't Is afijn... Stadskantoor Echtpaar Kole wint keukencheque Pakjesactie •N* breed JIT In de ban van het ijs Uw nieuwe Gouden Gids is Miljoenen waard SUPERSTUNT SAROUK aken Zijn Zaken Streeknieuws 17,99 39,64) EfVJTEIUY Van 5 euro, 10 Miljoen maken 9 u J WOENSDAG 9 JANUARI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 02 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Brazilië, als je het er met iemand over hebt, gaat het vaak over voetbal. Namen als Pelé, Romario en recenter Ronaldo, spreken tot iede re voetballiefhebber zijn verbeelding. Of het gaat over Rio de Janeiro, de mooie stranden - bevolkt door veelal mooie mensen - volop zon en natuurlijk het carnaval. Veel minder vaak gaat het gesprek over de krottenwijken - ter wijl de meeste Braziliaanse topvoetballers daar zijn opgegroeid. Aan de Kanaalweg in Middelburg is men druk in de weer. Hier moet on der andere het nieuwe stadskantoor verrijzen. Een stadskantoor dat eerst begroot was op vijfenzestig miljoen gulden maar inmiddels tachtig miljoen moet gaan kosten. De raadsleden wa ren niet blij met deze overschrijding van drieëntwintig procent. En dan te bedenken dat nog begonnen moet worden met heien en bouwen. Keerzijde Nog 4 dagen EXTRA KORTING DELSCHER Nog meer prijzen Hd kw wqL 20Zt 50% Korting en win Miljoenen Vul snel de kaart uit rg- uw nieuwe Gouden Gids in U>J GvjvJlKnvs Gezellig winkelen bij Decorette Uw persoonlijke koopavond op afspraak Stichting het Klaverblad zoekt vrijwilligers Grando Keukens en Trendhopper huizen tijdelijk aan de Veerseweg 9 Meer dan 1000 jaar Geschiedenis van Middelburg samengevat door Peter Sijnke en Tobias van Gent. Barbershopsinging: zingen bij de kapper! 11 Bij Cine City deze week: Ocean's Eleven. Tevens op de Breeduitpagina: de prijswinnaars van de Faam/Vlissinger Kerstpuzzel. m ::v- Het angstige avontuur van de kleine Glenn Ederveen uit Arnemuiden die vorige week woensdag in zijn woonplaats door het ijs zakte heeft deze fanatiekelingen niet aan het schrik ken gemaakt. -;r' •••-• -;V-, fBB IBI - V.ï-Tf'-', NIEUWE BL0F CD 'BLAUWE RUIS' /l/IUSIC I/I/IPORT walstraat 96-vlissingen Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: L faam/vlissinger Pater Pedro helpt armen in Brazilië Oorzaak van dit eenzijdige beeld is dat de regering zo veel mogelijk de ellende uit het zicht van de toeristen houdt. Dit is niet het geval in het dorpje Virginópolis, waar pater Peter Daalhuizen samen met zijn twee zussen Nell en Joan woont. Dat hoeft ook niet want er komt eenvoudig weg geen toerist, het dorpje ligt in het binnenland en van enige infrastructuur is nauwe lijks sprake. Pater Pedro, zoals hij in Brazilië genoemd wordt, ging twintig jaar geleden naar Brazilië op uitnodiging van zijn oom die daar toen werk zaam was als pater. Nieuws gierigheid was de belangrijk ste reden dat hij de uitnodi ging accepteerde, maar een maal in Virginópolis verander de dit al snel. Zijn oom werkte hard om de situatie voor de mensen in en rond het dorp te verbeteren. Alle hulp was wel kom en al snel droeg Peter - hij was toen nog geen pater - zijn steentje bij. Hij is er nooit meer weggegaan. Drie jaar la ter kwamen ook zijn twee zus sen en gezamenlijk zetten ze allerlei projecten op. In 1985 trad ook Peter toe tot het priesterschap en inmid dels heeft hij zijn oom opge volgd. Het gebied waar Pater Pedro werkt beslaat zo'n 480 vierkante kilometer. Het heeft 12.000 inwoners, waarvan er ongeveer 5.000 in het dorp wonen. Het merendeel woont echter in wat men daar 'het binnenland' noemt. Onder er barmelijke omstandigheden wonen grote gezinnen in een onderkomen zonder vloer met een golfplaten dak. Het toilet is een gat in de grond en water komt uit een modderige put. In zulke omstandigheden is het niet verwonderlijk dat mensen ziek worden en over lijden aan kwalen die wij al lang niet meer kennen. Toch is er in die twintig jaar veel ver anderd. Met voorlichting, me dische posten en allerlei voor zieningen is het sterftecijfer onder kinderen teruggebracht naar nul. Pater Pedro: „Van de duizend kinderen die er vroe ger geboren werden, stierven er vijfenzeventig in het eerste levensjaar. Door mensen bij voorbeeld te leren dat ze ba nanenschil kunnen eten voor de nodige vitamines of eier schalen vermalen zodat een kind kalk binnen krijgt voor kom je ondervoeding. Anders dan in Nederland gooien wij niets weg, er