Bouwmetalen Referendum ie Der mens M telt B A p Provincie Zeeland Bijsluiter pijnstiller informeert onvolledig ZOAi Vluchtelingen woensdag 6 maart 2002 gemeenteraadsverkiezingen ~u Piet Bruinooge E-mail GS-leden Officiële Mededelingen GEZOND BEKEKEN Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 9/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl In beroep Diversen Financiële verdeling activiteiten Stimuleringsregeling Verkeersveiligheid Zeeland 2002 Milieu Saneringsplan Poelendaelesingel 18 Middelburg (0 reizen altijd last minute U kiest voor een goed beheer; van dijk en duin, wegen en groen, water en zuivering! Maarten Wattel gaat er voor. ELASTING DVIESBURO VOOR ARTICULIEREN Belastingzaken Assurantiën Financieringen Hypotheken Nieuws In de bouw wordt veelvuldig ge bruik gemaakt van metalen zoals, koper, zink en lood. Ze zijn uiterst functioneel voor tal van toepassin gen en worden ook gebruikt voor decoratieve doeleinden. Er zit echter ook een grote schaduwzij de aan het gebruik van deze bouwmetalen. Uit diverse onder zoeken blijkt dat de bouwmetalen voor vervuiling van het oppervlak tewater zorgen. Recente metin gen tonen aan dat deze proble men nog veel ernstiger zijn dan tot op heden werd aangenomen. Symposium Naar aanleiding van deze pro blematiek wordt op donderdag 21 maart 2002 een symposium gehouden: 'Bouwen zonder koper, zink en lood' Op deze middag wordt ingegaan op: - Het effect van uitloging van bouwmetalen op watersyste men; - De alternatieven voor deze bouwmetalen; - De toepassing van deze alter natieven. Sprekers De leiding is in handen van voor zitter J. van der Doef van de Zeeuwse Milieu Federatie. Architect Taco Tuinhof geeft door middel van praktijkvoorbeel den aan hoe bij het ontwerpen van een gebouw rekening wordt gehouden met het gebruik van alternatieven voor bouwmetalen. Een daarvan is het ontwerp voor het nieuwe kantoor van Water schap Zeeuwse Eilanden in Middelburg. De heer T. Lycklama van de Stichting Reinwater gaat in op de gevolgen van het gebruik van bouwmetalen. De middag wordt afgesloten met een forumdiscussie. Het forum bestaat uit de sprekers, een Zeeuwse aannemer en een verte genwoordiger van de gemeente Zoetermeer. Informatie en aanmelding Het symposium is gratis en wordt gehouden in de filmzaal van de provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg. Voor verdere inlichtingen kan contact opgenomen worden met mevrouw W.A. Hollemans, tel. Op 12 maart 2002 zal de ad viescommissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland in het provinciehuis, Abdij 6 te Middel burg, een zitting houden tot het horen van belanghebbenden. Onder voorbehoud van wijzigin gen komen de volgende zaken aan de orde: om 15.00 uur wordt het be zwaarschrift van GWK Banking en Tourist Services te Sluis be handeld tegen een besluit van GS van 21 augustus 2001 inza ke het in strijd met de Provin ciale Milieuverordening Zeeland plaatsen van een bord met het opschrift: GWK bank change Nederland om 15.30 uur wordt het be zwaarschrift van de Hogeschool Zeeland te Vlissingen behandeld tegen een besluit van GS van 2 januari 2002 inzake de vast- stelling van de provinciale subsi die 1998 voor het LAZ-project. Voor meer informatie over deze zaken kan tijdens kantooruren op werkdagen contact worden opgenomen met de secretaris van de adviescommissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, telefoonnummer 0118-631377. Over besluiten met een algemeen verbindend voorschrift kan een volksraadpleging of referendum worden gehouden. Dat staat in de Tijdelijke Referendumwet, die met ingang van dit jaar in werking is getreden. De rechtstreekse contacten met de bevolking worden door GS-leden bijzonder gewaardeerd. Omdat de GS-leden geen algemeen spreekuur hebben, is de mogelijkheid geopend om toch op een wat directere manier met de bevolking in contact te komen. Wie zijn of haar mening over zaken die het provinciebestuur aangaan kenbaar wil maken aan de gedeputeerden, kan gebruik maken van E-mail. Voor een papieren- brief is het adres: Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De taakverde ling binnen het college en mailadressen van de gedeputeerden: 0118-631127 of de heer S.A. van der Wulp, tel. 0118-631110. Belangstellenden kunnen zich tot 5 maart aanmelden bij de heer S.A. van der Wulp. Voor schriftelijke aanmelding is het adres: Provincie Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water, afd. LGW, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Door de inwerkingtreding van de referendumwet wordt de kans geboden een