iiili««iÉiljliiiii«Él»«iiéiililliiiiilK. ill, GEMEENTE MIDDELBURG Maak kennis met burgemeester Schouwenaar Burgerzaken Belicht Van Pottenmarkt tot Plein 1940 Dienstregelings wijzigingen bus Walcheren Richtlijnen gevelonderhoud monumenten Werk aan de weg in het Stationsgebied ./nee De nieuwe referendumwet telt mee Infokanaal 5 Welstands- en monumenten commissie Commissie vergaderingen Tafeltje Dekje m VERPLAATSEN GLASBAKKEN NIEUW-MIDDELBURG Week 03 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 m v MPisssv. wbbbm Woensdag 16 januari 2002 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl De vijfde editie van Infokanaal ligt voor u klaar bij de afdeling Communicatie (Stadhuisstraat 2). Infokanaal verschijnt eens in het kwartaal en bericht over de ontwikkelingen in het Sta tionsgebied. In het winternummer onder an dere een interview met de pro jectmanager van de Rijksge bouwendienst, de werkzaamhe den van Railinfrabeheer en de geschiedenis van het Stations gebied. Vorige week stonden op deze pagi na de vergaderdata 2002 van de welstands -en monumentencom missie gepubliceerd. Een van die data was verkeerd; de commissie vergadert namelijk op 7 en 21 maart in plaats van 7 en 28 maart. Het volledige vergaderoverzicht vindt u op www.middelburg.nl/di- gitalc loketten/ bouwen en wonen. De volgende raadscommissieverga deringen vinden deze week plaats in de Raadzaal van het Stadhuis van Middelburg: Woensdag 16 januari: Commissie Welzijn, Personeel, Onderwijs en Milieu (WPOM). Secretaris mevrouw J.P de Nooijer, telefoon 675531 Donderdag 17 januari: Commis sie Cultuur, Ouderenbeleid, Re creatie en Toerisme (CORT). Secretaris mevrouw J.P. de Nooijer, telefoon 675531 Maandag 21 januari: Commissie Economische Zaken, Sociale Za ken en Infrastructuur (ESI). Secretaris de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304 Dinsdag 22 januari: Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening, Sport, Archief en Fi nanciën (VRSF). Secretaris Vcrmast-Meerveld. telefoon 675289 De vergaderingen van deze com missies beginnen allemaal om 19.30 uur. Iedereen kan de bijeen komsten vanaf de publieke tribune bijwonen. Mensen die slecht ter been zijn, kunnen van tevoren contact opne men met de boden van het stadhuis, telefoon 675403. De vergaderagenda en de daarbij be horende stukken liggen vanaf vier dagen voor de vergadering ter inzage bij de secretaris van de desbetreffen de commissie en bij de afdeling Communicatie, Stadhuisstraat 2. "Tafeltje Dekje" is een aerrafeit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 21 januari lot en met zondag 27 januari 2002. Maandag Varkensvlees in satésaus met boontjes en gele rijst Dinsdag Erwtensoep Woensdag Boerenkool met worst Donderdag Gegrilde kippenpoot met gemengde groente en aardappelpuree Vrijdag Alaska visfilet in kruidensaus, erwten, worteltjes en aardappeltjes Zaterdag Bami goreng en kipsaté Zondag Wat de pot schaft Met ingang van 16 januari is de heer J.M. Schouwenaar de nieuwe bur gemeester van Middelburg. Op vrijdag 18 januari heeft u tijdens een openbare recep tie in de Bur gerzaal van het Middelburgse Stadhuis (in gang via bordes aan de Markt) gelegenheid kennis te maken met de heer Schouwenaar en zijn partner mevrouw Hage- man. De recep tie vangt aan om 16.00 uur en duurt tot 18.00 uur. U wordt van harte uitgenodigd bij de receptie aan wezig te zijn De nieuwe bur gemeester en mevrouw Hagcman hopen bij deze gelegenheid vele inwoners van Middel burg te ontmoeten. Voorafgaand aan de receptie wordt de heer Schouwenaar door middel van een openbare raadsvergadering geïnstalleerd. Deze raadsvergadering begint om 15.00 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis. In deze rubriek vindt u alles wat voor u van belang is om te weten over de producten en diensten van de Afdeling Burgerzaken. De nieuwe burgemeester: Koos Schouwenaar foto: gem. Maarsen Algemeen Bij de Afdeling Burgerzaken kunt u terecht voor allerlei zaken op het gebied van, onder andere, paspoor ten en identiteitsbewijzen, rijbewij zen, pas 