i i Marco Adriaanse mag VZK trofee houden Outfit Menswear wordt Outfit Menswear He - She i i X-Ray back in business i i Toko Ta, meer dan een winkel alleen Vegetarisch koken In Restaurant de Goese Golf werd maandag 18 februari voor de achtste keer gestreden om de felbegeerde VZK wisseltrofee. Het thema van de ze keer was: maak een dessert van honing van Imkerij Poppendamme en zachte geitenkaas. Van 18.00 uur tot 19.00 uur konden de leden van de Vereniging van Zeeuwse Koks hun gerecht, dat waarmee ze een week hadden kunnen oefe nen, inleveren bij restaurant de Goese Golf. Na een week te zijn gesloten is Outfit Menswear weer geopend. Voor taan gaat de zaak van Arnold Eggink door het leven als Outfit Mens wear He - She. En in het woordje She zit - naast de verbouwing - de ver andering. Want, konden voorheen alleen mannen terecht bij de zaak aan de Pottenmarkt voor o.a. kostuums, casual kleding en schoenen, nu heeft de winkel ook kleding en acces soires voor vrouwen. Op het bord voor de winkel in de Sint Jacobs- passage staat altijd wel iets opvallends ge schreven, al is het alleen al door het kleurgebruik. Jaap van Boven, die samen met zijn vrouw Joke eigenaar is van X-Ray Goes en Vlissingen wil best opvallen met zijn kledingzaak. Sinds 1 oktober 2001 hebben zij beide filialen overgenomen van Wietse Haak, voormalig werkgever van Van Bo ven. De winkel in Vlissingen werd verbouwd tot een ruime en overzichtelijke trendwearshop. Op het bord staat dan ook met grote rode letters ge schreven: X-Ray Back in Business! Hot Gezocht: schilders 'eSchool' helpt ondernemer op weg KvK Online steeds populairder Ouderendagen bij Cine City Mensen die wel eens in Goes komen, zullen de familie Ta misschien wel kennen. Want al twaalf jaar heeft de familie daar een tentje waar je loempia's kunt kopen. In Middelburg besloot de familie het helemaal anders aan te pakken, het resultaat: een winkel voor Aziati sche levensmiddelen annex afhaalrestaurant. Woensdag 27 februari 2002 FAAM/VLISSINGER 15 De jury, die bestond uit Antho- nio Guarde de Beus van Res taurant de Heeren van Sint Jan, Marchel Schouwenaar van Chez Kees en Cees Roelse van Imkerij Poppendamme, had een zware taak aan het proeven en bediscussiëren van de gerechten die een hoog creatief gehalte hadden. Na wijs beraad bleek uiteinde lijk Marco Adriaanse van Res taurant de Kameel uit Middel burg als winnaar uit de bus te komen. Wil Oudshoorn van Restaurant Steakhouse De La chende Koe te Goes volgde en als derde deelnemer staat ge noteerd Corjan Hoogerheide van Restaurant de Peperboom uit Veere. Voor Marco was het de derde keer op rij dat hij de beker mee naar huis mocht nemen wat inhoudt dat hij de beker mag houden. Tijdens de jure ring vertelde Imker Piet de Meester alles over bijen, ho ning en de producten die de bezige diertjes produceren zo als koninginnengelei en was. Ook de smakelijke drankjes, honinglikeur en kruiden-ho- ningwijn konden geproefd worden. De VZK hoopt met deze wedstrijden andere koks te stimuleren meer uit hun vak te halen door deelname aan de wedstrijden. In ieder geval zal er volgend jaar weer een wedstrijd zijn waarbij een streekproduct centraal staat. Informatie over de Vereniging van Zeeuwse Koks die als doel heeft "het bevorderen van de kookkunst van haar le den door het uitwisselen van kennis en ervaring" is te ver krijgen via: Secretariaat VZK, Eigenhaardstraat 43, 4331 HR Middelburg tel. 0118-629028 06-51253051. Adriaansen, Oudshoorn en Hoogerheide vielen in de prijzen tijdens de VZK wedstrijd. Het winnende gerecht van Marco Adriaanse. Zowel dames als heren kunnen voor trendy kwaliteitskleding terecht in de vernieuwde zaak van Eggink. foto: Jaap Wolterbeek 7 8 9 10 11 10 11 De vakjes met een sterretje vormen de oplossing van de puzzel. U moet ze alleen nog wel in de goede volgorde zetten. Deze week heeft het woord te maken met het weer. Horizontaal: 1 toonladder, stad in Florida. 2 lof, graafwerktuig, jonge stier. 3 middelpunt, landgoed. 4 geklepper. 5 rund, muzieknoot. 6 zee- rand, bewijsstuk. 7 wiskundig getal, klein kind 8 vervoermiddel. 