Vroeg voorjaar met nu en dan een fikse storm Strijd rond de Sloedam verdient meer aandacht Koken met vrienden in Toeristisch Centrum Oranjezon )/rouitc breed faam/vlissinger OBOOIrr' ZAxKEMI Zijn Zaken Streeknieuws VERVROEGDE AFSLUITING Miss Nederland voorronde fin mém WOENSDAG 6 MAART 2002 •H^jbDIlbVS^ ><b JAARGANG 103 - NUMMER^ Gezellig winkelen bij Decorette Uw persoonlijke koopavond op afspraak ■L WALCHEREN Twee weken geleden waaiden vrachtwagens nog om en vochtten schippers met de on stuimige zee. Afgelopen weekend zaten echter de Walcherse terassen vol en werd massaal ge noten van de vroege zonnestralen. Het blijft een grillig verhaal dat weer in Nederland. Een ding valt echter op: het voorjaar lijkt steeds vroeger te beginnen. Een fikse storm zo nu en dan daar gelaten. De oorlogsgeschiedenis 1940-1945 is zowel landelijk als provinciaal goed beschreven. Regelmatig verschijnen er nieuwe publicaties en komt er aanvullend materiaal boven water. Toch blijven er soms 'blinde vlekken' over. Wat er zich afgespeeld heeft op de Sloedam en in de Sloeregio bijvoorbeeld, is nooit te boek ge steld. Maar dat gaat veranderen. Oranjezon te Oostkapelle opent het kookprogramma 2002 met "Baje lekkere kos". Op het kookprogramma 2002 komen diverse wereldkeukens voor. Op zaterdag 16 maart aanstaande worden tijdens een kooksessie van 10 tot 15 uur heerlijke Zuidafrikaanse gerechten klaarge maakt. Vrouwenpolder sew eg 81 - Vrouwenpolder Tel. 0118 - 591 900 11 H 3 j 17 In verband met een bijeenkomst van de medewerkers van de drukkerij zijn wij genoodzaakt de Faam Vlissinger van 13 maart eerder af te sluiten Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is vrijdag 8 maart 09.00 uur advertenties vrijdag 8 maart 17.00 uur Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: BEW. EX. faam /vlissinger 5 avonden per week. Kinderen bij oma, lekker kopje koffie en rustig uitzoeken Segeersstraat 13-15 Middelburg 0118-640269 Diverse bomen en struiken staan door het zachte weer van de laatste maanden al in bloei of ontvouwen onver wacht hun frisse, tere blaad jes. Net als het klimaat lijkt ook de natuur danig van slag. „En dat heeft duidelijk gevol gen voor de Zeeuwse flora en fauna in de toekomst", denkt Chiel Jacobusse van de stich ting Het Zeeuwse Landschap. „Die gevolgen kunnen voor mijn gevoel zowel positief als negatief uitpakken, maar alles bij elkaar denk ik dat de na tuur in Zeeland er op achteruit zal gaan", zegt hij. „Dat komt op de eerste plaats omdat we in onze provincie met natuur gebieden te maken hebben die nogal kwetsbaar zijn. Een kleine verandering in bijvoor beeld de grondwaterstand kan grote gevolgen hebben voor de planten in het gebied. Om dat er juist in die kwetsbare gebieden nogal wat zeldzame en bijzondere planten voorko men, is het zo belangrijk dat de groeiomstandigheden de zelfde blijven. Verder zien we ook dat het leefgebied van een aantal planten- en dier soorten steeds meer naar het noorden opschuift. Dit bete kent dat er in de laatste jaren een aantal soorten in het Zeeuwse landschap bijgeko men zijn, terwijl er andere zijn verdwenen. De bonte kraai bijvoorbeeld kwam hier vroe ger veel voor, maar de laatste jaren zien we hem nauwelijks meer. Weerman Jos Broeke heeft een verklaring voor de vroege lentes van de afgelopen jaren. „Door de jaren heen zie je dat steeds meer weerkundigen er van