65+, uittreksels uit de Ge meentelijke Basisadministratie per soonsgegevens (GBA), naturalisa tie, erkenning, naamgebruik, naamskeuze, naamswijziging, ge boorte, huwelijk en geregistreerd partnerschap, overlijden, uittreksels uit de registers van de Burgerlijke Stand en verhuizing. U moet altijd een geldig identiteitsbewijs meene men. U kunt pinnen en chippen. Een overzicht van de producten en diensten van de Afdeling Burgerza ken kunt u vinden op trefwoord op www.middclburg.nl Via de Digita le Diensten op deze site kunt u uit treksels uil de GBA en uittreksels uit de registers van de Burgerlijke Stand (geboorte, huwelijk en over lijden) opvragen. Ook kunt u via deze Digitale Dienst uw verhuizing binnen Middelburg doorgeven. Openingstijden en bereikbaarheid De balie van de Afdeling Burgerza ken aan de Stadhuisstraat 2 is geo pend: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.00 uur tot 13.00 uur; woensdag van 8.00 uur tot 15.00 uur; donderdagavond van 18.00 uur tot 20.00 uur; maandag-, dinsdag-, donderdag-, en vrijdagmiddag op afspraak De medewerkers zijn telefonisch Net voor de kerstvakantie is een deel van de Potten markt al opgebroken en opnieuw herbestraat vol gens het Masterplan Her inrichting Kernwinkelge bied. Het werk daaraan gaat nu verder, en daarna zijn ook de Langeviele, Achter de Houttuinen, Vlasmarkt en Kromme Weele aan de beurt. Het totale werk zal onge veer acht maanden duren; waarvan één maand be stemd is voor de bouwvak vakantie (half juli tot half augustus). Het werk is ge gund aan een combinatie van de aannemingsbedrij ven van der Straatcn uil Hansweert en J.D. Janse uit Middelburg. Het zijn dezelf de aannemersbedrijven die het Geeregebied hebben ingericht. Om u een globale indruk te geven wat de herinrichting inhoudt volgt hieronder een korte beschrijving. Langeviele Van gevel tot gevel wordt alle be staande verharding verwijderd en afgevoerd en van een nieuwe ver harding voorzien. In de Langeviele wordt de rijweg voorzien van Chi nese granieten tegels (20x 30 cm) zoals die in de Gravenstraat zijn ge bruikt en worden de naastgelegen stroken tol aan de gevels bestraal met nieuwe roodbruine klinkers. Verder wordt alle straatmeubilair wat zich nu op straatniveau bevindt door nieuw vervangen, zoals afval bakken, zitbanken en fietsbeugels. Dit straatmeubilair zal komen ter hoogte van de huisnummers 14 tol en met 50. De bestaande ieilinden zullen verdwijnen. De hangverlich- ting blijft gehandhaafd, alleen de armaturen zullen vervangen worden door rode conform de Gravenstraat. Ter hoogte van de huisnummers 81/80 komt een inzinkbare paal voor een fysieke afsluiting van de Langeviele. Achter de Houttuinen Het parkeren voor het autoverkeer in Achter de Houttuinen verdwijnt. Hiervoor in de plaats komt fietspar- keerruimle en wat meer groen met bomen. Voor wat betreft de verlich ting komen hier lantaarnpalen zoals in de Nieuwe Burg. Vlasmarkt en Kromme Weele In de Vlasmarkt en Kromme Weele zullen de bestaande greskeien weer opnieuw in de rijweg gebruikt wor den. De voetpaden worden iets bre der dan ze nu zijn en zullen tot aan de gevels conform de Langeviele bestraat worden met roodbruine klinkers. De eigen stoepen zullen in hun huidige vorm blijven beslaan. Het auto-parkeren wat nu nog mo- De Pottenmarkt. gelijk is verdwijnt. De huidige hangverlichting in deze straten blijft bestaan en zal iets worden uitge breid et nieuwe hangverlichting met rode armaturen. Verder komen er twee inzinkbare palen; één bij Kromme Weele nr. 20 en één in de Simpelhuisstraat bij huisnr. 