besluit van de over heid terug te draaien. In de wet wordt gesproken van een raadge vend, correctief referendum. De referenda kunnen op landelijk, provinciaal en gemeentelijk niveau worden gehouden. Zowel wetten als provinciale of ge meentelijke verordeningen kun nen daarom onderwerp zijn. In een Zeeuwse verordening, die vorig jaar is vastgesteld, is be paald welke besluiten niet onder de wet vallen. Dat zijn bijvoor beeld de belastingverordeningen. Melding Elk overheidsorgaan moet aange ven of een besluit tot volksraad pleging kan leiden. Daarom wordt voortaan bij alle provinciale ver ordeningen gemeld of zij aan een referendum kunnen worden onderworpen. Het principe van de wet is name lijk dat het initiatief tot de volks raadpleging vanuit de bevolking moet komen. Besluiten, waarbij wordt bepaald dat een referen dum mogelijk is, worden bekend gemaakt in het Provinciaal Blad en in een provinciale advertentie, zoals die onder de rubriek AbdijNieuws staan. Tegen dat besluit kan schriftelijk beroep worden aangetekend bij de Raad van State. Verzoek Een inleidend verzoek tot refe rendum over een Zeeuwse zaak moet door een derde procent van de kiesgerechtigden worden gedaan. In Zeeland zijn dat ten minste 923 mensen. Zij hebben daarvoor drie weken de tijd, gerekend vanaf de bekendma king. leder voor zich dient het verzoek in bij de gemeente, waar hij of zij als kiesgerechtigde ingeschreven staat. Dat is in de regel de woon- gemeente, die daarvoor formulie ren beschikbaar heeft. De indie ner moet zich kunnen legitime ren. Voorwaarden Als het vereiste aantal verzoeken wordt gehaald, volgt de procedu re voor het definitieve verzoek. In de Zeeuwse situatie zijn daar voor aanvragen van 13.830 kies gerechtigden nodig, die zes weken de tijd hebben zich bij hun gemeente te vervoegen. Als ook dit aantal wordt gehaald, moet de volksraadpleging wor den gehouden. De commissaris van de koningin moet in die ge vallen een samenvatting van het besluit bekend maken. Zodoende kan iedereen weten waarover het gaat. Alle stemgerechtigden krij gen, net als bij de verkiezingen, een oproepingskaart thuis ge stuurd. Heroverwegen Als de helft plus één van alle stemgerechtigden ter stembus is gegaan én als van hen dertig pro cent voor de inhoud ervan heeft gestemd, moeten Provinciale Staten hun besluit heroverwegen. In concreto komt dat erop neer, dat zij beslissen of zij de verorde ning handhaven of intrekken. Bij minder stemmen is het referen dum verworpen en treedt de ver ordening in werking. Informatie Een folder over het referendum is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Informatie is ook verkrijgbaar via Internet: www.referendumwet.nl en www.minbkz.nl/referendum. Er kan gratis worden gebeld met de Postbus-51-informatielijn: 0800-8051. ing. J.l. Henne- keij, WD, ji.hennekeij@zeeland.nl natte en droge infrastructuur openbaar vervoer Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland NV Westerscheldetunnel NV Delta Nutsbedrijven Interprovinciaal overleg J.G. van Zwieten, WD mr.drs. A.J.G. Poppelaars, CDA ajg.poppelaars@zeeland.nl milieubeleid waterhuishouding waterschappen waterkeringen toezicht lagere overheden energie bestuurlijke organisatie voorlichting en inspraak D.J.P. Bruin- ooge, PvdA djp.bruinooge@zeeland.nl economische zaken, incl. haven schap landbouw en visserij financieel beleid personeel juridische zaken interne zaken informatievoorziening drs. G.L.C.M. de Kok, PvdA l.coppoolse@zeeland. nl jeugdzorg sociale vraagstukken educatie sport grensoverschrijdende samenwer king ontwikkelingssamenwerking coördinatie Deltawateren glcm.de.kok@zeeland.nl natuur en landschap landinrichting cultuur incl. mediabeleid monumenten volksgezondheid ouderenbeleid Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten om voor het jaar 2002 een bedrag van 72.600 beschikbaar te stellen voor regionale en lokale verkeers- veiligheidsactiviteiten in het kader van de Stimuleringsregeling Verkeersveiligheid Zeeland (SVZ). Zeeuwse gemeenten, water schappen, bedrijven en instellin gen kunnen een aanvraag indie nen bij het ROVZ, Postbus 726, 4330 AS Middelburg. De financiële budgetverdeling SVZ 2002 van de verkeersveilig- heidsactiviteiten is als volgt onderverdeeld: 5.670 3VO verkeersproef basis onderwijs; 39.690 verkeersproject Verkeers- educatie Voortgezet Onder wijs (VEVO); 22.700 Activiteiten passend binnen een verkeersveiligheids- plan, gebiedsgerichte aan pakken waarvoor conve- nanten of intentieverklarin gen zijn gesloten en regio- overstijgende activiteiten van gemeenten, water schappen en bedrijven. 