Bijvoeren oorzaak van ganzenoverlast Nieuwe Kanaalweg Middelburg krijgt vorm Ter Valcke realiseert kleinschalige woonvormen Lekker in je eentje bubbelen Wooakeuze met: KORT KORT KORT Ter Weel is Ter Mantelinge Watertoets in de Vijfde Nota 450 Miljoen voor uitvoering van Nota Nieuwe punten in de Vijfde Nota Nieuw meldpunt voor bouw fraude Stimulans voor energiezuinig bouwen en wonen Maak controleronde in de wintermaanden HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Al jaren, zo niet eeuwen, zijn ze het gezicht van Goes: de ganzen in de vesten van de stad. De laatste maanden echter neemt het aantal klach ten over de ganzen in de Oostvest toe. Voor Id- de Lijnse, die zelf jarenlang aan de Oostsingel heeft gewoond, waren de klachten aanleiding om in een brief aan alle omwonenden het ge drag van de ganzen te verklaren. „Want de be langrijkste oorzaak van de overlast is de mens zelf", legt Idde uit. In Ter Valcke worden begin volgend jaar drie nieuwe kleinschalige woonvormen gerealiseerd voor dementerende bewoners. Huiselijkheid, zelfstandigheid en privacy zijn de belangrijkste kenmerken van deze woonvormen. Nog nooit was whirien alleen zo ontspannen. Ergonomisch zinvolle toepassingen van vorm en functie zorgen voor veel bewegingsvrijheid en effectieve spierontspanning van top tot teen. Missouri biedt met haar geïntegreerde over- loopring perfect whirlplezier voor één persoon. http://zeeland.woonkeuze.nl De komende weken wordt de nieuwe Kanaal weg in het Middelburgse stationsgebied stukje voor stukje afgebouwd en opengesteld voor het verkeer. De oude weg wordt opgebroken en de grond bouwrijp gemaakt zodat in maart kan worden begonnen met de bouw van de nieuwe kantoren voor het waterschap en de gemeente en de enorme parkeergarage daaronder. Stationsbrug dicht Woensdag 16 januari 2002 Jaargang 6 nummer 2 (Advertentie) door George van den Berg Al op jonge leeftijd was Idde Lijnse geboeid door de grote, witte ganzen die hij vanuit het raam van zijn huis kon observe ren. Vanuit zijn grote interesse voor dieren in het algemeen en vogels in het bijzonder kwam hij veel te weten over het ge drag van de ganzen; kennis die hij nu door wil geven om de overlast van de vogels te be perken. Momenteel studeert Idde aan de Universiteit van Wagenin- gen waar hij zich vooral bezig houdt met het gedrag van die ren in hun natuurlijke omge ving. „Vanzelfsprekend is het leuk om de ganzen te voeren", vertelt Idde Lijnse. „Maar zo maken we met zijn allen het probleem alleen maar groter. Want de ganzen hebben al dat brood helemaal niet nodig. Het zijn van nature grazers, wat be tekent dat hun dagelijkse kost uit gras bestaat. Op de wallen van de veste is er voor hen gras in overvloed. Het idee dat de dieren in de winter bijge voerd zouden moeten worden, is dan ook een misverstand. Het is niet zielig dat ze 's win ters in de kou leven en dat ze minder voedsel tot hun be schikking hebben. Bovendien is al dat brood slecht voor ze; het gehalte aan vetten en koolhy draten is voor de vogels veel te hoog. Je kunt het ook zien aan de ganzen: een groot aantal van hen heeft een uitstulping tussen de poten. Dat is puur vet dat daar niet thuishoort." Het bijvoederen van de ganzen heeft ook veel gevolgen voor hun gedrag. Idde Lijnse: „Gan zen hebben een zeer goed ont wikkeld gezichtsvermogen. Wanneer iemand hen regelma tig voert, herkennen ze die per soon al vrij snel en rennen er dan op af, ook al heeft hij geen eten bij zich. Als dat op straat gebeurt, kan dat tot vervelende situaties leiden. Het is daarom beter om de vogels niet meer aan de straatkant te voeren, maar aan de andere kant van het water, op de veste zelf. Maar nog beter is het om hele maal niet meer te voeren. Om dat de ganzen echter regelma tig op vaste tijden aan de straatkant gevoerd worden, ra ken ze er aan gewend en ver schijnen de