Full house staat voor samenwerken aan wonen Woningstichting Walcheren ondertekent samenwerkings overeenkomst met huurdersvereniging Walcheren Fiscus behandelt vruchtgebruik huis anders Woonkeuze met: KORT KORT KORT Anti-leurregeling schildersbranche onwettig 'Scheve verhoudingen huurprijzen winkelpanden' Sloop huizen Verlaging eigenwoningforfait Lokale lasten stijgen met 6,4 procent HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Het was al een tijdje bekend; de fusie van Basco en Schelde woongroep. Het nieuw ontstane be drijf - L'escaut woonservice - heeft zijn intrek genomen in een nieuw pand aan de Spuistraat. En dat is niet het enige nieuwe, er wordt vanaf nu gewerkt met een nieuw concept waarmee het er voor de consument alleen maar gemakke lijker op wordt. In navolging van vele andere woningcorporaties heeft ook Woningstichting Walcheren, sinds 25 februari gevestigd te Koudekerke, een samen werkingsovereenkomst gesloten met haar huur ders. Marlies en Jolanda wonen bij hun moeder, die weduwe is. "We zijn alleenstaand", vertelt Jo landa, "en hebben een jaar of vijf geleden met moeder ons huidige huis gekocht. Marlies en ik kochten het blote eigendom. Dat wil zeggen dat mijn moeder het recht heeft van vruchtge bruik totdat zij komt te overlijden. Vanaf 1 ja nuari 2001, toen de nieuwe belastingwet van kracht werd, wordt de woning bij geen van de drie meer in fiscale zin als eigen huis aange merkt. De dames moesten stappen onderne men om toch in aanmerking voor aftrek hypo theekrente te komen. Woensdag 14 maart 2002 Jaargang 6 nummer 6 door Jerry Esajas De naam van het nieuwe pand aan de Spuistraat is Fullhouse. De naam is niet zomaar geko zen, het staat voor het nieuwe concept van L'escaut, namelijk zoveel mogelijk diensten on der één dak waardoor de keu zemogelijkheid voor de consu ment vergroot wordt. Zo werkt L'escaut met wijkteams, be staande uit woonconsulenten en woninginspecteurs, waar men terecht kan oor advies over de huur, woningtoewij zing, huurbetaling of overlast. Makelaarszaken, zoals de koop van een woning of hypothee kadvies zijn in het pand onder gebracht bij Scaldis. En dan is er nog Opus, een volle doch ter van L'escaut, verantwoor delijk voor projectontwikkeling waar u bijvoorbeeld terecht kunt met vragen over nog te realiseren projecten. In de toe komst zullen er maquettes of videopresentaties te zien zijn, wat mogelijk maakt dat consu menten een betere voorstel ling krijgen van toekomstige wijken of gebouwen. Als u dan het huis van uw dromen heeft gevonden, kunt u me teen een keuken uitzoeken, want ook daarvoor is er ruim te ingedeeld in het pand. Met recht Fullhouse: en vol huis. Manager afdeling woondien sten Annelies Corporaal is dan ook met recht trots op het nieuwe pand en het nieuwe concept. „Onze inzet is een voor de consument zo breed mogelijke keus waarbij wij streven naar laagdrempelig heid. Dat is één van de rede nen dat we in de stad geves tigd zijn. Het is nu makkelijker om even binnen te lopen en rond te kijken. Dat wordt moeilijker als je ergens achter af zit." Dat de wensen en ei sen van de consumenten aan het veranderen zijn, is ook één van de redenen voor de com binatie van diensten. Annelies: „Je ziet de laatste ja ren een tendens dat oudere mensen wat vrijer willen zijn. Ze stappen steeds vaker over naar een huurhuis, dan heb ben ze de handen vrij als ze bijvoorbeeld willen overwinte ren. Dan is het dus makkelijk als je aan de ene kant bij ons terecht kunt voor de verkoop van je huis en tegelijkertijd je kunt oriënteren op het huur- aanbod. Je ziet ook dat de kloof tussen huren en kopen steeds kleiner wordt. Mensen 'switchen' makkelijker." Het hoofdkan toor van L'escaut blijft overi gens gewoon gevestigd aan de Hermesweg, de technische dienst is daar ondergebracht net als de administratie, per soneelszaken en financiën. Uitnodiging Woensdag 20 maart wordt het pand