Van godin Nehalennia tot en met Riek Bakker I Campinggast wil ook de omgeving beleving Zingen bij de kapper Verborgen drijfveren in families? Rouwverwerking bij Palazolli Sinds W.S. Unger in 1966 zijn Geschiedenis van Middelburg publiceerde is er over dat onderwerp niets meer verschenen. Met de uit gave van: Geestelijken, regenten en kooplie den. Meer dan 1000 jaar Geschiedenis van Mid delburg van Peter Sijnke en Tobias van Gent wordt in die leemte voorzien. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Tweede druk Kusjes Ruimte en privacy Nagloeien uilf11"1 5 Zeeland Camping 'Ons Buiten BV' uit Oostka- pelle is winnaar geworden van de Prijs Cre atief Ondernemerschap 2002. Deze prestigieuze titel werd vorige week donderdag voor de 20e keer toegekend tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de Kamer van Koophandel in de Stadsschouwburg te Middelburg. door Mieke Roelse Ruïne van de Vismarktkerk. Aquarel van J. Hollestelle naar J.F. Schütz (1861). Woensdag 9 januari 2002 Natuurlijk zijn er in die vijfen dertig tussenliggende jaren tal van publicaties over Middel burg geweest. Maar dan be trof het altijd deelgebieden zo als monumenten, nijverheid en handel of archeologische vondsten. Mede om die reden vindt Dick Anbeek van Uitge verij Den Boer/de Ruiter de tekst op de achterflap waar men spreekt over 'het comple te verhaal' niet aanmatigend. „Met het complete verhaal be doelen we eigenlijk dat wat Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peu- tergym tot 2,5 jaar, 9.30 u., peutergym tot 4 jaar, 10.30 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Poppen maken - handwerken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Ou de Stad Vlissingen, kinder club, 4 t/m 8 jaar, 13.30 u., jon- gerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Rehobothstraat 9 Oost- Souburg, lezing door W.J. Ou- weneel, 'Bergrede van Jezus Christus', 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, salsa party, 20.30 u. Buurthuis Aldegonde Vlissin gen, darten, 14 u. Sporthal Baskensburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., country line-dance voor beginners, 11 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, dames- gym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Stads schouwburg Middelburg, le zing door Hans van der Meu- len over de beklimming van de Mount Everest, 20 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, schrijven voor Amnesty, 18.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Pop pen maken (professioneel), 13.30 u. Cursus Fotografie, 14 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peuter morgen, 10 u. Buurthuis Al degonde Vlissingen, bingo en loterij, 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. we nu weten erin verwerkt is", zegt hij. „Het wachten is uiter aard op het grote standaard werk over Middelburg. Daar is inmiddels opdracht voor ge geven en dat zal naar ver wachting over tien jaar klaar zijn. Maar intussen bleek er een grote behoefte te zijn aan een boek over de Middelburg se geschiedenis. Niet alleen door geïnteresseerde Middel burgers zelf maar ook door de gasten van Middelburg; toeris ten en andere bezoekers. Daarom hebben we als uitge verij de opdracht aan de histo rici Sijnke en Van Gent gege ven om een boek te schrijven dat recht doet aan het Middel burg van toen en nu. En dat is wat ons betreft goed gelukt." Het boek is verdeeld in vier hoofdstukken waarin telkens een bepaalde periode bespro ken wordt. Peter Sijnke nam de twee eerste hoofdstukken voor zijn rekening. Van Grie ken tot Spanjaarden bestrijkt de periode tot 1575. In dat jaar Vader en zoon Krijn Jan en Gabriël Coppoolse ontvingen de prijs, een oorkonde met daarbij een beeldje gemaakt door de kunstenares Judith