Waterkwaliteit Veerse Meer moet naar hoger peil Stromenwijk krijgt eigen speelcontainer aan het Zandkreekpleintje ksOOlBS? vB ik Kortingen tot 80% 10% tot 50% KORTING Zijn Zaken De Seniorenkrant VANAF MORGEN... VERNIEUWD PORS KEUKEN op MGXX ,Illfr„rM 9 iewels ZILVEREN pierre cardin SIERADEN Uw persoonlijke koopavond op afspraak WOENSDAG 20 FEBRUARI 21 JAARGANG 103 - NUMMER 08 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN door George van den Berg Na jaren van klachten heeft het bestuur van de provincie Zeeland besloten tot een dras tische herinrichting van het gebied rondom het Veerse Meer. Deze klachten waren vooral af komstig van ondernemers uit de toeristische sector, die door het gebrek aan onderhoud door de overheid zowel de aantallen toeristen als hun inkomsten zagen afnemen. Herinrichting Ambities te hoog Grootouders hebben het er vaak over'Vroe ger'... en wat er daarna komt kun je zelf in vullen. Van: 'was alles beter' tot, 'toen hadden we nog ontzag voor de politie'. Toch zit er een kern van waarheid in die woorden. Mensen kenden elkaar beter, er was meer sociale con trole. Dit geldt nu min of meer nog steeds in de dorpen, maar in de steden gaat iedereen steeds meer zijn eigen gang. Het resultaat is dat men nauwelijks nog betrokken is bij de straat en de wijk. Voor iedereen toegankelijk potachou Juwelier \AN DER&MADEN Gezellig winkelen bij Decorette 5 avonden per week. Kinderen bij oma, lekker kopje koffie en rustig uitzoeken Böki KI 13 21 16 Vandaag start Magazijn leegverkoop bij Intersport Erik Middelburg Tel0118 - 611741 Nieuwe Burg 22 - 28 Middelburg Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: ^VNSEBIB BEW. EX. $n faam/vlissinger „Maar dat is niet de enige re den waarom we als provincie besloten hebben dat het ge bied een belangrijke impuls nodig heeft om het voor de toerist weer aantrekkelijk te maken", vertelt projectleider Jos Vaessen van de provincie Zeeland. „Ook de kwaliteit van het water in het Veerse Meer is in één woord belabberd; je kunt er nog in zwemmen, maar het zou veel schoner moeten zijn. In het brakke water gedijt vooral de zeesla goed, maar dat zorgt tegelijkertijd voor een hoop overlast voor de water sporters. Het merendeel van de klachten had echter betrek king op het beleid van de pro vincie zelf. Veel ondernemers klaagden erover dat de provin cie belangrijke recreatieve voorzieningen zoals bijvoor beeld aanlegsteigers in de jachthavens niet op tijd of zelfs helemaal niet verving. De voorzieningen zijn nu verou derd en sluiten niet goed meer aan bij de wensen van de toe risten. Een andere, daarmee samenhangende klacht betrof allerhande maatregelen waar mee de provincie de proble men dacht te kunnen oplos sen, zoals het Veersemeer-tien- tje. De ondernemers wilden een einde aan de warboel aan regelgeving in hun sector." Om de problemen op te lossen heeft de provincie aan een aantal belangenorganisaties op het gebied van landbouw, infrastructuur, recreatie en na tuur en milieu gevraagd om gezamenlijk een plan op te stellen voor een nieuwe inrich ting van het Veerse Meerge bied. Als eerste stap daartoe heeft elke sector vorig jaar zijn eigen 'verlanglijstje' opgesteld. Zo willen de natuur- en milieu organisaties bijvoorbeeld dat de natuur meer ruimte krijgt in en rond het Veerse Meer. „Op dit moment is de kwaliteit van de natuur in het gebied veel te laag", zegt Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieu Federa tie. In de functie van Hoofd Groene Ruimte is hij nauw be trokken bij het overleg met de provincie en de overige belan genorganisaties. „Het ZMF heeft vorig jaar een visie voor de toekomst gepresenteerd voor het gebied rondom het Veerse Meer. Die visie is opge steld door verschillende orga nisaties op het gebied van na tuur en recreatie. Het belang rijkste punt in deze visie is een uitbreiding van het oppervlak aan natuurgebied met zo'n 4500 hectare. Om dat te reali seren wil de overheid in de ko mende jaren veel van de vrij komende landbouwgrond in het gebied opkopen om het door boeren in de omgeving en natuurorganisaties laten be heren. Bij de verdeling van de grond in de zestiger jaren is namelijk alle goede grond voor de landbouw gereserveerd. Zo bleef er heel weinig over voor natuurontwikkeling. Het is nu een mooi moment om de ba lans meer in evenwicht te brengen