overtuigd raken dat de temperatuursstijging van de laatste 15 jaar voor de helft veroorzaakt wordt door de verbranding van fossiele brandstoffen zoals olie en aardgas", legt hij uit. „De an dere helft is te wijten aan na tuurlijke schommelingen die bijvoorbeeld door de zon wor den veroorzaakt. Ook vroeger hebben warme en koude pe riodes elkaar afgewisseld, maar nu is er meer aan de hand. We zien dat over de he le wereld de temperatuur toe neemt in een zeer korte tijd. En dat is de laatste 1000 jaar waarschijnlijk niet gebeurd. Na 1987 vindt er een grote omslag plaats. De top 10 van Dit weekend genoten de boulevardbezoekers volop van de zon en de rustige branding van de Westerschelde. Vorige week raasde er een zware storm over Zeeland en was de rust op zee ver te zoeken. de warmste jaren van Neder land bestaat uitsluitend uit ja ren tussen 1989 en 2001. Dat is natuurlijk veelzeggend." Boswachter Piet de Keuning van Staatsbosbeheer denkt daar echter anders over. „In de laatste 100 jaar zijn er meer warme periodes geweest", meent hij. „Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon; kwakkelwinters horen nu een maal bij ons zeeklimaat. De hoge wintertemperaturen zor gen er weliswaar voor dat bo men en struiken vaak eerder uitlopen, maar als het in fe bruari of maart alsnog gaat vriezen, werkt dat weer vertra gend. Tot nu toe houdt de lente ech ter stand en zien we dat een aantal bomen en planten twee tot drie weken eerder uitlopen of in bloei komen dan nor maal. Ook de paddentrek is dit jaar vroeg begonnen. Door de hoge temperaturen ontwaken de padden eerder uit hun win terslaap en gaan vervolgens meteen op zoek naar de sloot of het meertje waar ze zelf ge boren zijn. Eind januari wer den de eerste padden al ge zien in de bossen bij Oostka- pelle en dat is erg vroeg. Maar ook de vogels laten dit jaar eerder van zich horen dan normaal. Zo waren de zang lijster en de koolmees met hun vrolijk gefluit voor mij ai in januari de voorboden van de nieuwe lente." Streekpagina: klimaatsveran dering doet plant- en dier soorten verdwijnen. door Mieke Roelse Afgezien van veel documenta tie verzamelen, waarin Hoebe- ke werd bijgestaan door Hans Houterman, blijven de verha len een belangrijke bron. Maar hoeveel van de herinneringen in die gesprekken zijn 'ge kleurd' het geheugen inge gaan? „Sommige mensen be weren iets dat later door ande re mensen precies andersom verteld wordt," beaamt Hoe- beke hét probleem van ge schiedvorsers. „De hele waar heid krijg je nooit. Een voor beeld. Ik besteed in het boek veel aandacht aan de gebeur tenissen eind oktober/begin november 1944 rond de Sloe dam. Er was een patstelling. Aan de Bevelandse kant waren de Schotten en Canadezen op 31 oktober de Sloedam gena derd. Die werd natuurlijk door de Duitsers flink verdedigd. Via een sluiproute werd mid den in de nacht toch een over steek gemaakt vanuit Nieuw- dorp via een kreek en het Sloe naar de overkant, zodat daarna de geallieerden in november via Nieuwland en Arnemuiden verder konden gaan. Eén van de mensen die ik gesproken heb zegt dat hij die sluiproute doorgespeeld heeft aan de ge- René Hoebeke uit Nieuw en Sint Joosland is al sinds vakan ties in Normandië geïnteres seerd in de Tweede Wereldoor log. Ook over wat er in zijn ei gen directe omgeving gebeur de hoorde hij veel verhalen. Maar afgezien van een aantal pagina's in