Nieuwe cursussen Soepele grijze cellen door gespreksgroep SWOMsurfen DE PLAATSELIJKE POLITIEK EN HET OUDERENBELEID 612004 PCOB Spiegeltje, spiegeltje Reacties Inloopochtend Trefpunt Expositie in Molstraat 13 22e JAARGANG NUMMER 124 Socialistische Partij (SP) CDA Leefbaar Middelburg PvdA Tai Chi Vegetarisch koken Groen Links SGP WD ChristenUnie Ouderen, waar zij ook wonen, moeten als het even kan zoveel mogelijk in beweging blijven. Zowel lichamelijk als geestelijk. Niet achter de geraniums gaan zitten, maar mee blijven doen met allerlei activi teiten. Daar blijf je 'kras' van. Met het oog op de bevordering van de geestelijke acti viteit nam mevrouw Jopie Poerstamper (ouddocente Humanistisch vormingson derwijs) het initiatief tot het oprichten van een gespreksgroep in het Roggeveen huis/Buitenrust in Dauwendaele. Zij bege leidt die groep ook. Thema's naar keuze Blikverruiming UW Middelburg Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Snookeren voor Senioren GALM-project Zangkoor 'Zang houdt Jong' Lampen repareren 16 FAAM/VLISSINGER Woensdag 20 februari 2002 üLJEL De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl Overzicht van de con tactpersonen van de vrij willige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand -Stromenwijk: mevr. P.N. Den Hollander, tel. 626513. Magi straat- wijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. van Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen: mevr. P. Janse, tel. 637407. Interkerkelijke hulp dienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff, tel: 602615. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065. De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen te lefonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. Woensdag 27 februari wordt om 14.15 uur in de grote zaal van De Morgenster, Adriaan Lauwereijszstraat 6 de jaarver gadering gehouden. Voor de pauze worden de huishoude lijke zaken afgehandeld, na de pauze is er bingo. Woensdag 27 maart, vergade ring, eveneens om 14.15 uur in de Morgenster. Na de pauze spreekt de heer Melissen over de blindenbibliotheek. (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pagina!) Bent U ook al vakantie-plannen aan het maken? Het wordt wel tijd hoor, want de zonneviuch- ten zijn snel vol en ook de Rijn reizen, de pensions op de Velu- we, in de Achterhoek, aan zee, op de eilanden, zijn rap uitver kocht. Dus haast U! Of niet? Ik ben wat vakantie betreft een bevoorrecht mens. Want ei genlijk hou ik er niet zo erg van om weg te gaan. Ik ben honkvast en ik loop graag 's zomers door ons mooie Mid delburg, over de bolwerken, of ik fiets naar zee, naar Zou- telande of Domburg en dan op tijden, dat het er betrekke lijk stil is. Wat ik echt erg leuk vind is om vanuit mijn huis te beginnen met fietsen, tassen achterop, iedere dag een flink stuk en dan in een lekker hotel slapen en de volgende dag weer verder. Veertien dagen is genoeg, maar dan ben ik ook heel erg met vakantie ge weest. Zo ben ik al eens naar de bron van de Schelde ge fietst, even boven St.Quentin. Langs de Schelde en ook langs de Franse kanalen (die het hele land doorkruisen) lo pen jaagpaden, die meestal goed fietsbaar zijn en natuur lijk weinig hellen. Of je volgt de vele riviertjes, waar meestal ook wel een goede weg naast ligt. Kinderen zijn het huis uit (nou ja kinderen, een dochter), dus niet gebonden aan school vakanties. Wat is een senior van de Seniorenkrant toch be voorrecht, zeker als je gezond heid nog redelijk is. Weet U wat ook heel leuk is? Te doen of je een toerist in ei gen stad bent. Ga eens naar de VVV en haal wat folders. Middelburg heeft enkele heel leuke stadswandelingen. Of in de buurt, naar Poppendamme, naar de Westerschelde dijken, bezoek de leuke kleine dorpjes in onze omgeving. Dus, senio ren, boek maar een vluchtje, maar doe ook eens iets in je eigen buurt! Spiegelbeeld seniorenkrant Senior in verkiezingstijd Binnenkort zijn gemeenteraadsverkiezingen, ook in Mid delburg. Met spanning wordt er door de landelijke poli tiek naar gekeken, met Leefbaar Nederland op het vin kentouw. Om U een beetje op weg te