32/34. Plein 1940 Op de kop van Plein 1940 (bij Potten markt) komt een fietsparkeerplaats waar zo'n 144 fietsen gestald kunnen worden. De glascontainers die daar nu nog slaan zullen op het moment dat de fietsparkeerplaats wordt inge richt verdwijnen. Een andere locatie hiervoor is niet voorzien. Bij de inrichting van deze fietspar keerplaats houdt dit tevens in dat een aantal auto-parkeerplaatsen moeten wijken. Bovendien zal de toegang tot het overblijvende par keerterrein naar de Zusterstraat ver legd worden. De taxistandplaats bij apotheek van Hummelen zal ook naar dit parkeerterrein verhuizen. Om de overlast te beperken en de bereikbaarheid zoveel als mogelijk te waarborgen zullen de straten in tien fasen aangepakt worden, waar bij pas aan de volgende fase begon nen mag worden als voor circa 50% de voorafgaande fase gereed is en de bereikbaarheid gewaarborgd is. Voor eventuele vragen kunt u zich richten tot de heer Pekaar van de dienst Stadsontwikkeling (tel. 0118- 675210) die het werk heeft voorbe reid of de heer Baarends (tel. 0118- 675212) die het werk builen namens de gemeente zal begeleiden. De eerste fase betreft de Potten markt. Hier is in december 2001 al een gedeelte van heringericht. De tweede fase betreft de Langevie le vanaf de Pottenmarkt tot de Bed de wijkstraat. De derde fase betreft de Langeviele vanaf de Beddewijkslraat lol de Lange Geere. foto: Frank Viergever De vierde fase betreft de Langevie le vanaf de Lange Geere tot Achter de Houttuinen. De vijfde fase betreft Achter de Houttuinen. De zesde fase betreft de Vlasmarkt vanaf de Markt tot de Simpelhuis straat. De zevende fase betreft de Vlas markt vanaf de Simpelhuisstraat tot de Beddewijkstraat. De achtste fase betreft de Kromme Weele. De negende fase betreft Plein 1940. Hier vindt geen herinrichting plaats. Het betreft hier alleen maar een wijziging van de toegang; het ma ken van een taxistandplaats en het maken van een flinke fietsparkeer plaats. De tiende fase betreft het resterende her in te richten deel van de Potten markt t.h.v. Plein 1940. In tijd gezien zijn voor de fasen de volgende periodes voorzien: eerste fase januari 2002 tweede fase februari 2002 derde fase maart 2002 vierde fase april 2002 vijfde fase mei/juni 2002 zesde fase april 2002 (inzetten van een tweede ploeg straat makers) zevende fase mei 2002 achtste fase juni/half juli 2002 negende fase juli/half juli 2002 bouwvakvakantie half juli - half aug. 2002 tiende fase half aug/ eind aug. 2002 bereikbaar op de doorkiesnummers: (0118) 675 454, 406, 516 en 445. Om antwoord te geven op de meest gestelde vragen op hel gebied van burgerzaken kunt u ook bellen met onze informatielijn telefoonnum mer (0118) 675 555. Deze is 24 uur per dag bereikbaar. Het nieuwe Paspoort...niet meer 'klaar terwijl u wacht' Sinds 1 oktober 2001 is er een nieuw, zeer fraudebestendig, Ne derlandse Paspoort. De procedure van aanvraag en afgifte is veran derd. Houdt u bij de aanvraag van een nieuw paspoort rekening met een week. Dan bent u op tijd. Bij te schrijven kinderen moeten altijd meekomen. Om buiten Nederland te reizen heeft iedere Nederlander (volwas senen en kinderen) een geldig reis document nodig. U kunt kiezen uit het Nederlandse Paspoort of de Ne derlandse Identiteitskaart. U kunt ze ook naast elkaar gebrui ken. Ze zijn beide een officieel identiteitsbewijs en een bewijs van nationaliteit. Beide documenten blijven altijd eigendom van de Slaat der Nederlanden. Paspoort Een Paspoort is vijf jaar geldig en geschikt als reisdocument voor alle landen van de wereld. Kinderen kunnen tot 16 jaar worden bijge schreven in het Paspoort van de ou- der(s)/voogd(en). Voor een bij schrijving van kinderen heeft u. ook al is er voor een eerdere bijschrij ving al toestemming gegeven, iede re keer schriftelijk toestemming no dig van de andere ouder/voogd. Voor de aanvraag van een eigen Paspoort is tot 18 jaar schriftelijke toestemming nodig van de ouder(s)/voogd(en). Aanvraag U moet een Paspoort altijd persoon lijk aanvragen. Bij te schrijven kin deren moeten bij de aanvraag aan wezig zijn. Bij het ophalen van de bijschrijving (de zogenaamde kind- sticker) hoeven kinderen niet mee te komen. Wat moet u meenemen? een ander geldig identiteitsbe wijs; alle aan u afgegeven reisdocu menten; eventuele benodigde schriftelijke toestemmingen van ouder(s)/voogd(en) en een (kopie van een) geldig identiteitsbewijs van diegene(n) die toestemming geeft/geven, in geval van bij schrijving; één geschikte pasfoto (recht van voren) van uzelf èn van alle bij te schrijven