om op die manier de natuur en de uitstraling van het gebied een extra impuls geven. Als de natuur veel mooier wordt, is het er vanzelf sprekend ook veel leuker om te fietsen of te wandelen. We wil len dit bereiken door onder an dere op markante plaatsen nieuw bos aan te leggen. Ook zouden de oevers langs het Veerse Meer niet alleen breder moeten worden maar ook be ter aan moeten sluiten op het water. Nu zie je nog dat land bouwgewassen vaak tot aan het water staan." Maar juist die grote claim op de landbouwgrond in het ge- Hef gebied rondom het Veerse Meer heeft volgens de provincie een flinke impuls nodig om het voor toeristen weer aantrekkelijk te maken. bied is de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie een doorn in het oog. Volgens be stuurslid Jo Kodde zal de ZLTO zijn uiterste best doen om het aantal claims op goede land bouwgrond terug te dringen. „We vinden de ambities van de provincie en de natuurorga nisaties veel te hoog", stelt hij. „Zeeland heeft de beste land bouwgrond van Nederland dus moeten we daar heel zui nig mee zijn. Ik geloof ook niet dat toeristen zoveel behoefte hebben aan nieuwe bossen in het gebied. Bossen horen van nature ook niet thuis in het Zeeuwse landschap. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we geen landbouwgrond in hoe ven te leveren om de kwaliteit van het gebied te verbeteren. Zoals het er nu voor ligt, gaan die plannen er volgens mij nooit door, dat zou een enor me klap zijn voor de landbouw in Zeeland." Een ander heikel punt is de mogelijke verbinding van de Ooster- en Westerschenge met het Veerse Meer en de Ooster- schelde. Volgens Gijs van Zon neveld is dit niet alleen nood zakelijk omdat op die manier de waterkwaliteit van het Veer se Meer zal verbeteren, maar komt zo'n maatregel ook de natuur ten goede. „Het water in het Schenge is nu zoet, maar door de uitspoeling van meststoffen is het zo voedsel rijk geworden dat er weinig verschillende plantensoorten in het gebied voorkomen. Wanneer er een verbinding komt met het Veerse Meer wordt dit water weer zout. Het gevolg daarvan is, dat er een hele gevarieerde begroeiing ontstaat, waardoor de natuur waarde toeneemt." Ook ZLTO is voor een verbete ring van de waterkwaliteit van het Veerse Meer. „Maar we vinden het niet nodig om daar voor een verbinding met het Schenge te maken", legt Jo Kodde uit. De voorraad zoet grondwater wordt hierdoor kleiner terwijl we dat juist wil len behouden en vergroten. De boer heeft namelijk voor in tensieve teelten veel zoet wa ter nodig maar daar is in Zee land niet genoeg van aanwe zig. Het inlaten van zout water is hier dan ook mee in strijd. Het is ook maar de vraag of de waterbeheersing hierdoor nog wel optimaal blijft. Het water moet dan vanuit de lage gebieden via de hogere gebie den in de Oosterschelde wor den gepompt." Het derde belangrijke struikel blok is het waterpeil in het Veerse Meer. Jo Kodde: „Het huidige peil kent twee ni- veau's, een zomer- en een win- terpeil. Het zomerpeil is het Nieuw Amsterdams Peil maar in de winter ligt dit 1 meter la ger voor een goede afwatering van de omliggende polders. De provincie en natuurorgani saties willen echter een vast peil voor het Veerse Meer in zomer en winter op NAP- hoogte. Technisch gezien is dat misschien wel mogelijk, maar voor de boeren in de omgeving is het toch weer een extra risico. Dus daar zijn we niet blij mee." Volgens Jos Vaessen is het de bedoeling dat alle betrokken partijen nog dit jaar een geza menlijk plan uitwerken. Maar als dat al mocht lukken, denkt hij dat het waarschijnlijk nog 10 a 15 jaar gaat duren voor dat het grootste deel van de plannen uitgevoerd zal zijn. Stichting Kultureel Werk Mid delburg (S.K.W.M) wil daar verandering in brengen en is in de Stromenwijk een pro ject gestart om de betrokken heid van mensen bij hun straat te vergroten en kinde ren de mogelijkheid te geven om elkaar te leren kennen en respect voor elkaar te krijgen. Op het Zandkreekpleintje staat een speelcontainer: de Babbelaar. Het is een drukte van belang. Kinderen rennen door elkaar, onder het wa kend oog van ouders en de beheerder Martijn Fincke. De leeftijden variëren van drie tot en met tien jaar. Ouders spelen een belangrijke rol volgens Martijn: „Het is niet de bedoeling om hier kinde ren op te vangen, wij willen graag dat