helpen, hebben we de deelnemende partijen gevraagd om hun verkiezings programma's. Daarin zijn voor ons natuurlijk de voorne mens ten aanzien van senioren van belang. Van acht partijen hebben we het programma gekregen: de PvdA, het CDA, de Socialistische Partij, Leefbaar Middelburg, de VVD, Groen Links, de SGP en de Chris tenunie. De SP heeft gekozen voor ver andering: de tijd is er rijp voor, zeggen ze. Er staat een vrij uit voerige paragraaf over oude ren in het programma: veel aandacht voor goede huisves ting, om zo lang mogelijk in eigen huis te kunnen wonen, levensloopbestendige wonin gen moeten er gebouwd wor den met goede zorgvoorzie ningen in de nabijheid. Dat betekent, dat er per wijk: een goed functionerend alarmsys teem moet zijn, een eettafel, of tafeltje dekje, zorgvoorzie ningen (eerste hulp, fysiothe rapie, sociaalpsychische hulp en bewegingsmogelijkheden), mogelijkheden tot kennisna me van nieuwe technologi sche voorzieningen. Ondanks deze scala aan voor zieningen, moet het betaal baar blijven, omdat bijdragen voor elke voorziening apart het geheel onbetaalbaar ma ken. Daarom: geen verhoging eigen bijdra gen, kostenvergoedingen voor mensen met een heel laag in komen, categoriale bijstand weer naar de gemeente en niet naar de kredietbank. In beleid en uitvoering moet met ouderen en gehandicap ten meer rekening worden ge houden (oversteekplaatsen, stoplichten, zebra's en bushal tes), alsmede meer controle op toegankelijkheid van open bare ruimten. Ook het CDA zegt in het hoofdstuk 'ouderenzorg' dat ouderen zo lang mogelijk zelf standig moeten kunnen blij ven wonen. De zorg richt zich met name op maaltijdvoorzie ning, veiligheid, alarmering, openbaar vervoer op maat en enkele andere vormen van hulpverlening. Tevens zijn vol gens het CDA recreatie, socia le contacten en educatie van belang. Er zal een herschik king van ouderenhuisvesting moeten plaatsvinden, gekop peld aan zorg, waarbij kwali teit en betaalbaarheid priori teit hebben. Ook streeft men naar een her structurering van die ver pleeg- en verzorgingshuizen die dringend om modernise ring vragen. In verband met de wensen op het gebied van adequate ouderenhuisvesting vraagt het CDA om een senio ren-huisvestingsnota. Leefbaar Middelburg heeft geen speciaal op ouderen ge richte paragraaf, maar gaat per aandachtsveld, zoals ver keer, veiligheid enz. Geen hol le frasen en schone beloftes, zeggen ze, maar luisteren naar de burger. In de Stromenwijk zou een hangplek voor oude ren bij het wijkwinkelcentrum moeten komen, en zo worden er per wijk veel actiepunten opgesomd. De PvdA kiest voor de "rode lijn", maar die lijn is tamelijk abstract verwoord. De partij zal in de komende tijd in sa menspraak met wijken en bij voorbeeld ouderenorganisa- ties proberen om actiepunten in te vullen. (Alleen voor inwoners van de gemeente Middelburg) Verkeersopfriscursus In samenwerking met 3V0 or ganiseert de SWOM voor au tomobilisten, fietsers en voet gangers, een verkeersopfris cursus voor 50 plussers. 5 cursusochtenden van 9.15 uur tot 11.30 uur - locatie Molstraat 13 in Middelburg; data: dinsdagochtend 19 en 26 maart, 2, 9 en 16 april; het hele Reglement Ver keersregels en Verkeerste kens 1991 (het nieuwe dus) wordt behandeld, ook regels voor voetgangers, fietsers en bromfietsers komen aan de orde; rijvaardigheidstest in eigen auto gedurende een uur onder lei ding van een zeer deskundige rij-instructeur, met voor- en na bespreking (alleen voor houders van een rijbewijs); een les "Meer Bewegen voor Ouderen", belicht in het kader van veilig rijden; een ogen- en orentest; ruim gelegenheid tot het stellen van vragen; schriftelijke toetsen om uw eigen kennis en inzicht te testen; dia- en video-presentatie. Deelnemersbijdrage 21 met rijtest en 16 zonder rijtest. Opgave bij SWOM-medewerker Jopie Tevel, telefoon 627537. Deze vormen van Chinese gezondheidsoefeningen en bewe gingsleer bestaan uit langzame, vloeiende bewegingen die uit gevoerd worden met grote concentratie. Bij het oefenen wordt nadruk gelegd op een correcte houding, bewegingen en geba ren, want juist dit precisiewerk