is altijd wel iets nuttigs mee te doen." Met het aanleggen van tuinen met me dicinale kruiden werd een op lossing gevonden voor ver schillende ziektes. De mensen maken er thee van, iets wat goed werkt voor bepaalde kwalen. Ook grotere projecten schuwde pater Pedro niet, zo bouwde hij samen met zijn zussen en wat vrijwilligers een kindercrèche, een opvangte huis voor bejaarden, een zie kenhuis en een schooltje waar jongens een vak kunnen leren. Columnist Gerrit Dingemans laat onder de kop mt is afijn..." regelmatig van zich horen met spraakmakende theorieën, leuke en minder leuke Walcherse wetenswaar digheden en zijn belevenissen als Zeeuw in het algemeen. Denkt u na het lezen van de column "t is afijn" of met an dere woorden: wilt u reageren op de column van Geert, schrijf of e-mail dan een berichtje naar onze redactie. Het adres vindt u in het colofon op pagina 2. Pas nadat alles is afgewerkt en ingericht zullen wij weten hoeveel de uiteindelijke kosten zijn. Bedragen van deze omvang zijn voor een gewone burger nau welijks voor te stellen. Dergelijke getallen moet je ei genlijk terugbrengen tot vergelijkbare proporties. Het stadskantoor in Middelburg kost ongeveer 809 euro (1.780 gulden) per inwoner, even veel als: 3.200 au to's van 25.000 gulden. Op een rijtje gezet is dat zo'n veertien kilometer auto. Probeer die maar eens in de parkeergarages te stallen. Of 320 rijtjeshuizen van 250.000 gulden. Een rij huizen van twee kilometer. Dat is geen straat maar een hele wijk. Of zo men wil 520 gehuwde AOW-ers tien jaar uitkeren, exclusief toeslagen. Is evenveel als 20.000 Internet Pc's van vierduizend gulden. Als je de bijbehorende monito ren op elkaar zet krijg je een stapel van zeven kilome ter. Dat zijn ongeveer honderd Sardijntorens! Het stadhuis aan de Markt heeft vele honderden jaren dienst gedaan. Een dergelijke eerbiedwaardige staat van dienst mag je van het nieuwe stadskantoor niet verwachten. Ik geef het hooguit vijftien jaar. Over tien jaar zal de nieuwe behuizing te klein zijn en niet meer voldoen aan de dan geldende Arbo-eisen. Ver bouwen dan maar? Nee, natuurlijk niet. Want tussen nu en tien jaar moet je rekening houden met het pe riodiek optredende verschijnsel 'gemeentelijke herin deling'. Nieuwbouw dus. Even buiten de bebouwde kom van Koudekerke. Zo voorkom je een boel gehar rewar in de 'oude' gemeenteraden en kan de ge meente Walcheren met een schone lei beginnen. Geert. Vlnr: Nell, Taize, Pater Pedro en Joan spannen zich in voor de armen in Brazilië. „Bloed, zweet en tranen heeft het ons gekost," vertelt Nell, "zo bestaat een groot deel van het gebied uit heuvels en ber gen, en moesten we alles pro visorisch vervoeren. We had den geen geld om arbeiders in te huren, dus we hebben alles zelf moeten doen. Metselen, timmeren, noem maar op." „Je bent op een gegeven ogenblik van alle markten thuis", vult Joan aan. Maar het is het waard. In plaats van in de criminaliteit te gaan le ren jongens nu voor timmer man of kaarsenmaker, ze heb ben een doel." Na jaren van inspanning en het net kunnen rondkomen met de middelen die ze had den is er verandering geko men in de toch al moeilijke si tuatie. Het beetje geld dat er te besteden was, verdienden ze met de verkoop van twee dehands kleding. De kleding werd voor een klein bedrag verkocht en daarmee konden ze - samen met de collectegel den van de kerk - de gebou wen draaiende houden. De kleding werd in Nederland ingezameld en opgestuurd, maar daar heeft de regering van Brazilië nu een stokje voor gestoken. Pater Pedro: „De re den die de regering daarvoor geeft is dat ze de eigen textiel markt willen beschermen. Ik geloof niet dat de textielindus trie ook maar iets van ons te duchten heeft, maar zij hou den zich bij hun standpunt. Ook de inkomsten uit collecte gelden zijn enorm gedaald omdat de meeste mensen werkloos zijn. De uitgaven daarentegen zijn gestegen. We hebben minder regen gehad het afgelopen jaar en de kosten voor elektri citeit - dat gewonnen wordt door krachtcentrales bij stuw dammen - zijn erg hoog. le dereen moet van de regering het gebruik met twintig pro cent verminderen, wie zich daar niet aan houdt wordt af gesneden en moet een boete betalen. Nu moet u weten dat zelfs douchen op elektriciteit werkt, er zit een verwarmings element in de douchekop. Het is makkelijk voor te stellen wat voor problemen