kinderen, (schoolfoto's moeten helaas vaak worden ge weigerd) geld. Een paspoort kost 33,37. Bijschrijving van een kind in een bestaand paspoort kost 15,88 en in een nieuw paspoort 6,81 per kind. De dienstregeling van Con- nexxion is voor een groot deel van de provincie Zeeland gewijzigd. Hieronder vindt u een overzicht van de belangrijkste wijzigingen die nu gelden op Walcheren. Wij adviseren u om voor meer infor matie de lijnfolder, de haltepane len of www.connexxion te raad plegen. Lijn 46: Koudekerke - Krabbendijke - De ritten 4 en 6, vertrek Goes, Calvijn College om 14.01 uur en 15.01 uur, rijden niet meer via Lewedorp. Lijn 47 blijft via Le- wedorp rijden. - Om 14.40 uur vertrekt er een ex- tra rit vanaf het Calvijn College in Krabbendijke. Lijn 47: Serooskerke - Krabbendijke - Op woensdagen vervalt rit 6, ver trek om 15.02 uur vanaf Goes, Calvijn College - Op woensdagen wordt tussen Middelburg en Domburg een ex tra rit gereden. De bus vertrekt om 15.37 uur vanaf het Station in Middelburg - Op vrijdag vertrekt er om 15.25 uur een extra rit vanaf Krabben dijke naar Goes. Lijn 51: Middelburg-'s Heerenhoek De ritten van Lijntaxi 551 verval len. Alternatief voor reizen tussen Middelburg, Lewedorp, Nieuwdorp en 's Heerenhoek is het CW-ver- voer. Tegen een speciaal tarief (duurder dan openbaar vervoer en goedkoper dan taxi) kunt u deze dienstverlening bespreken. U wordt van 7.00 uur t/m 24.00 uur van deur tot deur vervoerd. Voor meer infor matie kunt u de taxicentrale bellen op 0113-250188. Lijn 53: Koudekerke - Middelburg - Goes Lijn 53 rijdt niet meer lussen Mid delburg en Goes. Lijn 46 en 47 zijn goede alternatieven voor dit traject. Voor meer informatie over de dienstregeling kunt u bellen met connexxion: 0900-2666399 (euro 10 cpm) of kijk op www.con nexxion.nl De gevel is het gezicht van het huis. In het verleden waren veel monumenten voorzien van een kleurig versierde gevel. Op de ge vels en op de gevelstenen zijn hier van soms nog resten terug te vinden. Ook het voegwerk in de gevel werd vaak op een bijzon dere manier verwerkt. Deze kwetsbare, historische informatie is na verwijdering niet meer te herstellen of terug te brengen. Het schoonmaken van gevels van monumentale panden is nu een lan delijke trend die ook in Middelburg steeds vaker aanslaat. Hierbij wor den veel verschillende methoden toegepast, zoals hoge- en lagedruk straaltechnieken - al dan niet met chemische toevoegingen - slijpen en schuren. De dagelijkse praktijk laat zien dat er schade kan ontstaan tijdens de reinigingswerkzaamheden zelf en lang erna. Eufemistisch gespro ken is dat funest voor de histori sche informatie die de gevels be vatten. Want eens verwijderd, is voor altijd verloren. Zo kan het schilderwerk en voeg werk beschadigd raken, maar ook is het mogelijk dat de zachte delen van de gevel verloren gaan. Hou- trot, roest van de ijzeren ankers en vorstschade door achtergebleven schoonmaakwater kunnen ook op treden. Een bijkomend milieupro bleem ontstaat als de chemische reinigingsmiddelen via de gevel in de bodem verdwijnen. Om de mo numenten te beschermen heeft de overheid bepaald dal voor gevel reiniging van beschermde monu menten een monumentenvergun ning nodig is. Nadere informatie over dit onder werp kunt u krijgen bij de heer D.A. van de Vrie, sectie Bouwen en Wonen, tel. 675 227. Rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft in haar infoblad "Het rei nigen van gevels" info over dit on derwerp samengesteld, tel. 030 - 698 3456. De tunnel waar straks de nieuwe weg onderdoor loopt. foto: Afdeling Communicatie De komende weken wordt de nieuwe Kanaalweg in het Middelburgse Stationsgebied stukje voor stukje afgebouwd en opengesteld voor het verkeer. De oude weg wordt opgebroken en de grond bouwrijp ge maakt zodat in maart kan worden begonnen met de bouw van de nieu we kantoren voor het waterschap en de Gemeente, en eronder een enorme parkeergarage. De nieuwe Kanaalweg in Middel burg wordt vanaf week 3 gedeelte lijk in gebruik genomen. Bij de Sta tionsbrug rijden automobilisten