Jongeren hongeren voor World Vision Ooit liepen hier mammoeten Stem natuur in het waterschapsbestuur op 6 maart! Zaken Zijn Zaken Streeknieuws 32SCJ C WOENSDAG 27 FEBRUARI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 09 SOP GEHEEL VVALCH| door Inge Adriaansen Volgende week woensdag worden de Water schapsverkiezingen voor het waterschap Zeeuwse Eilanden gehouden. Een democrati sche methode waarbij burgers middels hun stem vertegenwoordigers kunnen kiezen die de komende bestuursperiode over het wel en wee van wegen, water en groen zullen waken. Juist die laatste taak van het waterschap baart de Walchernaar op dit moment veel zorgen. In ok tober vorig jaar werd naar aanleiding van het Groenstructuurplan door ongeruste burgers de Stichting Tuin van Zeeland opgericht. Onverschilligheid Op 13 en 14 maart organiseert de internationa le christelijke hulporganisatie World Vision voor de 11e keer de jongerenactie Zip Your Lip. De verwachting is dat ongeveer 14.500 jongeren uit heel Nederland meedoen aan Zip Your Lip, een van de grootste jongerenacties van Nederland. De bedoeling is dat de deelnemers 24 uur lang niets eten. Van tevoren zoeken zij hier sponsors voor. Met de opbrengst ondersteunt World Vision straatkinderen in Cambodja, ex-kindsoldaten in Oeganda en de gezondheidszorg in Tanzania en Congo. Vorig jaar was de opbrengst 367.000 Euro. 'Ik heb geen honger' World Vision Kandidaten namens de natuur- en milieuorganisaties in district Walcheren/Noord-Beveland VAN SPRINGKASTEEL TOT CITYSURVIVAL VAN KINDERFEEST TOT PERSONEELSFEEST TEL. 0118-635443/06-11355948 Vrouwenpolderseweg 81 - Vrouwenpolder Tel. 0118 - 591 900 9 Centrum^Vakopleidïng Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: J issinger Het groene juweel verliest zijn kleur Deze stichting wil in dialoog met alle groenbeheerders op Walcheren het natuurschoon in standhouden en uitbreiden zonder dat daarbij onnodig ge zonde bomen sneuvelen. Bij zondere aandacht en bescher ming geniet de meidoorn. Pe ter Fraanje, Valerie Schepers en Theo Havermans vormen het bestuur van de stichting die zich fel keert tegen het rücksichtslose kapbeleid van het waterschap zoals dat is op genomen in het Groenstruc tuurplan 1999-2019. „Walche ren was vroeger een prachtig groen eiland", herinnert Fraan je zich. „Door enorme inspan ningen en initiatieven als 'plant een boom op Walcheren' kwam er een eind aan de kaal heid die de inundatie van 1944 had veroorzaakt. Al die moeite lijkt nu voor niets. Het zo zorg vuldig herstelde Walcheren wordt opnieuw kaal, maar nu om economische redenen. Het Groenstructuurplan WZE is een zeer goedkope en desas treuze manier om het groen te beheren en laat zien dat er on voldoende kennis en affiniteit onder de waterschappers zit als het gaat om groen", zegt Fraanje onomwonden. En daarmee duidt hij op het goed kope en efficiënte kappen van hele bomenrijen, gezond of on gezond, en de uitroeiing van de meidoorn. Fraanje is zowel beroepsmatig als privé erg be trokken bij de natuur. Als me dewerker bij TNO Bouw op de afdeling Houttoepassingen vult hij zijn dagen met bomen en denken over hout. In het boek 'Natuurlijk bouwen met hout' presenteert hij 33 boomsoor ten, van appel tot zilverspar, die zich allen prima thuisvoe- len in Nederland en een be langrijke rol kunnen vervullen in de bouw en architectuur. Sa men met natuurliefhebbers Va lerie Schepers en Theo Haver mans bundelde hij de 'groene' krachten. Vrijwel dagelijks zijn zij in de weer om het natuurbe houd op de politieke agenda te krijgen en de aandacht van de burger voor het schoon te ver groten. Dat zij niet de enige burgers zijn die zich ongerust maken blijkt uit de aanhang die de stichting in korte tijd ver wierf. Ruim 450 Walchenaren zijn donateur van de stichting en de sympathie voor de stich ting lijkt nog steeds te groeien. De onverschilligheid van de huidige beheerders blijkt vol gens Fraanje uit de argumen ten die het waterschap en de gemeenten aanvoeren als het gaat om de uitroeiing van de meidoorn. „De meidoorn zou een bedreiging vormen, maar dat is jaren geleden al achter haald. Na 25 jaar heksenjacht bleek de meidoorn onschuldig als veroorzaker van perenvuur en toch gaat men onvermin derd door met het stelselmatig uitroeien van deze voor Zee land