bewijst dat men met de juiste in stelling en concentratie bezig is. Het is wetenschappelijk vastgesteld dat het systeem van Chine se gezondheidsoefeningen een sterk preventief element omvat ter bevordering van het algehele welzijn en de lichamelijke con ditie. Sinds kort is er een vierde groep gestart in de Molstraat. Er zijn nog enkele plaatsen open. De groep is er op dinsdagmiddag van 14.30 tot 15.30 uur. Op maandagmorgen van 11.00 tot 12.00 zijn ook nog enkele plaatsen beschikbaar. Opgave bij de SWOM, tel. 627537. Bij voldoende deelname start op vrijdagmiddag 1 maart op nieuw een cursus vegetarisch koken. De cursus begint om 15.30 uur en bestaat uit acht lessen. Tijdens de eerste les wordt nog niet gekookt, dan overlegt de docente met de deelnemers over de recepten en geeft ze voorlichting. De kosten voor deze cur sus bedragen 41 (exclusief de ingrediënten die per keer met de docente worden afgerekend). Informatie en opgave bij de SWOM, tel. 627537, t.a.v. Loek ter Welle. Belangrijk uitgangspunt is de kwaliteitsatlas van Riek Bak ker. Een merkwaardig punt is het noemen van het kanaal door Walcheren als "verbin dingsschakel" tussen Noord en Zuid, door de oevers aan trekkelijk te maken en door nieuwe kanaalkruisingen (waar dan, vraagt Uw redac teur zich af). Riek Bakker wilde het kanaal dempen, dan is er echt een verbinding. Specifie ke punten voor ouderen zijn in het programma niet opgeno men. Groen Links wil de SWOM meer betrekken bij het maken van beleid (het huidige voor stel van wethouder Visser voor een seniorenraad wil juist het tegendeel), vindt zelf redzaamheid belangrijk, wil instellingen voor intramurale zorg ondersteunen (verzor- gings- en verpleeghuizen), woonzorgvormen stimuleren, veiligheid voor ouderen, dien stenaanbod vanuit wijkonder- steuningspunten. Maatschap pelijke voorzieningen als brie venbussen, postagentschap pen, bushaltes, gezondheids centra e.d. moeten goed be reikbaar zijn, sporten door ou deren moet gestimuleerd wor den en aanvragen van voor zieningen moet eenvoudiger. De SGP staat voor een heldere koers. Het programma is the matisch ingedeeld, zodat het lastig is om specifiek voor ou deren iets te vinden. Het staat er wel in onder sociale voor zieningen en maatschappelij ke aangelegenheden en haakt in op de huidige trend: zo lang mogelijk zelfstandig blijven, bevorderen van mantelzorg en vrijwilligerswerk. De VVD heeft ook een thema tisch programma het Oude renbeleid is in hoofdstuk Wel zijn geplaatst. Ook hier weer zo lang mogelijke zelfstandig heid en een krachtige stimule ring van deelname aan het maatschappelijk leven. Een gedifferentieerd woning aanbod, levensloopbestendi ge woningen met zorg op maat. Zorgaanbieders zouden in alle wijken weer zorg moe ten aanbieden met een zor- gabonnement op basis van wat de stichting Zorgmerk heeft ontwikkeld. De nieuwe inzichten in wonen, zorg en welzijn vragen om verdeling van de stad in woonzorgzones met drie soor ten woningen (zorg, zorg en toezicht en zelfstandig) rond een soort centrale voorzie ning. (Hoe dit met de levens loopbestendige woningen moet staat er niet bij.) In de Stromenwijk moet daarvoor een gidsproject ontwikkeld worden. Aanpasbaar bouwen moet opgenomen worden in bestemmingsplannen. Naar de mening van de Chris tenUnie dient het uitgangs punt voor ouderenbeleid te zijn: het bieden van een vol- 6 maart gemeenteraadsverkiezingen waardige, zoveel mogelijk zelfstandige en geïntegreerde plaats in de samenleving. De gemeente moet stimuleren dat er een sluitend netwerk ontstaat tussen thuiswoon- voorzieningen en intramurale voorzieningen. De ChristenUnie dringt in het kader van het stedelijk sociaal beleid aan op een nota wijkge richt werken en pleit voor de oprichting van seniorenraad. Bij de bouw en renovatie van woningen en woonwijken zal nadrukkelijk met de belangen van ouderen rekening gehou den moeten worden en de kleinschalige (winkelvoorzie ningen moeten zoveel moge lijk terugkeren in de wijken. Tot zover enkele punten uit het verkiezingsprogramma van de ChristenUnie. Tot zover de beschikbare pro gramma's. De conclusie is dat de