Zeeuws als regionale taal 1/2 prijs 10% r L 1 Bekendmaking Provincie Zeeland r KARPETTEN wonen R4lllcl©l? binnenhuis Milieumaatregelen Honderden coupons gordijnstoffen vanaf 170 x 240 cm zolang de voorraad strekt V J WÊÊÊmmmmmmmmmm Officiële Mededelingen" COUPONVOORDEEL f A Voor kwaliteit en service Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 3/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Grondwater beheersplan De Provincie Zeeland heeft in het voorjaar van 2001 een aanvraag ingediend bij de staatssecretaris van Binnenlandse zaken en Koninkrijksrelaties voor erkenning van het Zeeuws als regionale taal volgens het Europees Handvest voor Regionale Talen en Talen van Minderheden. De officiële status als re gionale taal geeft extra mogelijkheden om streekta len als het Zeeuws te be schermen en in stand te houden. Er zijn weliswaar genoeg wetenschappelijke argumenten om het Zeeuws te erkennen, maar de staatssecretaris heeft te kennen gegeven dat bij zijn beslissing over de erken ning de mening van de Zeeuwse bevolking zwaar zal tellen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland roept daarom op om bij de staatssecretaris de aan vraag van de Provincie te ondersteunen. mm Commissie vergaderingen Stedelijke vernieuwing Milieu Ontwerp-besluit wijziging vergunningen Saneringsplan Poelendaelesingel 18 te Middelburg showbanen C 10,- V 7 JANUARI VOORDEEL op alle bestellingen tot 28 januari V WW Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077 j Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat Tijdens een knokpartij- tje op het schoolplein liep Bas een bloedneus op. De juf wist gelukkig wat zij moest doen. Het Oranje Kruis Abdij Nieuws Zorg voor het milieu is niet meer weg te denken uit de industrie. Een bedrijfsmilieuplan is net zo algemeen als de CAO voor de werknemers. De bedrijfsmilieu plannen gaan steeds verder met het nemen van maatregelen die moeten leiden tot een schonere productie. De gebruikte grond stoffen, halffabrikaten, energie bronnen en zelfs de producten krijgen in toenemende mate aan dacht. Afwegingen Verbreding van milieumaatrege len brengt vaak hoge kosten met zich mee en dus zal een bedrijf zich afvragen welke maatregelen wel en welke niet genomen kun nen worden, wat is het rende ment ervan. Een andere afweging kan liggen in het tijdstip van uit voering. Welke maatregelen eerst, wat kan later nog. Welke maatregelen leveren de meeste milieuwinst per geïnvesteerde euro op. Methode Voor een goede onderbouwing en het inzichtelijk maken van een keuze is het goed om via een bepaalde methode te werk te gaan. De Prioritering van Milieu Maatregelen (PMM) is een metho de die een bijdrage kan leveren voor de besluitvorming. Een PMM methode maakt een afweging tussen de verschillende milieumaatregelen op basis van de kosten en milieueffecten. Welke maatregel het hoogste ren dement heeft is de centrale vraag. De methode is een hulp middel want strategische en so ciale aspecten kunnen een be langrijke rol spelen bij het maken van keuzes. Informatie In de brochure Handreiking Prio ritering van milieumaatregelen wordt een overzicht geboden van bestaande technieken en inzicht gegeven over de wijze waarop een PMM analyse uitgevoerd kan worden. De brochure kan worden opgevraagd bij het Informatie centrum van de provincie Zee land, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Zoet grondwater is schaars, ze ker in Zeeland. Het onttrekken van grondwater is aan regelge ving gebonden. In het ontwerp- grondwaterbeheersplan 2002 - 2007 en de ontwerp-wijziging Verordening waterhuishouding Zeeland zijn de nieuwe regels opgenomen. Het ontwerp-plan en de ontwerpverordening liggen tot 14 februari ter visie, onder ande re bij het Informatiecentrum van de provincie. Inspraak Op 29 januari wordt er een inspraakavond gehouden in De Stenge te Heinkenszand en op 31 januari is er een avond ge pland in De Warande te St. Jan steen. Beide avonden beginnen om 19.30 uur. Tijdens deze avonden wordt een toelichting gegeven op het plan en bestaat de mogelijkheid om hierover van gedachten te wisselen met mr. drs. A.J.G. Poppelaars, gedepu teerde voor het waterbeheer. Opvragen Het ontwerp-plan met bijbehoren de kaarten en de ontwerpveror dening of een samenvatting daar van kunnen worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrutri@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Status Nederland is een van de landen van de Raad van Europa die het Europees Handvest voor Regiona le Talen en Minderheidstalen heeft ondertekend. Erkenning als regionale taal is mogelijk volgens deel II en deel III van het hand vest. Het doel