vogels op de Oost singel al lang voordat het voe ren begint. Wanneer ze zich dan in korte tijd hebben volge- De groep ganzen in de Oostvest in Goes was nog niet eerder zo groot. schrokt, gaan de dieren zich lo pen vervelen. Hun honger is namelijk in een te korte tijd ge stild, waardoor ze een tijdje doelloos over straat gaan lopen en daarbij het verkeer kunnen hinderen. Normaal gesproken lopen ze vaak lang te grazen en hebben op straat dus weinig te zoeken. We hebben er dan ook zelf voor gezorgd dat de gan zen zich 'lastig' zijn gaan gedra gen." Nog een reden voor de overlast van de laatste maan den is de omvang van de groep. Die is dit jaar namelijk uitgebreid tot 23 dieren. „En zo'n grote groep is er bij mijn weten nog nooit geweest", zegt Idde Lijnse. „Het afgelopen jaar hebben de ganzen acht jongen grootgebracht, wat al erg veel is. Maar er zijn er ook nog eens vier bijgezet door iemand. Dus er zijn er in één jaar twaalf bij gekomen. Zelf vind ik dat dit aantal moet kunnen, maar om de overlast zoveel mogelijk te beperken, zullen we moeten stoppen met het voeren van de dieren. Verder is het denk ik no dig dat dit voorjaar de meeste eieren uit de nesten worden verwijderd om uitbreiding van de groep te voorkomen." Volgens Idde Lijnse zijn er ook regelmatig klachten over het kabaal dat de ganzen soms ma ken. „Vooral 's nachts is dit na tuurlijk hinderlijk", vindt Idde. „Maar dat heeft alles te maken met de omvang van de groep. De luidruchtigheid van een groep ganzen neemt exponen tieel toe met de omvang ervan. Dat betekent dat wanneer een groep ganzen in omvang groeit, het 'kabaal' dat de die ren maken veel sterker toe neemt. De dieren zijn dan na- Foto Tannie de jonge melijk sneller onrustig. Het is dan ook belangrijk dat we er voor zorgen dat de dieren niet verleid worden om op straat te lopen, maar op de helling van de veste te blijven, waar hun natuurlijke voedsel groeit. Mijn dringende boodschap is dan ook om niet meer te voe deren en de mensen die dat toch willen doen, op het hart te drukken om dat niet aan de straatkant te doen maar op de veste zelf. De overlast wordt dan vanzelf een heel stuk min der", verzekert Idde Lijnse. De Stationsbrug is in week 8 gesloten. De nieuwe Kanaalweg wordt vanaf week 3 gedeeltelijk in gebruik genomen. Bij de Sta tionsbrug rijden automobilis ten en fietsers via de rijbanen van het busstation de nieuwe weg op. Totdat de brug voor de toe gang van de parkeergarage klaar is, gaat het verkeer nog over een klein stukje van de oude Kanaalweg. Daarna rijdt het verder over de reeds in ge bruik genomen weg richting Arnestein. Tussen week 3 en week 6 wordt het oude stuk van de Kanaalweg tussen het busstation en de kademuur op gebroken en vervangen door een nieuwe puinlaag en nieuw asfalt. Vanaf week 7 rijdt al het verkeer ook over dit deel van de nieuwe Kanaalweg en niet Drie jaar geleden is het eerste project kleinschalig wonen in Ter Valcke van start gegaan. Deze woonvorm, bestemd voor zes dementerende bewo ners, was al snel een groot succes voor de betrokkenen. Alle activiteiten van het dage lijkse leven zoals wassen, ko ken, strijken, boodschappen doen en schoonmaken ge beurt door de medewerkers die binnen de woonvorm werkzaam zijn. Daar waar mogelijk worden de bewonèrs betrokken bij deze activiteiten die voor hen vaak nog heel herkenbaar zijn. Deze nieuwe manier van werken is het schoolvoorbeeld voor de overige afdelingen in Ter Valc ke Èn diverse andere instellin gen in de regio. In de nieuwbouwplannen van Ter Valcke wordt er vanuit ge gaan dat alle dementerende bewoners in de toekomst in een kleinschalige woonvorm wonen. Ter Valcke heeft in de afgelo pen periode drie verpleegunits gerealiseerd in samenwerking met de zorgcentra Poelwijck, Cederhof en Rehoboth. De laatstgenoemde is per 2 janu ari van start gegaan. In totaal wonen er nu