officieel geopend. Op die dag is het alleen toegankelijk voor genodigden. Een tip voor diegenen die een cadeautje mee willen nemen maar nog niet weten wat; in plaats van bloemen heeft L'escaut liever geld wat dan besteed wordt aan drie 'regisseursstoelen' bestemd voor Radio Walche ren, het station dat de zieke nomroep verzorgt. Voor geïnteresseerden houdt L'escaut open huis op donder dag 21 en vrijdag 22 maart. U kunt dan kennismaken met al le medewerkers van L'escaut onder het genot van een kopje koffie en een petit fourtje. Voor alle belangstellenden ligt er bovendien een presentje klaar. De uitnodigingen wor den huis aan huis verspreid, iedereen is welkom. Het adres is: Fullhouse, Spuistraat 104 te Vlissingen. Full House is de naam van nieuwe gebouw waar Scaldis, L'escaut en Opus samenwerken aan wonen. FOTO: JAAP WOLTERBEEK Omdat een eigen huurdersver eniging nog niet bestaat is voorlopig gekozen voor een constructie met Huurdersver eniging Walcheren, waarbij ook huurders van de Wonings tichting Walcheren aangeslo ten zijn. Na uitgebreide onder handelingen en in nauwe sa menwerking met Woonbond Nederland en de overkoepe lende organisatie voor ver huurders, Aedes, is een sa menwerkingsovereenkomst tot stand gekomen Overgangsfase Deze overeenkomst is donder dag 28 februari in aanwezig heid van de Raad van Toezicht van Woningstichting Walche ren en een delegatie van beide partijen, ondertekend. Met de ondertekening van de samen werkingsovereenkomst is vast gelegd dat de verhuurder en de huurdersvereniging samen overleg voeren over alle on derwerpen van beheer en be leid die voor de huurder van belang zijn. In de overeenkomst is opgeno men dat er sprake is van een overgangsfase. Het doel hier van is te komen tot een zelf standige huurdersvertegen woordiging van Woningstich ting Walcheren. Geflankeerd door de heren Palar (links) en Snoei (rechts), leden van de raad van bestuur, ondertekent L. Machielse, plaatsvervan gend directeur van Woningstichting Walcheren, de overeen komst. Marlies en Jolanda kochten het huis door ieder een deel van de koopsom voor hun re kening te nemen. Gedeeltelijk met eigen geld, het grootste deel met een hypotheek. Hun moeder betaalde haar deel contant. In het oude belasting stelsel gaven de drie dames elk een evenredig deel van de huurwaarde van het huis aan. Marlies en Jolanda profiteer den elk van aftrek hypotheek rente daarop. Genotsrecht "H« t huis wordt weliswaar door ons drietjes bewoond, maar dat wordt door de fiscus nu anders gezien. Bovendien is per 1 januari 2001 vereist dat het huis mag worden be woond op grond van recht van eigendom. Daarbij komen de voordelen uit dat huis toe aan de belastingplichtige of zijn of haar partner. De lasten en de kosten moeten op hen drukken en ook de waardever andering van het huis moet hen grotendeels betreffen. Nu is er sprake van een woning die door een genotsrecht ter beschikking staat, want moe der heeft re nt op vruchtge bruik. Maar het nieuwe erf recht gooit roet in het eten. Zij moet dat vruchtgebruik door erfrecht hebben verkregen en ook is vereist dat de belasting plichtige profiteert van de voordelen uit het huis en de kosten en de lasten draagt. Moeder woont in het huis dat zij zonder erfrecht, maar door koop heeft verkregen. Haar waarde van het recht van vruchtgebruik moet ze reke nen tot de heffingsgrondslag van de vermogensrende- mentsheffing in box 3." Haken en ogen Marlies en Jolanda kunnen het huis ook niet als een eigen huis in fiscale zin aanmerken, want hun moeder heeft le venslang het recht tot exclu sief gebruik van het hele huis. En dus staat het huis de twee zussen niet ter beschikking voor erin wonen. De fiscus verwijst Marlies en Jolanda vanaf 1 januari 2001 ook naar box 3. Hun aandeel in het huis, verminderd met de schuld die ermee samen hangt, moet in box 3 worden verantwoord. Het huis wordt door de fiscus niet als eigen