zo karakteristieke hagen. Bomen worden niet als waar devol cultuurhistorisch natuur schoon gezien, maar als bots- gevaarlijke objecten. Er is geen oog voor de ecologische as pecten en de vreugde die het natuurschoon van Zeeland ver schaft aan bewoners, fietsers of toeristen. Wel is er veel aan dacht voor de automobilist: wegen moeten overzichtelijk, leeg en breed zijn. Bomen be lemmeren het zicht en voor je het weet kom je ermee in bot sing." De kritiek van de Stich ting Tuin van Zeeland beperkt zich overigens niet alleen tot de leden van het waterschap. „Zelfs die organisaties waar- Ook gezonde bomen gaan zonder pardon omver. van je logischerwijs wel kennis en ervaring mag verwachten stellen zich terughoudend op als het gaat om een visie ten aanzien van het groenplan. De Dienst Landelijk Gebied levert een actieve bijdrage aan de kaalslag door overal nieuwe dammen naar de akkers te ma ken en daarbij 'over enorme lengtes onnodig hagen rooit.";' De Stichting het Zeeuws Land schap, waarvan je toch, gezien de naam alleen al, een kriti sche houding zou verwachten houdt zich helemaal afzijdig van de kwestie en verwijst naar de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF). „Ook deze laatste groene organisatie maakt geen bezwaar tegen de massale kap", verzucht Fraanje. Vorig jaar september tekende Fraan je, op persoonlijke titel, al be zwaar aan tegen het kapbeleid. Dit bezwaar werd destijds van de hand gewezen: Fraanje werd niet aangemerkt als be langhebbende. Met de stich ting Tuin van Zeeland boekte hij samen met Valerie Sche pers wel een succesje. „Het waterschap erkent de stichting als gesprekspartner en dat is, hoe mager tot nu toe de resul taten ook zijn, een stap in de goede richting. Zo mogen wij meepraten als in het voorjaar het Groenstructuurplan geëva lueerd wordt. Een voorwaarde van ons is wel dat wij alleen een bijdrage leveren aan de evaluatie als het uitvoerings plan uitgesteld wordt. Wij ho pen dat de ZMF en het Zeeuws Landschap dezelfde voorwaar de stelt. Want het heeft weinig zin om iets te gaan evalueren als er ondertussen vrolijk door gekapt wordt." De commotie rond het kapbeleid heeft in middels geleid tot een aarze lende bijsturing van het uitvoe ringsplan. Waar het bestuur van het waterschap overigens helemaal niet blij mee is. Het bestuur constateert dat er in sommige gevallen, geheel te gen het groenplan in, gezonde bomen uit een rij blijven staan. De afspraak was: de hele rij om en totale vernietiging van de meidoorn. De onderlinge ge schillen bij het waterschap en de gemeenten zien Fraanje en Schepers echter als een goed teken. „Het algemeen bestuur is boos over de wijzigingen in de uitvoering van het groen plan. Zij hadden zich massale rijenkap voorgesteld en on danks het duidelijke drastische plan worden er nu toch op be perkte schaal gezonde bomen gespaard." De discussie die de bestuursleden van het water schap op dit moment voeren over de uitvoering van het groenstructuurplan heeft er toe geleid dat er een begeleidings commissie komt. Deze com missie krijgt een adviserende rol bij de op te stellen evaluatie van het Groenstructuurplan Ooit liepen er in Zeeland wolharige mammoeten. In het Tunnel centrum van de Westerscheldetunnel in Terneuzen is daarvan sinds kort het bewijs te zien. De archeologie-boom zit vol vond sten uit de middeleeuwen, Romeinse tijd en prehistorie. De tun nelbouwers vonden in Ellewoutsdijk de onderkaak en ellepijp van een wolharige mammoet. De mammoet-overblijfselen kun nen volgens archeologen wel zo'n 30.000 jaar oud zijn. Het landschap zag er toendertijd uit als een Russische toendra. In de Ellewoutsdijkpolder stootten de archeologen op een kleine Romeinse nederzetting. In het Tunnelcentrum zijn onder andere een gesp en amfoor van Romeinse makelij te zien. Interessante archeologische vondsten, foto Peter Verdurmen Bijna 400 scholen promoten Zip Your Lip. Al in september startte de wervingscampagne voor middelbare scholen. Naar aanleiding van deze campagne hebben zich tot nu toe 94 scholen ingeschreven om de actie te organiseren voor hun leerlingen en nog eens 322 scholen zullen de ac tie promoten in hun gebou wen. Op Walcheren wordt aan de actie meegedaan door leer lingen van de CSW. Jongeren kunnen zich ook individueel inschrijven