dat geeft in bijvoorbeeld het bejaardente huis." De pater klinkt strijdlustig als hij zegt: „En dat is ook één van de redenen waarom ik hier in Nederland ben. Om fondsen te werven, zodat het allemaal niet voor niets is ge weest, en belangrijker nog; om de mensen daar uit een uitzichtloze situatie te halen. Ik wil een beroep doen op de mensen in Zeeland, ik kom hier tenslotte vandaan." De vastberadenheid die de pa ter en zijn zussen uitstralen staan garant voor minstens nog twintig jaar. Wilt u een bij drage geven, dan kan dat op bankrekeningnummer 403947367 ten name van stichting Sopa. Het echtpaar Kole ontvangt de SSK-Keukencheque uit handen van bladmanager Pieter Karman. De heer en mevrouw Kole uit Yerseke zijn respectievelijk 75 en 70 jaar jong. Tot nu toe hadden zij nog nooit een prijs ge wonnen, waarmee dan ook. Maar dit keer mochten ze de hoofdprijs van de December Pakjesactie in ontvangst nemen. De gelukkige Yersekenaren ontvingen een SSK keukencheque van maar liefst 4.000 gulden. Uit handen van Pieter Kar man, bladmanager van De FaanWIissinger en de Beve lander ontvingen de heer en advertentie) (wo. 9 jan. t/m za. 12 jan.) Grote Markt 11-13 Goes advertentie) mevrouw Kole deze week een cheque ter waarde van maar liefst 4.000 gulden, sinds 1 ja nuari 1815 euro. In december kochten de heer en mevrouw Kole een nieuwe stoel bij Pie- terse in Wemeldinge. Daarbij kregen ze een kanskaart voor de December Pakjesactie van de Faam/Vlissinger en de Be velander. Deze kanskaart bleek goed te zijn voor de hoofd prijs, een door SSK Keuken beschikbaar gestelde keuken cheque. Tot nu had het echtpaar Kole nog nooit geluk gehad met dit soort acties. En nu het wel een keer gebeurt geven zij het ge luk een generatie door. „Onze zoon is een echte geluksvo gel", vertelt mevrouw Kole. „Als er een actie bij de slager is, dat iedere honderdste klant gratis vlees krijgt, dan is hij ook meteen de honderdste klant." En diezelfde geluksvo gel krijgt nu ook zeggenschap over de keukencheque want in de bejaardenwoning van pa en ma Kole is zo'n nieuwe keuken helemaal niet nodig. Zij hebben zelf helemaal geen keuken. Hun eten komt heel gemakkelijk uit de centrale keuken. „We gaan eens met onze zoon Bram praten, wie we een plezier kunnen doen met deze keukencheque," zegt de heer Kole. „Want in onze mooie woning hebben we geen keuken nodig." Langs deze weg wordt zoon Bram wellicht nog een keer de ge luksvogel die hij altijd al is. De andere prijzen in deze De cember Pakjesactie zijn ge wonnen door: AMZ Kerstreis A.J. van Dijke uit Colijnsplaat, Ilse de Groot uit Middelburg. Beauty arrangement Capital Sports: J.L. Dekker uit Hoede- kenskerke, J. de Jongh uit Me- liskerke, J. Van Damme uit Hoedekenskerke, A.W.A. Ko len uit Middelburg en PM. Re- mijnse uit Kamperland. Gratis Toegangskaart Indoor Zeeland: K.J. de Koeijer uit Middelburg, J. Basie uit Mid delburg, P. Mensing uit Mid delburg, M. Pel van Maars- seveen uit Goes en D.W. Thijs- sen uit Goes. Vrijkaart voor zwemparadijs de Parel in Domburg: N.M. Hartsema uit Vlissingen, B. Naaktgeboren uit Oost-Sou burg, Thea Coppoolse uit Kou dekerke. Vrijkaart voor zwem paradijs de Roompot in Kam perland: A.P. Goeree uit Elle- woutsdijk, A.E.J. de Jong uit Heinkenszand, P. Jansen uit Hansweert. (advertentie) op de gehele en mooie collectie. Perzische en Oosteise Taoijten Speciaalzaak KONINGSTRAAT 9 GOES TEL.0113-227101 ii rv i ■a 5 avonden per week. Kinderen bij oma, lekker kopje koffie en rustig uitzoeken Segeersstraat 13-15 Middelburg 0118-640269 pag. pag. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0118) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Ondanks het advies van de voorzitter van de Veerse ijs- club om de schaatsen toch vooral nog even in het vet te laten werd er vorige week vrij dag door een groepje mensen enthousiast geschaatst bij de Veerse molen. Zij waagden het erop. Een behoorlijk risico, maar in dit geval ging het ge zegde 'ijs kost mensenvleisch' gelukkig niet op. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat er veilig geschaatst kan worden op de Walcherse Ves ten en Kreken, maar om nog maar een gezegde uit de kast te halen: 'niets is zo verander lijk als het weer!' - i advertentie) (advertentie) nieuwjaarstoespraak informatiemiddag Stromenwijk voor ouderen installatie nieuwe burgemeester m

de Faam | 2002 | | pagina 1