Braun, uit handen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel de heer L.A. van Gelder. De Kamer van Koophandel blijkt met name onder de in druk van de creativiteit en de vernieuwingsdrang van cam ping 'Ons Buiten'. Al ruim der tig jaar wordt er op 'Ons Bui- Goose City Singers" Wat houden die bijeenkom sten in en voor wie zijn ze De avonden gaan over een nieuwe therapievorm die sinds een paar jaar ook in Ne derland steeds meer van zich doet horen. Interakt uit Tiel, een praktijk voor begeleiding van volwassenen en kinderen, heeft het initiatief genomen om ook in Zeeland informatie avonden en workshops te or ganiseren over familieopstel lingen volgens de werkwijze van Bert Hellinger. Wim Was- sink en Margriet Wentink van Interakt zijn enthousiast ge raakt over de manier waarop de Duitse psychotherapeut en voormalig priester Bert Hellin ger met cliënten aan hun pro blemen werkt door hen hun werd met de opkomst van het protestantisme definitief afge rekend met de middeleeuwen en het tot dan toe algemeen geldende katholicisme. In hoofdstuk twee komen De Gouden en Zilveren Eeuw aan bod. Deze periode loopt van 1575 tot 1795. Ook dat jaar geldt als een scheidslijn om dat in dat jaar de Franse Tijd een aanvang nam. Met name voor Middelburg als handels haven had dat vérstrekkende gevolgen. Van de hand van Tobias van Gent zijn de laatste twee hoofdstukken. Vergane Glorie over de periode van 1795 tot 1940 en Uit het isole ment dat de periode 1940 tot 2000 belicht. Wie zomaar het boek doorbladert ziet aan de kop van de bladzijden een tijdsbalkje waarin aangegeven is in welke periode in het boek men zich bevindt. Dat is han dig. Minder handig is het ont breken van een register, afge zien van een literatuurlijst en een beeldverantwoording. Ook slordigheden als foutieve naamsvermeldingen (Aldo van Eyk in plaats van Aldo van Eyck) of initialen (G.W. de Stoppelaar heet twee bladzij den verder G.N. de Stoppe laar) storen nogal. „Het ont breken van een index of regis ter komt gewoon omdat we geen enkele wetenschappelij ke pretentie hebben met dit boek", pareert Anbeek de kri tiek. „En verkeerd geschréven namen en dergelijke gaan we uiteraard corrigeren in een ten' veel aandacht besteed aan gastheerschap, service en kwaliteit. „Zo was 'Ons Bui ten' in 1972 de eerste camping in Zeeland met een openlucht zwembad", herinnert voorzit ter Van Gelder. De wensen van de bezoeker heeft Coppoolse steeds met belangstelling ge volgd en in de loop der jaren vertaald in een reeks van ver beteringen en vernieuwingen. In de beginfase van de cam ping lag de aandacht vooral bij de sanitaire voorzieningen, familie te laten opstellen. „Het bijzondere van het opstellen van een familie is dat hij werkt met plaatsvervangers voor de leden van de familie. De cliënt stelt de familieleden op intuï tieve wijze meestal zelf in de ruimte op." Ook laat Bert Hel linger hierbij de cliënt vaak ie mand voor zichzelf kiezen. Op vallend is dat gebleken is dat deze plaatsvervangers gevoe lens kunnen ervaren die af komstig zijn van de oorspron kelijke leden van de familie die zij vertegenwoordigen. De cliënten kunnen zo van nabij ervaren welke, meestal ver borgen, krachten uit hun ei gen familiesysteem in hun le- .ven bepalend zijn. Margriet Wentink en Wim Wassink ver volgende druk, want de eerste is al bijna uitverkocht." De vormgeving oogt opval lend met leuke vondsten, zo als de al genoemde tijdsbalk en donkerrode pagina's waar personen en zaken meer pro fiel krijgen. In de uitklapbare voorflap zit een overzicht van Middelburgse 'wapenfeiten' en binnenin de achterflap is een plattegrond opgenomen van Middelburg in 2030. Die die moesten modern en hy- ghiënisch zijn, later werd de bezoeker veeleisender en moest er ook ontspanning