als deelnemer of zij kunnen de actie organise ren met een groep. Meer in formatie hierover is verkrijg baar via www.worldvision.nl De actie is dit jaar in een ge heel nieuw jasje gestoken. De slogan 'Ik heb geen honger, laat je eten staan voor men sen die wel honger hebben' is bedoeld om jongeren bewust te maken van hun rijkdom ten opzichte van de armoede van miljoenen anderen. Om de jongeren daadwerkelijk bij de hulpverlening te betrekken, zoeken ze sponsors voor hun actie waardoor ze projecten kunnen ondersteunen. In Cambodja heeft World Vision sinds 1993 -een opvangtehuis voor straatkinderen. Kinderen kunnen hier onderdak, onder wijs, maaltijden en medische verzorging krijgen. In Oeganda zijn veel kinderen gedwongen om mee te vech ten in het rebellenleger. Die genen die weten te ontsnap pen, worden opgevangen in een speciaal centrum van World Vision. In Tanzania en Congo besteedt World Vision de opbrengst van de actie aan aidsvoorlichting en een voe dingscentrum. World Vision is een van de grootste christelijke hulporga nisaties in de wereld. In 2001 werden meer dan 90 miljoen mensen bereikt met nood- en ontwikkelingshulp. World Vi sion werkt onder meer samen met Unicef en is in het bezit van het CBF-Keurmerk voor verantwoorde fondswerving en -besteding. Voor meer in formatie: kijk op www.world- vision.nl of bel: 0900- 20.200.92 (20cpm). (advertentie) r Ferry Kramer Herman Haas kJI Willy Oorthuizen Categorie: ingezetenen Categorie: ingezetenen Categorie: gebouwd Bert van de Categorie: ingezetenen (advertentie) RESTAURANT Ook in de winter 6 dagen per week geopend ('s maandags gesloten) foto: Jaap Wolterbeek Walcheren die voor de zomer gehouden wordt en bij het groenbestek 2002-2003. De commissie zal bestaan uit ver tegenwoordigers van diverse belangen: de Dienst Landelijk Gebied namens de Landinrich tingscommissie Walcheren, de gemeente Veere (namens de Walcherse gemeenten) de ZLTO, de recreatieonderne mers (Recron) en de natuuror ganisaties. De ZMF is inmid dels door het waterschap ge vraagd een geschikte vertegen woordiger voor deze laatste groep te vinden. „Het ont breekt het waterschap zelf aan kennis", vult Schepers aan. „Er zitten te weinig 'groene' men sen in het waterschap en daar om proberen wij de kiezers te stimuleren om bij de verkie zing van volgende week hun stem toch vooral op een groe ne kandidaat uit te brengen." Kok Marco Adriaanse won voor de derde keer de VZK trofee. X-Ray is weer back in business. Outfit Menswear verkoopt nu ook dameskleding. Bij Toko Ta vindt men alles om lekker Aziatisch te tafelen of kokkerellen. v Pag- De Stichting Tuin van Zeeland stelt een stemadvies samen voor de komende waterschapsverkiezingen. De tunnelbouwers krijgen haast en hopen al in maart volgend jaar klaar te zijn. Bellen in de auto kan een dure aangelegenheid worden. Bij Cinecity deze week: Ali, Black Hawk Down en From Hell. In Sportpunt Zeeland wordt zaterdag 2 maart een try-outconcert gehouden ter voorbereiding op het Topconcours van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschappen (KNFM) op 16 maart in Arnhem. Het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool viert het 20-jarig jubileum, uiteraard met een aantal jubileumconcerten. Bij Intratuin in Koudekerke staat alles komend weekend in het kader van trouwen en mode. WmqkntnJ pag- 23 Het toekomstig beleid van de vijf Zeeuwse woningcorporaties, gebundeld in de groep RODOS (Rondom de Oosterschelde) zal zich meer en meer gaan richten op de leefomgeving van hun klanten. Ook het huisvesten van ouderen en gehandicapten wordt een speerpunt. De gemeente Middelburg en Woongoed Middelburg geven gezamenlijk een nieuwsbrief uit over de nieuwbouw en de leefbaarheidsprojecten in de Magistraatwijk; het Magistraatnieuws. Binnenkort wordt het woonhof 'Watersniphof' te Middelburg opgeleverd. Zaterdag 9 maart 2002 is er een open dag in het nieuwe woonhof. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (01 18) 484 276 (0118) 484 216 zie pagina 2 (advertentie) qujLo 5...£^iiu j^JLAII li* LüMcl jJül Tamtim günü... 5 Mart Bu dergideki ilammiza bakimz (advertentie) Stemmen op 6 maart Waar komen er nieuwe parkeervakken? Voorjaarsronde wijktafels De verkiezingspagina's vindt u op pagina 10 en 11

de Faam | 2002 | | pagina 1