Zeeland 40-45 van L.W. de Bree, was de strijd die zich rond de Sloedam afspeel de in mei 1940 en het najaar 1944, blijkbaar nooit aanleiding om een publicatie over juist dit onderwerp'te laten verschijnen. En dat terwijl de Sloedam des tijds de enige verbinding over land was tussen Zuid-Beveland en Walcheren. Belangrijk dus en belangrijk genoeg om er een boek over te schrijven, vond Hoebeke. Dus deed hij het zelf. „Het boek gaat niet al leen over de militaire gebeurte nissen bij de Sloedam, maar ook over de burgers van de dorpen in het gebied," legt Hoebeke uit. „Dus Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland aan de Walcherse kant en voor Zuid-Beveland Nieuwdorp, Le- wedorp, 's Heer Hendrikskinde ren en 's Heer Arendskerke. Er is veel informatie; er zijn oorlogsdagboeken van militai ren en burgers en natuurlijk de verhalen van de mensen die er bij waren. Ik heb er acht jaar aan gewerkt en nog steeds komt er informatie binnen. Maar op een bepaald moment moet je een streep trekken. An ders zou het boek nooit ver schijnen en gezien de leeftijd van mijn doelgroep; de men sen uit de regio die zich die pe riode nog goed kunnen herin neren, heb ik ook haast. Na tuurlijk is het boek ook bedoeld voor geïnteresseerden in de lo cale oorlogsgeschiedenis." (advertentie) René Hoebeke op het 'vergeten' stuk geschiedenis: de Sloedam. allieerden, terwijl uit dat kamp de overtuiging komt dat ze het zelf hebben gevonden. Dus tja, dan wordt het moei lijk. Sommige zaken zijn mak kelijker te controleren; in klei ne gemeenschappen is een verzetsman óf een NSB'er niet ineens iemand anders." Het boek Slagveld Sloedam bestaat uit vier delen waarin achtereenvolgens aan bod ko men: de aanzet en het begin van de oorlog; de bezetting stijd waarin met name de situ atie in de dorpen in beeld wordt gebracht; de bevrijding met daarin speciaal de ge beurtenissen oktober/novem ber 1944 en als laatste de pe riode na de bevrijding. Dat al les met kaarten, foto's en re gisters van oorlogsslacht offers (zowel militairen als burgers), neergestorte vlieg tuigen en een personenindex. Wie zich nu met een 'mö'k ok gevoel naar de boekhandel rept, is iets te vroeg. „Het ma nuscript is klaar; de vormge ver en de drukker zijn gere geld en nu wordt aan alle kan ten nog gecorrigeerd en ge controleerd", vertelt Hoebeke. „Ik verwacht dat het boek in mei verschijnt. Het wordt in eigen beheer uitgegeven, want subsidie hoef je niet te verwachten in Zeeland. Geluk- foto: Jaap Wolterbeek. kig hebben al veel mensen in getekend, want interesse mag er dan van de provincie niet zijn; voor een grote groep Zeeuwen heeft een deel van hun geschiedenis uiteindelijk de aandacht gekregen die het verdient." Meer informatie is te vinden op www.hoebeke.com en e-mailen kan ook: rehoebeke@hetnet.nl. PORSKI II K LI I I A I I A A II S DESIGN GREVEIINGENSTRAATI0H ZIERIKZEE TEL. 0)11 - 45 07 10 WWW.PORSKEUKENS.Nl De kooksessies zijn altijd op zaterdag van 10 tot 15 uur en staan onder leiding van Hanny Sesseler. Zij doorliep de Hogere Hotelschool in Lausanne. De Laatste jaren heeft ze zich toegelegd op het geven van kooklessen en - demonstraties. Zij reist hiervoor door het hele land. In 2002 is zij weer regelmatig gastdocent in Toeristisch Cen trum Oranjezon. Tijdens de sessie word de bereiding van de ge rechten besproken en zonodig gedemon streerd. Daarna gaan