9 slim, vrachtrijder. 10 Engels bier, sprekende vogel, blikken trommel. 11 landhuis, dorpsweide. Verticaal: 1 muurhagedis, Turks gerecht. 2 vlaktemaat, sneeuwschaats, bijbelse naam. 3 beenderinhoud, ongeschonden. 4 soort aap. 5 spil, uitroep van afkeer. 6 clown, denkbeeld. 7 familielid, voor zetsel. 8 schaaldier. 9 wisselborgtocht, damesjapon. 10 schaak term, mannelijk dier, mager. 11 godin van de vrede, uitroep te gen een hond. Stuur uw oplossing vöör donderdag 7 maart naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 13 maart be kend gemaakt. Zo op het eerste gezicht lijkt er niet veel veranderd, maar wanneer je wat beter kijkt blijkt dat er achter in de zaak een stuk is bij gekomen. Ook de indeling is iets veranderd, er is ruimte gecreëerd voor de damesafdeling. „Bij onze vaste klanten kwam steeds vaker de vraag terug of we ook niet dameskleding kon den gaan verkopen", vertelt Arnold, en zo volgde na de vraag het aanbod. Vanaf vo ren tot ongeveer in het mid den is de herenafdeling. Het aanbod, wel bekend bij mode bewuste mannen, varieert van overhemden en dassen tot jeans en kostuums. „Voor de dames hebben we nu drie merken," vertelt Arnold. „Marco Polo en Belle Rose - waarvan we ook kleding heb ben voor heren - en Hampton Bays, alleen voor vrouwen. Daarnaast hebben we nu ook tassen van Marco Polo en al lerlei andere accessoires." In het oog springen ook de schoenen van Timberland. Naast de overbekende boot schoenen staan er nog een aantal mooie exemplaren, zo als een mocassin met een zool die de voet op verschil lende punten ondersteunt en ook hier geldt: er zijn Timber- lands voor mannen en vrou wen. „En er liggen nog een aantal leuke dingen in het verschiet", zegt Arnold met een lach. Maar wat dat is, houdt hij nog even voor zich. Redenen ge noeg dus om eens langs te gaan op de Pottenmarkt 13. Outfit Menswear was al een succes, en kijkend naar het huidige aanbod zal dat voor Outfit Menswear He - She ze ker ook gelden. Na ruim twaalf jaar in Goes te hebben gewerkt deed de moge lijkheid zich voor om de zaak over te nemen. Of liever ge zegd: beide zaken. „Hartstikke leuk," zegt Van Boven, „maar de winkel in Vlissingen vond ik eerlijk gezegd niet zo prettig om in te werken. Het is hier niet zo groot en om het geheel wat overzichtelijker te maken heb ben we de boel eens lekker aan gepakt." Met vaste medewerker Yoeri Vink is Van Boven dan ook gaan brainstormen met als re sultaat een zaak die ruimtelijker oogt. „Je ziet hier twee sferen die elkaar versterken, namelijk een strak en industriële sfeer met als contrast een bijna baby- blauwe muur", vertelt Van Bo ven al rondkijkend in zijn eigen zaak. „We zijn anderhalve week dicht geweest en hebben alles zelf bedacht." Opvallend is het gebruik van materialen als draadeind voor de kasten en be- tonnet voor de schoenrekken met, zoals de ondernemer zelf zegt, een zeer handig schoen- plaatsingssysteem. „Overigens heeft Vink hiervoor wel de aan zet gegeven hoor", geeft Van Boven eerlijkheidshalve toe. Verder is elke hoek benut en is er zo veel mogelijk hergebruikt. Met merken als Lonsdale en Gottic-Punk is de stijl die Van Boven verkoopt niet echt veran derd. „We zijn een trendswear- shop", legt Van Boven uit. „We verkopen eigenlijk geen main stream kleding, kleding die je dus in de meeste winkels ziet. We zijn geen trendsetters, ook geen trendvolgers, maar we zit ten bovenop de trends. Vroeger al verkochten we hiphopkleding en je zag al snel dat andere za ken ons volgden." Het leuke van beide zaken vindt Van Bo ven het verschil in het winke lend publiek. „Vlissingen neigt meer naar hiphop en Goes iets meer naar de alternatieve stijl," zegt Van Boven hierover. „We zijn gewoon hot, maar dan wel een beetje tegen de stroom in." X-Ray is back in business en nog steeds hot en een beetje tegendraads. foto: Jaap Wolterbeek Goed opgeleid personeel is ook in de schildersbranche moeilijk te krijgen. Wie kiest voor een carrière als schilder hoeft daarom meestal niet lang te zoeken naar een baan. Het SPOS Zuid West, een regionaal opleidingscentrum