Socialistische Partij en GroenLinks de meest uitge werkte visie hebben op oude renbeleid. Of U als senior dan maar op een van deze partijen moet stemmen...? Dat moet U zelf bepalen, de Seniorenkrant kiest niet, maar roept U wel op om te gaan stemmen! Want elke stem telt spreksgroep met enthousias me. Vooral ook omdat op deze manier de besprekingen van psycho/sociale onderwerpen, zoals de manier waarop men sen met elkaar omgaan, een plaats in het programma krijgt. Mevrouw Poerstamper legt de groep een lijst voor met mo gelijke thema's die in de weke lijkse gesprekken kunnen wor den behandeld. In onderling overleg wordt een keuze ge- Mevrouw Poerstamper De gespreksgroep die sinds begin vorig jaar wekelijks bij eenkomt bestaat nu uit 13 le den. Vier bewoners van Rog geveen/Buitenrust en negen bewoners van de aanleunwo ningen van Buitenrust. Het is een gemêleerde verzameling van katholieken, protestanten, waaronder een emeritus pre dikant en humanisten. De groep heeft de volgende doelstelling: "Vanuit humanis tische uitgangspunten oude ren op een kritische en cre atieve manier leren omgaan met vragen die betrekking hebben op normen en waar den, en 'hen stimuleren tot zelfstandig oordelen en han delen, waardoor zij in staat zijn om zin en vorm aan hun leven te geven". Voor alle dui delijkheid: de gespreksgroep is onafhankelijk, ook ten op zichte van het Humanistisch Verbond. Door de rijk geschakeerde le vensbeschouwelijke samen stelling van de groep is er geen sprake van 'overheer sing' door de humanistische minderheid. De directie van het Rogge veenhuis begroette het voor stel tot het vormen van de ge- Op de begane grond van het SWOM-gebouw aan de Mol straat 13 hangt werk van An- neriet Ruijten. Zij is autodidact en schildert puur vanuit intuïtie. Haar in spiratie doet ze op bij de brui sende branding aan het Vlis- singse strand, maar vooral door de stilte om haar heen. Het thema van de schilderijen is "Licht en een vrolijke noot in donkere tijden". De schilderijen in acryl en aquarellen zijn doorgaans fel van kleur, waarbij geel, dat voor "licht" staat, de hoofd moot vormt. De werken zijn te bekijken op werkdagen tussen 10 en 16 uur. maakt uit onderwerpen die bij de leeftijd van de groepsleden passen. Voor het jaar 2001 werden de volgende onder werpen gekozen: wat doe je met je tijd?, vieringen en fees ten, mensenrechten, opkomen voor jezelf, eerlijkheid, vriend schap, goede burgerschap, Nederland/Wereldland, groepsdynamica, de kostbare mens. Levenservaring en ervarings deskundigheid worden gere specteerd en gestimuleerd. Daardoor wordt een schoolse sfeer vermeden en wordt de praktijk niet uit het oog verloren. Op een "ontdekkingsreis" gaan de deelnemers op on derzoek naar "Ik en de Ander" en "Ik en de Wereld". Drie ge bieden krijgen speciale aan dacht: Het emotionele aspect; over gevoelens, Het sociale aspect; hoe gaan we met elkaar om, Het morele aspect; over goed en kwaad. Door rollenspel wordt soms een onderwerp concreet ge maakt en verlevendigd. Ook andere methoden, zoals spel vormen en luisteroefeningen, worden toegepast om afwis seling in het programma te brengen. Gezien de zeer gevarieerde gespreksonderwerpen mag worden aangenomen dat de blikverruiming ruim voldoen de aan bod komt. Voorts wordt respect voor eikaars verschillende levensbeschou wingen bevorderd. Dankzij de zeer regelmatige bijeenkom sten ontstaat als vanzelf het menselijke contact in de groep, waaruit vriendschap pen en gezamenlijke vakanties zijn voortgekomen. Alles bij een genomen: de gespreks groep vervult een zeer nuttige functie voor de ouderen in het Roggeveen/Buitenrust. Goed voorbeeld Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris 626090 De ANBO (bond voor 50+ers) heeft een gids met internet adressen voor en over oude ren uitgegeven. Te bestellen bij de ANBO. Er staan adres sen in over alle mogelijke on derwerpen, van Arbeid tot Zoeken, 38 pagina's groot. Een handige hulp voor inter netters. The GIMP is een prachtig, maar ingewikkeld beeldbe werkingsprogramma. Het is gratis te downloaden vanaf "gimp.org/~tml/gimp/win3 21"Het is echt een program ma