op de camping komen. Tegenwoordig verlangt de be zoeker ook nog eens privacy en daarmee grotere stand plaatsen. Vandaar dat slechts een beperkt gedeelte van de recente uitbreiding met 4 hec tare is gebruikt voor het reali seren van extra plaatsen. De meeste 'nieuwe' ruimte is ge bruikt om de bestaande plaat sen groter te maken. Daar komt nog eens bij dat de cam- pinggast ook de omgeving op timaal wil verkennen en bele ven. Krijn Jan en Gabriël Cop poolse spelen hierop in door het aanbieden van diverse na- nog steeds 'a Capella', zonder instrumentale begeleiding. De bij barbershop gezongen composities liggen allemaal goed in het gehoor en zijn harmonieus. Meestal zijn ze vierstemmig. De lead-zanger zingt de melodie terwijl de drie andere stemmen op iede re noot harmonisch een ande re stem laten klinken. De teno ren zingen de hoge boven stem, de bassen en baritons zingen de lagere stemmen. Door deze manier van zingen ontstaan harmonisch conso- nante akkoorden die rijk van klank en vol boventonen zijn, wat het barbershopzingen zijn speciale, eigen klank geeft. Bij het barbershopzingen in zijn huidige vorm staat het plezier in het samen musiceren voor op. In wekelijkse repetitie avonden worden eigen en al gemene songs ingestudeerd, om daar tijdens optredens en conventies mee naar buiten te treden. De optredens zijn van één koor voor een luisterend gezelschap. De conventies be staan uit meerdere koren, die voor elkaar of gezamenlijk zin tellen dat veel mensen soms graag van een bepaald gedrag af willen komen en daar soms jaren therapie voor over heb ben. Uit de werkwijze met fa milieopstellingen blijkt dat het soms net lijkt alsof iets hen te genhoudt dat sterker en groter is dan hun eigen mogelijkhe den om te veranderen. „Al leen al zien dat er soms ster kere krachten zijn dan de indi viduele wil of inzet, geeft al veel ontspanning. In de werk wijze van Bert Hellinger merk je dat hij in de opstelling zoekt naar wat de relaties tussen de familieleden kan ontspannen. Soms is het wonderlijk om te ontdekken dat die ontspan ning zo maar kan ontstaan." Volgens Wentink en Wassink kan dit principe van familieop stellingen ook heel erg goed worden toegepast in organisa ties. Ook tussen de verschil lende leden van een organisa- vormgeving is gedaan door Karelien van IJsseldijk, Cum Laude afgestudeerd aan de St. Joostacademie in Breda en volgens Anbeek één van de representanten van een groep jonge, grafische vormgevers waar nog veel van te verwach ten valt. Dat de witte letters op het donkerrode vlak soms lij ken te dansen, zal dan wel met de onbekendheid aan de nieuwe vormgeving liggen. Maar in het boek zijn wel tal van wetenswaardigheden te vinden die gebaseerd zijn op tuurgerichte activiteiten, zoals een fietstocht door de natuur en het landschap van Walche ren. Coppoolse loopt hiermee niet alleen in Zeeland maar ook landelijk voorop. Het mi lieu speelt ook op de camping zelf een belangrijke rol. Door tal van maatregelen probeert Coppoolse het verbruik van water, gas en electriciteit terug te brengen. Zo heeft de cam ping al sedert 1985 zonne panelen in gebruik die zorgen voor de verwarming van het zwembad en de douches. Op het bedrijf is eveneens een zo geheten grijs water-systeem in gebruik, waarmee regenwater en spoelwater van het zwem bad wordt opgevangen om te kunnen worden hergebruikt voor het spoelen van toiletten. Ook in de nabije toekomst zal Coppoolse van zich laten ho gen. Voor deze conventies wor den ook de 'algemene songs ingestudeerd, de liederen die ieder barbershopkoor op zijn repertoire heeft staan. Daar door kunnen tijdens zo'n con ventie, als afwisseling van de losse optredens, alle zangers ook samen zingen met elkaar. Deze vorm van zingen geeft een specifiek gevoel