Tuin van Zeeland screent waterschapkandidaten Tunnel mogelijk al in maart 2003 open Nieuwe wetgeving leidt niet tot run op carkits SSB sponsort jeugdvoetbal Zeeland Sport Nachtlampje nodig? Walcheren De Stichting Tuin van Zeeland, die zich inzet voor het behoud en de uitbreiding van streekeigen bomen en hagen op Walcheren, doet er alles aan om niet het etiket 'mopper clubje' opgeplakt te krijgen. „Alleen maar kri tiek leveren, daar schiet je niets mee op", aldus bestuurslid Peter Fraanje. „Als je daadwerkelijk iets wilt bereiken zul je ook aan moeten pak ken en met alternatieve oplossingen moeten komen. En dat doen wij ook. Het blijft niet bij zomaar wat zitten vitten. Onze wensen en sug gesties zijn duidelijk en goed onderbouwd." Van oac tot pao DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Koerswijziging gemeenten Stemadvies Tim Buis, directeur van NV Westerscheldetunnel, was er niet echt ge rust op. Onderweg kon van alles mis gaan, zo wist hij. En er ging van alles mis. Problemen met de maatvoering van de tunnelsegmenten, in gedeukte boorschilden, lekkages, niets bleef de aannemer, Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW), bespaard. Het leverde de tunnel bouwers aanvankelijk maanden vertraging op. Bellen in de auto kan vanaf 1 maart een dure grap worden. Niet alleen het bellen met de te lefoon in de hand of tegen het oor geklemd wordt verboden, ook wie z'n mobieltje vast houdt om bijvoorbeeld te SMSen wordt beboet. Bestuurders die bereikbaar willen zijn in de auto, zullen een handsfree set moeten aanschaffen. De Politie Zeeland gaat streng controleren, aldus een persvoorlichter. De eerste weken komt de overtreder er wellicht nog met een waarschu wing vanaf, daarna wordt het flink dokken. ...u vindt het op de Woonboulevard! MARCONISTRAAT, GOES Woensdag 27 februari 2002 j J V f I .-J jfcï FAAM/VLISSINGER 9 door Inge Adriaansen Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u.( tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activi teitencentrum Vlissingen, kof- fiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Cursus Spaans, 13.30 u. Poppen ma ken, 13.30 u. Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutergym tot 2,5 jaar, 9.30 u., peutergym tot 4 jaar, 10.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Handwer ken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Internet, 15 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, kinderclub, 4 t/m 8 jaar, 13.30 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Buurthuis Al- degonde Vlissingen, alleen- gaande avond 25-plussers, 20 u. Café De Goede Verwach ting Lewedorp, avondruil beurs, 19.15 u. De Piek Vlis singen, jamsessie, 21.30 u. Dorpshuis Nieuw- en St. Joos- land, koersbaltoernooi, 13 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Bonedij- kestraat/Dr. Lelystraat Vlissin gen, spullenmarkt Expiere- ment, 9 u. Ontmoetingscen trum Dauwendaele Middel burg, dansavond De Goudvin ken, 20 u. Buurthuis Aldeg- onde Vlissingen, jongerendis- co 12 t/m 15 jaar, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, bingo, 20 u. Buurthuis Aldegonde Vlissin gen, prijsklaverjassen, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Crea- doe, 9.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., country line-dance voor beginners, 11 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, dames- gym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Pop pen maken (professioneel), 13.30 u. Oefenen computer, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peu termorgen, 10 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 8.30 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plus sers, 9 u. Buurthuis Alde gonde Vlissingen, kinderclub 4 t/m 10 jaar, 13.30 u. Fraanje heeft de materie in derdaad goed zitten en zonder aarzelingen en in rap tempo ratelt hij desgevraagd het ver langlijstje van de stichting op: „Om Walcheren groen te hou den zal er een drastische om vorming van het Groenstruc tuurplan WZE moeten komen, met als uitgangspunten ecolo gie, cultuurhistorie en fiets- toerisme. Er hoeven geen