4.540; Autorijvaardigheidstraining BROEM en vergelijkbare opfriscursussen. Voor informatie omtrent de SVZ kunt u zich wenden tot mevrouw J.A.B. Minheere, tel. 0118- 631217. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Poelendaelesingel 18 te Mid delburg ernstig is en hebben mei het saneringsplan van de ge meente Middelburg (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming) in gestemd. De beschikking ligt van 28 febru ari tot en met 11 april 2002 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 11 april 2002 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopi ge voorziening worden inge diend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's Gravenhage. De beschikking wordt 12 april 2002 van kracht, tenzij binnen die termijn een verzoek om een voorlopige voorziening is ge daan. In dat geval wordt het besluit niet van kracht, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Pijnstillers zoals NSAID's en para cetamol zijn belangrijk bij de behan deling van reumatische klachten. Dat pijnstillers soms ernstige bij werkingen kunnen hebben is be kend, maar nu wordt ook duidelijk dat de informatievoorziening hier over niet goed is. Bijsluiters bevatten onvoldoende waarschuwingen. Dit blijkt uit een representatieve enquête die het onderzoeksbureau NIPO on langs onder.patiënten met een ;tuma- tische aandoening heeft uitgevoerd. De helft van de patiënten die de bijsluiter bij pijnstillers bij de hand heeft, kan daarin niet terugvinden dat NSAID's bij hogere doseringen de kans op ernstige bijwerkingen verhogen. Nog geen derde kan uit de tekst opmaken dat men met het gebruik onmiddellijk moet stoppen, zodra zich bijwerkingen in de maag streek manifesteren. Ook de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwde al in 1999 niet alleen voor ernstige bijwerkingen van NSAID's, maar tevens voor de gebrek kige informatie die hierover op de bij sluiters staat. Recentelijk waarschuwde ook de Gezondheidsraad voor de ern stige bijwerkingen van NSAID's in haar rapport aan het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport. Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder dat patiënten met reumatische aan doeningen vaak last hebben van pijn: 61% vertelt dat hij of zij dagelijks aan gewrichtspijnen lijdt. Daarom maken veel patiënten met een reumatische aandoening gebruik van ontstekings- remmende pijnstillers, veelal één a twee tabletten per dag. Reumatische aandoeningen zijn vaak chronisch. Daarom gebruikt men vaak pijnstillers gedurende een lange perio de: 77% van de patiënten gebruikt ze langer dan één jaar. Juist omdat patiën ten deze middelen zo langdurig gebrui ken, zijn ze erg gespitst op veiligheid en afwezigheid van schadelijke bijwerkin gen. De helft van de gebruikers vindt dit nog belangrijker dan een goede effec tiviteit van een geneesmiddel. Een kwart van de patiënten heeft klach ten als gevolg van het gebruik van pijn stillers. De meest genoemde klachten zijn brandend maagzuur, opgeblazen gevoel, misselijkheid en buikpijn. Ook gevaarlijke aandoeningen als maag zweer en maagbloeding worden ge noemd. Uit een ander onderzoek blijkt dat dit bij één op de 150 gebruikers het geval is. Het NIPO schatte in een eer der onderzoek dat jaarlijks 400 tot 600 mensen hierdoor komen te overlijden. NSAID's verminderen de pijn door rem ming van een bepaalde stof in het Redaktie: M. do la Rivióro. arts lichaam, die COX-2 woiut genoemd. Het nadeel van een dergelijke pijnstil ler is dat deze een andere stof die veel op de stof COX-2 lijkt óók remt. Deze stof, COX-1speelt een beiangrijke rol bij de bescherming van het ma?g- slijmvlies. Doordat deze stof mede geremd wordt, neemt de beschermen de werking van het maagslijmvlies af. Een antwoord op de beschreven pro blematiek is een pijnstiller die wél de stof COX-2 remt, maar niet COX-1. Daar is lang naar gezocht, maar thans zijn deze geneesmiddelen beschikbaar: de zogenaamde coxibs. Met de ont wikkeling van deze nieuwe klasse geneesmiddelen bestaat er nu een behandelingsalternatief, dat kan leiden tot een belangrijke daling van het aan tal mensen met maagklachten, -perfo raties en -bloedingen. VLUCHTELINGEN» c M,ddelbur9 COA "Zodat ons toelacht veld en hos en tuin Waterschapsbestuurder (cat. gebouwd) Waterschapsverkiezingen 6 maart Westerzicht 301 4385 BA Vlissingen Tel. 01 18 -463853 478659 Fax 01 18-467273 jg.v.zwieten@zeeland.nl ruimtelijke ordening volkshuisvesting, recreatie en toerisme strategische visie NV Haven van Vlissingen L. Coppooolse, CDA

de Faam | 2002 | | pagina 7