van ver bondenheid tussen alle bar- bershopkoren en heeft zelfs een eigen vakterm: afterglo- wing (nagloeien). Het geeft een willekeurige barbershop- singer ook de gelegenheid om overal ter wereld in een wille keurig barbershopkoor mee te kunnen zingen. Deze conventies worden, voor zowel vrouwen- als mannenko ren, net als in de bakermat Amerika, een- of tweejaarlijks gehouden. Tijdens deze con venties is er competitie voor ko ren en kwartetten. Barbershop- deskundigen uit Engeland en Amerika hebben zitting in de ju ry van deze conventies. Meestal tie kunnen spanningen ont staan die te maken hebben met het systeem zelf en min der met de individuele karak ters van mensen. Zo biedt In terakt ook speciale workshops aan voor het onderwijs en kin deren met ADHD. Wie met deze werkwijze wil kennismaken kan in Middelburg terecht op de gratis informatieavond in hotel Arneville op 15 januari 2002 om 20.00 uur en wie beroeps halve of voor persoonlijke doel einden zelf wil ervaren wat de ze werkwijze met familieopstel lingen kan betekenen, kan te recht op 31 januari en 1 febru ari in hotel van der Valk in Goes. Voor nadere informatie en aan melding kunt u terecht bij: In terakt, Mantet 8, 4007 XL in Tiel, tel. 0344 634324 fax. 0344 635730, e-mail: info@interak- tiel.nl of via de website: www.interaktiel.nl recente bronnen. Zelfs Spa(h)r van der Hoek heeft een vermel ding. En om met Riek Bakker te eindigen. Over haar staat in een overzicht: 1998 Riek Bakker wil Middelburg flink wakker kussen. Dat slaat uiteraard op haar Kwaliteitsatlas voor Mid delburg. Voorlopig echter wordt in Middelburg het ge beeldhouwde meisje aan de Vismarkt méér gekust dan Mid delburg door Riek Bakker. De Geschiedenis van Middelburg ligt voor zeventien euro en ne gentig cent in de boekhandel. ren. Op dit moment werkt hij namelijk samen met een colle ga-ondernemer het plan uit om maar liefst 15 hectare op een natuurlijke wijze met groen in te vullen en dit ge bied openbaar toegankelijk te stellen. De Prijs voor Creatief Onder nemerschap wordt jaarlijks uitgereikt. Het bestuur van de Kamer van Koophandel laat zich bij de nominaties advise ren door een onafhankelijke commissie bestaande uit een achttal personen met zeer uit eenlopende achtergronden en netwerken in het Zeeuwse be drijfsleven. Deze commissie toetst de voorgedragen kandi daat-prijswinnaars aan de ge hanteerde criteria en brengt vervolgens een bedrijfsbezoek aan een aantal ondernemers. zijn deze bijeenkomsten ook ontmoetingsplaatsen voor alle barbershoppers uit Nederland. Ook zijn er tijdens zo'n festijn vaak gastkoren uit de ons om ringende landen te beluisteren. In Zeeland zijn er op dit mo ment drie barbershopkoren actief. In 1983 werd in Vlissin gen het vrouwenkoor 'Sea Sound Singers' opgericht en dit koor zingt al jaren aan de top tijdens Nederlandse bar- bershopconventies. Op Beve land zijn er twee koren actief. Het vrouwenkoor Goose City Singers, met meer dan dertig leden, werd opgericht in 1984. Dit koor behoort tot de subtop in de vrouwencompetities. Het mannenkoor The Gaggling Ganders Gang, met meer dan twintig leden, presteert in de mannencompetitie juist boven de middelmaat. Het is in de barbershopwereld gebruikelijk dat de gezelschappen Engelse namen dragen. De naam van het laatste koor staat voor 'De Gakkende Ganzen Groep'. Meer info over Barbershop Singing bij J. van Eek, tel. 0113-302475. Pleegzorg op tournee - In de eerste drie maanden van 2002 maakt de reizende ten toonstelling over pleegzorg 'Sa men wonen in een pleeggezin. Samen bouwen aan de toe komst.' een tournee langs ver schillende bibliotheken in Zee land. Van 8 januari tot en met za terdag 26 januari staat de ten toonstelling in de Zeeuwse Bieb aan de Kousteensedijk in Mid delburg. Via