ha gen en beplantingen gerooid te worden, want hoe ouder de haag is des te waardevoller. Ook zouden de hagen breder moeten zijn en de gaten in ha gen kunnen heel eenvoudig gevuld worden. Kale wegen moeten nieuw worden be plant met streekeigen groen. Langs grotere wegen zoals de Veerseweg of de N57 moet zware beplantingen komen, bijvoorbeeld steel- of fladder- iep, abelen in rijen van 2 of 3. En de meidoorn verdient eer herstel als de drager van het Walcherse landschap door aanplanten en zorgvuldige na- jaarsnoei. Ook pleiten wij voor terugkeer van de typisch Wal cherse tunnelweggetjes, bete re verzorging van de bomen, fluitekruid in de bermen en meer bosaanleg buiten de be bouwde kom. Niet alleen langs de duinen, maar ook el ders op Walcheren. De zoge naamde 2 ha gebieden moe ten ecologoisch en vakkundig beheerd worden door mensen die dat ook kunnen. Niet zel den zie je dat particulieren geen idee hebben wat ze met het kleine bos aanmoeten. Staats Bosbeheer zou hier een stukje service kunnen verle nen naar de eigenaren toe. Voor wat betreft de iepen zou er een inventarisatie moeten komen van grote monumenta le iepen op Walcheren, inen ting, en uiteraard gecoördi neerde bescherming." De Walcherse gemeenten zou den volgens Fraanje een heel andere houding moeten aan nemen. „Nu wordt er al een kapver- gunning afgegeven als ie mand klaagt over eikels of bla deren! Verder zou er meer duidelijkheid moeten komen in de procedures, dus duidelij kere aankondigingen van aan vragen voor kapvergunning. Nu wordt een aanvraag heel minuscuul gepubliceerd, maar nergens blijkt uit waar een boom precies staat, waarom hij om zou moeten, wanneer de kap gepland staat en wat er voor een gekapte boom in de plaats komt. Hoe je bezwaar kunt maken komt ook niet echt uit de verf. De wilg en populier zijn vogelvrij, wij pleiten ook voor deze bomen voor een vergunningverplich ting. De gemeenten mogen ook best wat terughoudender zijn als het gaat om bouwver gunningen en eisen stellen aan erfbeplanting zoals goede streekeigen erfbeplanting. En uiteraard mogen de bomen tij dens bouwprojecten niet lan ger over het hoofd gezien worden. Nu wordt er nogal eens voorbarig gekapt zonder plan of enige vorm van com pensatie. En als laatste maar zeker niet onbelangrijkste: be ter onderhoud en betere ver zorging van bomen en ha gen." Een inventarisatie van bomen die op de nominatie staan om geveld te worden noemen Fraanje en Schepers de moordlijst van het water schap en de gemeenten. „Het is afschuwelijk om te consta teren hoe lang deze moordlijst is", zegt Schepers bewogen. „Er verdwijnt zoveel, en als er al vervanging komt dan staat dat zowel kwantitatief als kwa litatief in geen enkele verhou ding tot wat er was." Om die kiezer die het groen hoog in het vaandel heeft staan een handje te helpen voert de Stichting Tuin van Zeeland een onderzoek uit naar de kandidaten voor de Waterschapsverkiezing. „Wij hebben de kandidaten ge screend en geven een soort stemadvies in de hoop dat in de toekomst het groen een waardige plaats op de agenda van het waterschap krijgt. En dat er zich mensen over gaan buigen met verstand van za ken en die ook daadwerkelijk het belang van het groen in willen zien", legt Valerie Sche pers uit. „Tot nu is het groen altijd een ondergeschoven kindje gebleven." Het voorkeurslijstje van de Stichting Tuin van Zeeland is vanaf aanstaande vrijdag te raadplegen op de website van de stichting: www.tuinvanzee- land.nl. Minister Tineke Netelenbos kan tevreden zijn: de tunnel gaat mogelijk al in maart 2003 open. foto: Peter Verdurmen Het boren van de 6,6 kilome ter lange Westerscheldetun nel in slappe bodem en op een maximale diepte van 60 meter beneden NAP, is een wereldwijd nooit eerder ver toonde prestatie. Door inven tiviteit en nauwe samenwer king tussen opdrachtgever en aannemer werd het afge lopen jaar fors tempowinst geboekt. Het vooraf berekende gemid delde van 12 meter per dag werd ruim gehaald, in de laatste maanden van het boorproces werd record na record gebroken. Tunnel boormachine Sara leverde met het bouwen van 32 me ter binnen