Uitkiezen droomkeuken Koken op gas of elektrisch? Gezelligheid in de keuken Koken met de magnetron Creëer uw eigen sfeer Uw eigen groene oase Met Polderdijk Gevelverfraaiing blijft u ook de zon de baas! Glas, een meerwaarde Versluis Willeboer Pouwelse Tuinen Boogaard Verf Polderdijk Gevelverfraaiing De komende weken treft u in de Faam/Vlissinger tal van woonideeën voor binnen en buiten aan. Zo leest u volgende week alles over badkamers. iw&&vawasM itmMofkazip 14 FAAM/VLISSINGER Woensdag 13 maart 2002 Een keuken moet behalve praktisch ook mooi zijn en u niet gauw gaan vervelen. Uit eindelijk doen de meeste mensen minimaal tussen de tien en vijftien jaar met een keuken. Roestvrijstaal is een materiaal dat de laatste jaren steeds meer in keukendesign voorkomt. Fornuizen, kasten, afzuiginstal laties, magnetrons: alles is er in te krijgen. Vaak gaat het om oorspronkelijk professionele ontwerpen, aangepast aan 'thuisgebruik', maar de restaurantkeuken-uitstraling blijft behouden. Ook uit het professionele circuit komt het inrichten van de keuken met verplaatsbare elementen. Het meest voorkomende beweegbare element is het hakblok op wielen, maar ook kasten, werktafels op stahoogte of een kookeiland met spoelbak op poten is verkrijgbaar. Nooit helemaal weggeweest is de nostalgische inrichting van de keuken: de gezellige landelijke sfeer blijft populair. Achter het nostalgische uiterlijk zitten echter de modernste apparatuur en technische snufjes verstopt. Voor u een nieuwe keuken gaat kopen, is het handig om over een paar dingen goed na te denken. Wordt de nieuwe keuken een leefruimte waar alle huisgenoten een paar keer per dag samenkomen? Of dient hij alleen voor koken en afwassen? Dat hangt natuurlijk ook af van de afmetingen; niet iedereen heeft ruimte in zijn huis voor een woonkeuken. Toch leuk om te overwegen: uitbreiding van die krappe keuken met een deel van de woonkamer, de hal of middels een uitbouw. Maar zelfs in een redelijk beperkte ruimte van bijvoorbeeld drie bij vier meter kun je nog voor verschillende indelingen kiezen. Natuurlijk moet er in de keuken altijd genoeg bewegingsruimte zijn. Houd voor die 'doorloopruimte' ongeveer een breedte van een meter aan en kies voor onderkasten die passen in de loopruimte die je ter beschikking hebt. Je kunt de keuken zo eenvoudig of compleet maken als je zelf wilt. Denk maar eens aan de warmwater voorziening, het kooksysteem en andere keukenapparaten, het werkblad of de eettafel. En moet er ook een plekje voor de vaatwasser, wasmachine en droogtrommel komen? Vergeet niet een schatting te maken van de bergruimte die je denkt nodig te hebben en neem dat liefst een beetje ruim. De keuken is een plek waar gewerkt wordt, maar u moet het er natuurlijk ook gezellig kunnen maken. Dat vraagt om twee soorten licht, en dus om de juiste lampen. Uiteraard heeft u ook daarin weer volop keus. Vooral tijdens het koken is de lichtval heel belangrijk. Als het licht van achter komt, werkt u immers in uw eigen schaduw. Een mooie plek voor de lichtbron is in of onder een bovenkastje, en dan zo gemonteerd dat het licht niet in uw ogen schijnt maar op het werkblad. Kiest u voor halogeenverlichting, zorg er dan voor dat de lampjes minstens twintig watt sterk zijn. Hoe meer er in de keuken gebeurt, des te belangrijker de sfeer natuurlijk wordt. Zo zal een grotere keuken al gauw ook gebruikt worden als eetkamer of ontmoetings-punt, en de kinderen maken er misschien ook hun huiswerk. Al die activiteiten vragen om hun eigen soort licht en dus om de mogelijkheid de lichtval te kunnen aanpassen. Dat doet u bijvoorbeeld met spots op verschillende punten die u onafhankelijk van elkaar kunt inschakelen, eventueel aangevuld met dimmers. Vooral bij de spoelbak, het kookgedeelte en het werkblad wilt u natuurlijk goed kunnen zien wat u doet. Warm tl-licht is voor dat soort plekken heel geschikt en u monteert zo'n armatuur in