voor de ervaren compute raar en ongeveer vergelijkbaar met Adobe, dat echter veel geld kost. Dus, liefhebbers van fotobewerking, snel naar de Gimp (11.4 MB). Voor liefhebbers is er aftrap- pagina.nl, met links naar alle belangrijke voetbalpagina's. Voor degene, die slechts zel den bij de kapper komt is er prive.nl, de website van het verguisde en veel gelezen rod delblad. Het blad KIJK heeft een inte ressante website, kijk.nl, waarop verhalen staan over populair-wetenschappelijke onderwerpen. De moeite waard! Een andere breinbreker is gra tispuzzelen.nl, met vele soorten puzzels, waarmee een regenachtige dag gevuld kan worden. Voor mensen die niet kunnen koken, maar dat soms toch wel eens moeten, is er een leuke site, http://home-4.12 move.nI//~sh36555 /kook boek -index.html of ga via zoekmachine Voelspriet naar "koken voor klunzen". Echt heel duidelijke recepten en lekkere eenvoudige maaltij den! Tot slot: kkunst.com, een in- ternet-tijdschrift over podium kunsten, waar alles over Ne derlandse podiumkunst is te lezen. vrijwillige thuishulp Middelburg In deze Seniorenkrant staan regelmatig aankon digingen van activiteiten die de SWOM zelf of in sa menwerking met andere instellingen organiseert. Wellicht bent u benieuwd hoe daarop wordt gere ageerd. Een overzichtje. Het snookeren voor senioren vanaf 55 jaar is een geheel nieuwe activiteit, die eind vorig jaar van start ging. De groep bestaat nu uit 10 snookerlief hebbers. Er wordt gespeeld op woensdagmiddagen van 14.00 tot 16.00 uur in het snookercen trum Cue Action aan de Walen- singel te Middelburg. Belang stellenden zijn hartelijk wel kom. Deskundige instructeur aanwezig. De kosten bedragen 9 Euro per drie maanden. In nauwe samenwerking met de gemeente Middelburg en de Zeeuwse sportraad startte de SWOM vorig jaar met het zoge naamde GALM-project. Dit pro ject, in eerste instantie gericht op de wijken Zuid, Dauwendae le, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden, heeft tot doel jon gere ouderen meer te laten be wegen. De activiteiten vinden plaats in de diverse sportloca- ties in de genoemde wijken. Momenteel nemen in totaal ruim 50 mensen aan deze spor tieve activiteiten deel. Wilt u ook meedoen? Neem dan even contact op met Jopie Tevel van de SWOM, tel. 627537, of met Dennis Plantinga van de Zeeuwse Sportraad, tel. 670837. Onder de kop 'Ouderenkoor wil verjongen' werd een op roep geplaatst voor het wer ven van zangers en zangeres sen. Er kwamen direct zes be langstellenden een kijkje ne men tijdens één van de repeti ties. Twee nieuwe leden meld den zich aan, terwijl een aan tal anderen zich nog even be raadt. Het koor zingt op woensdagmorgen vanaf 09.45 uur in het SWOM-gebouw aan de Molstraat. Dus: Kun je nog zingen zing dan mee! Kosten: 9 Euro per drie maanden. Voor de bijeenkomst begin dit jaar, waarin met name dames werden ingewijd in het verhel pen van storingen in (sche merlampen, meldden acht be langstellenden zich aan. Uitein delijk kon 'cursusleider' Theo Koopmanschap drie dames bij brengen hoe zij weer licht in de duisternis moesten brengen. Vanaf 12 maart kunnen inwo ners van de wijk Nieuw Mid delburg wekelijks op dinsdag morgen van 9 tot 12 uur in het Trefpunt aan de Nassaulaan binnenlopen. Gratis koffie en thee staat klaar, u kunt er de krant lezen, een spelletje doen of een praatje maken. Deze inloopochtenden zijn toegankelijk voor jong en oud en daarom zijn ook de activi teiten divers. Er is een vrijwil liger aanwezig die kan helpen met het invullen van formulie ren, die kan doorverwijzen of uitleg geven bij uitkeringsza ken. Er staat een computer met printer, zodat er een brief geschreven kan worden, maar er kunnen bijvoorbeeld ook kaarten worden gemaakt. Wanneer er behoefte is aan informatie kan er een thema ochtend georganiseerd wor den. Te denken valt aan het werk van de wijkagent of het geven van voorlichting over voorzieningen zoals het RIO. Mogelijkheden te over. Mis schien een idee voor oma of opa om samen met hun klein kind een bezoekje aan het Trefpunt te brengen. Speel goed en zelfs een box zijn aanwezig.

de Faam | 2002 | | pagina 16