een etmaal een topprestatie. Wie een tunnel bouwt, kan niet zonder een portie geluk. Nu de tweede tunnelboor aangekomen is op Beveland kan directeur Buis eindelijk opgelucht adem halen. „Tij dens het boorproces had je toch bijna dagelijks het ge voel dat er elk moment iets ernstigs of zelfs desastreus kon gebeuren", zo bekende hij aan minister Tineke Nete lenbos en de andere geno digden. De aankomst van de tweede tunnelboormachine - Sara - in Ellewoutsdijk kreeg twee weken geleden een feestelijk tintje. Enkele weken daar voor, toen Neeltje Suzanna werd verwelkomd, was Nete lenbos verhinderd wegens ziekte. Toen stal burgemees ter Barbé van Terneuzen - hij betitelde zichzelf als een Zeeuwse Columbus - de show. Nu werd alles nog eens dunnetjes over gedaan. Sara toonde voor het laatst haar kracht, de bouwput in een dikke blauwe rook hul lend. Tineke Netelenbos daalde vervolgens onver schrokken de bouwput in, waar ze toastte met de Duit se boorploeg. Een vuurwerkshowtje van nog geen minuut vormde het feestelijk hoogtepunt. Een orkestje uit Yerseke lokte al len vervolgens naar de ver warmde tent (het was ijzig koud op de Scheldedijk). De toespraken leverden dit keer aanzienlijk meer nieuws op. De opleverdatum van de Westerscheldetunnel ligt tus sen half maart en half juli 2003. Directeur R. de Leeuw van tunnelbouwer KMW denkt zelf dat maart haalbaar moet zijn. Hem is er alles aan gelegen om de Wester scheldetunnel zo snel moge lijk op te leveren. Elke dag tijdwinst levert KMW bijna 70.000 euro op. Wordt maart gehaald, dan ligt een vette premie van rond de 16 mil joen euro te wachten. Daar gaan de tunnelbouwers voor. Er is nu een voorsprong op het bijgestelde tijdschema (dat uitging van november 2003) van vier maanden. Voor de tunnelbouwers is het zaak om de afbouw van de tunnel verder te versnel len. Het door de NV Westerschel detunnel en aannemer Kom binatie Middelplaat Wester schelde eind 2000 overeen gekomen bonus/malussys teem heeft gewerkt. De aan nemer deed extra investerin gen in onder andere locomo tieven en vriesinstallaties om het boorproces een 'push' te geven. De resultaten kan hij nu ver zilveren. Het hoge premie bedrag is verantwoord, vindt de NV Westerscheldetunnel. Als de tunnel een half jaar eerder opengaat dan ge pland wordt daarmee het maatschappelijk belang ge diend. Het levert de exploi tant bovendien flink wat ex tra inkomsten op. De strafmaat is hoog. De maximale straf op ongeoor loofd bellen bedraagt twee maanden cel of een boete van 2270 euro! De regels gelden niet alleen voor bestuurders van personenauto's, maar ook voor bestuurders van vracht wagens, bussen, motoren, bromfietsen en invalidenvoer tuigen. Alleen fietsers mogen nog tegelijkertijd rijden en bel len. Het verbod geldt alleen tijdens het rijden, ook in de fi le, ongeacht de snelheid van het voertuig. Alleen het bel len met behulp van een carkit, waarbij beide handen aan het stuur worden gehouden en het bellen terwijl het voertuig stil staat, vallen niet onder het verbod. Momenteel wordt het aantal verkeersdoden als gevolg van telefoneren achter het stuur geschat op 25 tot 30 per jaar. Het aantal ongevallen door bellen tijdens het rijden stijgt elk jaar. Genoeg redenen vindt minister Netelenbos om het bellen met de telefoon in de hand zo snel mogelijk te verbieden. Veiligverkeersorga- nisatie 3V0 en de ANWB kun nen zich volledig in de wet vinden, maar zouden het ver bod niet willen beperken tot het telefoneren of het vast houden van de telefoon in de auto. Ook dagelijkse bezighe den zoals eten, scheren en le zen leiden tot concentratiever lies in de auto en moeten wor den aangepakt, vinden deze organisaties. Een automobilist die belt met de telefoon in de hand, rijdt minder geconcentreerd en heeft maar één hand over om te schakelen én te sturen. En dat geldt overigens ook voor alle andere telefoon gerela teerde activiteiten die tijdens het rijden plaatsvinden, zoals het mobiel internetten of het versturen van SMS-jes. De verwachting is dat de komen de weken de verkoop van handsfree carkits flink zal aan trekken. Bij Halfords worden