en fietsers via de rijbanen van het bus station de nieuwe weg op. Totdat de brug voor de toegang van de par keergarage klaar is, gaat het verkeer nog over en klein stukje van de ou de Kanaalweg. Daarna rijdt het ver der over de reeds in gebruik geno men weg richting de Shcll-pomp en industrieterrein Arnestein. Vanaf nu is het niet meer mogelijk om kort te parkeren aan de west kant van de Stationsbrug. Dat is omdat aan die kant ook wordt ge werkt aan de voorbereiding en re alisatie van de kademuur. In week 3 tot en met weck 6 wordt het oude stuk van de Kanaalweg lussen het busstation en de kad emuur opgebroken en vervangen door een nieuwe puinlaag en nieuw asfalt. Vanaf weck 7 rijdt al het ver keer ook over dit deel van de nieu we Kanaalweg en niet meer over het busstation. In week 7 verhuist ook de taxi standplaats van de westkant van de Stationsbrug naar hel busstation aan de oostkant van de brug. Stationsbrug week dicht In weck 8 is de Stationsbrug geslo ten voor al het gemotoriseerd ver keer omdat dan de bestrating van de Kanaalweg pal voor de burg wordt aangebracht. Met een tijdelijke ver- keerslichteninstallatic wordt hel verkeer op de Kanaalweg geregeld. Deze klus is naar verwachting ein de week 8 klaar. Er zal enige ver- keershinder ontstaan als dit nieuwe deel van de weg wordt aangesloten op het toekomstige stationsplein. In week 9 is de Stationsbrug weer geopend voor alle verkeer en gaat de aannemer verder met hel aanleg gen van de bestrating van het plein voor het Stationsgebouw. In week 4 wordt halverwege de nieuwe Kanaalweg de brug voor de toegang van de parkeergarage ge plaatst. Enorme betonnen liggers van dertig meter lang en een meter tot anderhalve meter breed worden daarvoor per vrachtauto aange voerd. Bij het inhijsen van de liggers in de bouwput kan enige verkeershinder ontstaan. Daarna wordt de brug af gebouwd en geasfalteerd. Zo snel dal het kan wordt de brug in ge bruik genomen. Dat u direct invloed kunt uitoefenen op overheid en politiek door bij verkiezingen uw stem uit te brengen, wist u al. Sinds 1 januari 2002 heeft u een nieuwe mogelijkheid om op eigen initiatief uw stem te laten gelden en dat is het raadgevend referendum. Met dit referendum heeft u, als kies gerechtigde, de mogelijkheid om di rect invloed uit te oefenen op de re gelgeving van de gemeente. Voor een referendum over een gemeente lijke verordening kan iedere Mid delburger die mag stemmen voor de gemeenteraad een verzoek indienen. Welke besluiten vallen onder de tijdelijke referendumwet? De referendumwet heeft alleen be trekking op besluiten van de ge meenteraad. Besluiten van de bur gemeester of het college van burge meester en wethouders vallen er dus niet onder. Over onderstaande punten mag vol gens de wet geen referendum wor den gehouden: Besluiten die uitsluitend een uit voering betreffen van wetten of verdragen; Besluiten waarbij geen ruimte bestaat voor het maken van keu zen van beleidsinhoudelijke aard; Bestemmingsplannen; Besluit tot intrekking van een be sluit naar aanleiding van een daarover gehouden referendum. Bovendien heeft de Middelburgse gemeenteraad besloten dat de vol gende zaken niet referendabel zijn 1. de rechtspositie van ambtsdragers of gewezen ambtsdragers als zo danig dan wel nagelaten belrek- referendumwet De folder over de nieuwe referendumwet kingen of hun rechthebbenden: 2. de gemeentelijke belastingen; 3. de oprichting van privaatgerech- telijke rechtspersonen, bijvoor beeld een stichting 4. besluit van gemeenschappelijke regeling. Bij de afdeling Communicatie aan de Stadhuisstraat 2 is een gratis fol der af te halen met informatie over de referendumwet. Op www.rcfe- rendumwct.nl vindt u meer achter grondinformatie. In verband met nieuwbouw van woningen aan de Zacharias Jansen- straat in Nieuw-Middelburg moet de ondergrondse glasbak worden verplaatst. Tijdelijk zijn er bovengrondse glasbakken geplaatst op het pleintje aan de Zacharias Jansenstraat tegenover nr.31. Op termijn gaan de glasbakken weer ondergronds.

de Faam | 2002 | | pagina 3