een handomdraai onder de bovenkastjes. Lichtrailsystemen waaraan u losse spotjes kunt vastklikken zijn natuurlijk helemaal handig, vooral bij de bovenkastjes. Daar kunt u immers wel wat gericht licht gebruiken. Behalve lichtrails zou u ook richtbare spots in een verlaagd plafond kunnen monteren. Dat trucje met de ruimte geeft een speels tintje aan de keuken. De magnetron is een perfect apparaat als u na het werk weinig zin of tijd heeft om te koken. In een magnetron wordt het voedsel verwarmd door microgolven, die de kleinste deeltjes in het voedsel in beweging brengen. Dat zorgt voor wrijvingswarmte van binnenuit en presto: uw piepertjes zijn gaar! De microgolven mogen trouwens niet ontsnappen omdat ze gevaarlijk kunnen zijn voor Een cake en een gratin krijgen in de magnetron niet dat lekkere korstje. De combimagnetron is een veelzijdig apparaat, want het verenigt de functies van magnetron, heteluchtoven en de grill. U kunt er dan ook in koken, bakken, en braden. De functies zijn niet alleen afzonderlijk, maar ook in combinatie te gebruiken. U kookt dus traditioneel, alleen gaat het twee keer zo snel. En mensen die in de buurt staan. Daarom is de bemanteling van een mag-netron van metaal, dat de golven niet doorlaat. Magnetrons zijn er met beperkt en met groot vermogen. De kleinste appa raten, met een vermogen van zon 500 Watt, koopt u al voor een paar honderd gulden en u kunt er prima mee ontdooien en opwarmen. Hoe groter het vermogen van een magnetron is, hoe korter de bereidingstijd van het voedsel wordt. Met ronde of ovale schalen bereikt u in de magnetron de beste resultaten. Ze mogen van verschillende materialen zijn, zolang het maar geen metaal is. Het scheelt heel wat afwas als u de gerechten in de opdienschaal in de magnetron zet. Houd er bij een gewone magnetron wel rekening mee dat u sommige gerechten toch beter in een gewone oven of op het fornuis kunt bereiden. alle gerechten krijgen in de combimagnetron we! een bruin korstje. Aan de bovenkant van de meeste combimagnetrons zit een afvoeropening voor hete lucht. Zet de magnetron daarom nooit direct onder een bovenkastje op het aanrecht, want boven het toestel moet minimaal vijftien centimeter ruimte vrij blijven. Bij de magnetron moet een duidelijke Nederlandstalige handleiding worden geleverd, ook in verband met de juiste kooktermen. Let daar vooral op bij een combimagnetron, want die heeft zoveel mogelijkheden dat u er zonder handleiding waarschijnlijk niet uit komt. Let er bij aanschaf van het apparaat ook op dat het is voorzien van KEMA-keur. U kunt er dan van uitgaan dat het met de veiligheid wel goed zit. Gaat u koken op gas of wordt het elektrisch? En kiest u in het laatste geval voor een klassiek fornuis, een keramische kookplaat of inductiekookzones? De verschillende kooksystemen en hun eigenschappen op een rijtje. De meeste mensen zijn wel vertrouwd met koken op gas en dus ook met de voor- en nadelen ervan. Gasgestookte kooktoestellen zijn goedkoper dan elektrische kookunits en hebben minder tijd nodig om op te warmen en af te koelen. Al die eigenschappen maken koken op gas dan ook favoriet bij de professionals, de koks. Een nadeel is wel dat de verbranding van gas behoorlijk wat zuurstof kost en kooldioxide oplevert. Zorg dus bij het koken op gas voor goede ventilatie en een afzuigkap. Sinds kort is het ook mogelijk om te koken op gaskookplaten die onder glas zitten. U heeft dan de voordelen van gas en ook een kookplaat die makkelijk te reinigen en kindvriendelijk is. Voor elektrisch koken hoeft u geen bijzondere ventilatie te installeren en u kunt boven dien het kookproces volledig automatisch regelen. Houd er wel rekening mee dat u alleen aan een verklikkerlampje kunt zien of een elektrische kookplaat is ingeschakeld. En mocht u het toestel aan laten staan, dan schakelt het zichzelf na vier uur niet gebruikt te zijn vanzelf uit. Ook elektrische kookunits