de laatste tijd meer carkits verkocht dan voorheen, van een echte hausse is echter nog geen sprake. Die komt misschien nog, denkt de Hal fords-verkoper. Nog lang niet iedereen is ervan op de hoog te dat het gebruik van GSM's tijdens het autorijden aan ban den wordt gelegd. Je hebt universele en merkgebonden carkits. De prijzen variëren ruwweg van 20 tot 200 euro. Het prijs verschil zit 'm ondermeer in de geluidskwaliteit. Wie opziet tegen het inbouwen van een carkit, heeft een alternatief, de portable handsfreeset met een oordopje. Daarvoor betaalt men 10 tot 30 euro. In Nederland aange schafte handsfreesets komen ook in het buitenland goed van pas. In een aantal Euro pese landen, zoals België, Frankrijk, Duitsland en Ifalië, is het handsfree bellen al ver plicht. Heb je een handsfree set, dan kun je in ieder geval zorgeloos genieten van je va kantie. Je hoeft je immers niet meer af te vragen of je in overtreding bent als je in de auto belt. --- Detacheringsbureau SSB stak onlangs de B, C en D junioren van Zeeland Sport Vlissingen in het nieuw. Dick de Ruijter (rechts) overhandigde de trainingspakken aan jeugdcoördinator Willem Alewijnse. Trots poseren de spelers in hun felrode jacks voor de foto. SSB is een detacheringsbureau in de ICT sector en levert men sen voor tijdelijke opdrachten aan klanten die een capaciteits probleem hebben. B6®ÜB8yS88IIM9Kafl&flBBHS@8BSSnWHBHHi Eredienst - Het Soeficentrum Middelburg houdt zondag 3 maart een universele eredienst in Gebouw de Vier Elementen, Breeweg 100 Middelburg. Aanvang 10.15 uur, thema: de mysterie van kracht die wij liefde noemen. Spreker is de heer Hakiem Faber. Ziekte van Parkinson - In de centrale hal van het Ziekenhuis Wal cheren staat dinsdag 5 maart een informatiestand van de vereniging voor Parkinsonpatiënten. Tussen 9 en 16 uur kunnen belangstellen den de stand bezoeken en informatie vragen over deze ziekte. Straatartiesten gezocht - De oranjevereniging Koudekerke is al volop met de voorbereidingen voor koninginnedag bezig. Zij zoeken voor de feestelijkheden kleding voor lakeien en hofdames en prui ken, velourse stof voor overjassen, kant, bruids- of galajurken, hoe den, witte lange kousen, schoenen met gespen. Ook is de vereni ging op zoek naar straatartiesten, jong en oud, die een instrument bespelen, jongleren, zingen, clown spelen of wat dan ook. Meer in fo of aanmelding kan via: Wilma Dekker, tel. 0118-551857/fax 0118- 551206. Rommelmarkt - Aan de Pekelingseweg 6 te Aagtekerke wordt 2 maart van 9 tot 12 uur door de werkgroep Dorcas Walcheren een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor straatkin deren. Rommelmarkt Veere - De Wijkvereniging Zanddijk-Veere houdt 2 maart van 10 to 14 uur een rommelmarkt in de gymzaal aan de Frans Naereboutstraat 1 te Veere (Zanddijk). Om 10.45 uur vindt er een verkoop bij opbod plaats. Oude spullen kunnen nog worden aangeboden: tel. 501412, 501996, 501800 of 502019. Zangavond - In de Ontmoetingskerk te Middelburg verzorgt 'Zin gen in Middelburg' samen met de Stichting Roemeniëhulp een zangavond op 2 maart. Muzikale medewerking wordt verleend door jongerenkoor Estefan. De collecteopbrengst is bestemd voor het project 'Straatkinderen in Boekarest. Aanvang 19.30 uur. Vrouwenmorgen - In de Zionskerk aan de Duinweg 36a te Oost- kapelle wordt woensdag 6 maart een vrouwenmorgen gehouden. Anita Verwaijen spreekt hier over 'Zijn banier over mij is liefde'. Tijd: 9.30 tot 11.30 uur, vanaf 9 uur is er koffie. De samenzang begint om 9.15 uur. Kinderoppas en boekentafel zijn aanwezig. Onno Innemee LIVE in Vlissingen. Kijk op de Breeduitpagina. foto: Suzan van de Roemer T. (advertentie) Of ben je toe aan een compleet nieuwe slaapkamer, keuken, badkamer of een rol behang... 'Zonder handen' is de leus. De telefoon aan het oor komt de beller duur te staan. Mikro I Ifti'tro, Hruqrnau Kmken', U l'.adkamm, Irrndhnpprr, HooIhiI WoonwinkH*., Morijana Slaapkamer'.. Irih totaal, U Ba/ar Wown, GAMMA, Kwantum. fMC, Hunner» Vrrt it w.md, Pardlo l'arkrt Studio, Slerpy, MONIII. {ïecorctli- cr> Itr-ler Itrd.

de Faam | 2002 | | pagina 9