van het handvest is om Europese taalvarianten die onder druk van de standaardtaal dreigen te verdwijnen, op een soort monumentenlijst te plaat sen. Voor het Zeeuws is erken ning volgens deel II aangevraagd. Deze erkenning verleent de regio nale taal een bepaalde status en legt vast dat het om een waarde vol onderdeel van de Zeeuwse cultuur gaat zonder daarbij op Illustratie: Van Broekhoven Vormgeving. enige manier afbreuk te doen aan het Standaard Nederlands. Het verkrijgen van deze status is daarmee ook geen doel op zich, maar een middel om het Zeeuws zo lang mogelijk levend te kun nen houden. Zeeuws leder dorp en iedere stad heeft wel een eigen dialect. Toch heb ben al deze dialecten behalve verschillen, zoveel met elkaar gemeen dat gesproken kan wor den van hét Zeeuws. Het Zeeuws is dan een verzamelnaam voor alle Zeeuwse dialecten bij elkaar. Net zoals het Limburgs én het Nedersaksisch verzamelnamen zijn voor veel verschillende dialec ten. Erkenning van het Zeeuws als regionale taal is erkenning van alle Zeeuwse taalvarianten. les en piene Een andere vaak gestelde vraag is of het Zeeuws wel een regiona le taal genoemd kan worden. Is het niet gewoon een dialect van het Nederlands? Het Zeeuws is geen dialect van het Standaard Nederlands, maar nog veel ouder. Bij het ontstaan van het Standaard Nederlands in de zes tiende en zeventiende eeuw heeft het Zeeuws net als het Limburgs en het Nedersaksisch een afzijdi ge positie ingenomen. Dit ver klaart ook waarom klanken uit het Middelnederlands, zoals de uu in duuve (duif) en de ie in ies en piene (ijs en pijn) niet meer in het Standaard Nederlands voorko men, maar nog wel in het Zeeuws. Daarnaast heeft het Zeeuws verschillende kenmerken die we niet in het Nederlands tegenkomen en een grote, speci fiek Zeeuwse woordenschat. Erkenning Wie het Zeeuws een warm hart toedraagt en mee wil helpen aan de erkenning, kan door middel van de antwoordstrook die elders in dit blad staat afgedrukt reage ren. Het is ook mogelijk om een eigen brief te sturen naar de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land, t.a.v. de consulent streekta len, Antwoordnummer 34, 4330 VB Middelburg. Een postzegel is niet nodig. Reageren kan ook per e-mail (via de website www.scez.nl) of via de speciale actie-prentbriefkaart die verkrijg baar is bij gemeente of biblio theek. De reacties moeten vóór 25 januari 2002 bij SCEZ binnen zijn. Alle reacties worden verza meld en na afloop van deze actie aangeboden aan de staatssecre taris. Informatie Meer informatie wordt verstrekt door medewerkers van SCEZ, tel 0118-670870. Een andere mo gelijkheid om meer te weten te komen over deze actie is het raadplegen van de site van SCEZ, www.scez.nl. Donderdag 24 januari, aanvang 14.00 uur, is de eerste vergade ring van de Provinciale Com missie Omgevingsbeleid. Deze commissie is in de plaats geko men van de Provinciale Planolo gische Commissie (PPC) en de Provinciale Commissie Milieube heer en Waterhuishouding (PCMW) De vergadering is open baar en wordt gehouden in het kantoorgebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Op de agenda staan het ontwerp- grondwaterbeheersplan en de ontwerp-verordening waterhuis houding, voorstel onderzoeksop dracht integraal beleid ruimte, milieu en water, jaarverslag PCMW 2001 en het huishoudelijk reglement van de commissie. De volledige agenda en bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het informatiecentrum van de provin cie. Donderdag 24 januari stond een gezamenlijke vergadering gepland van de commissie Algemeen Bestuur en Verkeer en Vervoer. De aanbesteding van het fiets/voetveer Vlissingen Breskens was het enige agenda punt. Wegens het niet tijdig beschikbaar zijn van benodigde informatie gaat de vergadering niet door. De brochure stedelijke vernieu wing "De uitvoering" is de laatste in een serie van vier. De opzet van de serie was te komen tot kennisoverdracht en inspiratie op te doen voor het oplossen van ingewikkelde problemen bij stede lijke vernieuwing in kleinere ge meenten. In deze brochure staan negen projecten waarvoor een Investeringsbudget stedelijke ver nieuwing is verleend: opwaarde ring van de Torenstraat in Serooskerke (Walcheren), vooruit ziend bouwen in Kapelle, vernieu wing van de Weststraat in Wis- senkerke, herstructurering van de wijk Steeland in Sas van Gent, kwaliteitsverbetering van het cen trum van Kloosterzande, invulling vrijkomende plekken na de bouw van een multifunctioneel centrum in Sluis, voorzieningen rondom onderwijs, zorg en welzijn in ge zamenlijke huisvesting in Hoede- kenskerke, 's-Heerenhoek, Oudelande en Ovezande, woori- service-centrum