de deelnemers zelf aan de slag. Er wordt gewerkt in groepjes van 4 personen en aan een feestelijk gedekte dis worden de ge rechten uiteindelijk gezamenlijk genoten. Een greep uit het kookprogramma 2002: 13 april Voorjaar in de Provence 1 juni Zomerbuffet 21 september Spanje, zon op je bord en in je glas 12 oktober Viva Italia 2 november Hot en spicy en een zoete finale 23 november Een gastvrij onthaal 14 december Een feestelijk menu Deelnamekosten per sessie per persoon: €42,50. Kooksessies voor groepen kunnen ook op andere data worden uitgevoerd. Ook is het mogelijk om samen met bijvoorbeeld (verjaar- dags)gasten een kooksessie bij te wonen: sa men met vrienden of familie aan de slag in de keuken en er een gezellig feest van maken. Inlichtingen en aanmelding: 0118-581507. E-mail: tourist@zeelandnet.nl, internet: Clubnet.zeelandnet.nl/oranje. RESTAURANT Ook in de winter 6 dagen per week geopend 's maandags gesloten) m pag. Doeland Serooskerke wordt Fixet Leonie van Dijke is sinds kort de nieuwe eigenaresse van Slank heidsinstituut Swiss Figure te Middelburg. De moderne kampeerder neemt geen genoegen meer met een tentje en een primus. Caravancentrum Arnemuiden biedt volop luxe en comfort aan de 'verwende vrijbuiter'. pag- 13 De komende vier weken treft u in de Faam/Vlissinger een woonbijlage aan met trends, tips en heel veel ideeën. De nieuwe interieurtrends laten volop ruimte voor persoonlijke inbreng. Dus aan de slag! pag. Angelo Sinack en Manyee Wong van Body Culture in Oost-Souburg vierden de eerste verjaardag van de zaak met een flinke uitbreiding. Op de bovenverdieping van het pand aan de Paspoortstraat zijn enke le nieuwe apparaten in gebruik genomen. Zaterdag 23 maart 2002 om 15.30 uur wordt voor de dertiende keer de Frapo's Boulevard City Run gehouden. De tweede seizoenshelft van de indoor kart bedrijvencompetitie is weer goed gestart voor Willem van Staveren Automobielen. Bijzondere planten en dieren dreigen te verdwijnen uit Zeeland door klimaatverandering pag- 19 Bij Cinecity deze week: Ali, From Hell en Le secret. Na maanden intensief repeteren gaat in het theater Vestzak99 in Vlissingen de nieuwste productie van de Zeeuwse Komedie "Vuur in de Sneeuw" van Sam Shepard in première. Johan Hobo, Tïngue Dongelmans en Rob Roeleveld vieren dit jaar het vijfentwintigjarig jubileum van hun gezelschap. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0118) 484 216 zie pagina 2 (advertentie) Op vrijdag 8 maart vindt in uitgaanscentrum El Torro in Goes de provinciale voorronde plaats voor de Miss Nederland verkiezing 2002. De zaal gaat open om 22 uur; de missverkiezing begint rond 23 uur. De uitverkoren jongedames strijden op 6 september om de titel Miss Zeeland. Eind september doet Zeelands aller mooiste mee aan de Miss Nederland Finale 2002. Miss Neder land vertegenwoordigt ons land bij de Miss World verkiezing, die dit jaar in november plaatsvindt. De Mis World verkiezing werd voor het eerst in 1951 gehouden en was daarmee de eerste inter nationale Miss verkiezing. Anno 2002 strijden deelneemsters uit meer dan 80 landen om de eretitel Miss World. Jongedames die denken een kans te maken op het Miss Zeeland-kroontje kunnen zich inschrijven bij Nicolle Wieme in Oostburg, 0117-454697. (advertentie) Nieuws uit de Mortiere Wijkbeheer zoekt vrijwilligers Zwembad waterdicht?

de Faam | 2002 | | pagina 1