit dankzij de goede samenwerking met de familie Koens die een rij dende winkelwagen heeft en een magazijn in het dorp heeft. „We hoeven geen grote voorraden aan te leggen, maar kunnen zo naar het ma gazijn lopen en de Nissenaren kunnen dagelijks bij terecht. Nisse heeft weer een dorps kruidenier terug." De provincie als subsidievers trekker en de gemeente Borse- le waren onmiddellijk enthou siast over dit initiatief. De dorpsbewoners niet minder. Zo zijn de cliënten van het GORS die in Jikkemiene gaan werken op de Pastorale afge lopen jaar aan het dorp voor gesteld en ze zijn inmiddels ook op een bijeenkomst van de dorpsraad geweest. De offi ciële opening gaat waarschijn lijk na de zomervakantie plaatsvinden en zal verricht worden door de Commissaris der Koningin, de heer Van Gel der. „Eigenlijk hadden de cliënten graag Maxima ge had", vertelt Van den Berg. „Ze hebben een brief aan haar geschreven en hem zelfs laten vertalen in het Spaans. We hebben een nette afwijzing gehad wat uiteraard een klei ne teleurstelling voor onze mensen was, maar de Com missaris vinden ze een accep tabel alternatief. Ondertussen is iedereen gewoon welkom om van onze jikkemiene te ko men genieten." door Marja Minnaert De tuinen liggen aan de ach terzijde van het hof waardoor privacy gegarandeerd is. Er zijn 14 herenhuizen gebouwd in het hof en 73 appartemen ten. De herenhuizen zijn een mo derne vertaling van Oudhol landse grachtenpanden met drie woonlagen. Karakteris tiek zijn de hoge plafonds, een tuin met privacy en een dakterras. Deze herenhuizen hebben een eigen garage in de parkeerkel der. De appartementen be schikken over twee of drie slaapkamers en hebben allen een mooi groot balkon met een prachtig uitzicht. Een aantal balkons hangen boven het water. Deze water partij dringt in het binnenhof door, wat het Watersniphof nog eens extra bijzonder maakt. De herenhuizen zijn allemaal koop, de appartementen zijn huur en koop. De huurappartementen zijn inmiddels allemaal verhuurd, er zijn nog slechts enkele ap partementen en herenhuizen te koop. De verkoop is in handen van de Formulemakelaar. De huurdersvereniging komt voort uit de oude huurdersver eniging Reimerswaal en de huurdersstichting Borsele. Beide besturen zijn nu in el kaar geschoven tot één en telt nu veertien koppen, maar dat zal in de komende jaren door natuurlijke afvloeiing teruglo pen naar het gewenste aantal van negen personen. De aan leiding voor het oprichten van een belangenorganisatie die opkomt voor de huurders, ligt in het feit dat de wet eist van een wooncoöperatie dat zij overleg pleegt met haar ach terban. Op de eerste kennis makingsbijeenkomst in 1998, belegd door AWR kwamen destijds tachtig geïnteresseer den af. Eén van hen was Rinus Walhout. Op die bijeenkomst werd de aanzet gegeven tot het oprichten van een initia tiefgroep die de voorbereidin gen zou treffen voor de nieuw op te richten vereniging. En Walhout maakte ook deel uit van de initiatiefgroep. Als voorzitter van de muziekver- Op de zaterdagochtend, voor de open dag begon, hebben de toekomstige bewoners de mogelijkheid gehad om hun woningen te meten. rond te leiden in hun toekom stige nieuwe huis. De opleve ring van de woningen zal in fases verlopen. Deze week worden de eerste opgeleverd. eniging in Yerseke had hij al de nodige bestuurlijke erva ring en dat kwam van pas in het nieuwe bestuur. „Natuur lijk had ik niet veel kaas gege ten van de nieuwe problema tiek, maar de Woonbond heeft ons in het begin heel erg ge holpen en we hebben ook een cursus kunnen volgen. En dan weet je ineens weer wat meer van huurharmonisatie en de huurwet, maar ook van het opstellen van de statuten en een samenwerkingsovereen komst. Voordat ik het wist, was ik voorzitter." „Ledenwerving was een vol gend probleem", vervolgt Walhout. „We begonnen met 160 leden maar dat was veel te weinig. Daarop zijn we met een aantal mensen deur aan deur bij huurders langsgegaan en op die manier kwamen we aan zevenhonderd leden. Een persoonlijk schrijven ander half jaar later voegde daar nog Rinus Walhout: „We zijn volwaardig onderhandelingspartner van de woningstichting". eens tweehonderd leden bij. Toen kwam de fusie van de woningstichtingen. Duidelijk was dat de beide belangenor ganisaties voor de huurders ook samen moesten gaan. Borsele kende een stichting, die geen leden heeft. Uiteinde lijk is weer voor een vereni ging gekozen en omdat de huurders in Borsele niets be taalden en die in Reimerswaal een gulden per maand, is ge kozen voor de middenwegen is het bedrag uitgekomen op 0.23 eurocent per maand. In totaal hebben we nu 1400 le den, maar door mutaties is het verloop groot. R&B Wonen be heert 4000 huizen en jaarlijks vertrekt tien procent van de huurders. We moeten dus ac tief aan werving gaan dóen en dat zijn we nu ook zeker van plan in de kernen van de ge meente Borsele." Waar staat een huurdersver eniging eigenlijk voor? „We zijn een volwaardige onder handelingspartner voor de woningstichting", verzekert Walhout. „Bij de oprichting van R&B Wonen hebben wij een belangrijke rol gespeeld. Zo hebben we voor dit jaar kunnen bereiken dat de huur verhoging bij R&B gemiddeld op 2.9 procent gaat uitkomen. Dat is lager dan de toegestane 3.1 procent en tekent zeker gunstig af tegen het inflatie percentage van 4.5 procent in 2001, waar de stijging aan ge relateerd mag worden. Daarnaast zijn de huurvoor waarden vernieuwd en erg gunstig voor de huurder, want een aantal oude verplichtin gen heeft R&B op zich geno men en daar zijn we echt blij mee." Voortaan is herstel van glas breuk, het schoonmaken van FOTO ANTON DINGEMANSE de dakgoot, het ontstoppen van rioleringen en het bestrij den van enge beestjes het werk van R&B. Ook zijn con- tractkosten en de waarborg som geschrapt. „Een niet zeu ren coöperatie is het gewor den", meent Walhout. Naast deze grote successen, staat HVRB ook individuele huur ders bij, indien nodig. „Maar de kracht van een huurders vereniging is eerder preventief als correctief. Over de woonstichting zijn weinig echte klachten en daar blijven wij voor waken", be sluit Walhout. Het woonhof maakt deel uit van het nieuwbouwproject 'de Veersche Poort', waar het ei gentijds wonen is op de mooi ste plek van Middelburg. In het Watersniphof zijn de wo ningen gebouwd rondom een vrij binnenhof. Diverse bedrijven op het ge bied van bijvoorbeeld gordij nen en vloerbedekking en ook de bewoners zelf hebben van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. Het bleek voor de toe komstige bewoners ook een ideaal moment te zijn om fa milie, vrienden en bekenden i

de Faam | 2002 | | pagina 33