huis gezien en daarom "s het einde verhaal aftrek^ hypo theekrente. "We zijn naar een fiscalist gestapt", zegt Jo landa, "en er is iets aan te doen. De juridische verhou ding wat betreft het huis is veranderd. Marlies en ik heb ben ieder de volle eigendom van een gedeelte van het huis gekregen. Moeder moet een deel van het recht van vrucht gebruik aan zowel Marlies als mij overdragen. Er zitten nog al wat haken en ogen aan, want er is ook een wet die geen aftrek van rente toestaat op een geldlening tussen part ners en tussen mensen die duurzaam samen een huis houden voeren. Je moet wel een deskundige raadplegen die van de hoed en de rand weet." (Advertentie) hltpdteeelend.woonkeuie.nl De anti-leurregeling van de schildersbranche is in strijd is met het kartelverbod en daarom verboden. Dat heeft de Nederlandse me dedingingsautoriteit (NMa) bepaald. Het betreft regelingen die af spraken bevatten over gezamenlijk gedrag van ondernemingen die een aanbesteding doen voor een schildersproject. Zo zijn de deelnemers aan de regelingen verplicht om zich op een centraal punt te melden als zij een offerte willen indienen. Vervolgens wordt centraal vastgesteld welke aanbieder het exclusieve recht krijgt om gedurende twee maanden te onderhandelen met de opdrachtgever. In de tussentijd mag deze niet onderhandelen met andere aanbieders. Dit gebeurt volgens de betrokkenen om 'leuren' te voorkomen. Volgens de NMa is de aanbesteder zelf prima in staat om de aanbiedingen te beoordelen en is wat de branche 'leuren' noemt een normale vorm van concurrentie. De centraal geregistreerde aanbieders ontvangen een vergoe ding voor hun calculatiekosten. Volgens de NMa leidt dit systeem tot prijsverhoging. De naleving van de regelingen kan worden af gedwongen door het opleggen van sancties. Ook deze elemen ten in de regeling van de schildersbranche waren aanleiding voor de 'kartelpolitie' om de regeling te verbieden. De Vakgroep Bedrijfs Onroerend Goed (BOG) van de NVM plaatst kritische kanttekeningen bij het wetsontwerp huur van bedrijfs ruimte. Volgens de vakgroep kan de gehanteerde methodiek voor de vaststelling van nieuwe huurprijzen van winkelpanden leiden tot rechtsongelijkheid en scheefgroei van de huurprijzen ten opzichte van de marktwaarde. Het wetsontwerp wordt eind maart in de Tweede Kamer behandeld. De kritiek van de NVM richt zich vooral op het artikel, waarin staat dat huurverhogingen zijn gebonden aan de eis dat nieuwe winkelhuurprijzen worden afgezet tegen de huren die worden berekend voor vijf vergelijk bare panden in dezelfde buurt met een minimaal vijf jaar oud contract. De NVM had graag gezien dat dit verouderde artikel in de nieuwe wet wordt aangepast. Het artikel kan namelijk volgens de NVM leiden tot een onevenredig grote huurprijsdemping, die wel 20 tot 40 procent onder de marktwaarde kan liggen. De NVM stelt voor de prijs te baseren op huurtransacties van de afgelo pen zes jaar, maar niet hoger dan de reële marktwaarde. Daar naast zou de methodiek vereenvoudigd moeten worden. In het huidige systeem kan het wel vier jaar duren voordat de rechter bij huurgeschillen uitspraak doet, met alle onzekerheid van dien voor huurder én verhuurder, wordt gesteld. Minister Pronk wil 4000 tot 4500 huizen slopen die te dicht bij drukke rijkswegen liggen. De lucht voldoet niet aan de Europese kwaliteitsnormen. Het gaat om huizen zoals langs de A10 in Am sterdam en in de Rotterdamse wijk Overschie. Ook voor wijken in Rotterdam-Zuid, Ypenburg bij Den Haag en Leidsche Rijn (Utrecht) wil Pronk oplossingen zoeken. De minster schat per huis een vijf ton nodig te hebben om ze elders weer te kunnen herbouwen. Hij heeft aan het kabinet al 2 miljard gulden ge vraagd. Huiseigenaren hoeven niet meer belasting te betalen doordat de waarde van hun huis sterk is gestegen. Daartoe verlaagt de over heid het eigenwoningforfait (voorheen huurwaardeforfait