deze interactieve tentoonstelling maken kinderen en volwassenen kennis met zes kinderen die in een pleeggezin wonen. Aan de hand van teke ningen, foto's dia's, schuifjes, klepjes en een vragenspel ont dekken de bezoekers hoe het is om niet thuis te wonen naar in een pleeggezin of hoe het is om een pleegzusje of pleegbroertje te krijgen. Kerkdienst voor Roemenië - Stichting Roemenië Hulp Mid den-Zeeland houdt in samen werking met de S.O.W. kerk in Oost-Souburg een speciale kerk dienst op 13 januari om 9.30 uur. De dienst vindt plaats in het kerkgebouw 'Open Haven' op het Oranjeplein. Het thema is 'Mensen van Gods welbeha gen'. Voorganger is Ds. Leo Woltering. Aan de dienst wordt ook medewerking verleend door Gospelgroep 'Foundation'. De collecte is bestemd voor het project 'Straatkinderen in Boeka rest'. Assertiviteitstraining - In Nieuw Middelburg start vrijdag 18 januari een cursus assertivi teitstraining met een vleugje tai- chi-do. De cursus begint om 9 uur en bestaat uit 10 bijeenkomsten. Aan de orde ko men: uitstraling, nee zeggen en grenzen stellen. Elke les wordt gestart met een warming-up en wordt afgesloten met ontspan ningsoefeningen. De cursus kost 46 euro, gespreide betaling is mogelijk. Aanmelden of info via tel. 0118-628663 of 06- 18251338. Rommelmarkt - Tafeltennis vereniging Westerzicht houdt zaterdag 12 januari een over dekte rommelmarkt in de sportzaal aan de Van Doornlaan 33a te West-Souburg. Tevens zijn er versgebakken wafels en voor de kleintjes een grabbel ton. De deur gaat om 9 uur open, de markt sluit rond 14 uur. Er kan deze dag zowel met euro's als met guldens betaald worden. Fusie Trombosedienst Sinds 2 januari zijn de Trombo sedienst Zeeland en het Klinisch Chemisch Laboratorium van Zie kenhuis Walcheren gefuseerd. Deze fusie maakt het mogelijk de prikdiensten van beide instel lingen samen te voegen en de bloedafname buiten het zieken huis efficiënter en cliëntvriende- lijker te maken. De Trombose dienst blijft ook na de fusie FAAM/VLISSINGER 9 bloed prikken bij inwoners van Walcheren, Schouwen - Duive- land en de Bevelanden. Bloed- prikken gebeurt bij mensen thuis of op priklocaties verspreid over genoemde regio's bijvoorbeeld en verzorgingshuizen of thuis zorggebouwen. Ook het lab van Ziekenhuis Walcheren heeft - naast bloedafname in het zieken huislaboratorium- een eigen bui- tenprikdienst om op verzoek van de huisarts bij mensen thuis of in prikcentra bloed af te nemen voor onderzoek. De fusie zorgt ervoor dat dubbele prikbezoeken aan cliënten tot het verleden be horen. Bovendien wordt het mo gelijk op meer dagen dan voor heen mensen thuis te bezoeken. Ook zal een aantal mensen dich ter in de buurt terechtkunnen. De Trombosedienst blijft functio neren vanuit het Jan Matenshuis in Middelburg. Oud Indiëgangers - De ver eniging Oud Militairen Indiëgan gers (VOMI) houdt donderdag 24 januari 2002 een bijeenkomst in verenigingsgebouw 'Ons Huis' aan de Burg. Adelaarstraat 26 te Meliskerke. De bijeen komst begint om 13 uur en is voor alle Oud Indiëgangers, on geacht van welk krijgsmachton derdeel. Zowel leden van VOMI als niet-leden zijn welkom. 10 jaar Cantorij - In de dienst van zondag 20 januari wordt in de Gereformeerde Kerk te Ser- ooskerke stilgestaan bij 10 jaar cantorij Serooskerke. De canto- rij, die voor deze gelegenheid is uitgebreid met oud-leden en nieuwe leden, zingt dan stukken van onder andere Buxtehude, Hammerschmidt en De la Lan de. Ook komen er liturgische stukken aan bod. De begelei ding wordt verzorgd door Jos Vogel op klavecimbel, Heieen de Munck, Petra Flipse en Johanna Aarnoutse op viool, Johan Spies op cello. Het geheel staat (ook al 10 jaar!) onder leiding van Nel van den Broeke-Lensen. De dienst begint om 10 uur. Verzamelaarsbeurs - In het winkelcentrum aan de Vrijland straat in Middelburg houdt 'de Zeeuwse Delta' zaterdag 12 ja nuari een beurs. Aangeboden worden onder andere: postze gels, munten, telefoonkaarten, miniatuurauto's, modelspoor en ansichtkaarten. De beurs begint om 10 uur en de duurt tot 16 uur. De toegang is vrij. Schilderhobbyclub - In de Vlissingse Van Dishoeckstraat is onlangs een cursus acryl en aquarel van start gegaan. Om deel te nemen aan deze cursus is ervaring niet nodig. De lessen zijn op maandagavond en bij vol doende belangstelling eventueel op woensdagmiddag. Aan de bijeenkomsten zijn geen kosten verbonden, alleen een bijdrage voor koffie of thee. Aanmelden of meer info bij Atie Verstappen, tel. 0118-431768. (advertentie) Het Zeeuws inloophuis voor mensen met kanker en hun om geving start vrijdag 25 januari 2002 een rouwverwerkings- groep voor nabestaanden die een dierbare aan kanker verloren hebben. In 8 bijeenkomsten kunnen lotgenoten in een openhar tig contact door uitwisseling van ervaringen en het delen van gevoelens (h)erkenning bij elkaar vinden. Deze lotgenotengroep wordt begeleid door Jenny van Dam en Marion Jongmans. Beiden zijn als vrijwillige medewer kers verbonden aan het in loophuis, zijn ervaringsdes kundigen en als rouwbegelei- der gecertificeerd door de Lan delijke Stichting Rouwbegelei ding. Als een betekenisvolle persoon in de omgeving sterft aan kanker, beleven we pas wat dood betekent. Alles komt op losse schroeven te staan, relaties met de omgeving ver anderen en nabestaanden ver anderen zelf vaak ook. Naast alle gevoelens en fasen die herkenbaar zijn in andere rouwprocessen, zijn er bij ver lies door kanker nog een aan tal extra aspecten te verwer ken; o.a. het ziekteproces van kanker, contacten met oncolo gen/ziekenhuizen, terugkeren de gedachten/beelden aan de aftakeling van het lichaam, er varingen met chemokuren en bestralingen, het geestelijk en lichamelijk lijden van degene waar je van houdt en uiteraard de intensieve zorg tijdens de terminale fase. Mensen die geïnteresseerd'zijn in deelname aan deze groep kunnen via Palazzoli 't Huis tel. 0118-413932 een afspraak ma ken voor een kennismakings gesprek met één van de bege leidsters. Aanmelding voor de groep vindt plaats na dit ken nismakingsgesprek. De bijeen komsten vinden plaats vanaf 25 januari 2002 in Palazzoli 't Huis, Badhuisstraat 80 te Vlis singen, op vrijdagmiddag van 14 tot 16.30 uur. De kosten voor 8 bijeenkomsten zijn Euro 40,- voor donateurs en Euro 60,- voor niet donateurs. Deel nemers uit heel Zeeland zijn welkom. Barbershopzingen is een manier van samenzang die de laat ste jaren steeds meer aan populariteit wint. Dat is niet voor niets zo. Barbershopzingen staat voor gezelligheid, saamhorig heid en muzikaliteit. Het barbershopzingen is in de zeventiger jaren van de vorige eeuw van de Verenigde Staten naar ons land over komen waaien. In Zeeland bestaan er momenteel drie Barbershopkoren, waarvan er twee in het Bevelandse mu zikaal aan de weg timmeren. En inderdaad: barbershopzin- In de kapperszaak werd de gen heeft alles te maken met wachttijd veraangenaamd de barber, bij ons beter be- door samen te gaan zingen, kend als de kapper. Letterlijk De klanten die naar de kapper betekent barbershopsinging gingen om geknipt te worden, 'zingen in de kapperszaak', hadden uiteraard geen mu- Het barbershopzingen is ont- ziekinstrumenten bij zich. staan in Noord Amerika, aan Daarom zingen Barbershopko- het begin van de vorige eeuw. ren tot op de dag van vandaag Onder deze titel worden de informatieavonden over familie opstellingen volgens de werkwijze van Bert Hellinger aan gekondigd. Menigeen zal zich wel eens hebben afgevraagd wat daar nou mee bedoeld wordt.

de Faam | 2002 | | pagina 8