voor schilders in Zee land en West-Brabant, houdt 1 maart een open dag. Wie maar wil kan kennis komen maken met de verschillende mogelijkhe den van het schildersbedrijf. SPOS staat voor Samenwerkings verband Praktijk Opleiding Schilderen. Erkende opleidingsbe- drijven werken daarin samen om het praktijkgedeelte van de opleidingen te verzorgen. De SPOS-cursist werkt namelijk vier dagen per week bij een aangesloten erkend opleidingsbedrijf en gaat daarnaast nog een dag naar school. Tijdens de open dag is er een aantrekkelijk programma waarin informatie, novi teiten, doe-activiteiten en vakwedstrijden elkaar afwisselen. Aanvang 9.30 uur aan de Scottweg 19 in Goes. Van alle startende ondernemers in ons land blijkt dat meer dan de helft in de eerste vijf jaar stopt met de onderneming. Eén van de belangrijkste oorzaken is een slechte voorbereiding door deze ondernemers. Een goede voorbereiding voor het starten van een eigen zaak is dan ook essentieel. Om de ondernemer in spé goed beslagen op het ijs te laten verschijnen, hebben de kamers van koophandel samen met Teleac NOT de interactie ve cursus 'eSchool Interactief van start' samengesteld. In de maanden februari en maart staat de cursus volop in de schijn werpers. 'eSchool' is de eerste actieve starterscursus online in Nederland. In tien leermodules wordt de startende ondernemer wegwijs gemaakt in de wereld van het ondernemerschap. Van financiën tot marktonderzoek, maar ook hoe het met wetten en regels zit en hoe je personeel aanneemt. De cursus stelt de star ter in staat om binnen één dag alle basiskennis op te doen, en dankzij de verwijzingen naar het internet kan deze starter alle praktische kennis vergaren. Na het doorlopen van de cursus heeft de gebruiker een uitgebreide handleiding om aan de slag te gaan met het eigen ondernemingsplan.'eSchool' combineert vier verschillende informatiebronnen: video/audio, keuze menu's, tekstuele ondersteuning en internet. Juist de verbin ding met internet stelt de cursist in staat actuele informatie uit de hele wereld te vergaren. Cursisten kunnen zelf bepalen wan neer en in welk tempo zij de modules doorlopen. De methode is afkomstig uit de Verenigde Staten, waar middelbare scholen en universiteiten al enige tijd op deze manier werken.Deze leerza me starterscursus is te bestellen voor 45 bij de Kamer van Koophandel voor Zeeland, kantoor Middelburg, (0118) 67 35 01 of kantoor Terneuzen, (0118) 67 35 02. Een e-mail sturen kan natuurlijk ook naar info@zeeland.kvk.nl. Daarnaast is het pro duct online te bestellen op de internetsite www.zeeland.kvk.nl. De Kamers van Koophandel hebben op 12 februari de grens gepasseerd van 100.000 on-line klanten. Eén jaar geleden werd de grens van 50.000 klanten bereikt. Reeds 90% van de ver strekkingen uit het handelsregister vindt nu via internet plaats, terwijl de afzet via reguliere kanalen nauwelijks is verminderd. Mede doordat de tarieven via internet zeer laag zijn (slechts 1,77; veel lager dan via de reguliere kanalen) is de belangstel ling enorm gegroeid, en wordt in een duidelijke marktbehoefte voorzien. Sinds 1997 bieden de Kamers van Koophandel op hun website, www.kvk.nl, tegen betaling informatie uit het han delsregister. Dit heet KvK Online, ledereen kan een gratis toe gangscode en wachtwoord opvragen op deze site om daarna het handelsregister in te zien. In een uittreksel uit het handelsre gister staan de kerngegevens van een bedrijf, zoals de namen van de directeur(en) en eigenaar, het adres, en de rechtsvorm van het bedrijf. Met deze gegevens kan een bedrijf zich legiti meren. Het wordt dan ook overal gebruikt waar zo'n legitime ring gewenst of vereist is. Zo kan een telecomaanbieder verifië ren of de verstrekte telefoon ook werkelijk bestemd is voor het bedrijf, en kan een ondernemer controleren of de nieuwe han delspartner werkelijk bevoegd is om een contract af te sluiten. Maar in het handelsregister staat nog veel meer nuttige infor matie, bijvoorbeeld over concernrelaties (waarmee is het be drijf verbonden door middel van moeder/dochterrelaties?), jaar rekeningen