ge naamd) van 1,25 naar 0,8 procent. In de wet is vastgelegd dat het eigenwoningforfait moet worden aangepast aan de waardeont- wikkeling van de huizen en aan de huurstijgingen. De afgelopen jaren zijn de meeste huizen in Nederland fors in waarde geste gen. Een voorlopige inventarisatie geeft aan dat naar schatting het eigenwoningforfait met ongeveer 1 procent kan worden ver laagd. Nu zo goed als alle huizen zijn getaxeerd is het duidelijk dat er een verlaging van deze belasting komt tot 0,8 procent. Provincies, gemeenten en waterschappen spekken dit jaar hun kassa's met 1 miljard gulden meer dan vorig jaar. De heffingen van deze overheden betekenen een stijging van 6,4 procent ten opzichte van 2000. Daarmee komen de lokale lasten van burgers en bedrijven uit op bijna 17 miljard gulden. Dit blijkt uit de eerste voorlopige resultaten van een CBS-onderzoek naar de begrotin gen van de lagere overheden. De stijging van de gemeentelijke belastingen van 6,4 procent ligt in lijn met de gemiddelde groei van de totale lokale heffingen. Bovengemiddeld zijn de opbreng sten uit de onroerendzaakbelasting van 8,9 procent. De toename van de specifieke gemeentelijke heffingen blijft met 3,9 procent duidelijk achter. Binnen de belastingen van lagere overheden is het aandeel van de gemeentelijke heffingen veruit het grootst: met een begrote opbrengst van 11,6 miljard gulden nemen zij cir ca 70 procent voor hun rekening. De provinciale heffingen, die vrijwel geheel bestaan uit opcenten voor motorrijtuigenbelas ting, groeien volgens de begrotingen met 8,8 procent (130 mil joen gulden). Met een stijging van 5,4 procent (180 miljoen gul den) blijven de heffingen van waterschappen iets achter bij het gemiddelde. Door een beperkte groei van de kosten voor water zuivering kon een gematigde stijging van de heffingen op de wa terverontreiniging 2,4 procent) worden begroot. De ontvang sten van de onroerendzaakbelasting (OZB) wordt in 2001 begroot op 8,9 procent. Daarmee komen de ontvangsten uit op bijna 5,5 miljard gulden ofwel 47 procent van de totale gemeentelijke heffingen. Bij het opmaken van de begrotingen hebben de ge meenten een gewenste opbrengst voor de OZB-ontvangsten vastgesteld. Als wettelijke grondslag voor de OZB in 2001 geldt de WOZ-waarde op peildatum 1 januari 1999. Deze WOZ-waarde was bij de opstelling van de gemeentelijke begrotingen in veel gevallen nog niet bekend. Als de definitief vastgestelde waarde van het vastgoed hoger blijkt te zijn dan verwacht, dan mag een gemeente dit alsnog compenseren dor een verlaging van het ta rief. Als de definitieve WOZ-waarde lager blijkt te zijn, dan kan het tarief niet meer worden verhoogd. Later in 2001 zal pas dui delijk worden wat de uiteindelijke gevolgen hiervan zullen zijn voor de totale opbrengsten. De gemeentelijke heffingen onder scheiden zich in twee categorieën: specifieke heffingen waarvan de opbrengst alleen mag worden gebruikt voor de financiering van een specifieke dienstverlening; en algemene heffingen die als regel worden gebruikt voor het op peil houden van algemene voorzieningen. De specifieke heffingen stijgen slechts 3,9 pro cent. De belangrijkste heffingen zin de reinigingsrechten (+2,9 procent) en de rioolrechten (+3,9 procent). De opbrengsten uit de algemene heffingen stijgen in 2001 met 8,4 procent. Onder deze categorie valt onder andere de OZB. Opvallende ontwikkelingen binnen de algemene heffingen zijn de daling van de precariobe- lasting (-9 procent) en de sterke stijging van de toeristenbelasting (+13 procent). Ook in 2001 deelt Zalm weer Zalmsnippen als heffingskorting uit. Daar gaat een bedrag mee gemoeid van 600 miljoen gulden. Met kwijtschelding van gemeentelijke belastin gen is naar verwachting sprake van een bedrag van iets meer dan 200 milioen gulden, een stijging van 20 miljoen gu'den (11 procent) ten opzichte van 2000.

de Faam | 2002 | | pagina 42