nog 157 bewo ners in Ter Valcke. Hierdoor is er in Ter Valcke ruimte ont staan om binnenkort drie nieu we kleinschalige woonvormen voor maximaal zes bewoners op te starten. Dit betekent concreet dat acht tien dementerende bewoners die nu nog in groepen van maximaal 14 bewoners wo nen, in aanmerking komen voor een kleinschalige woon vorm. Deze bewoners krijgen hier door meer privacy, een eigen slaapkamer en ze worden vol op betrokken bij de alledaagse activiteiten. Familieleden van bewoners die in aanmerking willen komen, zijn persoonlijk op de hoogte gesteld van de veranderingen en afgesproken is dat de dementerende bewo ners die het langst in Ter Valc ke verblijven het eerst voor één van de kleinschalige woonvormen in aanmerking komen. Evenals de grotere modellen is Missouri volgens de nieuwste ergonomische onderzoekresul taten ontwikkeld. De vorm is bijzonder diep en biedt met haar royale afmetin gen (2100 x 1200 x 750 mm) een comfortabele ligpositie en veel bewegingsvrijheid. Zes Hoesch Venturi-nozzles in het rug- en voetgedeelte zorgen voor een intensief massage effect. De rotatiejet voor een waaiervormige massagestraal in het ruggedeelte is bijzonder aangenaam. In de bodem be vinden zich bovendien tien Air- Injection-jets. De eenpersoons ergopool is leverbaar in drie verschillende vormen: ovaal, achthoekig en rechthoekig. Zoals andere Hoesch ergo- pools beschikt ook de Missouri meer over het busstation. In week 7 verhuist ook de taxi standplaats van de westkant van de Stationsbrug naar het busstation aan de oostkant van de brug. In week 8 wordt de Stations brug gesloten voor al het ge motoriseerd verkeer, omdat dan de bestrating van de Ka naalweg pal voor de brug wordt aangebracht. Met een tijdelijke verkeerslich teninstallatie wordt het verkeer op de Kanaalweg geregeld. Deze klus is, naar verwachting, aan het einde van die week ge klaard en kan in week 9 weer al het verkeer gebruik maken van de Stationsbrug. over de bekende hoge hygië- nestandaard. Missouri kan in de priv, sector en dankzij een optionele muntautomaat ook in de openbare sector worden geplaatst. Alle techniek is praktisch stek- kerklaar compleet voorgemon- teerd en de bediening ge schiedt via een paneel op de badrand. Whirlgenot voor een persoon, heerlijk ontspannen. Foto: Floesch Design In de Woningkrant van 2 januari staat een artikel over het berei ken van het hoogste punt van de nieuwbouw van de SVRZ in Domburg. Abusievelijk wordt vermeld dat deze nieuwbouw ter vervanging is van zorgcentrum Ter Weel. Dit moet zijn „ter ver vanging van Ter Mantelinge". In de Vijfde Nota is bepaald dat alle ruimtelijke plannen worden onderworpen aan een 'watertoets'. Er is méér ruimte nodig voor bescherming tegen overstromingen en wateroverlast. Bij de bepaling van de rode contouren (om het buitengebied te vrijwaren van bebouwing en om voor langere tijd de grenzen van verstedelijking vast te leggen zijn de rode contouren geïnt roduceerd) zal daarom rekening gehouden worden met de ruimte die nodig is voor water. Toename van de bebouwing in gebieden die op termijn nodig kunnen zijn voor de veiligheid tegen overstromingen is niet toegestaan. De aanwijzing van die gebieden zal overigens in een aparte PKB Rivierengebied ge beuren. De zeeweringen bij Den Helder-Callantsoog, Hoek van Holland-Kijkduin en Cadzand-Breskens worden met voorrang versterkt. Er zal een studie worden gedaan naar de haalbaar heid van een randmeer langs de Noordoostpolder. Zeer binnenkort zal een uitvoeringsprogramma van de Vijfde Nota worden uitgebracht. Deze uitvoering vergt zowel publieke als private investeringen. Het uitvoeringsprogramma koppelt de gebiedsgerichte aanpak van de Vijfde Nota aan een gecoörd ineerde inzet van rijksinvesteringen. Hiervoor is op de VROM- begroting reeds een bedrag van 1 miljard gulden (ruim 450 miljoen) gereserveerd