voor ouderen in Kruiningen, saneringsoperatie var het bedrijventerrein aan de noord rand van Axel. De brochure is te verkrijgen bij het Informatiecen trum van de provincie. Gedeputeerde Staten van Zee land willen de vergunningen Wet milieubeheer van ASK B.V., Atofina, Chemgas Terminal Vlissingen B.V., EPZ, Heerema B.V., Industrial Park B.V., KoSa Netherlands B.V., MSV de Uitlaat, NV Delta Nutsbedrijven, OLAZ (Afvaloverslagstation, Stortplaats, Milieustraat, Compostering), Ovet B.V., Pelt Hooykaas B.V. Recyfeed B.V., Sagro B.V., Scheepswerf de Donge, Koninklijke Schelde groep B.V., Sea-way Chemgas Processing B.V.Jhermphos International B.V., Total Raffinaderij Nederland NV, Van Gansewinkel West B.V. en Zeeuwgrond B.V. wijzigen. Alle inrichtingen zijn gelegen op het industrieterrein Vlissingen- Oost. De reden voor de wijziging is het niet meer toereikend zijn van het geluidsvoorschrift betreffende de meet- en rekenmethode van het geluidsniveau die gebaseerd is op de Handleiding Meten en Rekenen Industrielawaai (IL-HR- 1301). Deze zal daarom ver vangen worden door een voor schrift gebaseerd op de Handlei ding Meten en rekenen Industrie- lawaai van 1999. De ontwerp-besluiten en overige stukken kunnen op verzoek (tele foon 0118-631789) worden ingezienbij de Directie ruimte, milieu en water. Een ieder kan tot en met 30 janu ari 2002 schriftelijk beden-kin- gen tegen het ontwerp-besluit indienden bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen be-denkin- gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondeiihge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. J.F. de Bree (tel. (0118) 631789) of dhr P. Beijaard (tel. (0118) 631071). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben onderzoeksrappor ten en een saneringsplan ontvan gen van de gemeente Middelburg met betrekking tot de bodemver ontreiniging op de locatie Poelen daelesingel 18 te Middelburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en tevens met het saneringsplan in te stem men (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 16 januari tot en met 13 februari 2002 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp-be schikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Wet verontreiniging oppervlaktewateren Ontwerpbesluit inzake een aanvraag van Zeeland Seaports te Vlissingen- Oost voor het lozen van afvalwater op het oppervlaktewater van de Westerschelde De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Op 28 mei 2001 is van Zeeland Seaports te Vlissingen-Oost een aanvraag om een vergunning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (Wvo) ontvangen en een aanvulling op deze aanvraag op 3 oktober 2001Het betreft het lozen van afvalwater op het oppervlaktewater van de Westerschelde, afkomstig van bedrijven en terreinen in het havengebied Vlissingen-Oost en bij onvoor ziene omstandigheden uit het DWA-stelsel door in werking treden van nooduitlaten. Het voornemen bestaat om, onder het stellen van voorschriften, hiervoor vergunning te verlenen. Terinzagelegging De aanvraag, alsmede het ontwerp en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 17 januari 2002 tot en met de termijn waarbinnen tegen het besluit op de aanvraag beroep kan worden ingesteld ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1. Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koe straat 30 te Middelburg, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur (kamer 3.12). 2. Sectie milieu van de dienst Stadsontwik keling, Stadhuisplein 2 te Vlissingen, op werkdagen - behalve zaterdagen - van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 15.00 uur en op woensdagavonden na voorafgaande telefonische afspraak (0118 - 48 72 04) van 17.15 uur tot 20.15 uur bij de sectie communicatie. Bedenkingen Eenieder kan tot en met 14 februari 2002 schriftelijk bedenkingen inbrengen bij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg. Degene die bedenkingen inbrengt, kan gelijk tijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien u telefonisch (0118 - 68 64 28) bij voorkeur vóór 7 februari 2002 daarom verzoekt, zal op een nog nader te bepalen tijdstip de gelegenheid worden geboden om over het ontwerp van gedachten te wisselen. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor de aanvrager wordt uitgenodigd, wordt u in de gelegenheid gesteld mondelinge bedenkingen in te brengen. Middelburg, 16 januari 2002. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur, ir. W.P.A, Broeders Ministerie van Verkeer en Waterstaat Volg zelf een EHBO-cursus...bel 070 338 32 32 www.ehbo.nl EHBO komt altijd van pas!

de Faam | 2002 | | pagina 7