hebben vier verschillende 'pitten'. Het kan handig zijn als de vier platen niet in carréopstelling staan, maar op een rij. Dan heeft u een opstelling die veiliger is voor kinderen. Het oppervlak van een keramische kookplaat bestaat uit een glaskeramische plaat met daaronder elektrische verwarmingsspiralen. De plaat is verdeeld in verschillende zones: een snelkookzone, een automatische en een gewone kookzone. De kookplaat heeft altijd een lampje dat brandt zo lang de plaat nog te heet is om aan te raken. Doordat keramische kookunits hele maal vlak kunnen worden ingebouwd passen ze bijna overal in het werkblad. Ze bieden plaats aan pannen van twee verschillende formaten. Bij een kookunit met inductiekookzones wordt de warmte voor het koker opgewekt doo elektromagnetische velden) Daarbij wordt alleen d( inhoud van de pan verwarmd1 niet de pan zelf of d< oppervlakte van de kookplaat Doordat de kookplaat meteer uitschakelt als er niets t( verwarmen valt, gebeurt e niets als u een lege pan op d< plaat laat staan. Geen zin om in de keuken ti staan als het bezoek al aai tafel zit? Kies dan voor eei hete tafel: een roestvrijstalei tafel die werkt op elektriciteil In het midden zit eei kookzone die bij opwarmei ongeveer 25 millimeter diepe gaat zitten. Rond de kookzom zit een warmhoudzone. li korte tijd braadt, bakt o stoomt u direct op tafel d> heerlijkste gerechten, zonde olie of vet te hoevei gebruiken. HHHi Exclusieve woon 8 Glas zorgt voor een toegevoegde waarde in uw badkamer, maaar kan dat ook doen op vele andere plaatsen in uw huis. Zo levert Versluis en Willeboer tevens een uitgebreid programma glazen deuren en wanden, uiteraard van gehard veiligheidsglas. Maatwerk is hier ons motto. De keuzemogelijkheden zijn minstens zo groot als bij douche-cabines: verschillende tinten en typen glas en in het geval van glazen deuren een zeer mime keuze aan hang- en sluitwerk. Amesteinweg 27, Middelburg, 0118-629056 Uw eigen groene oase begint met een goed doordacht tuinontwerp. Verantwoord en creatief materiaalgebruik voor jarenlang tuinplezier. Gemotiveerde, goed opgeleide vakmensen verzorgen de aanleg van uw tuin. Ook het onderhoud van uw tuin is bij ons in vakkundige handen. Wij stemmen de werkzaamheden af op uw behoeften, wekelijks, maandelijks of zoals u dat het beste uitkomt. Vanzelfsprekend werken wij onder de voorwaarden van de Stichting Erkenningen Hoveniers en wordt alles uitgevoerd op het met u afgesproken tijdstip. Voor uw eigen groene oase: Berlagestraat 5 e<\ce«<y 4383 BG Vlissingen HOVENIER tel. 0118-465375 muis wilt u een steer om u neen die Dij u past. Een sfeer waarin u zich lekker voelt. Rust, Dauw, Vreugde en Blos kunnen u hierbij helpen. Dit zijn de vier nieuwe, inspirerende kleuren van Flexa-VT Wonen waarmee u een eigenti maar vooral sfeervol interieur creëert. Naast de vier nieuwe kleuren heeft Flexa-VT Wonen een uitgebreide collectie die zorgvuldig wordt samengesteld als het gaat om de nieuwste kleurentrends. U kunt eindeloos combineren om uw huis een geheel eigen sfeer te geven. Warm of koel, donker of licht. Elke kleur heeft zijn eigen uitstraling. Flexa-VT Wonen Kleuren wilt u met deze actuele verflijn de inspiratie geven om uw eigen ideeën te verwezenlijken. Gildeweg 25 4383 NJ Vlissingen tel. 0118-431304 Zonwering en rolluiken van Polderdijk Gevelverfraaiing brengen heel wat comfort in uw woning. Een zalig koel binnenklimaat en een aangenaam terras in de zomer, energiebesparing in de winter, privacy en veiligheid het hele jaar door. Polderdijk Gevelverfraaiing heeft een zeer goede reputatie en de keuze in modellen, formaten, kleuren en afwerkingen is ongemeen groot. Dus stap gerust eens bij ons binnen! mm. Vlissingsestraat 1 4371 RA Koudekerke telefoon: 0118-552010 Openingstijden showroom: Ma t/m vrij. van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur. Za. Van 9 00 tot 13.00 uur

de Faam | 2002 | | pagina 29