ouders ook meeko men en zich inzetten. Zo ho pen wij dat mensen elkaar beter leren kennen." Centraal bij dit project staan een aan tal basisregels waar de kin deren zich aan moeten hou den. Schelden, spugen, speelgoed afpakken of ver nielen, discrimineren en vloeken wordt niet getoler eerd. Ook pesten is uit den boze. „Zo willen wij de kinde ren omgangsvormen bijbren gen", vertelt Martijn. Waarbij hij meteen even wil bena drukken dat dit niet specifiek een project is voor deze wijk. „Als het project hier aanslaat Als de Babbelaar aanslaat zal de speelcontainer ook in andere wijken opduiken. foto: Jaap Wolterbeek willen wij gelijksoortige pro jecten in andere wijken op starten. Het staat allemaal nog in de kinderschoenen en, alhoewel de hoofdlijnen er staan, zijn we nog steeds bezig de details uit te wer ken." Zo wil Martijn een kin- derraad gaan opzetten. „Het is de bedoeling dat kinderen van verschillende leeftijden gaan meedenken en meepra ten over bijvoorbeeld nieuw aan te schaffen speelgoed, of een te houden themadag. Op die manier krijgen wij een idee wat er leeft bij de kinde ren en wordt het ook meer hun project." Dat de Stro menwijk een wijk is waar veel verschillende culturen bij elkaar wonen ziet Martijn als een uitstekend uitgangs punt voor een' themadag. „Het lijkt mij een leuk idee om diverse gerechten uit de verschillende landen bij el kaar te krijgen zodat men kennis kan maken met el- kaars gerechten. Dat zou dan ook typisch iets zijn waarbij de hulp van de ouders ver eist is." Een andere manier om kinderen te motiveren is belonen. Zo kunnen ze 'bab belaars' verdienen als ze hel pen opruimen. Met die 'bab belaars' kunnen ze dan iets leuks doen. „We zijn nog aan het nadenken wat ze er mee kunnen verdienen", vertelt Martijn. „Ze zouden bijvoor beeld met de verdiende bab belaars het wat luxere speel goed mogen lenen, maar daar zijn we nog niet hele maal uit." Wat je je afvraagt bij een der gelijk project is: wat kost dat nou? Het antwoord van Mar tijn is simpel: „Niks, noppes, nada. Om speelgoed te lenen is een pasje nodig. Dat krijg je door je in te schrijven. De enige vereiste is dat een ou der of verzorger mee moet komen bij het inschrijven." Het project is een initiatief van en wordt gesubsidieerd door de gemeente. S.K.W.M. voert het uit. Naast beheer der Martijn helpen nog drie vrijwilligers mee om alles vlekkeloos te laten verlo pen.Het project duurt een jaar, waarna er geëvalueerd wordt. Als het een succes is gaat men door. Aanstaande woensdag 20 februari is de officiële opening van de speelcontainer. Er is muziek en ook staat er een luchtkus sen. De openingstijden zijn: maandag, dinsdag en don derdag van 15 uur tot 18 uur. Woensdag en vrijdag van 13 uur tot 18 uur en zaterdag van 11 uur tot 16 uur. (advertentie) exclusieve damesmode Kleine Markt 3 Vlissingen Tel. 413166 advertentie ITALIAANS D f S I C II GREVELIHGENSTRAAT10H ZIERIKZEE TEL 0111 - 45 07 10 WWW.PORSKEUKEIIS.lll KLEINE MARKT I VLISSINGEN Tel. 0118-412605 (advertentie) Segeersstraat 13-15 Middelburg 0118-640269 Heerlijke erwtensoep met roggebrood en katenspek pag. Braaien op Afrikaanse wijze in Cheetah's Diner te Westkapelle. Toon's rijwielshop is een flink stuk groter geworden. Kledingzaak Senso zet toon in mannenmode. f§8** a a ar* 9 9 a 11 vW -^1 jLfr-T -k 1 1 A k r '«MM pag. In 't Spui te Vlissingen is tot en met 4 maart de sprookjesexpositie Sarah en Maria te zien. Iedere maandagavond wordt op de Middelburgse indoor kartbaan de bedrijvencompetitie verreden. Café Michieltje te Vlissingen kreeg een grote broer. Bij Cine City deze week: A Beautiful In Dorpshuis De Pompweie te Kortgene staat vrijdag 1 maart het stuk 'Lunch Soiree met Annie M.G.' op de planken. Voor de tweede keer beleeft Middelburg zaterdag een erotische nacht. pag. Senior in de verkiezingstijd, het ouderenbeleid van de Middelburgse politieke partijen. Soepele grijze cellen dankzij gespreksgroep in Dauwendaele. Nieuwe cursussen van de SWOM, waaronder een verkeersopfriscursus, een cursus Tai Chi en vegetarisch koken. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (0118) 484 276 (01 18) 484 216 zie pagina 2 Ook kampeerartikelen (advertentie) 6 maart gemeenteraadsverkiezingen Automatische incasso gemeentelijke belastingen Informatie-avond over seniorenraad

de Faam | 2002 | | pagina 1