en verkorte informatie (hoe is de financiële positie van het bedrijf de laatste jaren geweest). Overigens is de web site www.kvk.nl afgelopen maand totaal vernieuwd om de on dernemer ook met de gratis informatie beter te kunnen helpen. Biscoop Cine City brengt sinds kort een nieuwsbrief voor oude ren uit onder de naam 'Film Nieuws'. Het eerste exemplaar ver scheen 1 februari en is verkrijgbaar in de bioscoop zelf en bij Boekhandel De Drukkery te Middelburg. Met 'Film Nieuws' wil Cine City het oudere publiek op de hoogte te houden van de nieuwe films en wetenswaardigheden op filmgebied. Naast de nieuwsbrief zijn er ook speciale actiedagen voor ouderen die een filmpje willen pikken. De maandag-, dinsdag- en donder dagmiddag zijn rustige filmmiddagen en daarmee volgens de bioscoop bij uitstek dagen voor senioren om een film te bekij ken. De eerstvolgende actiedagen zijn: maandag 4 en dinsdag 5 maart, dan draait de film Minoes van 13.00 tot 14.45 uur. Tij dens de actiedagen betalen ouderen slechts 5 euro voor een toegangskaartje en krijgt 'iedere bezoeker een kop koffie met cake. Om helemaal in te kunnen spelen op de wensen worden de bezoekers gevraagd middels een antwoordstrook aan te ge ven welke films zij het liefst in de bioscoop zouden willen zien. Uit de inzendingen wordt een 'Gouwe Ouwe' programma opge steld. Kaartjes zijn te koop bij de kassa van Cine City (dagelijks vanaf 12 uur) of bij Boekhandel De Drukkerij, Markt 51 te Mid delburg. Reserveren kan via 0118-418810. Bij de reservering wordt een reserveringsnummer genoemd dat nodig is bij het afhalen van het kaartje. Vertoon van een ouderenpas is overi gens niet nodig. MICMEC Walcheren organi seert een cursus vegetarisch koken waarbij deelnemers in 6 middagen eigentijdse menu's leren samenstellen. De cursus wordt gegeven door Rania van Zielst op de dinsdagmiddagen 19 en 26 maart; 2, 9, 16 en 23 april van 15 tot 17 uur. Op de eerste les wordt inge gaan op de achtergronden van minder vlees eten met behulp van materiaal van o.a. De Kleine Aarde, Milieudefen sie, de Vegetariërsbond en de Dierenbescherming. De vol gende 5 lessen zijn praktisch van aard. Er wordt gekookt met de verstrekte ingrediën ten en uiteraard gezamenlijk gegeten, geproefd en nage praat. Er wordt niet naar ge streefd om van alle deelne mers strikte vegetariërs te maken, maar er wordt wel ge toond dat een dagje zonder vlees heel lekker kan zijn. Cursusplaats: Korenbloem laan 5 te Vlissingen (1e les) en in het kooklokaal van het Ne- halenniagebouw aan de Kruisweg 5 te Middelburg. Deelnamekosten 60 euro, in clusief ingrediënten. Inlichtin gen en opgave:Milieuwinkel tel. 0118-633419 of Milieu- EducatieCentrum tel. 0118- 417039. Bij binnenkomst komen de heerlijke geuren je al tege moet. Meneer Ta staat achter het fornuis, druk bezig een ge recht klaar te maken. Al roer- bakkend vertelt hij: „Je kunt hier terecht voor warme en koude maaltijden. Ook kun je zelf een menu sa menstellen, bijvoorbeeld nasi of bami met drie verschillende gerechten. Elke week hebben wij nieuwe gerechten." In de counter staan de verschillende gerechten, maar wat is nou ty pisch een Vietnamees gerecht? „Loempia", is zijn eerste reac tie. „De hoofdgerechten kun je vergelijken met de Chinese keuken," vervolgt Ta lachend. Alleen zijn Vietnamese maaltij den misschien iets pittiger." Naast hem staat Trinh, zijn dochter, die hem komt helpen als ze niet naar school hoeft. Zij is bezig met haar studie om daarna in de voetsporen van haar vader te treden. Mama Ta runt de zaken in Goes. Achter in de winkel staan de schap pen met de diverse Aziatische producten, voor de koks onder ons. Maar uiteindelijk is het de mix tussen toko en afhaal die de zaak zo leuk maakt. Eigen lijk is het meer een toko-plus, of tokorant zo u wilt. Voeg daar de vriendelijke familie Ta aan toe, en u bent verzekerd van deskundig advies en lek ker eten. Toko Ta is gevestigd aan de Vlasmarkt 7 in Middel burg. Een complete maaltijd of een lekker tussendoortje, het kan allemaal bij Toko Ta. foto: Jaap Wolterbeek

de Faam | 2002 | | pagina 15