voor de periode tot 2010. Er zijn een kleine duizend inspraakreacties binnengekomen op het eind december 2000 gepresenteerde ontwerp van de Vijfde Nota (deel 1). Een samenvatting van deze reacties is gebundeld in deel 2. Mede op basis van deze reacties is de Vijfde Nota her zien en vastgelegd in een kabinetsstandpunt (deel 3). De nota is in nauw overleg met de provincies en grote gemeenten tot stand gekomen. Deze is nu voor behandeling aan de Tweede Kamer gezonden. Een besluit over de Zuiderzeelijn en het uit- voeringsprogramma Vijfde Nota worden later aan de Tweede Kamer gezonden. In de Vijfde Nota zijn ook nog enkele nieuwe punten te vinden. Zo is de doestelling van de productie van windenergie in 2020 vastgesteld op 7500 MW, waarvan minstens 1500 MW op land in 2010, en tenminste 6000 MW in 2020 in het Nederlandse deel van Noordzee, daar zijn voorkeursgebieden voor aangegeven. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft een meld punt opgericht voor onregelmatigheden in de bouwwereld. De NMa heeft een belangrijke taak bij de aanpak van bouwfraude. Op dit moment worden de documenten van ing. Bos hiervoor geanalyseerd. De dienst bekijkt ook de concurrentie in de bouwmarkt. Het telefoonnummer van de bouwfraude meldlijn is: 0800 0231885. Omdat de bouwsector door de negatieve publiciteit van de laat ste tijd steeds vaker in een adem wordt genoemd met 'bouw fraude', willen zij het imago van de sector oppoetsen. De bran che komt op korte termijn met voorstellen om 'interne procedu res en regels' aan te scherpen. De bouwsector wil daardoor de kans op mogelijk frauderen verder beperken. Het kabinet gaat meer doen om energiezuinig bouwen en wo nen te stimuleren. Dat staat in een brief die staatssecretaris Remkes van VROM heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. De staatssecretaris wil daarmee voldoen aan de afspraken die in 1997 in Kyoto zijn gemaakt over de terugdringing van broeikas gassen. Er is de laatste jaren al van alles in gang gezet om de afspraken uit Kyoto na te komen. Er zijn nu bijvoorbeeld wettelijke eisen, zoals de minimumeisen aan de energiezuinigheid van gebou wen en subsidieregelingen. Een voorbeeld daarvan is de Energ iepremieregeling. Ook het EnergiePrestatieAdvies-advies (EPA)is ontstaan, een advies over energiebesparende maatre gelen in huis. Om de afspraken van Kyoto na te kunnen komen, zijn extra maatregelen nodig. Remkes stelt onder andere voor om bij nieuwbouwprojecten projectontwikkelaars te helpen om hele woonwijken van extra energiebesparende maatregelen te voor zien. Ook wil hij meer geld uittrekken voor energiebesparende maatregelen voor bestaande woningen en wil hij de subsidie mogelijkheden beter promoten, zoals nu ook gebeurt met de Nationale Isolatieweken. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid raadt huiseigenaren aan om ieder jaar een inspectieronde in en om het huis te maken. De NVOB-Controlelijst is hierbi een hulpmiddel. Deze wordt gepubliceerd in het gratis Ver Bouwblad, aan te vragen via tel. 035-5427911. De checklist leidt langs alle te inspecteren punten, zoals muren houten vloeren, kozijnen en dakgoten. Men kan het best na he: vallen van de bladeren beginnen met een controleronde. Dan it de kans namelijk groot dat de dakgoot verstopt zit met blade ren, waardoor lekkage kan optreden. Ook adviseert de NVOB om een vast budget te reserveren vooi onderhoud; jaarlijks één tot twee procent van de waarde van d( woning. Dat lijkt veel, maar schade achteraf verhelpen is vee duurder, betoogt het Verbond. Een kozijn kan er van buiten goed uitzien terwijl het van binner wegrot. In huis kunnen tegels losraken en leidingen gaan roes ten. Afwachten tot het helemaal fout gaat, brengt vaak hog< kosten met zich mee. 'Voorkomen is beter dan genezen', is d< boodschap van het NOVB.

de Faam | 2002 | | pagina 21